İçeriğe Yönlendir

Cruze - Tüketim İstediğim Kadar Düşmüyor

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otobanda 13 litre lpg nasıl yakıyor yav. Crv yakmıyor o yakıtı. 

Yarın akşam antalya yapacam. Fişleri saklıcam dönüşte yazacam buraya. 

yahu senin lpg ile antalya yapman önemli değil. Benzin ile Antalya yapman mühim. Ama hiç lpg kullanmadan gidecen , arada çakallık yapıp lpg tüketimi yapmayacan. Sonra pompada fark çıkmasın. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabadan inerken , eşikten ayağımı indirdiğimde, ayaklarım motor kaputunun altından gelen aşırı sıcak hava ile kavruldu resmen. 

Fakat şöyle bir durumda var. Otobanda yüksek süratte yol alıp, hızlı şekilde dinlenme alanına girip kontak kapatıp kaput açtığımda, motorun çoğu aksamının çok soğuk olduğunu gördüm. 

Düşük hızlarda kısa süre dur kalk trafiğe girince kaput altında aşırı ısı oluşuyor. Fan çalışılınca arabanın altına püskürüyor. 

Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Tevfik Işık yazdı:

Klimanın o sıcaktaki varlığına paha biçilemez. Varsın yaksın, helal hoş olsun...

aynı görüşteyim. Terleyip bunalacağıma 5 lira fazla yaksın, gözüm görmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

yahu senin lpg ile antalya yapman önemli değil. Benzin ile Antalya yapman mühim. Ama hiç lpg kullanmadan gidecen , arada çakallık yapıp lpg tüketimi yapmayacan. Sonra pompada fark çıkmasın. 

onu da yaptım. İzmirden aracı aldığımda istanbula benzinde sürdüm. Lpg yoktu zaten. 105 hız ile 6,2 yaktı. Daha sonradan lpg ile aynı yolda aynı sürüşte 7,5lpg yaktı. 

bi süre istanbul şehir içinde sadece benzinde sürdüm. Başka bir şey deniyordum. O sıra yakıt ortalamam 10,5lt idi. Aynı yerleri lpg’de sürünce 12,8lt yakıyorum.  Benim arabada şehir içinde yüzde 30 karım oluyor. Şehir dışında yüzde 35 karım oluyor. Şehir içinde ilk çalıştırmada benzin harcamak karı azaltıyor. 

kısaca 15.000km’de 3 bin tl karım oluyor. Az mı? Çok şükür 2 senedir lpg kaynaklı herhangi bir sorun çıkmadı. Böyle aracı zorlamadan kullanırsam 100 bin km’den önce supap da değişmem diye düşünüyorum. Örnekler o yönde

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

onu da yaptım. İzmirden aracı aldığımda istanbula benzinde sürdüm. Lpg yoktu zaten. 105 hız ile 6,2 yaktı. Daha sonradan lpg ile aynı yolda aynı sürüşte 7,5lpg yaktı. 

bi süre istanbul şehir içinde sadece benzinde sürdüm. Başka bir şey deniyordum. O sıra yakıt ortalamam 10,5lt idi. Aynı yerleri lpg’de sürünce 12,8lt yakıyorum.  Benim arabada şehir içinde yüzde 30 karım oluyor. Şehir dışında yüzde 35 karım oluyor. Şehir içinde ilk çalıştırmada benzin harcamak karı azaltıyor. 

kısaca 15.000km’de 3 bin tl karım oluyor. Az mı? Çok şükür 2 senedir lpg kaynaklı herhangi bir sorun çıkmadı. Böyle aracı zorlamadan kullanırsam 100 bin km’den önce supap da değişmem diye düşünüyorum. Örnekler o yönde

Ih olmaz, asla lpg takmam. 

Kandıramazsın beni . 20000 km oldu motor ile ilgili bizde önemli bir arıza yaşanmadı. Ben Hipermil yapar aradaki makası kapatırım. Hipermil sadece yakıt ekonomisi değil, arabamızıda koruyor. Yeterince araştırdım. fazlasınıda öğrendim. 1.6 cruze motoruna lpg değmemesi lazım. 

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

benim aracımda klima açıkken konfor tüketicilerine bakıyorum.Klima saatte 1 lt benzin tüketirim diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Mankal yazdı:

Ali.. 40 derece sıcakta ,uzunyolda kliman hiç bozulmadı galiba..

yahu bende klimayı kapatarak araba kullanmıyorumya, Frensiz araba sürüyorum. Maksat elimizdeki datayı kamu ile paylaşmak. Yarın bir gün googlede "cruze klima ne kadar fark ediyor" dese biri gelsin foruma yönlensin. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Cam açınca arabanın içine rüzgar doluyor aerodinamik bozuluyor yavaşlatıyor rüzgarda aynı hesaba geliyor auto modunda ya da soğuduktan sonra kademe 2 3 mis.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

Cam açınca arabanın içine rüzgar doluyor aerodinamik bozuluyor yavaşlatıyor rüzgarda aynı hesaba geliyor auto modunda ya da soğuduktan sonra kademe 2 3 mis.

Otomatik klima çok arzuladım, bana göre arabaya ekonomi yaptıran en güzel parça. Zırt pırt kumanda ile ayar yapmak rahatsız zor oluyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Ih olmaz, asla lpg takmam. 

Kandıramazsın beni . 20000 km oldu motor ile ilgili bizde önemli bir arıza yaşanmadı. Ben Hipermil yapar aradaki makası kapatırım. Hipermil sadece yakıt ekonomisi değil, arabamızıda koruyor. Yeterince araştırdım. fazlasınıda öğrendim. 1.6 cruze motoruna lpg değmemesi lazım. 

Tamam ona değmesin. Ama sorun çıkarmayanlara değsin yav. Dün yine zam geldi arabalara. Maaşlar yerinde sayıyor. gazı değil arabaya, kendim bile yerim bu gidişle :) 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Otomatik klima çok arzuladım, bana göre arabaya ekonomi yaptıran en güzel parça. Zırt pırt kumanda ile ayar yapmak rahatsız zor oluyor. 

Kademe 3 kademe 2 sabit tutup fan ayarından ziyade güneş tepedeyse örnek ön cam ön ızgara havalandırma ayarlarını değiştirin bir de öyle deneyin 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Otomatik olsaydı daha az yaktırırdı. Kademeli klimada sanırım kompresör sürekli çalışıyor. Otomatikte devreye girip çıkıyor. Ama sendeki klima tam manuel değildi sanki. Öyle bir şey demiştin. Derece ayarlanıyor mu? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otomatik olsaydı daha az yaktırırdı. Kademeli klimada sanırım kompresör sürekli çalışıyor. Otomatikte devreye girip çıkıyor. Ama sendeki klima tam manuel değildi sanki. Öyle bir şey demiştin. Derece ayarlanıyor mu? 

Bu yarı otomatik hvac sistemine sahip. El kitabında okumak gerek. Neler yazmış. Ama alternatöre yük bindiği için araba eco moddan çıkıyor maalesef. Eco modu kapanınca tüketimi artıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yaptığım testte , 

Araba boşta iken %35 motor yükü ile çalışır iken klimalı %52 motor yüküne kadar ulaşıyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yaptığım testte , 

Araba boşta iken %35 motor yükü ile çalışır iken klimalı %52 motor yüküne kadar ulaşıyor. 

Alt tarafı klima gazını sıkıştıran bir alet. Neye bu kadar güç istiyor hiç anlamam. Araç kliması 12000 btu klima ile eşdeğer olsa, 12k btu klima saatte 1kw enerji çekiyor. Araç kliması saatte kaç kw motordan enerji çekiyor acaba

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Alt tarafı klima gazını sıkıştıran bir alet. Neye bu kadar güç istiyor hiç anlamam. Araç kliması 12000 btu klima ile eşdeğer olsa, 12k btu klima saatte 1kw enerji çekiyor. Araç kliması saatte kaç kw motordan enerji çekiyor acaba

Gene garip bir şey farkettim. Onuda paylaşmak istiyom. Ama onun cevabını en üyü @Servet Aydın abi verir. O da teleferik bulamadığı için  paraşütle uçuyor. Buralara ne zaman gelir bilinmez. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Gene garip bir şey farkettim. Onuda paylaşmak istiyom. Ama onun cevabını en üyü @Servet Aydın abi verir. O da teleferik bulamadığı için  paraşütle uçuyor. Buralara ne zaman gelir bilinmez. 

Aynı çeker. Verim çoğunda çok yüksek.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gene ilginc bir değer. Araba 7,6 ölçmüş. Pompada 6,67 çıktı. Gerci daha önce kaza ile bir kere sıfırladım. Ona yormak lazım 

ACtC-3fHHaFeCFv5-WG-qrsTQ_8ioYl_MN2z5A5k

ACtC-3c0_qnB54h8XPpnWTeSFaMH3lap9PV7Tur7

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...