İçeriğe Yönlendir

2004 Fiesta / Yakıt Tüketimi

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Aracım 2004 model 1.4 comfort Benzin&LPG 177 bin kmde. 

Fabrika verisi yakıt tüketimi;

Şehiriçi: 8.6lt / 100km

Şehirdışı: 5.1lt / 100km

Aracı 2.5 ay önce aldım. 2.5 aydır kullanımlarım sonucu uzun yol ve şehiriçi yakıt bilgimi paylaşmak isterim.

Öncelikle uzun yolda tam hesap istanbul sancaktepe çıkış bodrum merkez giriş tam 705 km, araca sadece 44.26 litre yani 135₺ lik lpg aldım. Ben lpgyi alırken opetten 2.90 ve 3.05 den aldım. Araç bodruma 135₺ ye geldi. 2 kişi 2 bavul ve arka koltuklar yastık ve yorgan dolu(arkaya yatak yapar yatarız diye) seyahat ettik. Çok nadir 110 120 gördüm genel olarak 85 - 100 ortalama ile seyahat ettim.

Yani araç bu seyahatimde tam olarak 6.3 litre LPG, tahmini olarak benzinde kullanılmış olsa 5.2 litre benzin tüketirmiş. (Lpg %20 fazla yakar hesabı ile tahmini benzin tüketimim)

Şehiriçin de ise 3 kere 250 km yol yaparak yakıtı ölçtüm. 9,5  / 9,4 / ve 9,1 litre LPG tüketimim olmuş. Ortalama olarak 9,2 litre LPG tüketimim var şehiriçinde. Sadece benzinde kullansaymışım 7,6 litrelik bir tüketimim var. 

Aracı inanılmaz ekonomik (tabiiki çok sıkıcı milleti bezdirecek şekilde asla değil) motor freni, gaz pedalına hafifçe dokunma, ani hızlanmama,  yüksek devir kullanmama (genellikle 2.250 - 2.400 aralığında vites yükseltiyorum). Boşta daha az yakacağı noktada boşta genellikle viteste kullanıyorum. Motor freni ile duruyorum. Önümdeki araçla birlikte onun 2-3 önünde ki aracıda takip ederek gereksiz gaz verip akabinde frenleme yapmıyorum. Mümkün olduğunda debriyajı kaçırmadan tam kavrama noktasında hafif gaz ile kalkıp motora boş gaz yedirmiyorum. 

Bunları 5-10 liradan kısayım ekonomi olsun diye değil gerçekten böyle çok daha keyif alıp bu işlerle uğraşmayı sevdiğim için yapıyorum.

Sancaktepeden bağcılara trafiksiz saatte 0.9 tce clio ile 3.8 ortalama ile girdim. Şehiriçinde 5.5 civarında bir yakıtım oluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Vaş Sancaktepelilerin hepsimi yakıt verimliliği peşimde koşar. Gerçi ben Çekmeköylüyüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salih Güzey

Çok iyi bence değerler ben şehir içi 325 km yol yaptım bu ay 121 tl lık mazot aldım 2008 1.4  dizel fiestada ortalama 21 litre mazotla 325 km 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...