İçeriğe Yönlendir

Uyku Kaçırma Yöntemleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Öncelikle vurgulayalım; en iyi sürüş, dinlenerek yapılan sürüştür. Yanlış bilmiyorsam kamyon şöförleri de 4,5 saatlik sürüşten sonra 45dk mola vermek zorunda. Ayrıca günlük 8 saati kesintisiz olmak üzere 11 saat dinlenmesi mecburidir. Bunların neticesinde uyku geldiği hissedildiği an kenara çekilmeli. 

konumuza gelirsek, sağlıklı şekilde araç başında daha dinç ve uyku gelmeden araç sürmek için edinilen tecrübeler ve tavsiyeler. 

benim birkaç deneyimim var. 

1- kahve. Paket kahveler değil de mola yerlerinde türk kahvesi veya sade nescafe içmek eh işte denecek kadar uyku açıyor, dikkat topluyor. 

2- sıkma portakal suyu üstüne içilen süt. Hazmı çok zorlaştırdığı için uyku gelmiyor. 

3- modiodal. Bu ilaç uyku açıcı olarak geçer. Sakın sakın kullanmayın. Ben araç başına geçmede denemek için evde içtim. Uyutmuyor ama kafa yapıyor. Dikkat toplayamıyorsunuz ve farklı şeyler düşündürüyor :) 

4- çig köfte. Hazmı yine zor olduğu için uyku açıyor. Yolda yenebilir. 

5- araçta sürekli taze hava olmalı. o2 uyku açar. 

6- sakız çiğnemek

7- en son başvurulması gereken yöntem. İdrarı tutmak :) 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Burda en iyi yöntemlerden biri saat veya km den bağımsız olarak uyku geldiğinde direksiyında gözleri kapatıp 20 dakika uyunmalıdır. Bu arada en rahatsız olunan konum hangisi ise o konumda olmalı ve alarm kurulmalıdır. 20 dolunca kalkıp esneme hareketleri ve eli yüzü güzelce yıkanmalıdır. Bu şekilde uyku geldikçe tekrarlanmalıdır. Defalarca denediğim en etkili yöntemdir. Bu şekilde 1400 km yolu tek şöför olarak 17 saatte almışlığım vardır. Yolda da en ufak risk yaşamadım. Daha erken gelinebilir mi evet gelinir ancak risk artar. Sonuçta yazdıklarım kendime ait deneyimimdir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yol boş ise uyku gelir illaki. Uyku değilde uyuşukluk. Eski yolları mumla arıyorum
Yeni yollarda yeni arabalar gibi tatsiz tuzsuz keyif vermiyor.

Ha bire atistirmalik yanimdakini rahatsiz ettigim surece uykum gelmiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hacı Şenyurt yazdı:

Burda en iyi yöntemlerden biri saat veya km den bağımsız olarak uyku geldiğinde direksiyında gözleri kapatıp 20 dakika uyunmalıdır. Bu arada en rahatsız olunan konum hangisi ise o konumda olmalı ve alarm kurulmalıdır. 20 dolunca kalkıp esneme hareketleri ve eli yüzü güzelce yıkanmalıdır. Bu şekilde uyku geldikçe tekrarlanmalıdır. Defalarca denediğim en etkili yöntemdir. Bu şekilde 1400 km yolu tek şöför olarak 17 saatte almışlığım vardır. Yolda da en ufak risk yaşamadım. Daha erken gelinebilir mi evet gelinir ancak risk artar. Sonuçta yazdıklarım kendime ait deneyimimdir.

Rahatsız olunan pozisyonu biraz açabilir miyiz :) 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Rahatsız olunan pozisyonu biraz açabilir miyiz [emoji4] 

Direskitona kafa koyarak, koltuğu yatırmadan yatmaya çalışmak, kaput üstü ayakta uyumak[emoji28], bağaj kapağı üstünde ayakta uyumak[emoji23], tavanda yatmak geceleri yasak [emoji23], gündüz sıcağında denenebilir.
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Genelde sakız ve mentollü şekerler alırım. Mentos'un küçük tenekede şekerleri var, mentol oranı yüksek, o çok iyi geliyor. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Hepsi iyi ama sakız çiğnemek tehlikeli, bir anda kaza olsa heyecendan nefes yoluna kaçar ölüme sebep olabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Doğru oturma pozisyonu, temiz ve serin hava, maks. 3-4 saatte bir mola ve bol su içmek ve akıcı sürmek. Mıy mıy gidersen ne de olsa o uyku gelir.

Şişe şişe su içiyorum ben yolda. Haliyle tuvalete filan duruyorsun öyle yol bitiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Bin km filan tek marş gidiyorum da, eskisi gibi tadı yok.

Eskiden Bolu dağı, kurşunlu, bolaban falan vardı :) 

Hacı Şenyurt yazdı:

Direskitona kafa koyarak, koltuğu yatırmadan yatmaya çalışmak, kaput üstü ayakta uyumakemoji28.png, bağaj kapağı üstünde ayakta uyumakemoji23.png, tavanda yatmak geceleri yasak emoji23.png, gündüz sıcağında denenebilir.

Direksiyon hep Yanlış yazılıyor nedense 😂

aracın altına yatmak nasıl 🤣

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Soğuk çay da benim uykumu dağıtıyor.

Yol boş ise uyku gelir illaki. Uyku değilde uyuşukluk. Eski yolları mumla arıyorum

Aynen boş otoban uyku getiriyor.

Geç saatlerde İstanbul-Ankara giderken yolun sonuna doğru bazen uyku gelebiliyor ama tam tersi istikamette yolun sonuna doğru trafik daha da hareketlendiği için hiç öyle birşey olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Direksiyon hep Yanlış yazılıyor nedense [emoji23]
aracın altına yatmak nasıl [emoji1787]

Kar varsa zeminde süper olur, bol yağmurda olur[emoji2957]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Kahve 

Ara ara kalp atışı hızlanması için ufak duruşlar benzincilerde durup bir kaç adım ile kalp atışını arttırarak.

Redbull

Eğer çok uykum geliyor napayım modu ise 1 cola içine 1 paket tek bardaklık nescafe kafein bombası. Köpürür ama dikkat etmek lazım.

Benim en güzel yardımcım uzun yolda uzun parlament. Bir de güzel kafa ütülemeyen müzik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Eğer çok uyku geliyorsa biraz mola ve seyehat öncesi bilindik ünlü markanın enerji içeceği içilir, gerçekten çok etkili. Denemenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Kahveyi evde kendiniz yapın ve sert şekilde yapın soğuk kahve olarak. Ben her uzun yola çıktığımda granül kahve süt ve şeker karışımını hazırlarım buzdolabında hazır tutarım. Gideceğim gün termosa boşaltır ve içerisine 3-4 adet buz atarım. Yol boyunca Hafiften uyku hissiyatı geldiği anda içerim ve anında etki yapar. Aynı zamanda yanıma soğuk içecek torbasına buz doldurarak içe-Tea koyarım ara ara da bunları tüketirim. Olmazsa olmazın kabuksuz kuruyemiş.

Bu arada yolculuk gece yapılacaksa eğer planlı bir yolculuksa şunu da tavsiye ederim. Mesela 5 gün sonra yola çıkacaksınız ve izindesiniz. İzne çıktığınız gün geceleri ayakta olup gündüzleri uyuyun. 2-3 gün sonunda vücudunuz alışacak ve gece uyku gelmeyecek. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öncelikle belirteyim.. Her bünye farklıdır, bu sebeple kimseye tavsiye etmem 

Ben adrenalini yükseltirim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Durna

Valla ben ne yaparsam yapayım uykum geliyor. Bir ara nescafenin soğuk kahvelerinden aldım 5-6 tane üstüne türk kahvesi arada kuruyemiş filan ama bana mısın demedi. Hatta sık sık durup hareket de yaptım. Pek işe yaramıyor bende.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yöntemim şöyle, 

Araba kullanırken koltuğumu dik konuma getiririm. Tüm yolculuk boyunca, yakıt verimlilik tekniklerini kullanmak istediğimden zihnim hiç boş kalmaz. Gaza basma oranımı sürekli kontrol etmekle uğraşmak, yolu tarayıp hız kaybetmeden eğimleri geçmek çok fazla dikkat istiyorum. Bir defasında yakıtı az yaktıracam diye farkından olmadan 5 saat araba kullanmışım. Nasıl bitti yol anlamadım bile. 

Uykum geldiğini anlarsam şekersiz acı kahve içerim +3 saat daha idare eder beni.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Koltuk ayarı biraz dik ve yüksek daha iyi oluyor bence, yayılmak iyi gelmiyor :) Temiz ve serin hava da şart. Klima önemli bir güvenlik donanımı oluyor uzun yolda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Evren Erakçora yazdı:

Koltuk ayarı biraz dik ve yüksek daha iyi oluyor bence, yayılmak iyi gelmiyor :) Temiz ve serin hava da şart. Klima önemli bir güvenlik donanımı oluyor uzun yolda.

Bu klimanın kesik kesik devreye girmesi , sollama esnasında adamın canını çok sıkıyor. Hem i10 hemde Cruze aynı pisliği yapıyor. Rampada arac sollarken gaza biraz fazla basınca klimanın devre dışı çıkıp tekrar devreye girdiğin an, arabada sanki tekleme benzeri his yaratıyor. Sürüş zevkini baltalıyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bu klimanın kesik kesik devreye girmesi , sollama esnasında adamın canını çok sıkıyor. Hem i10 hemde Cruze aynı pisliği yapıyor. Rampada arac sollarken gaza biraz fazla basınca klimanın devre dışı çıkıp tekrar devreye girdiğin an, arabada sanki tekleme benzeri his yaratıyor. Sürüş zevkini baltalıyor. 

Ama yakıt tasarrufu yapıyor. Sürekli çalışan klima yerine ara ara çalışan klima kompresörü 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ama yakıt tasarrufu yapıyor. Sürekli çalışan klima yerine ara ara çalışan klima kompresörü 

Şöyle bir durumda var. Bu hepsinden kötü. Arabanın en önemli butonu öyle saçma bir yerdeki çok sıkıntısını çekiyorum. Arabanın 1 3 ve 5 vitesde iken Klima butonuna erişemiyorum. 2 dakika kapatacam , kapatamıyorum. Göremiyorum butonu. Kapatacağım derken arka cam rezistansını yada ön cam yönlendirmeyi açıyorum. 

Servis el kitabı gaz pedalına tam basınca klima kapanır diyor. 

Ama gaza tam basınca Lambda afr kaçırıyor, motoru boğuyormuş hissi alıyorum. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Şöyle bir durumda var. Bu hepsinden kötü. Arabanın en önemli butonu öyle saçma bir yerdeki çok sıkıntısını çekiyorum. Arabanın 1 3 ve 5 vitesde iken Klima butonuna erişemiyorum. 2 dakika kapatacam , kapatamıyorum. Göremiyorum butonu. Kapatacağım derken arka cam rezistansını yada ön cam yönlendirmeyi açıyorum. 

Servis el kitabı gaz pedalına tam basınca klima kapanır diyor. 

Ama gaza tam basınca Lambda afr kaçırıyor, motoru boğuyormuş hissi alıyorum. 

Evet bazı araçlarda vites konumu o düğmeleri engelliyor maalesef. Ayar digital mi manuel mi? Digitalsw seviye düğmesi üstünde off olması lazım. Manuelse seviyeyi sıfıra getirsen?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet bazı araçlarda vites konumu o düğmeleri engelliyor maalesef. Ayar digital mi manuel mi? Digitalsw seviye düğmesi üstünde off olması lazım. Manuelse seviyeyi sıfıra getirsen?

En kolay yöntem komple fanı kapatmak. Ama bu seferde soğutulmuş kondanstatördeki ferahliği kullanamıyorum. Kompresör dursa bile 1 dakika kadar soğuk gelmeye devam ediyor.  Fan kapanırsa, ondanda mahrum oluyorum. 

Kumanda paneli yarı otomatik. Ama yarım otamatikliğini göremedik. Sadece kış aylarında motor ısınmadan fanı surata yönlendirmiyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...