İçeriğe Yönlendir

Lastik Sesi

Yakup Kocaağa

Recommended Posts

Yakup Kocaağa

Merhaba arkadaşlar

Aracımınla memlekete doğru gidiyordum dinlenme tesislerinden çıktıktan sonra (150km) uğultu sesi gelmeye başladı arabanın bakımları yapılırken ustaya şikayetimi söyledim bilyalara baktı birşey bulamadı lastiklerden yapar mı ?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Yakup Kocaağa yazdı:

Merhaba arkadaşlar

Aracımınla memlekete doğru gidiyordum dinlenme tesislerinden çıktıktan sonra (150km) uğultu sesi gelmeye başladı arabanın bakımları yapılırken ustaya şikayetimi söyledim bilyalara baktı birşey bulamadı lastiklerden yapar mı ?

Bilya çok güzel uğultu yapar.Uğultu yapan teker diğerlerine nazaran daha fazla sallanır.Ayağınla yada elinde salla.Kendini belli eder.

Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa
Bilya çok güzel uğultu yapar.Uğultu yapan teker diğerlerine nazaran daha fazla sallanır.Ayağınla yada elinde salla.Kendini belli eder.

Bilya da sorun yok bakıldı
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bilya sesinde çok belirgin bir uğultu olur. lasitkler de ise bu daha geride kalır, çünkü metal aksam değil kauçuk yüzey ile yol gürültüyü yapar. eskiyen ve dişleri azalan lasitkler, özellikle sıcak havada daha gürültülü dönerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

arabanın arka frenleri kampana ise, % 90 bilya bozulmuştur bu ses genellikle kampana frenleri olan araçlar meydana geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Sürmeli

Benim araçta da hızla artan bir gürültü/vınıltı var. Lastikten olabilir dendi bana da. Rulmanlarda bir sorun olmadığı söylendi. Ancak çok da içime sinmedi lastikten olduğuna. Lastikler eski, 2015 üretimi, ama ses yapacak kadar da kötü gelmedi bana. En azından bu yazı atlatayım diyordum. Bu ses lastiktense eğer güvenlik riski oluşturur mu sizce? 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Murat Sürücü yazdı:

Benim araçta da hızla artan bir gürültü/vınıltı var. Lastikten olabilir dendi bana da. Rulmanlarda bir sorun olmadığı söylendi. Ancak çok da içime sinmedi lastikten olduğuna. Lastikler eski, 2015 üretimi, ama ses yapacak kadar da kötü gelmedi bana. En azından bu yazı atlatayım diyordum. Bu ses lastiktense eğer güvenlik riski oluşturur mu sizce? 

Kuruda pek bir şey olmaz, yağmurda veya ıslak zeminde dikkat. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Islak zeminden geçtikten bir süre sonra kırmızı ışıkta duramadım. Allahtan kornaya basarak çarpmadan geçebildim. Bugün lastikleri değiştirdim çok şükür

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Murat Sürücü yazdı:

Benim 2017 lastikler bile artık ses yapıyor sertleşiyor kaldı ki 2015 direk çöp :)

Rulman arızası (gergi rulmanları V kayışındaki falan kastedilen o sanırım) hızlandıkça artan bir uğultudan farkedilir, lastik sesinden ayırt edilir. Misal camı kapatsan lastik sesini çok almazsın ama rulman ve porya bilyası kendini direk farkettirir.

Bu arada geçmiş olsun yeni lastikler hayırlı olsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Metin Akbal yazdı:

Benim 2017 lastikler bile artık ses yapıyor sertleşiyor kaldı ki 2015 direk çöp :)

Rulman arızası (gergi rulmanları V kayışındaki falan kastedilen o sanırım) hızlandıkça artan bir uğultudan farkedilir, lastik sesinden ayırt edilir. Misal camı kapatsan lastik sesini çok almazsın ama rulman ve porya bilyası kendini direk farkettirir.

Bu arada geçmiş olsun yeni lastikler hayırlı olsun.

Bana lastik sesi değil gibi gelmişti, yani bir lastik bu kadar ses yapmaz diyordum, ama lastik sesiymiş :)

Şuan gayet sessiz gidiyor araç

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracı lifte kaldırıp lastik çevrilirse, bilya sesi kendini belli eder. 

Kötü lastik çok kötü ses yapar. 

Ben kışlıkları söktüm yazlıkları taktım, acayip ses yapmaya başladı. 

Seneye takmayacağım bu lastiği. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Geçen şerit takibini kandırarak otomasyon sürüş paylaşmıştım. O videoda bir şey farkettim. 58. saniyede asfalt değişiyor. 58’den önceki lastik sesi ile 58’den sonraki arasında uçurum var. 1.12’de tekrar eski asfalta giriyoruz ve ses yine çok artıyor. 

Lastik sesi çok geliyor diyoruz ama asfalt kaliteli olsa aslında çok az geliyor. Japonlar için :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...