İçeriğe Yönlendir

Abonelikler ve İkamet Hakkında Yardım

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Mustafa Çiçek

Değerli forum üyeleri herkese iyi akşamlar. Bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

konu şu: Ablama ait olan eve annem ve babam oturacak abonelikleri nasıl ve ne şekilde açtırmalıyız.

Benim aklıma gelenler

1) babamı kiracı gösterip kontrat yaparak abonelikleri babamın üzerine açmak. bu durumda kira bedeli yazmamız gerekecek mantıklı gelmedi

2)Ablamın üzerine açmak. bu durumda da babamın ikametini nasıl alacağız bilmiyorum.

3)Ablamın babama vekalet vermesi. Bu da ekstra noter masrafı ve sonrası nasıl olacak bilmiyorum. Eşyayı taşıdık abonelikleri 2 3 gün içinde halletmeliyim.

Bilgi sahibi abilerimden yardım bekliyorum.

Not: Ev safranboluda ablam gebzede oturuyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ikameti taşımak için kontrat gerekmez, muhtarlığa beyan kafi. düğer abonelikler ablanız ismine olacak.

min. kira limiti ile (vergi çıkmadan )kontrat yapılabilir ancak raicin altında kalırsa dikkat çekerse ceza fena gelir. o yola başvurmayın bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Değerli forum üyeleri herkese iyi akşamlar. Bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.
konu şu: Ablama ait olan eve annem ve babam oturacak abonelikleri nasıl ve ne şekilde açtırmalıyız.

Benim aklıma gelenler
1) babamı kiracı gösterip kontrat yaparak abonelikleri babamın üzerine açmak. bu durumda kira bedeli yazmamız gerekecek mantıklı gelmedi
2)Ablamın üzerine açmak. bu durumda da babamın ikametini nasıl alacağız bilmiyorum.
3)Ablamın babama vekalet vermesi. Bu da ekstra noter masrafı ve sonrası nasıl olacak bilmiyorum. Eşyayı taşıdık abonelikleri 2 3 gün içinde halletmeliyim.
Ben , Nüfus müdürlüğüne gittim. Şu adreste taşındım dedim. Hiç bir belge sormadılar. Kaydımı sistemden 1 dk değiştirildi. Sonra da ikametgah istedim çıktı aldı verdi. Sonra abonelikler için tek tek dolaştım.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

2- Soyadı tutuyorsa farklı bir aile ferdi de açtırabiliyor
3- Zor süreç. Her kurum kendi adının geçmesini ister, iptal için ayrı yetki ister, teminatı almak için yetkilidir yazmasını ister, ister de ister [emoji854]

*Adres kaydı aldırmak için ilgili adreste kimse oturmuyor görünüyorsa fatura vs. istemezler. Şayet daha önceden oturan kaydını aldırmadı ve hâlâ o adreste kayıtlı görünüyorsa, fatura oturduğunuzu ispat etmeniz için kullanılıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Çağlar Bayur yazdı:

ikameti taşımak için kontrat gerekmez, muhtarlığa beyan kafi. düğer abonelikler ablanız ismine olacak.

min. kira limiti ile (vergi çıkmadan )kontrat yapılabilir ancak raicin altında kalırsa dikkat çekerse ceza fena gelir. o yola başvurmayın bence

ev boş olursa e devlet üzerinden adres nakil yapılabiliyormuş ancak ben şimdi baktım bizim apartman çıkmıyor eski kiracı almamış olabilir. bu durumda mutlaka kontrat istiyorlar. 

kiracı varken beyan vermemişti ablam bir sorun çıkmadı şikayet durumu olacağını da sanmıyorum aile apartmanı

Remzi Karaca yazdı:

2- Soyadı tutuyorsa farklı bir aile ferdi de açtırabiliyor
3- Zor süreç. Her kurum kendi adının geçmesini ister, iptal için ayrı yetki ister, teminatı almak için yetkilidir yazmasını ister, ister de ister emoji854.png

*Adres kaydı aldırmak için ilgili adreste kimse oturmuyor görünüyorsa fatura vs. istemezler. Şayet daha önceden oturan kaydını aldırmadı ve hâlâ o adreste kayıtlı görünüyorsa, fatura oturduğunuzu ispat etmeniz için kullanılıyor.

malesef enerjisa eşi bile olsa veklalet istiyor

Fatih Evcin yazdı:
Mustafa Çiçek yazdı:

Benim aklıma gelenler

Ben , Nüfus müdürlüğüne gittim. Şu adreste taşındım dedim. Hiç bir belge sormadılar. Kaydımı sistemden 1 dk değiştirildi. Sonra da ikametgah istedim çıktı aldı verdi. Sonra abonelikler için tek tek dolaştım.

nüfusa gidip kontrol etmek lazım bir de

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mustafa Çiçek yazdı:

v boş olursa e devlet üzerinden adres nakil yapılabiliyormuş ancak ben şimdi baktım bizim apartman çıkmıyor eski kiracı almamış olabilir. bu durumda mutlaka kontrat istiyorlar. 

Bu kısımla ilgili şunu belirteyim, kiracı halen ikamet adresini düzelttirmemiş ve siz de sistemde onun oturduğu görünen eve ikamet taşıdıysanız eğer; kiracıya ceza gelebilir. Öncelikle kiracıya ulaşın ve durumu anlatın.

ikincisi benim eski ev sahibi ben çıkmaya yakın bir zamanda sırf bizim ilçede oy kullanabilmek için benim onayımla sistemde bizim eve taşındı. Yani kısa bir süre onlara ben “baktım”

Nüfusta adres her türlü görünmesi lazım, orada bir hata var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Çiçek yazdı:

nüfusa gidip kontrol etmek lazım bir de

Mustafa abi şubat ayı gibi karabük merkez esentepede bir okula çocuğumu yazdırmak için önceden bilerek ikametgah aldım. Annemin babası (dedem)lerin evine ikametgah almak istedik. Bende esentepede oturuyorum ama benim oturduğum yere başka okul çıktığından mecburen dedemle beraber gittik nüfus müdürlüğüne benim ikametgahı dedemlere aldılar ailecek. Dedemden ve benden imza aldılar o kadar. E devletten kontrol ettiğimde hep dedemlerin adresi görünüyor. Yalnız abonelikler için daire size aitse yani kiracı değilseniz tapu istiyor diye hatırlıyorum. Enerjisa mutlaka dask istiyor. Kargaz herhangi bir şey istemiyordu sanırım. Bir de ablanız şimdiden cep telefonu falan faturalıysa eğer faturasını safranboludaki ev olarak ayarlasın. Bazı kurumlar o adreste oturduğunuza dair fatura istiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Su ve elektrik abonliği için Dask gerek. 

Bina sahibi adına Dask yapılmalı. 

Nüfus ise, adres taşımak için özellikle okul kayıt dönemlerinde adınıza kayıtlı bir abonelik isteyebiliyor. 

Kira kontratı istenirse, bir bedel yazmak gerekir. 

Ancak 2020 yılı için istisna tutarı 6600 ve yıllık 6600 liraya kadar yazacağınız kira tutarından bir sıkıntı gelmez. Vergi çıkmaz. 

İstenir ve gerekirse aylık 100 lira yapıp verebilirsin. Rakamın doğru yada gerçekçi olması gerekmez.. Sonuçta formalite ve soran olursa kira vermiyorum. bu bir formalite diyebilirsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mustafa Çiçek yazdı:

Benim aklıma gelenler

Merhabalar,

Daha yeni uğraştım o işlerle.

ikametgah taşıma işlemleri için doğalgaz faturası istiyorlar. Kira kontratı vs. de olmuyor.

2.ci seçenek ablanız ile nufüs müdürlüğüne beraber gidip ikamet taşıyacaklar veya e devlet üzerinden yapabilir.

Kira kontratı yapın ama beyan vermeyecek şekilde yapın ileride vergi çıkabilir. 500 tl olabilir. çok düşük yazmayın sonuçta o bölgeninde bir kira bedeli ortalaması vardır.

Kira kontratı ile gidip doğalgazı bağlatacaklar. 

Su için kira sözleşmesi yeterli

Elektrik içinde dask isteniyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

iyi akşamlar abilerim öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. sorunu şu şekilde çözdük. e devlette ev gözükmüyordu ancak nüfusta daire boş göründüğü için beyana dayalı babam ve annemin ikametini herhangi bir belge istemeden taşıdık. tüm abonelikleri de ablamın üzerine açtık. abonelik için ikameti kabul etmedi enerjisa.

açıkça durumu anlattım fatura ödenmezse biz ev sahibini yani abone sahibini tanırız gibisinden konuştular. Kiraz getirisi de olmadığı için bu konuda bir yaptırım uygulanmadı şimdiye kadar ama doğru bir kullanım değil dediler ben cevabımı aldım diyerek teşekkür ettim.

Su ve elektrik dask istedi doğalgaz istemedi.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...