İçeriğe Yönlendir

Otomobil Motor Ömrü

Gökhan DOĞAN

Recommended Posts

Fedai Özoğlu

Arabana düzgün biniyorsan ve senden öncekilerde de ilgisiz kullanım olmadıysa bence km çok yüksek sayılmaz. Lpg den dolayı biraz yağ eksiltme olabilir(tamirciler benzinden lpg ye geçerken olur diyor).

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Magnatec’in yurt dışı değişim periyodu 30 bin km/2yıl.

Az bile. Bir kaç defa unuttuk bakımı. 50.k değişimi olan vardı. Onu da araç artık yürümeyince anladık. Hava filtresi hava alamaz olmuş [emoji2]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Nasıl ölçüyorsunuz bu eksilmeyi, 6 senedir hiç ölçmedim. LPG de mi normal karşılanıyor bu litreler, 12 binde 2 litre yapar benim yağın yarısı gider öyle yaksa 😁

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Akla gelince çıkan yağı ve filtre içindeki yağı ölçekli kaba koyarız. 25.k bakımda konan 4.5 litre yağ boşalırken 4litre filan çıkar aşağı yukarı

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Nasıl ölçüyorsunuz bu eksilmeyi, 6 senedir hiç ölçmedim. LPG de mi normal karşılanıyor bu litreler, 12 binde 2 litre yapar benim yağın yarısı gider öyle yaksa 😁

30 binde yağ değişim diyor. 10 binde 500ml kaybolsa 30 bin süre içinde 1,5 litre eklemek lazım. E ben ne anladım bu bakımdan :) 

klasik benzinli 1,4-1,6-2,0 motorlarda yağ çubuğu max-min arası 800ml denk geliyor diyebiliriz

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yağ sadece yanmaz. Buharlaşır da. Aracı devirli kullanıyorsanız yağ azalması biraz daha fazla olabilir. Kullandığınız yağ bence piyasadaki en kötü yağ. Castrol’ün ne zaman yağını kullansam motorun sesi arttı, titreşimi arttı, akıcılığı kayboldu. Motor ömrü de bakımla ve sürüş tarzıyla alakalıdır. 

Castrol konusunda ben de aynı şekilde düşünüyorum. Mobil 'den geçmiştim Castrol 'e. Sonra tekrar Mobil 'e geçtim. Bir önceki bakımda LiquiMoly yetcih ettim. Bu bakımda da Motul kullandım. LiquiMoly daha bi sessiz ve akıcı gelmişti bana. Motul 'den de bir şikayetim yok gerçi. Ama Castrol 'ü bir daha kullanmayı düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tam sentetik olduğu sürece mobil, castrol çok farketmez. Ses olabilir, bilmiyorum ama koruyuculuk farketmez. 

Bence motora iyilik yapılacaksa 5 binde bir hava filtesini değiştirmek gerekir. Mondeoda yapardım, bunda daha yapmadım. Yapsam iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Merhabalar,

Hazır motor ömrü konusu açılmışken, taze taze uzun yoldan geldim.Yol müsait olduğu zaman 140 150 civarı seyir hızım oluyor.

140 km/h ile  3000 dd dönüyor motor.Uzun süreli tempolu sürüşlerde çok yıpranıyormudur araç, redline'a vs kesinlikle sokmam.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Metin Taşcı yazdı:

yağ sıcaklığına bakmak lazım, yağ ısındıkça viskositesi düşüyor ve koruma azalıyor.

Yağ sıcaklığını takip ediyorum, tırmanışlarda falan 110 - 112 derece oluyor en fazla havalarda sıcak  malum.

Genelde 90 - 102 arası gidip geliyor tempolu sürüşte.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...