İçeriğe Yönlendir

Martı Scooter Hakkında (İstanbul)

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

Merhabalar. İstanbul ve 7-8 şehirde daha faaliyet gösteren pilli kiralık scooter hizmeti Martı'yı çoklarınız biliyordur. 2 hafta önce ilk defa İstanbul Anadolu Yakasındaki  Maltepe sahil parkında kullandım. Uygulamayı telefona indirip kimlik ve kredi kartı bilgilerini giriyoruz, scooterin üzerindeki qr kodu okutup sürmeye başlıyoruz. Bitirince de kendi kilidiyle sabit bir yere (ağaç-direk) bağlayıp, uygulama üzerinden fotosunu çekiyoruz, hepsi bu. Uygulama kaç liralık bindiğinizi de anında gösteriyor. 13  liralık binmişim.Buraya kadar herşey normal.

Bugün kredi kartı ekstreme bakarken 10 tl -İspark- ücreti çekildiğini gördüm. Tam da martıya bindiğim pazar günü. Sıralama şu: ispark 10 tl, martı tech. açılış 1.99 tl, martı tech. 11 küsür tl. Buradaki ispark ücretini anlayamadım. O gün ücretli parka girdim, vazgeçip 1 dk sonra çıktım, gişe görevlisi ilk 15 dk ücretsiz dedi, geçtim. ayrıca hiç bir isparka kredi kartımı zaten vermedim. İspark kredi kartımı bilmez. Acaba Martıyı ilk kullanımda isparkın aldığı bir sabit ücret mi var? İnternette hiç bir bilgi bulamadım bu konuda. Tekrarlıyım, İspark kredi kartı bilgilerimi bilmiyor(du). Nasıl para çeker?

İstanbul için elektrikli scooter paylaşım girişimi: Martı - Webrazzi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yaz ortası bununla ilgiil bir haber vardı da uygulama başladı mı duymadım. bundan sonrası fena aslında bizim komuşya 400 TL martı ücreti geldi 1 ay sonra kartttan çekilmiş

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Çağlar Bayur yazdı:

yaz ortası bununla ilgiil bir haber vardı da uygulama başladı mı duymadım. bundan sonrası fena aslında bizim komuşya 400 TL martı ücreti geldi 1 ay sonra kartttan çekilmiş

Dün sabah işe giderken direğin dibine bırakılmış ama kilitlenmemiş bir tanesi yatıyordu. En son kullanana gelecek kart ekstresini merak ettim. Muhtemelen senin komşunun başına da benzer birşey gelmiştir.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Önder Özcan yazdı:

Dün sabah işe giderken direğin dibine bırakılmış ama kilitlenmemiş bir tanesi yatıyordu. En son kullanana gelecek kart ekstresini merak ettim. Muhtemelen senin komşunun başına da benzer birşey gelmiştir.

mantıklı :rofl:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Özcan abi martıyı koyduğun yer ispark mıydı? Martı sözleşmesinde der ki, martıyı hatalı yanlış Park ederseniz, yansıyan ceza sizden tahsil edilir! 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Furkan Avcı yazdı:

Özcan abi martıyı koyduğun yer ispark mıydı? Martı sözleşmesinde der ki, martıyı hatalı yanlış Park ederseniz, yansıyan ceza sizden tahsil edilir! 

İlk aldığım yere bıraktım. Deniz kenarında sahil boyu kilometrelerce park var,  ve kilometrelerce otoparkı da isparkın. Ama aldığım ve bıraktığım yer otopark değil. İnsanların gezdiği oturduğu, piknik yaptığı, yürüyüş ve bisiklet yolu olan bildiğin sahil.

resim.thumb.png.41c2ff7299a5bbb28b47c4fb96a0c8e5.png

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir çok defa martı kullandım. Diyelim ki ispark'a bıraktın abi. İspark'ın ücret tarifesinde scooter var mı? Yok. Yoksa neye istinaden ispark 10tl çekiyor, bu da ayrı bir konu. Zira motorsiklet değil, araba hiç değil.

Martı'nın 7/24 uygulama üstünden dönüşü var. Arayabiliyorlar da seni. Oradan bi sorun bildir gibi bi şey olmalıydı. Oraya not düşmeni öneririm.

Dip not: Başka bir ülkede ilham kaynağı olan Lime ve Bird'ü kullandım. Ülke resmen bu firmalara kolaylık sağlıyor. Park edilebilecek yerler belli (sokakların uygun noktaları, yok ise sokak başı ve sonu özel alan), bisiklet yolları mevcut ve her noktada varlar. Bizdeki en büyük sorun, maalesef ne belediyeler ne de devlet kolaylık sağlıyor. İlla olaydan nemalanacaklar, belki o zaman kolaylıklar çıkacak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ülkemizin ucuz şeylere alerjisi var. Yakında ek vergilerle taksiden pahalıya bineriz scootera.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bunlar işin ulaştırma bakanından sinyal geldi plaka ve vergilendirmesi olacak. Malum bakanımız insan taşıyorsa düzenleme şart demişti. Olacakları da yazayım. Biraz daha beklenip insanlar yoğun kullanmaya başlayınca düzenleme yapılacaktır. Ne de olsa insanlar artık bunlarsız yapamayacak hale gelmiş olacaklar.

Haydi hep beraber bu ve benzeri ulaşım araçlarını kullanmaya başlayalım. Hem biz hem devletimiz kazansın.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Dip not: Başka bir ülkede ilham kaynağı olan Lime ve Bird'ü kullandım.

Başarı, beceri ve güzelliğin ödüllendirildiği nadir görülmektedir malesef. Belkide bu bireysel bir ruhsal sorundan kaynaklanıyor. Bir facebook paylaşımında şöyle birşey vardı. Hayatınızdaki insanların yüzde 80 i sizin başarısızlığa uğradığınız içten içe görmek isterler ki size benzeyebilsinler. Pek çok başarılı şey az takdir görür. Hayatlarınıza dikkat edin fark edersiniz belki.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Taksiciler bunlara feci gıcık oluyorlar o yüzden ne yapar ne ederler bu martılar mantıksız gale gelir .uberin başına gelenler vb inşallah yakında istanbulda taksi sayısı artar da burunları sürter . Istanbulda yaşamıyorum ama taksilere kızıyorum

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kardeşimin uyarısıyla olayın farkına vardım. Martıyı kiralamadan önce "isbike" tan bisiklet kiralamayı denemiş, yetersiz bakiye uyarısıyla 10 tl yüklemiş fakat şifre girilen panelin bozuk olması yüzünden "isbike" tan bisiklet kiralayamamıştım. 10 tl lik harcama böylelikle belli oldu fakat, isbike dan kiraladığım bisikletin parasını "ispark" olarak görmek beni şaşırttı. Ekstrede direk isbike yazsaydı yaptığım harcamayı hatırlardım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Scooter ve elektrikli bisiklete mutlaka plaka ve ehliyet ile mali mesuliyet sigortası getirilmesi lazım benim düşüncem de bu yönde. Ayrıca Martı çok güzel bir girişim haftasonu biniyoruz sahil boyunca çocuklarla. 😀

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Dogan Arsiray yazdı:

Başarı, beceri ve güzelliğin ödüllendirildiği nadir görülmektedir malesef. Belkide bu bireysel bir ruhsal sorundan kaynaklanıyor. Bir facebook paylaşımında şöyle birşey vardı. Hayatınızdaki insanların yüzde 80 i sizin başarısızlığa uğradığınız içten içe görmek isterler ki size benzeyebilsinler. Pek çok başarılı şey az takdir görür. Hayatlarınıza dikkat edin fark edersiniz belki.

Ezik insan psikolojisi.. Ben hayatımda olan, ya da bir köşesine dokunmuş hiç kimsenin başarısızlığa uğramasını istemem. Aksine daha da başarılı olsun ki ben de çıtayı yükseltebileyim, ya da ne bileyim en azından gurur duyayım, sevineyim.

Ama tespit doğru.. Malesef ki insan bir başkasının başarısını zor hazmediyor. Ben bunu tamamen kendini o insan karşısında ezik hissetmeye bağlıyorum.

Derinlere inerek sosyoloik ve psikolojik analizler yapılsa kimbilir bulanık suyun içinde daha ne gizemler vardır :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İşte bu zihniyet yüzünden helikopterim çörüdü garajda
İspark yuzunden mi [emoji851]
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Gök

ben üye oldum kullandım çok güzel bişe 

lakin hiç memnun değilim. çoluk çocuğa oyuncak oldu ana yollarda biniyorlar üstüme üstüme geliyor du geçen 15 yaşında yoktur 2 kız çocuğu beraber binmişler son anda sert fren yaptım.

çok tehlikeli 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Osman Yücel Çetin yazdı:

https://m.ensonhaber.com/3-sayfa/pendikte-20-yasindaki-gence-avukatin-kullandigi-otomobil-carpti 

Scooter ile meydana gelen ilk ölümlü kaza galiba. Trafikte ben de varım diyen her aracı kullanmak için ehliyet ve mali sigorta zorunlu olmalı. 

Yok, ilk değil. Ayrıca scooter sürücüsü asli kusurlu. Yorumları okudum, scooter'ı araç sürücüsüne monte edene kadar yorumlar var. Araç kendine yeşil yanarken geçmiş, nasıl böyle yorumlar yapabiliyorlar.

Allah rahmet eylesin, gencecik çocukmuş ama. Çok üzücü.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

ben üye oldum kullandım çok güzel bişe 

lakin hiç memnun değilim. çoluk çocuğa oyuncak oldu ana yollarda biniyorlar üstüme üstüme geliyor du geçen 15 yaşında yoktur 2 kız çocuğu beraber binmişler son anda sert fren yaptım.

çok tehlikeli 

Sarıyer sahilinde çok sayıda var, çoluk çocuk herkesin altında martı veya başka modeli var.

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Sani Gerşon yazdı:

Yok, ilk değil. Ayrıca scooter sürücüsü asli kusurlu. Yorumları okudum, scooter'ı araç sürücüsüne monte edene kadar yorumlar var. Araç kendine yeşil yanarken geçmiş, nasıl böyle yorumlar yapabiliyorlar.

Allah rahmet eylesin, gencecik çocukmuş ama. Çok üzücü.

Aracın yeşilde (ya da kırmızıda ) geçtiğini ben göremedim haberde?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aracın yeşilde (ya da kırmızıda ) geçtiğini ben göremedim haberde?
Soyle diyor haber:
İstanbul’un Pendik ilçesi sahil yolunda kuzenleri ile birlikte scooter kiralayan Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü birinci sınıf öğrencisi Metehan Korkmaz (20), yolun karşısına geçmek için ışıklarda beklemeye başladı.

Korkmaz, yeşil ışık yandıktan kuzenlerinin ardından scooter ile yaya geçidinden karşıya geçmek istedi.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...