İçeriğe Yönlendir

Uyku Kaçırma Yöntemleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Sühan Bozdağ

Yıllardır İstanbul- Datça arası gider gelirim.  Genelde tek başıma olurum. Datça'ya giderken adrenalinim yüksektir. bir an önce varmak isterim. Susurluk ve Çine'de 10 dk. mola yeterli olur. Ama İstanbul'a giderken en az beş mola verir ve her molada soğuk kahve içerim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

En kolay yöntem komple fanı kapatmak. Ama bu seferde soğutulmuş kondanstatördeki ferahliği kullanamıyorum. Kompresör dursa bile 1 dakika kadar soğuk gelmeye devam ediyor.  Fan kapanırsa, ondanda mahrum oluyorum. 

Kumanda paneli yarı otomatik. Ama yarım otamatikliğini göremedik. Sadece kış aylarında motor ısınmadan fanı surata yönlendirmiyor. 

1dk sürmez o yav. 20 sn falan. Güç ihtiyacı olunca direkt fanı sıfır yaptın mı tamamdır. 

ben de şeyi merak ediyorum. Hani klimayı açarken motor devri düşük olsun diyorlar ya, bu kompresör sürekli çalışıp duruyor. Tam vites düşürüp devir yükselteceğim zaman klima da devreye girerse veya klima kompresörü zaten devredeyken devri birden yükseltirsem zarar görmüyor mu yani

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1dk sürmez o yav. 20 sn falan. Güç ihtiyacı olunca direkt fanı sıfır yaptın mı tamamdır. 

ben de şeyi merak ediyorum. Hani klimayı açarken motor devri düşük olsun diyorlar ya, bu kompresör sürekli çalışıp duruyor. Tam vites düşürüp devir yükselteceğim zaman klima da devreye girerse veya klima kompresörü zaten devredeyken devri birden yükseltirsem zarar görmüyor mu yani

Şimdi durum şu. Klima ecuk düşük devirde çalışıp yağlansın. Yüksek devirde devreye girerse kompresör piston kenarları kazınıyor. 

O yuzden rölantide biraz devrede olması iyidir. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Şimdi durum şu. Klima ecuk düşük devirde çalışıp yağlansın. Yüksek devirde devreye girerse kompresör piston kenarları kazınıyor. 

O yuzden rölantide biraz devrede olması iyidir. 

Yağlandıktan sonra yüksek devirde devreye girmesinde sakınca yok mu? Belki ben bolu dağı rampasını yüksek devirle çıkıyorum. Klima da devreye girip çıkıyor. Sürekli zarar mı görüyor

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yağlandıktan sonra yüksek devirde devreye girmesinde sakınca yok mu? Belki ben bolu dağı rampasını yüksek devirle çıkıyorum. Klima da devreye girip çıkıyor. Sürekli zarar mı görüyor

Valla 4 yıldır i10 kullanırdım. Kademe bir de sürekli gir çık yapardı. 4 yılın sonunda bişey olmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Vücut geliştirme fitnes tarzı şeylerle uğraşanlar bilir. L-carnitin (mümkünse 3000 mg kadar) ya da herhangi bir preworkout ürünü içerseniz uyku filan kalmaz. Oldukça uyarıcı içeriklere sahipler. Kalp ile ilgili bir sorununuz yoksa öneririm. Ben hem spor öncesi hem de uzun yolda içerim. Yalnız yarım saat içerisinde etki gösterir. (doktorunuza danışın kullanmadan önce =)) 

2. Bir yol ise müsait yerde durup hızlı hareketler yapmak kalp atışını hızlandırmak

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Baktim uykum geliyor, bana atılan kazıkları, sırtımdaki hançerleri düşünürüm ve nasıl intikam alacağımin planlarını yapmaya başlarım.

"Geçende falanca böyle dedi" 

"Aslinda laf sokmus" 

"Hasanali de borcunu vermedi, bilerek vermiyor, nasıl kistirrim"

"Bacanak ta mercedes almis"

"Nasılsa birdaha bir araya geliriz, şu lafı da ben diyeyim, altta mi kalacagiz"

Böyle böyle derken, konu gelişir.

🤣

• Beğen 2
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Okulda sınavlar öncesi uyumamak için su bardağına yarım dem doldurur kalan kısmını da kahve ile tamamlardık. Gözünü kapatsan bile uyuyamazsın.

Bir de arabada hanım ve çocuk varsa uyku gelmez. Biri uyur, biri sürekli konuşur.  😁

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bu akşam uzun bir yolculuk var. Gece yolculuğu olacak. Akşam 22:00 çıkıp sabah 09:00 varmayı düşünüyorum trafik olmazsa.

Ben de önlemimi şöyle aldım: Akşam eve gidince kafayı vurup uyuycam saat 22:00'ye kadar. Normalde uyuyamam o saatlerde. Ama uyuyabileyim diye bu gece çok az uyuyarak kendimi uykusuz bıraktım. Şu an çok uykum var mesela :)

Bir de enerji içeceğini herkes tavsiye etmiş. Hiç içmemiştim ama bu yolculukta deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Caliskan yazdı:

Bu akşam uzun bir yolculuk var. Gece yolculuğu olacak. Akşam 22:00 çıkıp sabah 09:00 varmayı düşünüyorum trafik olmazsa.

Ben de önlemimi şöyle aldım: Akşam eve gidince kafayı vurup uyuycam saat 22:00'ye kadar. Normalde uyuyamam o saatlerde. Ama uyuyabileyim diye bu gece çok az uyuyarak kendimi uykusuz bıraktım. Şu an çok uykum var mesela :)

Bir de enerji içeceğini herkes tavsiye etmiş. Hiç içmemiştim ama bu yolculukta deneyeceğim.

Aslında bence iyi yapmamışsınız. Yola çıkmadan önce uykunuz olsa bile uyuyamayabilirsiniz. Uyuyamazsanız gece yolculuğu tehlikeli olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Ben normalde de uykum gelince çay içersem uykum gider kendime gelirim. Çay olsun hangi vakit olursa olsun içerim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aslında bence iyi yapmamışsınız. Yola çıkmadan önce uykunuz olsa bile uyuyamayabilirsiniz. Uyuyamazsanız gece yolculuğu tehlikeli olacaktır. 

Evet biraz riskli oldu ama uyurum herhalde. Uyuyamazsam da yolda mola verip kısa kısa uyurum artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet Caliskan yazdı:

Araba nedir

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ben çekirdek seviyorum, araba biraz kirleniyor ama fena olmuyor :) Bizim şoförler genelde kola içerisinde nescafe koyarak bir gecede Sırbistan'dan Türkiye'ye gelebiliyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

7- en son başvurulması gereken yöntem. İdrarı tutmak :) 

Bir emniyet müdürü abimiz anlatmıştı. Trafik kazalarında ölenlerin çoğu idrar torbası patlaması sonucu ölüyormuş. Eğer yolda idrarınız gelirse hiç bekleme ilk fırsatta yap dedi. Uyku kaçırmak için iyi bir yöntem değil. Bilginiz olsun. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Araba nedir

Tata İndigo.

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Kahve uyku yapıyor bende. Uykum gelmez yolda ama dikkatimin dağıldığını hissediyorum. Yarım saat mola temiz hava toparlanıyorum hemen. Uykum gelirse 5 dakika kestireyim dersem bittim o zaman mümkün değil devam edemem iyice sersem gibi oluyorum. Günübirlik Isparta - Osmaniye eziyet oldu o yüzden bitmedi dönüş yolu yarım saatlik kestirme yüzünden. 

Eve geldiğimde bir Türk kahvesi içip vurur kafayı yatarım. 

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ahmet Caliskan yazdı:

bu akşam kesin uyuyamazsınız. iki kutu soğuk kahve 3 4 saat iş görür.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Eyüp Çetin yazdı:

Bir emniyet müdürü abimiz anlatmıştı. Trafik kazalarında ölenlerin çoğu idrar torbası patlaması sonucu ölüyormuş. Eğer yolda idrarınız gelirse hiç bekleme ilk fırsatta yap dedi. Uyku kaçırmak için iyi bir yöntem değil. Bilginiz olsun. 

İdrar torbası patlaması mı 🤨 kaza sonrası leğen kemiği tarafı hasar alınırsa dediğin olabilir. Mantıklı. Zaten idrarı çok tutamazsın. Sürüşte odaklanmayı etkileyebilir. 

Ahmet Caliskan yazdı:

Tata İndigo.

Uyuyamazsanız sıkma portakal suyu üstüne süt için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Dogan Arsiray yazdı:

bu akşam kesin uyuyamazsınız. iki kutu soğuk kahve 3 4 saat iş görür.

Bu yol öncesi heyecan bi tek bende var sanıyodum :) uyuyamazsam heyecandan uyuyamam.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Caliskan yazdı:

Bu yol öncesi heyecan bi tek bende var sanıyodum :) uyuyamazsam heyecandan uyuyamam.

Heyecan oluyor, hazırlık oluyor, yolu düşünürken zihin sürekli uyarılıyor. Yol öncesi sağlam uyku için sürekli uzun yol yapıyor olmak lazım ki, alışkanlık olsun :) 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Uzun yola gideceğim zaman asla uyku tutmaz beni, 5 de mi çıkacağım yola? Yarım yamalak 3 e kadar anca uyuyabilirim. Direksiyona geçince uyku falan kalmıyor ama 5-6 sene önce mesai çıkışı hiç uyumadan izmire gittim, sabah işimi hallettim izmirde, sabah 10 gibi istanbula yola çıktım yeniden. Yalovada 30 snlik kırmızı ışığı beklerken uyuyakalmışım. Arkadakilerin kornaya basmasıyla uyandım. Ben yolda uyumam dememek gerek.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Önceden heyecan yapıp uyku tutmuyordu, geriliyordum yok araba bozulursa napılır ne edilir sonra 500km çekici üstünde gelince o fobiden de kurtuldum. Şimdi yağ su lastik hava basıncı kontrol edip basıyorum yola. İstanbul keşmekeşinden kurtulup uzun yolda özellikle gece serinliğinde sürücülerde daha tecrübeli oluyor gündüz yola çıkanlara göre benim için. Cepleri boşaltıp bismillah devam. Yanımdaki co pilotta sağolsun uyumaz hiç mis. Güneş vuran gündüz yolculuklarını hiç sevmiyorum güneş gözlüğü bile gözüme batıyor hele son 200 300km ler kalmış ise çıkarıyorum gözler kan çanağı bata bata ayık tutuyor. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cem Işık yazdı:

Uzun yola gideceğim zaman asla uyku tutmaz beni, 5 de mi çıkacağım yola? Yarım yamalak 3 e kadar anca uyuyabilirim. Direksiyona geçince uyku falan kalmıyor ama 5-6 sene önce mesai çıkışı hiç uyumadan izmire gittim, sabah işimi hallettim izmirde, sabah 10 gibi istanbula yola çıktım yeniden. Yalovada 30 snlik kırmızı ışığı beklerken uyuyakalmışım. Arkadakilerin kornaya basmasıyla uyandım. Ben yolda uyumam dememek gerek.. 

şoförler arasında bir muhabbet geçer abi tavşan uykusu diye. Bazen duyuyorum, Bandırma'dan Karacabey'e uyumuşum herhalde diyor adam :) gözler açık ama bilinç kapalı adam hatırlamıyor.

Sinan Akgöl yazdı:

Önceden heyecan yapıp uyku tutmuyordu, geriliyordum yok araba bozulursa napılır ne edilir sonra 500km çekici üstünde gelince o fobiden de kurtuldum. Şimdi yağ su lastik hava basıncı kontrol edip basıyorum yola. İstanbul keşmekeşinden kurtulup uzun yolda özellikle gece serinliğinde sürücülerde daha tecrübeli oluyor gündüz yola çıkanlara göre benim için. Cepleri boşaltıp bismillah devam. Yanımdaki co pilotta sağolsun uyumaz hiç mis. Güneş vuran gündüz yolculuklarını hiç sevmiyorum güneş gözlüğü bile gözüme batıyor hele son 200 300km ler kalmış ise çıkarıyorum gözler kan çanağı bata bata ayık tutuyor. 

Ben bu sektöre girdiğimden beri gece yolculuklarını pek sevmiyorum mecbur kalmadıkça gece de çıkmıyorum. Hem denetimler az, hemde kamyonlar Tırlar genelde gece çalışıyor 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...