İçeriğe Yönlendir

Cruze - GMLAN Veri İletim Sistemi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Arabanın içinde bir body control modülü var. Bu arabanın tüm verilerinin iletildiği bir elektronik parça. Karoseri kontrol sistemi karoseri kontrol modülü (BCM), haberleşmeler ve çeşitli giriş çıkışlardan oluşur. Bazı girişler, çıkışlar ve mesajlar BCM ile etkileşim için diğer modülleri gerektirir. BCM'de aracın karoseri işlevlerini kontrol etmek için ayrıca giriş ve çıkış terminalleri bulunur. BCM yüksek hız GMLAN seri veriyoluna, düşük hız GMLAN seri veriyoluna ve Çoklu LIN veriyollarına bağlıdır ve bunlar arasında ağ geçidi görevi yerine getirir.

2443706TR.png2555079TR.png

Benim bazı garip sorunlar peydah oldu. Kontak açmaya mütakip arabanın müzik setinin orta bilgi ekranı kapanıyor ve bir daha açılmıyor. 

Arabanın hız göstergesi ise iki akşamdır kontak sonrası çalışmıyor. Belli bir süre kullanıp arabayı çalıştırınca hız göstergesi kendine geliyor. 

Bu durumda gmlan kontak açıp marş basma esnasında parazitlenip hız göstergesini ve teyip bilgi ekranını etkilediğini düşünüyorum.

Bunu baş sorumlusu olarak aküyü hedef aldım.  

Hız göstergesi ölçüm cihazında sıkıntı olduğu sanmıyorum. Obd ile bakınca ecm den hız bilgisi geliyor. Trip km si çalışıyor ve km artıyor. 

Başka fikriniz varsa paylaşabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba marş anında bazen 8,5 volt kadar gerilim düştüğünü görüyorum. Bu başlangıcda göçmeye sebeb olabilirmi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Araba marş anında bazen 8,5 volt kadar gerilim düştüğünü görüyorum

Bunu bilgisayardan değil, en doğru yöntem olan akünün üstünden voltmetre ile yapmalısınız. Sizde vardır diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Akü gitmiş bence o kadar düşerse modüller arası haberleşme hatası verir. Fiesta da marşta 9 volt civarına düşüyordu ön silecekler bir tık hareket etmeye çalışıyor yani araç saçmalıyordu. P0602 haberleşme hatası, gereksiz birçok modül haberleşme arıza kaydı vardı akü değişti düzeldi.

Sani Gerşon yazdı:

Bunu bilgisayardan değil, en doğru yöntem olan akünün üstünden voltmetre ile yapmalısınız. Sizde vardır diye düşünüyorum.

Aküden ölçüme pek gerek olmuyor aslında obd den ölçülen değer aracın kendi voltmetre değeri sayılır. Grafik takibi yapınca düştüğü minimum noktayı görme şansıda oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

GM parçalarında elektronik arıza sıkça görülür

Bu durum sebebiyle “Alırsın Opel cebinde kalmaz papel“ derler hatta nükte babında.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Koray Demir yazdı:

Bu durum sebebiyle “Alırsın Opel cebinde kalmaz papel“ derler hatta nükte babında.

kafiyeli imiş duymamıştım. gm ile pek hatıram olmadı uzak durdum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Abi öyle bir yazdınız ki bmw biniyorumda komple lcd display değişicek. Altı üstü çalışmayan bir hız göstergesi. İllaki sorunu bulunur. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

i bmw biniyorumda komple lcd display değişicek.

bmw de işler kolay, parça değişince arızalar biter

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bmw de işler kolay, parça değişince arızalar biter

Çağlar abi 11 yaşındaki 120 bin km deki arabamı neden hep rencide ediyorsunki. 

Elimizde patlamışda her ay masraf ediyormuşum gibi konuşuyorsun. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Cruze alırsan sanayiden çıkamazsın dediler. Çürüteceğim. 

SXW2qk.jpg

:) e daha cümle bitmeden sanayidesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

:) e daha cümle bitmeden sanayidesin.

Kinaye yaptım. Zaten o resim cektiğim yerde 2 saat boş boş bekledim. Sonra 22 Ağustoda gel deyip gönderdiler. Kapıda beklediğimi bildikleri halde toplasan 20 saniyelik gör geç ile kesin hükümlü yargıya vardırlar. 

Koca Koç Direksiyondaki ustanın 20 dakikalık testinde sağlam dediği pompa, nasıl oluyorsa 20 saniyelik motor çalışmadan yapılan teste bozuk çıktı. Sonra millet araba yapmaya para yetiştiremiyor tabi. 

Gelelim elektrik işine. Tüm anadolu yakasının önerdiği otomobil elektriği konusunda uzman insanları barındıran Bilim Oto Elektrikğe gittim. Şansıma tüküreyim kapalı çıktı. 

https://www.kartalotosanayi.com/firma/67/bilim-oto-elektrik

Adamların piyasada çok iyi yorumları var. :( Arabanın her tarafına sensör bağlayıp elektrik ölçümü yapıyorlarmış. Aradığım işletme buydu. Artık Pazartesi göstereceğim 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Çağlar abi 11 yaşındaki 120 bin km deki arabamı neden hep rencide ediyorsunki. 

Elimizde patlamışda her ay masraf ediyormuşum gibi konuşuyorsun. 

teknik adamım, gm den korkarım, piri vardır mutlaka

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ali mazda al rahatla. Ne olduğu kimin olduğu belli olmayan markalarla uğraşma :) made in japan 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ali mazda al rahatla. Ne olduğu kimin olduğu belli olmayan markalarla uğraşma :) made in japan 

Ben aşırı titiz bir adamım. Senin arabayı bana ver 100 km süreyim sana kaç tane kusur bulurum. Hastalık hastası gibimsi. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Ben aşırı titiz bir adamım. Senin arabayı bana ver 100 km süreyim sana kaç tane kusur bulurum. Hastalık hastası gibimsi. 

Valla niyeyse titiz gelmiyosun bana.

Koli bandiyla bagli tamponla asagi yukari 6 aydir geziyosunuz. vida vardi lastikte o da bi 3 ay kalmisti😉

yanlis hatirliyor olabilirim İ10 da subap sorunu var galiba demistin o da arada kaynadi diye hatirliyorum. Aküye hic girmeyeyim artik zaman gosterecek bize.🤗

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bulamazsın :) 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Alpay Sumer yazdı:

İ10 da subap sorunu var galiba demistin o da arada kaynadi diye hatirliyorum. Aküye hic girmeyeyim artik zaman gosterecek bize.🤗

Ayten’i az yakacam diye bozdu zaten bunu da halledecek bence merakla takip ediyoruz alırız haberleri 😊

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Ayten’i az yakacam diye bozdu zaten bunu da halledecek bence merakla takip ediyoruz alırız haberleri 😊

Alpay Sumer yazdı:

Valla niyeyse titiz gelmiyosun bana.

Koli bandiyla bagli tamponla asagi yukari 6 aydir geziyosunuz. vida vardi lastikte o da bi 3 ay kalmisti😉

yanlis hatirliyor olabilirim İ10 da subap sorunu var galiba demistin o da arada kaynadi diye hatirliyorum. Aküye hic girmeyeyim artik zaman gosterecek bize.🤗

Sizleri şöyle alalım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bulamazsın :) 

Motor ve mekanik konusunda benim kadar titizsen bulamayabilirim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Motor ve mekanik konusunda benim kadar titizsen bulamayabilirim. 

Var birkaç şey ama üstüne gidiyorum ben de zaten

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Var birkaç şey ama üstüne gidiyorum ben de zaten

Ev kredisi ödediğim halde bu ay 2000 liradan fazla masraf yaptım arabaya. Titizliğimden şüphe duyanlar var. Tatilde harcamaktan sakındığım parayı istanbula dönüşte arabaya harcıyorum. İlginç değilmi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Ev kredisi ödediğim halde bu ay 2000 liradan fazla masraf yaptım arabaya. Titizliğimden şüphe duyanlar var. Tatilde harcamaktan sakındığım parayı istanbula dönüşte arabaya harcıyorum. İlginç değilmi. 

Yoo. Arabayı yaptığım masraf arabayı aldığım paranın yarısı etmiştir :) benim yaptığımı %99’u yapmaz işte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...