İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Fan Hakkında Sorular

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Aklımı kurcalayan bir şey var. Ustaya da kör cahil olarak gitmek istemiyorum. Aracım çok  sıkışık trafikte gösterge panelinde 4 çizgili hararet bölümüne kadar ısınabiliyor ama o çizgiye henüz hiç değmedim. Seri akan trafikte de 3. çizgide seyrediyorum. 

Gördüğüm ve kullandığım araçların çoğunda arabayı kapattıktan sonra birkaç dakika daha fan motorunun sesini duyarken, benim araçta bu sesi hiç duymadım bu zamana kadar. Acaba fan müşürümde mi sıkıntı vardır? Bu arada klimayı açtığımda fan bir hayli sağlam dönüyor, soğutmamda sorun yok. 

Bunun kontrolünü nasıl yapabilirim? Ustaya nelere bakmasında ısrarcı olmalıyım? Yoksa bu durum normal mi? (Daha önce hiç megane sahibi olmadığımı ve dahası, bu araca binmediğimi fark ettim düşününce).

Şimdiden teşekkürler.

4ICJKh.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Deniz Kom yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Aklımı kurcalayan bir şey var. Ustaya da kör cahil olarak gitmek istemiyorum. Aracım çok  sıkışık trafikte gösterge panelinde 4 çizgili hararet bölümüne kadar ısınabiliyor ama o çizgiye henüz hiç değmedim. Seri akan trafikte de 3. çizgide seyrediyorum. 

Gördüğüm ve kullandığım araçların çoğunda arabayı kapattıktan sonra birkaç dakika daha fan motorunun sesini duyarken, benim araçta bu sesi hiç duymadım bu zamana kadar. Acaba fan müşürümde mi sıkıntı vardır? Bu arada klimayı açtığımda fan bir hayli sağlam dönüyor, soğutmamda sorun yok. 

Bunun kontrolünü nasıl yapabilirim? Ustaya nelere bakmasında ısrarcı olmalıyım? Yoksa bu durum normal mi? (Daha önce hiç megane sahibi olmadığımı ve dahası, bu araca binmediğimi fark ettim düşününce).

Şimdiden teşekkürler.

hararet göstergesinin toplam çizgi sayısı kaç? Yani hangi dereceye kadar ısınıyor su tespit edebiliyo rmusnuz?

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Fatih Evcin yazdı:

hararet göstergesinin toplam çizgi sayısı kaç? Yani hangi dereceye kadar ısınıyor su tespit edebiliyo rmusnuz?

Gösterge panelini yükledim. Derece olarak göremiyorum ne yazık ki.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Deniz Kom yazdı:

Gösterge panelini yükledim. Derece olarak göremiyorum ne yazık ki.

4. çizgide normal diye yazmışlar bende baktım şimdi biraz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yüksel Metin
(düzenlendi)

Aracınız LPG limi dizel mi ?.

-Benim aracım dizel klima açık sıkışık trafikte 3. Çizginin biraz üzerinde seyrediyor normalde 3. Çizgide.

- kontağı kapattığımda fan çalışıyorsa  kapanıyor, çalışmıyor kontağı kapattım da bizim araçlarda 

tarihinde Yüksel Metin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Fatih Evcin yazdı:

4. çizgide normal diye yazmışlar bende baktım şimdi biraz.

Aslında hararet göstergeli ilk aracım bu. Fiesta'mda hararet göstergesi yoktu. Bir tane Yaris aldım ve 1 hafta sonra satmak zorunda kaldım, hiç kullanamadım bile (içine sığmadım). Bunda da obsesyon oldu bende çünkü yakın zamanda antifrizini falan yeniletmiştim. 

Mehmet Cihat yazdı:

fan çalışmasaydı trafikte hararet garanti olurdu 

Bir defa 4. çizginin üzerine çıktım Covid nedeniyle şehirler arası ulaşımın kapatıldığı gün. 4. saat 45 dakika dur kalk trafikte 8 km yol alınca araba çok ısındı. Bir daha yaşamadım. 

Yüksel Metin yazdı:

Aracınız LPG limi dizel mi ?.

-Benim aracım dizel klima açık sıkışık trafikte 3. Çizginin biraz üzerinde seyrediyor normalde 3. Çizgide.

- kontağı kapattığımda fan çalışıyorsa  kapanıyor, çalışmıyor kontağı kapattım da bizim araçlarda 

Aracım dizel. Tam olarak sizin belirttiğiniz sıcaklık seviyesinde yol alıyorum. Sanırım evham yaptım :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benim tam ortada duruyor. Sadece meşhur covid kontörlü sırasında 1 kere 4 yaklaştı ama değmedi. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir sıkıntı yok. Hararet tam ortada olmalı, 80 derecelik termostatınız var, obd'den kontrol edebilirsiniz. Dijital kadransınız sanırım, bu sebeple 4 çizgi diyor olmalısınız. Ancak 4 çizgi yok, 2 çizgi var diye hatırlıyorum.

Megane 3 - Fluence Dijital Kadran Test İşlemleri - YouTube

Araç durur, fan durur. Renault'lar hep böyledir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Sani Gerşon yazdı:

Bir sıkıntı yok. Hararet tam ortada olmalı, 80 derecelik termostatınız var, obd'den kontrol edebilirsiniz. Dijital kadransınız sanırım, bu sebeple 4 çizgi diyor olmalısınız. Ancak 4 çizgi yok, 2 çizgi var diye hatırlıyorum.

Megane 3 - Fluence Dijital Kadran Test İşlemleri - YouTube

Araç durur, fan durur. Renault'lar hep böyledir.

Merhaba,

Analog kadran var benim aracımda. OBD olayına henüz girişmedim ancak bazı ayarları açmayı düşünüyorum, camların otomatik kapanması gibi. Bir okuyucu alıp onlara bakmakta fayda var. 

Tahir İlter yazdı:

Benim tam ortada duruyor. Sadece meşhur covid kontörlü sırasında 1 kere 4 yaklaştı ama değmedi. 

Ben ilk gün güzelce bir değmiştim :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben ilk gün güzelce bir değmiştim [emoji4] 
Analog kadranda 4. Cizgi en son degil mi? Boyle ise cok buyuk sıkıntı. Devirdaim ve radyator acilen kontrol edilmeli. Arac hararet yapiyor demektir.
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Sani Gerşon yazdı:
Deniz Kom yazdı:

Ben ilk gün güzelce bir değmiştim emoji4.png 

Analog kadranda 4. Cizgi en son degil mi? Boyle ise cok buyuk sıkıntı. Devirdaim ve radyator acilen kontrol edilmeli. Arac hararet yapiyor demektir.

Kadranım görselde paylaştığım kadran. Araç ilk çalıştığında en soğuk hali 1. çizgi. Ondan sonra 3 tane daha gösterge var. O göstergelerin sonuncusuna 4. diyorum. 4. den sonra da taralı alan geliyor. Taralı alana hiç geçmedim ancak çok sıkışık trafikte bir hayli yaklaştım. Belirttiğiniz kontrolleri yaptıracağım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...