Ali Darbaz

Cruze - Direksiyon Hidrolik Sorunu

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba uzun yolda yeni başımıza gelen bir vukuat. 

Direksiyon sola cevirince cıyaklıyor. 

Uzun yolda durduk yere başımıza geldi. Direksiyon hidroliği bırularını inceledim. Sıkıntı yok. Hidrolik soğutmalı bir boru ile radyatörün altından gidiyor. Hidrolik sıcak ve su gibi olmuş. Acaba cıyaklama hidrolikten dolayımıdır

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Fatih Sarıkaya
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba uzun yolda yeni başımıza gelen bir vukuat. 

Direksiyon sola cevirince cıyaklıyor. 

Uzun yolda durduk yere başımıza geldi. Direksiyon hidroliği bırularını inceledim. Sıkıntı yok. Hidrolik soğutmalı bir boru ile radyatörün altından gidiyor. Hidrolik sıcak ve su gibi olmuş. Acaba cıyaklama hidrolikten dolayımıdır

Olabilir.

Şeytan kulağına kurşun de.Kutu çok pahalı.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sinan Akgöl

Park vs ederken tam dibine kadar sağ sol yapmamaya çalışın. 

• Beğen 3

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Dogan Arsiray

köpürme varmı? varsa hava alıyordur oringlerden.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Koray Demir

Direksiyon pompasından yapar o sesi. Bi ihtimal kayış gevşemiş olabilir veya rot başlarını kontrol ettirin.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Dostlar. Ustaya anlattım konuyu uzun süre soğutmamı istedi. Yarına kadar yatıracam. Bakalım ne olcak. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Devamlı yapmıyor ara ara yapıyor. :(

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Araba soğuyunca cıyaklama ortadan kalktı

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Koray Demir

Yine bir nokta atışı teşhis veya psikolojik tatmin içeren “bunlarda kronik ses yapar ağbi” şeklinde durum tespiti lazım. 😀

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Yine bir nokta atışı teşhis veya psikolojik tatmin içeren “bunlarda kronik ses yapar ağbi” şeklinde durum tespiti lazım. 😀

Sadece soğukken yapsa z rot derdim ama araç yattıktan sonra ilk harekette ses yapmamış. Z rotlarda ısınınca geçen bi ses olabiliyor genellikle. Yine de bakmak lazım z rotlara

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Beyler içim rahatladı. Otobanda 120 ile giden arabanın neden böyle bir sorun yaşadığını anlamlandıramadım. Osmangaziden gectik. Otobanı kullandık. Karacabeyde kahve molası verdik. Ama ilginç direksiyon park ederken öttü. Şimdilik ötmeyi kesti. Aklıma gelen tek açıklama aşırı ısınma. Yanlış direksiyon hidroliği kullanımı. Burda araba 48 derece sıcaklık ölçüyor. Gece sürüç esnasında en cok 29 derece gördük. 

Neyse bir iki yer gezince anlaşılır. Pompa bozuksa belli eder. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Merhaba

Saat 18:00 da eve vardım. Yarın iş başı yapacağız . Arabanın  direksiyonundan ses gelmeye devam ediyor. 

Şunu denmeyi düşünüyorum. Ama önce direksiyon yağını elde etmem lazım. 

Ses

Pompa vınlaması veya gıcırdaması.

Motor çalışırken hortumları çerçeve gövdesi veya motorla olası bir temas açısından yeniden kontrol edin. Hiçbir temas bulunmazsa sıvıyı soğutmak ve sisteme yeniden basınç vermek için aşağıdaki yöntemlerden birisini takip edin:

•  Yöntem 1 - Normal soğutma:
        1.  Motoru KAPALI konuma getirin.
        2.  Sistemin soğumasını bekleyin.
        3.  Depolama kabı kapağını takın.
    •  Yöntem 2 - Kısmi Sıvı Değişimi:
        1.  Motoru KAPALI konuma getirin.
        2.  Sıvıyı depolama kabından çıkartmak için bir emme aleti kullanın.
        3.  Soğuk, temiz sıvıyla yeniden doldurun.
        4.  Depolama kabı kapağını takın.

Soğutma yöntemlerinden herhangi birini kullandıktan sonra motoru çalıştırın ve motorun çalışma sıcaklığına gelmesini bekleyin. Ses devam ederse servo direksiyon pompasını değiştirin. Bkz. Servo Direksiyon Pompasının Değiştirilmesi .

İhtiyacım olan yağ 

https://www.turkoilmarket.com/Castrol-Transmax-Dexron-VI-Mercon-LV-1-Litre,PR-5715.html?gclid=Cj0KCQjw6575BRCQARIsAMp-ksPdMsK2O8jOXGTXwUvNaVmtbpuDMAncTAnlQunhKc-FOVKJwnZxuJIaAgLBEALw_wcB

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Bu gün Koç Direksiyona gittim. Ustam sağ olsun 15 dakika uğraştı direksiyonda bişey bulamadı. Bazı sesler vardı ama benim duyduğum sesler değildi. Ustam ses olunca tekrar gel dedi. 

Bu sırada, Cruze grubunda konuyu dile getirmiştim. Aynı sorunu yaşayan bir arkadaş sorunun amorsitör takozu kaynaklı olduğunu söyledi. Bir kaç video izledim. Benim derdim amorsitör üst takozu gibi görünüyor :( 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
(düzenlendi)

İşte ses bu. Tamda adam eliyle cevirince duyuyorsunuz. 01:49 da 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Arkadaşlar, burayada yazayımda yarın bir gün google ile arayıp tarayıp gelen biri cevap bulsun. 

Arabanın ön amorsitör üst takozlarından şüphe ediyoruz.  

Direksiyon konusunda uzman 2 teknisyene aracı incelettim . Direksiyon kutusunda ve pompasında hiç bir soruna rastlamadılar. 

Verdiğim tarife uyan tek sorun amorsitör üst külesi olarak teşhis koydular. 

Ustam ses biraz daha artsın acele etme dedi. Bu ayı bu şekilde pas geçeceğim artık. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.