İçeriğe Yönlendir

Ruthenium Buji

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Ertan Çabuk yazdı:

arılarıma sigorta yapıyon mu?

Uçan kaçan her şeyi sigortalayabilirim.. 

Seni de sigortalayalım. bak çok sokuyor seni arılar.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Uçan kaçan her şeyi sigortalayabilirim.. 
Seni de sigortalayalım. bak çok sokuyor seni arılar.. 
Beni değil de arıları sigortalasana. Uçuyor, kaçıyor ve sokuyor ,,[emoji23][emoji23][emoji23]
Bende sigortalı olmak istiyorum
Adamı batırırsın sen.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Bende sigortalı olmak istiyorum

Senin başına gelen hiç bir şey kaza tanımına uymaz.. 

Yapsak da boşa yapmış oluruz. :)

Kaza: ani beklenmedik olaylar. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Istanbuldaki olacak depremin merkez üssünü tahmin etmek çok zor olmayacak. İşin kötüsü deprem kazara olacak [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

aklıma hababam sınıfında kimya labaratuarında  devamlı olan patlamalar geldi :D 

Aynen... Hep bir şeyleri deniyor.. 

Düşünme yok. analiz yok, planlama yok. 

Araba burdan çıkacak mı bakalım.. Şu kondansatöre 100 volt vereyim bakalım ne olacak.. Vs. vs. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Ozyurek yazdı:

100 volt

100 mü ?

100 ü kulağına damlatır, belki telefonu 100 v ile şarj ediyor bile olabilir

En az 10 bin, 20 bin volt bekliyorum ben şahsen :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Düşünme yok. analiz yok, planlama yok

abi roket atsaydın daha kolay ölürdü :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hasan Karabekiroglu yazdı:

100 mü ?

100 ü kulağına damlatır, belki telefonu 100 v ile şarj ediyor bile olabilir

En az 10 bin, 20 bin volt bekliyorum ben şahsen :D 

20 bini kendinde deniyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Ozyurek yazdı:

20 bini kendinde deniyor.. 

Ertan Çabuk yazdı:

En son 50 bin idi hedefi. 20 bin hikaye şuan

Hmm unuttum ben.

En son 20 bini elektrikli çite verip dokunmuştu dimi :D 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Konuya örnek olası acısından paylaşmak istiyorum. Hyundai i10 modellerine kullanıcılar iridyum buji taktılar. Sonuç olumsuz  sonuçlanmıştı. Arabaların elektriksel sorunlar ve ateşleme problemlerine neden olmuştu. Pahali iyidir olayı bazen işe yaramıyor bela oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Konuya örnek olası acısından paylaşmak istiyorum. Hyundai i10 modellerine kullanıcılar iridyum buji taktılar. Sonuç olumsuz  sonuçlanmıştı. Arabaların elektriksel sorunlar ve ateşleme problemlerine neden olmuştu. Pahali iyidir olayı bazen işe yaramıyor bela oluyor. 

V=RI, bu tarz bujiler sanırım daha az dirençli. Direnç azalırda akım artar. Bobinlerde Voltaj sabit sanırım. Fazla akım nelere sebep olur?

benim arabamda fabrika bujileri nikel. İridyum diyen de var ama servis senin şase no’ya göre nikel diyor. Her sene buji değiştirmektense gittim iridyum aldım. İyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

V=RI, bu tarz bujiler sanırım daha az dirençli. Direnç azalırda akım artar. Bobinlerde Voltaj sabit sanırım. Fazla akım nelere sebep olur?

benim arabamda fabrika bujileri nikel. İridyum diyen de var ama servis senin şase no’ya göre nikel diyor. Her sene buji değiştirmektense gittim iridyum aldım. İyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum

Bir arkadaşım var. Şu tavanına gökten mermi düşen delinen arkadaşım. Ön arka full led yaptı arabasını (i10) . Bujileri iridyum alıp taktı. Elektrikel parazitlenme olmuş. Daha sonralarıda 55000 kmde 3 tane bobini ard arda patladı . Şimdi düz biniyor arabasına. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bir arkadaşım var. Şu tavanına gökten mermi düşen delinen arkadaşım. Ön arka full led yaptı arabasını (i10) . Bujileri iridyum alıp taktı. Elektrikel parazitlenme olmuş. Daha sonralarıda 55000 kmde 3 tane bobini ard arda patladı . Şimdi düz biniyor arabasına. 

Arabanın ayarlarıyla oynamak sorun işte. 330tl verdim iridyuma. Nikeller 100 lira. Söküp nikele döneyim diye aklımda soru işareti var. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arabanın ayarlarıyla oynamak sorun işte. 330tl verdim iridyuma. Nikeller 100 lira. Söküp nikele döneyim diye aklımda soru işareti var. 

Neden böyle düşündün. Arabanın sürüşünde sıkıntımı var. İ10 ile Mazdayı bir tutma bence. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Fusion aracıma lpg den dolayı bir dönem iridyum buji takmıştım dayanıklı diye.  Kullanınca o kadarda gerekli olmadığını anladım,  sonra normal buji ile devam.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Neden böyle düşündün. Arabanın sürüşünde sıkıntımı var. İ10 ile Mazdayı bir tutma bence. 

Sürüşte hiç fark yok. Ben hissetmedim yani. Belki rölantide çalışması bi nebze daha iyi gibi. benim merak ettiğim bobinler voltaj üretirken ve üstünde geçen akımdan ne kadar etkilendiği. Mesela bi videoda izlemiştim. ReservE voltaj diye bir olay var. Kapasitesinin hepsini her zaman kullanmıyor. Bu da demektir ki ateşlemeye göre araç bobinlere komut veriyor.

araç lpg’li. Akılda iki soru var. Nikel bujiler ile ateşleme yaparken yanma zor mu? Zor ise araç bobinlere aha çok voltaj üretmesi için komut gönderiyor mu?  Ben iridyum takarak direci düşürdüğümü düşünüyorum. Ama silindir içinde ateşleme yapma kabiliyeti artmış olabilir. Böylece bobinler sürekli tam kapasite voltaj ile çalılmıyor olabilir. Bu esnada bobinlerden geçen arttı mı? İşte bunlar hep soru. 

burada da tartışılmıştı 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ali Darbaz yazdı:

Buna katılıyorum, 240 lık traktöre sırf daha pahalı diye 5w-30 yağ konulmaz mesela.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...