İçeriğe Yönlendir

Kastamonu-İzmir Rota Tavsiyesi, Otoyol Köprü Ücreti

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün

Herkese merhaba. Hafta sonu Kastamonu-İzmir seyahatimiz olacak.

İki rota alternatifim var.

Birisi

Kastamonu-Ankara-Afyon-Uşak üzeri 

Diğeri

Kastamonu-Gerede'den otobana girerek Osmangazi Köprüsü üzeri İstanbul-İzmir otobanına girmek.

Aslında her iki yolu da biliyorum. İkinci rota 50 km kadar uzun ama konforlu. Onu tercih etmek niyetindeydim. Fakat geçen gün  bir arkadaş İstanbul-İzmir gidiş geliş 600 TL otoban ve köprü ücreti tutuyor dedi.

Pandemi sebebiyle aylardır otoban ve köprü kullanmadım. Fiyatları hatırlamıyorum bile. Hakikaten otoyol ve köprü ücretinde rakam bu kadar tutuyor mu?

Hangi rotayı kullanacağım konusunda tereddüte düştüm

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Kesinlikle Kastamonu-Ankara-Polatlı-Sivrihisar-Afyonkarahisar-Uşak-Salihli-Turgutlu-İzmir :) Köprüye ve otoyola para vermeye gerek yok. Bu güzergah çoğunlukla düzlük ve iniş olduğu için yakıt sarfiyatıda gaayet makul olacaktır. :) 

Tavsiye :

Acıkıp sıcakta sucuk döner yemeyin :D Kula'da 1 kasa maden suyu almak zorunda kalırsınız :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Hakikaten gidiş geliş 600 TL farka değmeyecek gibi görünüyor.

Manisa'dan sonra trafik çok sıkıntılı, kırmızı ışıklarda dur kalk yoruyor.

O yüzden otoban konforu iyi olu dşye düşünmüştüm. Navigasyonlar daha uzun olmasına rağmen süre olarak otobanı kısa gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Daha bayramda Karabük’ten Balıkesir’e yolculuk yaptık ve geri döndük. Otoban ücretsizdi fakat otoyol firmasına ait yollar ücretliydi. Köprüden geçmedik fakat yine de bir bölgede 23 TL yanlış hatırlamıyorsam Ve bir bölgede 63 TL sanırım para ödedik. Dönüşte de aynı şekilde tabi 15 gün içinde ödeyeceğiz diyerek geçtik ödeme yapacağız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Osmangazi'ye girmenize gerek yok. Gerede den girip Kocaeli çıkış,Altınova giriş İzmir çıkış şeklinde ayarlanabilirsiniz. Altınova İzmir 172 tl. Gerede Kocaeli 22tl gibi bir şey tutuyor.Gecen haftalarda Dikili Soma Altınova Kocaeli Gerede Samsun Rize yaptım. Otoyol bayağı yolumu rahatlattı. Dönüşte Samsun Ankara İzmir yaptım. Diğer alternatifler de hız limitleri dikkat edilmeli. Şehir geçişleri önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

600 e gider gelirsiniz normal yoldan veyahut yolda 600liralık yemek  yersınız acele işiniz yoksa bence gereksız otoban 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İzmir Bergama arası kullandım otoyolu, 23 liraydı galiba, kesinlikle değer. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Senede birkackez eskisehir izmir, bazen eskisehir ankara konya izmir, bazende eskisehir çanakkale izmir yaparim.

Eskişehirden sonra kesinlikle 

Kütahya, uşak, izmir i tercih ederim.

Usaktan sonra salihli ahmetli turgutlu da ışıklar vardır ama sıkıcı olmaz.

Kütahyadan sonra ister afyon a girin, isterseniz gediz yolunu kullanın. Her ikiside müspet yollardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Rıdvan Ergün yazdı:

O yüzden otoban konforu iyi olu dşye düşünmüştüm. Navigasyonlar daha uzun olmasına rağmen süre olarak otobanı kısa gösteriyor.

Manisa'ya kadar gelin ışıklı kısımı 30tllik Işıklı bölge içine girmemek için kullanıp tekrar eski yola bağlanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Rıdvan Ergün yazdı:

Sizin Manisa ile pek işiniz yok :) Salihli-Turgutlu-İzmir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Sizin Manisa ile pek işiniz yok :) Salihli-Turgutlu-İzmir :) 

Manisa İl sınırını kastettim :D :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Osmangazi'ye girmenize gerek yok. Gerede den girip Kocaeli çıkış,Altınova giriş İzmir çıkış şeklinde ayarlanabilirsiniz. Altınova İzmir 172 tl. Gerede Kocaeli 22tl gibi bir şey tutuyor.Gecen haftalarda Dikili Soma Altınova Kocaeli Gerede Samsun Rize yaptım. Otoyol bayağı yolumu rahatlattı. Dönüşte Samsun Ankara İzmir yaptım. Diğer alternatifler de hız limitleri dikkat edilmeli. Şehir geçişleri önemli.

Bu çok mantıklı. Yolun çok büyük kısmını otoyoldan gidip, kaza riskini oldukça düşürüp daha konforlu seyahat edersiniz. Osmangazi köprüsüne gerek yok. Toplamda 195 lira civarı ödersiniz. Ama bu sayede körfez harici tamamen yayalardan ve trafikten izole bir yol kullanacaksınız. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...