İçeriğe Yönlendir

Motordan Gelen Ses - Tata İndigo

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Aracımın motorundan bir ses geliyor. Ustaya da gösterdim. Yanlış numara yağ kullanımından kaynaklı olabileceğini, motora bi ilaç koyacağını, o ilaçla belli bir kilometre yapacağımı, ondan sonra motor yağını boşaltıp yeni yağ koyacağını, ses kesilmezse motor kapağının altında, kalem ucu kadar olan (yanlış duymadıysam 12 adet dedi) parçaların değişmesi gerektiğini söyledi.

Sizce ustanın bu teşhisi doğru mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kalem ucu kadar 12 adet dediği, subapların değişiminden bahsediyor olmalı.

Bu araç kaç km'de? Bana sanki enjektörler gitmiş ya da yatak vuruyor gibi geldi.

Bir de araç dizeldir umarım. Benzinliyse, yatak vurduğu kesin zira.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Kalem ucu kadar 12 adet dediği, subapların değişiminden bahsediyor olmalı.

Bu araç kaç km'de? Bana sanki enjektörler gitmiş ya da yatak vuruyor gibi geldi.

Bir de araç dizeldir umarım. Benzinliyse, yatak vurduğu kesin zira.

Maalesef benzin+lpg. 130.000 km de. Ama zaten 150.000 de falan motor yemeleriyle biliniyorlar 😅 bayramda 2000 km uzun yol yaptım bi sıkıntı yaratmadı ama umarım ciddi bişey değildir.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

usta lifter sesi teshisi koymus. once lifter temizleyici katki deneyecek, duzelmezse lifterleri komple set olarak degistirecek. arac 16 valf ise 16 adet değiştirecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bana yatak değil de motorun üst kısmımda sorunlar var gibi geldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

150 binde motor yemek, aklıma fikrime sığdıramadım.Ben motorla 10 dakka redlineda gittim saat gibi şeytan kulağına kurşun.Aynısını opelin motoru açacağım diyede yapmıştım(tüm riskleri kabullenip yaptım.Neticede motoru ele almakda var).Aldığımda rampa aşşağı 160 görmüyordu, sattığımda düzyolda 180 geçiyordu.Demek bunla redline girsem motoru sırtıma sarar tamirhanenin yolunu tutarım.

Umarım en ucuz yollu halledersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

gelen ses tiz bi ses ve ust taraftan geldigi duyuluyor. yatak vurma veya daha ciddi bir durum yok bence. ustanin koydugu teshis dogru. araca muhtemelen olmasi gerekenden kalin bir yag konulmus.

benzer bir durumu yasadim ve parca degistirmeden lifterleri temizleyerek durumu kurtarmistim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Merhaba,

Aracımın motorundan bir ses geliyor. Ustaya da gösterdim. Yanlış numara yağ kullanımından kaynaklı olabileceğini, motora bi ilaç koyacağını, o ilaçla belli bir kilometre yapacağımı, ondan sonra motor yağını boşaltıp yeni yağ koyacağını, ses kesilmezse motor kapağının altında, kalem ucu kadar olan (yanlış duymadıysam 12 adet dedi) parçaların değişmesi gerektiğini söyledi.

Sizce ustanın bu teşhisi doğru mu?

Geçmiş olsun alınırken eski sahibi küsur gizleyen katkılardan koymuşlardır şimdi o katkı özeliğini kaybetmiştir. Usta temizleyici koyacak bence
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Levent Güzelkalp yazdı:

Usta temizleyici koyacak bence

Evet temizleyici koyacağını söyledi.

Coşku Mert yazdı:

yatak vurma veya daha ciddi bir durum yok bence

Hadi inşallah ya. Daha foruma tanıtımını yapamadan vedalaşmayalım :)

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Hadi inşallah ya. Daha foruma tanıtımını yapamadan vedalaşmayalım [emoji4]
Bence temizleyici konduktan sonra gerçek sorun ortaya çıkacak ne yazık ki [emoji848] Umarım az masrafla kurtulursunuz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Sesten bir şey anlayamadım ama kalem ucundan kasıt arkadaşların dediği gibi subaplar. Motor bitik değildir belki ama subap değişimi de tuzludur bilgin olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Coşku Mert yazdı:

gelen ses tiz bi ses ve ust taraftan geldigi duyuluyor. yatak vurma veya daha ciddi bir durum yok bence. ustanin koydugu teshis dogru. araca muhtemelen olmasi gerekenden kalin bir yag konulmus.

benzer bir durumu yasadim ve parca degistirmeden lifterleri temizleyerek durumu kurtarmistim.

👍 Katılıyorum itici sesi 

Sesin vurma frekansı devire göre çok düşük direk iticilerin sesi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
M. Asım Kahraman yazdı:

Yağsız kalmış sübap itici sesi geliyor sanki.

İnşallah yağ değişimiyle düzelir ya.

Eyüp Çetin yazdı:

Sesten bir şey anlayamadım ama kalem ucundan kasıt arkadaşların dediği gibi subaplar. Motor bitik değildir belki ama subap değişimi de tuzludur bilgin olsun.

Bildiğim kadarıyla 4-5 bine sıfır motor yapıyorlar. Subap değişimi bu rakamı geçmez herhalde tahminimce.

Sinan Akgöl yazdı:

Fiat ustasına götür bence nokta atışı yapsın.

Fiat ustası anlar mı ki bilemedim. Tata'nın Fiat motoru olan modellerinden değil bu araç.

Ömer Sarıgül yazdı:

Katılıyorum itici sesi 

Sesin vurma frekansı devire göre çok düşük direk iticilerin sesi

Hadi inşallah ya.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ahmet Caliskan yazdı:

İnşallah yağ değişimiyle düzelir ya.

Bildiğim kadarıyla 4-5 bine sıfır motor yapıyorlar. Subap değişimi bu rakamı geçmez herhalde tahminimce.

Fiat ustası anlar mı ki bilemedim. Tata'nın Fiat motoru olan modellerinden değil bu araç.

Hadi inşallah ya.

Üstündeki motor benzinli 1.4 değil mi? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

Üstündeki motor benzinli 1.4 değil mi? 

Evet, artı LPG.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)
Ahmet Caliskan yazdı:

Tabii ki sıfır motor yapımı kadar olmaz fakat subaplar takılırken de motor açılıyor. Motor açmanın işçilik ücreti fazla. Aracın subap fiyatları da önemli. Tata'nın malzemesi kaçadır bilmiyorum. Eğer sorun subap ise iyi araştırıp alın malzemeyi. Çelik subap olayına kanma fark etmiyor.

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet Çalışkan

Merhaba.

Aracımdan çığlık sesi gibi bir ses geliyor bazen. Özellikle kalkışlarda sanki.

Sizce neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

v kayış gergisi bilyası gibi kayışa yük bindikçe artıyor veya hidrolik yağı az ona görmeden fikir

gösterge rengi ne güzelmiş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...