İçeriğe Yönlendir

Fiesta -Direksiyon Hidroliği

Ferhat Tiryakioğlu

Recommended Posts

Ferhat Tiryakioğlu

Arkadaşlar yeni bir sorunla tekrardan herkese merhaba.Bugün sanayiye buji değişimi için gittim.Usta değişim için kaputu kaldırıp işleme başladığında direksiyon hidrolik seviyesinin yarıya indiğini gördüm.Aracım 2000 model fiesta 1.25.Oysaki aracı bir sene önce almıştım ve hidrolik aynı seviyede olduğu için yaklaşık bir sene önce hidrolik yağı ile tamamladım.Ama bugün baktığımda yarıda görünüyordu.Arcın hemen altına filan baktı usta hiç kaçak yok dedi.Üstünü tamamla tekrar inerse gelirsin dedi.Sizce en çok nereden kaynaklanır bu durum?Ayrıca sabahları baktığımda herhangi bir damlatma da yok

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Ben 6 ayda 1 litre direksiyon yağı bitiriyorum😁 direksiyon kutumda kaçaklar var 5 yıldır aynı, tamirini erteledim.

Sizin ki 1 yılda bu kadar az eksiltiyorsa hiç sorun değil bence üzerini tamamlayın yaş itibariyle durum normal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Bağlantı hortumlarından, direksiyon pompasından veya en yüksek ihtimal direksiyon hidrolik kutusundan -özellikle dip kısmından- kaçırır başka ihtimal yok lifte alınca el ve göz yordamıyla kontrol ile durum basitçe anlaşılır zaten. Araç park halinde iken pompada basınç oluşmadığından kaçak belli olmuyordur. Kapalı çalışan sistem yağ eksilmesi normal değildir bu arada.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

O zaman bayramdan sonra dediğinizi dinleyip ustama tekrar gitmem gerekecek gibi.Çünkü varsa bir arızası ilerlemesinden yana değilim tabiki.Zaten usta baktı alta eğilip birşey yok dedi o zaman dediğiniz gibi iç kısımlarda problem var gibi.Teşekkür ederim cevplarınız için

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Yenidem herkese merhaba arkadaslar.Konuyu tekrar gundeme getiriyorum cunku kafam biraz karisti gibi.Aracim 1.25 2000 model fiesta.Direksiyon hidroliginin bariz sekilde azaldigindan bahsetmistim.Internette direksiyon hidrolik sizinti onleyicileri gordum.Sanirim krem seklinde 35mm tupun icinde.Bu kremsi siviyi hidrolik yaginin uzerine koyuyorlar.Sanirim bir nevi sivi conta gibi.Sizce nedir bu?Kullananlar varmi ise yararmi.Belki masrafi dusururum diye dusunmustum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Tekrardan merhaba arkadaşlar herkese.Yeniden aynı konuyu açtım ama bir durum kafamı karıştırdı.Bugün direksiyon kutusundaki kaçaklar için ustaya gittim ve kutuyu tamir ettirdim.Kısaca şöyle söyliyim;kutunun içindeki mili çıkardı zımparaladı sonra bir kayış yardımıyla birşeyler yaptı zımparalama tarzında filan neyse herşeyi taktı sorun yok.Ayrıca mafsalda boşluk var dedi onuda çekiç yardımıyla birşeyler yapıp düzeltti.En son hidrolik yağını koyarken rengi sarıydı.Şimdi sorum şu sizce sarı renkli hidrolik yağı olurmu?Yoksa onun yerine motor yağımı koydu.Çünkü direksiyon eskisine göre çok ağırlaştı.Bleki normali bu şekilde ben arızalı olana alıştığım içinmi bana garip geliyor?Kendisine sormadım bilerek bilmişlik taslamayım dedim çünkü.Ben kırmızı diye biliyorum hidrolik yağlarını.Öneriniz nedir?Fazla kullanmadan yarın kırmızı yağ ile değişim yapayımmı?Aracım fiesta 2000 1.25.Castrol atf dex 2 kullanmıştım öncesinde.Değişmemi önerir misiniz?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bende atf kırmızı diye biliyorum.Fren hidrolik yağı koymuş olmasın dicemde adam usta neticede biliyordur heralde işini?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Doğru yağ konulmamış olabilir. Ford Mercon spesifikasyonuna sahip ATF yağ konulması lazım.
Castrol’ün sitesinden alıntıdır:

“Motorlarda yağ sızıntısı olduğunda diğer yağlardan ayırt edilebilmesi amacıyla ATF Dex II Multivehicle kırmızı renkte üretilmektedir.“

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Bu sabah ise gitmeden bir siringa yardimiyla bir miktar cekip baktim arkadaslar yagin rengine kirmizimsi bir yag oldugunu tam olarak gorebildim.Biraz kafam rahatladi ama usta zaten gelen her araca ayni yagdan koyuyordu dun.Acaba bu model fordlara uygunmudur ki koyulan yag? Simdi aslinda bunlari sormamdaki amacim gecenlerde yine bu sitede bu konuyla ilgili bir yorum okudum.Yagi degistirmek ariza ihtimalini yukseltir diye yazmis bir usta.O yuzden korkuyorum.Daha dun tamir ettirdim.Yag degisimine bagli yeniden arizalanma olurmu ki acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...