İçeriğe Yönlendir

LED Ampul Seçimi ve Epoksi

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Uzun süredir merakım olan ahşap ve epoksi ile ilgili calismalarımı hayata geçirmeye basladim.Epokei ve ahşap birleşimi masa lambası yapiyorum

Ancak şimdi sıra LED isinde.Hem şerit LED hem de yuvarlak (aşağıda görselini atacağım ) tek güçlü LED ampule ihtiyacım var.Pillr değil de elektirikle çalıştırmayı düşünüyorum.

Trafo kullanmak şartmidir.İzledigim bu tarz videolarda çoğunda yok trafo.Ayni durum peri LED içinde gecerli

Genelde peri LED olanlar pille çalışıyor onları da elektrik ile kullanabilirmiyim.Acma kapama tuşu olan kablo almayı dusunuuorum bağlamak icin.Abajurlarda kullanmak icin.

LED leri tercih ederken dikkat etmem gereken konu varmı.Cok dandik olmaması benim için onemli.Satis yapan çok yer var ama marka önerisi bile alabilirim bu konuda

1557a17c66320d02c09a16de6ac68970.jpg9d73ff1012eb17df2ca19be5b9b1302a.jpg

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

220 ile çalışan led spotlar işini görür bence. Birde dimmer uyumlu olursa ışığı da istediğin gibi ayarlarsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
220 ile çalışan led spotlar işini görür bence. Birde dimmer uyumlu olursa ışığı da istediğin gibi ayarlarsın.
LED spotlar büyük boyutlari maalesef
Asıl şerit LED ihtiyacim var baktiklarim da hep silikonlu falan diyor dış mekan icin.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İlk fotoğraftaki 1 sene anca gider, dandik spotların içinde ondan var. 

220 volt 350mA sürücü  https://www.ledpaketim.com/Urunler/HS13W350-1-31watt-Powerled-Driver-220-V-.html 

Üçlü PCB dizili power LED https://www.marketdijital.com/urun/3x1-watt-32mm-dizgili-power-led

400-450 lümen ışık verir ve uzun ömürlü olur.

Akvaryumda 7 tane kullanıyorum her gün 5 saat yanıyor 4 sene oldu. (Geçen ufaklık akvaryumun içine düşürmüş kapağı hala çalışıyor maşallah)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
https://tr.aliexpress.com/item/32822470394.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.56ba4c4dplE30b
7 watt olanından var bende.. sana gönderebilirim.. 

Abi bu direk kabloya bağlayıp calistirabileceklerimden sanırım değil mi.Trafo ihtiyacı yok anladığım kadarıyla.Dayanim süresi konusunda ne düşünüyorsun abi sen. Alttaki kabloyu alsam direk bağla çalıştır nasıl olur.
Bunlara evet dersen alabilirim senden abi.
Şerit LED deki sorularima senden cevap alırsam sevinirim [emoji2960] f22eb78debcd62d444ee961d566eeb4f.jpg
İlk fotoğraftaki 1 sene anca gider, dandik spotların içinde ondan var. 

220 volt 350mA sürücü  https://www.ledpaketim.com/Urunler/HS13W350-1-31watt-Powerled-Driver-220-V-.html 
Üçlü PCB dizili power LED https://www.marketdijital.com/urun/3x1-watt-32mm-dizgili-power-led

400-450 lümen ışık verir ve uzun ömürlü olur.
Akvaryumda 7 tane kullanıyorum her gün 5 saat yanıyor 4 sene oldu. (Geçen ufaklık akvaryumun içine düşürmüş kapağı hala çalışıyor maşallah)

İyi olan dediğiniz için trafo lazım sanırım degil mi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peri led denen şeyin pek kullanışlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Belli bir boyutta alır (3 metre 5 metre) ve kesmeden kullanırsan 220 ile yanar.. 

Şerit ledlerin de 220 volt ile çalışanı var. Ancak onları da en az 1 metre ve katları olarak kullanılması gerekir.

Sen kullanacağın yere göre şerit led alıp en küçüğünden bir de trafo koyman gerekir.  

Akan Belen yazdı:

Abi bu direk kabloya bağlayıp calistirabileceklerimden sanırım değil mi.Trafo ihtiyacı yok anladığım kadarıyla.Dayanim süresi konusunda ne düşünüyorsun abi sen. Alttaki kabloyu alsam direk bağla çalıştır nasıl olur.

Ben bu amaçla almıştım ama proje yapma fırsatım olmadı. Deneriz :) En fazla, patlar. 

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Peri led denen şeyin pek kullanışlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Belli bir boyutta alır (3 metre 5 metre) ve kesmeden kullanırsan 220 ile yanar.. 
Şerit ledlerin de 220 volt ile çalışanı var. Ancak onları da en az 1 metre ve katları olarak kullanılması gerekir.
Sen kullanacağın yere göre şerit led alıp en küçüğünden bir de trafo koyman gerekir.  

Ben bu amaçla almıştım ama proje yapma fırsatım olmadı. Deneriz [emoji4] En fazla, patlar. 

Aynen öyle abi en fazla patlar.Serit LED dediğim gibi Max 30 cm hatta daha az olacak.
Peri LED olayı zaten hiç kesmeden epoksi içine hapsedilerek kullanılacak genelde ucunda pil yuvaları var onların ben pille uğraşmak yerine direk elektirik versem dedim görsel aşağıdaki gibi olacak.

Asıl daha çok kullanılacak olan şerit LED ve tek LED ampul işaret parmagimiz büyüklüğünde olabilir biraz güçlü ışık verecek 5c74836bd9710f451604c5a3905cac33.jpg
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bu görsel için Mehmet beydeki de benim önerdiğim de olmaz, ben masa lambası derken okuma lambası gibi düşünmüştüm.

pilli de olsa alıp pil yerine 3-4.5 V adaptör ile kullanmanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Bu görsel için Mehmet beydeki de benim önerdiğim de olmaz, ben masa lambası derken okuma lambası gibi düşünmüştüm.

pilli de olsa alıp pil yerine 3-4.5 V adaptör ile kullanmanız gerekir.
Bu görsel peri LED ile yapilma.Epomsi içine hapsediliyor peri led.Benim asıl yaptığım ve yapacaklarim şu şekilde olacak ve alttan aydınlatma vereceğim.Sizlerin verdiği daha geniş tabanlar icin olabilir yada yuvarlak tip epoksi dokümleri için.
Mesela aaeb1b1e224a8e9e5f2e9224066395db.jpg970b8c81beb6fe4e821849e20e0f9794.jpg

USB ile yapilanlar nasıl oluyor.Usb girişlide yapılıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Akan Belen yazdı:

Bu görsel peri LED ile yapilma.Epomsi içine hapsediliyor peri led.Benim asıl yaptığım ve yapacaklarim şu şekilde olacak ve alttan aydınlatma vereceğim.Sizlerin verdiği daha geniş tabanlar icin olabilir yada yuvarlak tip epoksi dokümleri için.
Mesela aaeb1b1e224a8e9e5f2e9224066395db.jpg970b8c81beb6fe4e821849e20e0f9794.jpg

USB ile yapilanlar nasıl oluyor.Usb girişlide yapılıyor

5v ledler var şerit olarak onunla yapılıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
5v ledler var şerit olarak onunla yapılıyor
Şimdi onlara bakıyorum ışık gücü yeterli mi bilmiyorum ama onlara bakıyorum
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Işık gücü aynı SMD LEDi kullanan 12V şerit LED den farklı olmaz sadece daha fazla akım çeker 2.5 kat kadar. Siz kısa kullanacağınız için 2Alik adaptörler yeterli gelir.

12v da 1 metre 60 LED 1.2 - 1.5A çekiyor, 5 v da 50 cm, 30 LED çalıştırır USB adaptörler tahminim.

Ekleme: 5V olanlar tekli olduğu için boyut ayarlamak daha kolay üçlü kesilen 12V lara göre.

images?q=tbn:ANd9GcQPgIKovWdVW2IfkoJMer-

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Işık gücü aynı SMD LEDi kullanan 12V şerit LED den farklı olmaz sadece daha fazla akım çeker 2.5 kat kadar. Siz kısa kullanacağınız için 2Alik adaptörler yeterli gelir.

12v da 1 metre 60 LED 1.2 - 1.5A çekiyor, 5 v da 50 cm, 30 LED çalıştırır USB adaptörler tahminim.

Ekleme: 5V olanlar tekli olduğu için boyut ayarlamak daha kolay üçlü kesilen 12V lara göre.
images?q=tbn:ANd9GcQPgIKovWdVW2IfkoJMer-mHoAyzmJtzs7kbDdx5SKNG1-z3ITo4Fm5HsOv&s=10

5 v lik kullanmak daha avantajli gibi geliyor benim işlerim için.Dediginiz gibi uzun olmayacağı için daha kolay olacaktır.
O zaman 5v şerit LED alsam.usb kablosu alsam ucunda adaptör olsa yada olmasa tamamdır bu iş diyebilirmiyim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Akan Belen yazdı:

Aynen öyle abi en fazla patlar.Serit LED dediğim gibi Max 30 cm hatta daha az olacak.
Peri LED olayı zaten hiç kesmeden epoksi içine hapsedilerek kullanılacak genelde ucunda pil yuvaları var onların ben pille uğraşmak yerine direk elektirik versem dedim görsel aşağıdaki gibi olacak.

Asıl daha çok kullanılacak olan şerit LED ve tek LED ampul işaret parmagimiz büyüklüğünde olabilir biraz güçlü ışık verecek 5c74836bd9710f451604c5a3905cac33.jpg

Bunun için peri uygun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Akan Belen yazdı:

5c74836bd9710f451604c5a3905cac33.jpg

Bu ürünün içindeki ledden almıştım çocuklara. 2xcr2032 pil ile çalışıyor. Denemek için eski Sony Ericsson telefon adaptötürünü bağladım. Işık şiddeti biraz arttı ama çok güzel oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Peri LED ucuna da pil yerini ayırıp USB kablosu bağlasam istenilen telefon adaptörü ile sanırım calistirilir.Yada dediğiniz gibi eski telefon adaptorlerine bakmak lazım evlerde vardır kesin denemek icin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...