İçeriğe Yönlendir

Far İçi Temizleme

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba arabanın farlarının içerisine hava kanallarından olsa gerek ince toz girdi 😔 İstanbul Maslak yada eski sanayide tanıdık bildik bu işi sorunsuz yapacak birisi var mı ?

Ben mıknatıs ile biraz yaptım ama geçici çözüm oldu . Yada sorunsuz iz kalmadan temizleme yönetimi var ise onada açığım farları kendim sökebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Buğra Höngül yazdı:

Far tasında mi karar ma var?

Kararma yok farın içerisinde toz var ince toz. Bu farlarda iki adet hava kanalı var içerisinde sünger var sungerlerden sızdı büyük ihtimal toz. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Evt mercekli ama mercek de sorun yok. Mercek temiz hava ulaşması için diyorsanız uzunların yada viraj ampullerinin oradan hava ulaşır.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)

Kendi aracımın farı için yaptığım çalışma :

Tek saçaklı elektrik  teli vardı evde 1 metre kadar tel kestim. ve ortadan ikiye katlayarak örgü gibi bir birbirine sardım

HTB1wyfTX6nuK1RkSmFPq6AuzFXad.jpgS%C4%B1cak-sat%C4%B1%C5%9F-1-m-2-%C3%A7e

sonra eski bir diş fırçasını sapın en ince olduğu yerden aşağıdaki şekilde kestim

Dental-Care-Tooth-Brush-Kit-Floss-Stain-

Sonra koli bandı ile telin bir ucunu fırça sap olacak şekilde sağlam bir şekilde sardım.

Sonrasında farın tüm lambalarını söktükten sonra içini su ile doldurdum çalkaladım boşalttım. Bu işlemi iki-üç defa yaptım.

Sonrasında bazı yerlerde özel temizlik sıvıları satılır  her yerde kullanılır  şişesi 25-30 tl gibi birşey o temizlik malzemesinden de farın içine 1 su bardağı kadar koydum çalkaladım bir süre beklettim sonra onu da döktüm.

Farın içinde yanık vardı (lamba yanığı mı diyorlar ne diyorlar tam adını bilemedim şimdi) onu bile götürdü.

Sonrasında tekrar temizlik malzemesi koydum diş fırçasını teli büke büke farın her yerine girdim. 

Sonuç tertemiz bir far 🙂 boş vaktiniz varsa aceleniz yoksa deneyin derim ama hiç bir garanti vermem 😄 

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
düzeltme
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far yükseklik motoru dışarıda ise ve mercek sistemi selenoid sistemli değilse farın içine üzüm sirkesi dökülür ve iyicene çalkalanır. Sonrasında saf su ile içi iyicene yıkanır ve hava ile kurutulur. Pırıl pırıl olur far

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Servet Aydın yazdı:

Far yükseklik motoru dışarıda ise ve mercek sistemi selenoid sistemli değilse farın içine üzüm sirkesi dökülür ve iyicene çalkalanır. Sonrasında saf su ile içi iyicene yıkanır ve hava ile kurutulur. Pırıl pırıl olur far

Bir kere su ile yıkadım sorun olmadı ama Su damlacık lekesi kalmaz mı? Bu şekilde 

Dogan Arsiray yazdı:

elma değilmiydi?

Evet elema mı sirke mi ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
elma değilmiydi?

Evet elema mı sirke mi ?

Elma ile tüm krom sökülür.. Hafif olanı kullanılacak. Saf su leke bırakmaz
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

servet aydının deneyimine göre iki sirkeden bir tanesi kalitesiz krom kaplamayı söküyordu. ben üzüm sirkesi ile yan sanayi ducato farının kromunu mahvettim.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Murat Öngür yazdı:

Merhaba arabanın farlarının içerisine hava kanallarından olsa gerek ince toz girdi 😔 İstanbul Maslak yada eski sanayide tanıdık bildik bu işi sorunsuz yapacak birisi var mı ?

Ben mıknatıs ile biraz yaptım ama geçici çözüm oldu . Yada sorunsuz iz kalmadan temizleme yönetimi var ise onada açığım farları kendim sökebilirim.

https://instagram.com/maslakfar?igshid=9hpl97huu8rl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Servet Aydın yazdı:

O Zaman farı söküp üzüm sirkesi ile çalkalacağız sonrasında saf su ile duruluyacağız doğru mu ? tatil de yapayım ben bunu :)  

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Servet Aydın yazdı:

Far motoru içinde mi mercek bi xenon veya bi halojen mi onlara bak önce

yok içerisinde bi xenon da yok daha önce farları söküp normal su ile çalkalamıştım sıkıntı çıkmamıştı halojen ampul ve mercek var uzunların ve viraj ampullerinin oradan suyu sirkeyi dökebilirim. Birde sirkeyi saf hali ile mi dökeyim yoksa biraz içerisine su eklesem mi ? zarar vermesin diye.

Bu arada farlar orj yan sanayi falan değiller

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Biraz su ile seyrelt. Yarı yarıya gibi.

anladım tşk ederim farlar ile ilgili bir video buldum far motoru farın içerisinde herhangi bir sıkıntı çıkar mı sizce 

burada farın yapısı mevcut

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Bozar. Yıkamayı unut

yanlız şöyle bir durum var motorun olduğu yere su gelmeyecek merceğin oradan girermi acaba su ? sinyalin oradan su girer ise 

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...