İçeriğe Yönlendir

98 Model Broadway'la Aralıksız 920 Km Yol Yapar mısınız?

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Yaklaşık 2 ay önce, araçsız kaldığım dönemde (şehirler arası seyahat yasağı olduğundan istediğim araçları alamadım) geçici olarak bir Broadway aldım. Araç 98 yılından, 125.000 km, RL modeli. Yasak kalkınca satarız artık dedik ama ayak falan kırılınca ne satabildik ne de binebildik. Şimdi bayramda memlekete gideceğiz.

Sorum şu: Kırklareli - Yozgat arası hiç molasız 920 km yol yapılacak. 920 de dönüşü var. Siz olsanız Broadway ile bu riski alır mıydınız? "Aralıksız 920 çok fazla" diyorsanız İstanbul'dan da gidebilirim, 200 km daha eksiltmiş oluruz, aralıksız 720 km yapar bu sefer. Soruyu cevaplamadan önce şu detayları da bilmenizde fayda var diye düşünüyorum:

- Araç her hafta sonu Kırklareli-İstanbul arası (gidiş geliş 400 km) gidip geliyor 2 aydır. Tık demedi bugüne kadar.

- Yolculuk hep gece yapılacak. Hararet falan diyecek olanlar için, sıcak havada yolculuk yapmayacağız.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Molasız derken yatışsız anlamında değil mi? Yoksa çay içmeye filan durursunuz :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bayram trafiğini de hesaba katmanız iyi olacaktır. Ben olsam öncesinde tüm kontrolleri yaptırıp öyle yola çıkardım. Birde sigortanızda var mı bilmiyorum çekici hizmeti veya ona yakın servis sağlayan firmalar var. Onlardan almaya çalışırdım. Her ihtimale karşı önlem almış olurdum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bakımlı bir arabayla her yere gidilir. Ayrıca yolda kalsanız bile muhtemelen her yerde ustası var zaten. En kötü ihtimal çekici çağrılır. Ben giderdim. 

He 920 km yurtdışına gideceğim deseydiniz düşünün derdim. Neticede 0 alınan araba bile 1 km gitmeden yolda bırakabilir. Şans işi. 

Ben arabayla tatilde 2000 km yaptım bir şey olmadı. Evden markete giderken şarj kesti. Allah'tan evin orada bozuldu :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İki şoförle gidilir. Yoksa mola vermek lazım. Ben iki mola verirdim, biri kısa, biri uzun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

adamlar şahinle kartalla almanyaya gidip geldiler aracına güveniyorsan git

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Yakıtı 920 km götürebilecek mi aracı ? Hararet sorunu olmazsa araç gider fakat molasiz 9-- 10 saat yolculuk riskli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Molasız gitmek hem kendi canınızı hem de karşıdakilerin canını riske atmaktır. Araç ne olursa olsun, bu kadar uzun mesafe dinlenmeden gidilmemeli. 

Aracın performansına gelirsek, o araba o yolu alır, tık demez. Ama güncel araçların konforuna alıştıysanız, bir hayli yoracağı da kesindir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Molasız ne demek?

Arabamın ne olduğunu bilecek kadar kullandıysam gidip gidemeyeceğini de %80 oranında  bilirim. Ya gider derim ya gitmez. Gider diyorsam gerçekten gider, gerisi tevekkül. Sıfır araç da yolda kalabiliyor. Markanın modelin bir anlamı yok, Broadway de olur Ford model T de.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

molasız derken sanırım broadway o kadar yolda beni yolda bırakır mı demek istemiş, 80 model Renault 12 sıkıntısız Elazığ'dan Bursa'ya geldi, 1.200 km, hemde çok kısa mola vererek.

Aracınız bakımlı ise (sadece motor değil) yürüyen aksam da dahil, gidersiniz hiç problem olmaz bence. Ama şans işi bayiiden çıkan 0 km mercedes 12 km sonra şanzıman arızası verdiği olmuştur :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

daha alalı 2 ay olmuş, aracı neredeyse hiç tanımıyorsunuz yani... bence gidilmez. ayrıca molasız 920 km hiç gidilmez

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Bende 99 rni var.İller arası (min 550 km) kullanıyorum.Kullandığım yollarda keskin virajlar dik ramplarda sıkça var.Özellikle broadwaylerin radyatör fanlanları kücük olduğu için dur kalkta yada rampa çıkarken hararet yükselme durumu oluşabiliyor ama kenara çekecek kadar hiç bir zaman yükselmedi.Size rahatlıklar uzun yol yapabilirsiniz diyemem çünkü aracınızın kondisyon ve bakım durumunu bilemiyorum.Ama tavsiyede bulunabilirim.

Uzun yola çıkmadan mutlaka bütün hortumları kontrol edin.Eskimeye yüz tutmuş bütün hortumları değiştirin.

Antifirizi kontrol ettirin gerekirse degısın ,aracta antifiriz yoksa daha dikkatli olun motoru fazla yuke bındırmeyın su kaynatma gibi sorunlar olusabılır.

Termostat ,fan müşürü ,yağ müşürü,ısı müşürü gibi parçalar uzun süredir yenilenmemisse arızalı olmasa bile marka ürünlerle değiştirin.

Benzin ve gaz hortumlarını fren hortumlarını ve wesinghouse vakum hortumunu çatlama başlamışsa değiştirin.

Yag kacaklarını ,fren arka merkezlerini, öndeki ana merkezi ,arka fren limitörünü ve westinghouse u kontrol ettirin.

Motor yagı,şanzıman yagı ,fren hidroligi eksik yada uzun suredir degısmemısse yenileyin.

Sigorta panosunu temizletip kontrol ettirin.

Gaz teli ve debriyaj teli eskiyse değişin.Ne zaman kopacağı hic belli olmaz.

Bijonlar bosa donuyor mu kontrol ettirin.

Alt takımı kontrol ettirin.

Gündüz yerine gece yolculuklarını tercih etmeye çalışın.

Ben mutlaka uzun yola çıkarken aracta takım cantası bulundururum.İçinde gerekli takımlar ,ampuller,fren ve debriyaj teli,yarım metre bakır tel ,fren hidroligi,motor yagı ve sigortaları bulundururum.Şükür şuana kadar kullanmak gerekmedi ama tedbir iyiydir.

Bakımlı bir broadway yolda bırakmaz.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç sağlıklı ise gidilir.. zırt pırt yolda kalan bir araç değilse fizana git. 

Molasızdan kastı, gece geçirmeden falandır ya.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bu arada 2010 Insignia ile hiç motor stop etmeden 17 saat yaklaşık 1350-1400 km gitmişliğim vardır. Araç bakımlı olduktan sonra gerisi biraz da ilahi takdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bir arkadaşım bugün uzun yolda çıkacaktı bi akşam öncesi trigere bakmış kayış sıkıntılı. Bugün erkenden yaptırıp çıkacak. Gerekli kontroller sonrası bir sıkıntı yoksa ben giderim(920 km ye 3 mola iyidir)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

Yaklaşık 2 ay önce, araçsız kaldığım dönemde (şehirler arası seyahat yasağı olduğundan istediğim araçları alamadım) geçici olarak bir Broadway aldım. Araç 98 yılından, 125.000 km, RL modeli. Yasak kalkınca satarız artık dedik ama ayak falan kırılınca ne satabildik ne de binebildik. Şimdi bayramda memlekete gideceğiz.

Sorum şu: Kırklareli - Yozgat arası hiç molasız 920 km yol yapılacak. 920 de dönüşü var. Siz olsanız Broadway ile bu riski alır mıydınız? "Aralıksız 920 çok fazla" diyorsanız İstanbul'dan da gidebilirim, 200 km daha eksiltmiş oluruz, aralıksız 720 km yapar bu sefer. Soruyu cevaplamadan önce şu detayları da bilmenizde fayda var diye düşünüyorum:

- Araç her hafta sonu Kırklareli-İstanbul arası (gidiş geliş 400 km) gidip geliyor 2 aydır. Tık demedi bugüne kadar.

- Yolculuk hep gece yapılacak. Hararet falan diyecek olanlar için, sıcak havada yolculuk yapmayacağız.

Şimdiden teşekkürler.

Gece yolculuğunu hiç sevmem, keyifsiz, ekstra yorucu, görüş düşük, gece vakti nerde rahat mola verilir belli değil, aracın başına bi iş gelse o saatte servis, usta vs. müdahale zor. Tek şöförle düşünemiyorum bile.
Zamanınızı ayarlayıp gündüz veya istanbul'dan (bayram trafiğine dikkat ederek) gitmenizi öneririm. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O degilde 98 model Broadway i iyi bulmussunuz o fiyata :)

Bence gidilir de araba cok yorar.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

risk felan yok gidilir. yağ su önemli. Gözünüz hararet göstergesinde olsun arada. Bir uyarı ibre yükselmesi olursa zorlamayın. durun soğusun. su ekleyin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Selim Bilgin yazdı:

Molasız derken yatışsız anlamında değil mi? Yoksa çay içmeye filan durursunuz :)

Evet tabi ki wc idi yemekti falan dururuz ama o yarım saatlik molalar Broaddway için mola sayılmaz herhalde :)

Hacı Şenyurt yazdı:

Bayram trafiğini de hesaba katmanız iyi olacaktır. Ben olsam öncesinde tüm kontrolleri yaptırıp öyle yola çıkardım. Birde sigortanızda var mı bilmiyorum çekici hizmeti veya ona yakın servis sağlayan firmalar var. Onlardan almaya çalışırdım. Her ihtimale karşı önlem almış olurdum.

Çekiciyi hazır et diyorsanız "yola çıkma" diyorsunuz herhalde :) trafiğe takılmam galiba. Erken gidip erken geleceğim.

Mahmut Yıldız yazdı:

İki şoförle gidilir. Yoksa mola vermek lazım. Ben iki mola verirdim, biri kısa, biri uzun. 

Mola vereceğim tabi ki. Araç dayansa ben dayanamam :) Ama benim vereceğim yarım saatlik molalar, araç için mola sayılmaz diye "molasız" demek istedim. Motor soğumaz bile o kadar sürede.

Coşkun Basan yazdı:

Yakıtı 920 km götürebilecek mi aracı ? Hararet sorunu olmazsa araç gider fakat molasiz 9-- 10 saat yolculuk riskli

LPG'li araç. 230 km'de bir dolum istiyor. Yani gidene kadar 4-5 defa yakıt alacağım.

Deniz Kom yazdı:

Molasız gitmek hem kendi canınızı hem de karşıdakilerin canını riske atmaktır. Araç ne olursa olsun, bu kadar uzun mesafe dinlenmeden gidilmemeli. 

Aracın performansına gelirsek, o araba o yolu alır, tık demez. Ama güncel araçların konforuna alıştıysanız, bir hayli yoracağı da kesindir. 

Yeni yeni kullanmaya başladım. İğneada'ya gittim dağ bayır tırmandım öğlen sıcağında. Tık demedi gerçekten de. Konforu sıkıntı olacak evet. Ama şimdilik konfor en son planda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Önder Özcan yazdı:

Molasız ne demek?

Arabamın ne olduğunu bilecek kadar kullandıysam gidip gidemeyeceğini de %80 oranında  bilirim. Ya gider derim ya gitmez. Gider diyorsam gerçekten gider, gerisi tevekkül. Sıfır araç da yolda kalabiliyor. Markanın modelin bir anlamı yok, Broadway de olur Ford model T de.

Ben çok az kullandım ama hep zor ve uzun yollarda (2-3 saatlik). Ben gideceğini düşünüyorum. Ki Allah izin verirse gideceğim (bayrama kadar satılmazsa). Fakat bir de sizlerin fikrini almak istedim. Mola vereceğim ben. Ama yarım saatlik molalar araç için mola sayılmaz diye düşünüyorum.

Selçuk Keleş yazdı:

Gece yolculuğunu hiç sevmem, keyifsiz, ekstra yorucu, görüş düşük, gece vakti nerde rahat mola verilir belli değil, aracın başına bi iş gelse o saatte servis, usta vs. müdahale zor. Tek şöförle düşünemiyorum bile.
Zamanınızı ayarlayıp gündüz veya istanbul'dan (bayram trafiğine dikkat ederek) gitmenizi öneririm. 

Gündüz sıcağında klimasız bir araçta kavrulmak ve de bayram rafiğinde dur-kalklarla aracı yormak istemiyorum. Bir de mızmız bir bebek olunca gece uyuyacağı için geceyi tercih ediyorum. Gündüz 10 saat yol çekilmez canımıza okur valla mızmızlığıyla :)

Metin Akbal yazdı:

O degilde 98 model Broadway i iyi bulmussunuz o fiyata :)

Bence gidilir de araba cok yorar.

Fiyat söylemedim ki :) 21.000'e aldım. Bence pahalı aldım. Ama kilometresinin hatrına.

Mehmet Göktürk yazdı:

risk felan yok gidilir. yağ su önemli. Gözünüz hararet göstergesinde olsun arada. Bir uyarı ibre yükselmesi olursa zorlamayın. durun soğusun. su ekleyin. 

Bagajda bi bidon su hazır bulunduruyorum hep. Harareti takip edicem daima.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Mola süresine takılmayın, bozulacağı varsa bozulur. Mekanik aksam dinlenince yenilenmiyor ki.

Gece gidecekseniz hararet de yapmaz, yol da çabuk biter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Efe Özer yazdı:

Bende 99 rni var.İller arası (min 550 km) kullanıyorum.Kullandığım yollarda keskin virajlar dik ramplarda sıkça var.Özellikle broadwaylerin radyatör fanlanları kücük olduğu için dur kalkta yada rampa çıkarken hararet yükselme durumu oluşabiliyor ama kenara çekecek kadar hiç bir zaman yükselmedi.Size rahatlıklar uzun yol yapabilirsiniz diyemem çünkü aracınızın kondisyon ve bakım durumunu bilemiyorum.Ama tavsiyede bulunabilirim.

Uzun yola çıkmadan mutlaka bütün hortumları kontrol edin.Eskimeye yüz tutmuş bütün hortumları değiştirin.

Antifirizi kontrol ettirin gerekirse degısın ,aracta antifiriz yoksa daha dikkatli olun motoru fazla yuke bındırmeyın su kaynatma gibi sorunlar olusabılır.

Termostat ,fan müşürü ,yağ müşürü,ısı müşürü gibi parçalar uzun süredir yenilenmemisse arızalı olmasa bile marka ürünlerle değiştirin.

Benzin ve gaz hortumlarını fren hortumlarını ve wesinghouse vakum hortumunu çatlama başlamışsa değiştirin.

Yag kacaklarını ,fren arka merkezlerini, öndeki ana merkezi ,arka fren limitörünü ve westinghouse u kontrol ettirin.

Motor yagı,şanzıman yagı ,fren hidroligi eksik yada uzun suredir degısmemısse yenileyin.

Sigorta panosunu temizletip kontrol ettirin.

Gaz teli ve debriyaj teli eskiyse değişin.Ne zaman kopacağı hic belli olmaz.

Bijonlar bosa donuyor mu kontrol ettirin.

Alt takımı kontrol ettirin.

Gündüz yerine gece yolculuklarını tercih etmeye çalışın.

Ben mutlaka uzun yola çıkarken aracta takım cantası bulundururum.İçinde gerekli takımlar ,ampuller,fren ve debriyaj teli,yarım metre bakır tel ,fren hidroligi,motor yagı ve sigortaları bulundururum.Şükür şuana kadar kullanmak gerekmedi ama tedbir iyiydir.

Bakımlı bir broadway yolda bırakmaz.

Tavsiyeleriniz çok güzel gerçekten. Ayrıca forumda Broadway kullanıcısı görmek beni sevindirdi :)

Fakat bunları yapabilecek ne zamanım, ne sağlık durumum, ne bilgim ne de becerim var. Yağını suyunu lastiklerin kontrolünü eksik etmiyorum. Bunlara güvenip çıkacağız bakalım.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Araç bakımlı olduktan sonra gerisi sizin sabrınıza kalmış. En çok mola sayısını artırırsınız. Arada foruma canlı yayın yapın hatta, neredesiniz, ne durumdasınız forumdaşlar olarak haberimiz olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...