İçeriğe Yönlendir

Uzatma Kablo ile Beyaz Eşya Kullanılır mı?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, evimde kurutma makinesi kullanıyorum. Kışın çok işe yarıyor ama kurutma makinesini balkona almak istiyorum. Balkonda priz yok. Bu yüzden uzatma kablosu ile kullanabilir miyim? Genellikle uzatma Kablo tavsiye edilmiyor ama balkona priz çekmek zor gibi yakında buat yok en yakın buat balkon lambası için olan onda da topraklama yok. Bu yüzden kaliteli kalın bir uzatma kablosu ile çalışırsam olur mu? Tehlike yaşar mıyım? 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Akım korumalı prizler var kaliteli. O bölgede elektrik yükü çok olmayacaksa, aynı prizden elektrikli süpürge çalıştırmayacaksanız bence normal prizden hiç bir farkı yoktur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Kurutma makinalarının 2.5 kw civarında güçleri var.

Standart uzatma kabloları 1yada 1.5mm2 kesitli kablodan yapılıyor.

Kablo ısınma yapar tavsiye etmem. 

İlla uzatma kullanacaksanız iyi kalite fiş ve priz alıp  2.5 mm2 kablodan uzatma yaptırın.

Uzatmayı takacağınız odadaki prizden balkona kablo kanalı ile taşırsanız ve uzatmanın prizini de balkonda duvara sabitlerseniz iyi olur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geniş çaplı kablodan Kendiniz yaptırın ve mümkün olduğu kadar kısa olsun. Yoksa prizin uzatmadan farkı yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kendi kullandığımı önereyim, ütü kurutucu gibi şeyler için 2.5 mm lik kablodan alın, üçlü alacaksanız eğer iç kablolarını da 2.5 ile değiştirin anahtarlı ise. Ya da doğrudan tek fişli olanlardan alın kabloyu ona takın. 

Hazır olanların kabloları ince ve biraz uzun çalışınca ısınma oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Buat ile uğraşma. En yakın prizin altını az bir şey duvarda çentik yap. Sonrasında 2.5 mm lik kablo ile balona kabloyu taşı. Kabloyu taşıma esnasında veya sonrasında kablo kanalı döşe güzel ve düzgün görünsün. Balkona geçiş için duvarı bence matkap ile kablo geçişi kadar del ve balkona sıva üstü tekli priz montajı yap. Max 1 saat sürer. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

En yakın prizden kendi yaptırdığınız 3x2.5'lik kablo ile uzatabilirsiniz. Sorun yaşamazsınız. Hazır kablolar ince olduğu için ısınıp yanabilir. Ben de aynı şekilde bulaşık makinesi kullanıyorum. Benim makine dolabının olduğu yerde priz yok. Tezgah altından uzattım, sıva üstü topraklı prizle kullanıyorum. 

Ancak Ankara kışı için kurutma makinenizi balkona almanızı (kapalı değilse) önermem. Makineniz o kadar soğuğa maruz kaldıktan sonra çalıştırmak istediğinizde hem nem yoğunlaşması hem de lehimlerin çatlaması nedeniyle kullanılamaz hale gelebilir. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Mesafe bir kaç mt ise 3x1,5 kablo yeterlidir. (Kendi kablosu da 3x1,5’dur.) Yeterki bakır olsun, aluminyum olmasın.

Bir de hem üçlünün kendisi ve fişi hemde duvardaki priz kaliteli olmalı. Yoksa ark sorunu olabilir. Viko Panasonic tavsiye ederim.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Emre Şimşek yazdı:

Akım fazla olur kurutma makinesi fazla akım çeker diye düşünüyorum.

İbrahim Arslan yazdı:

Benim de aklıma kesiti yüksek bir kablo kullanmak geldi çünkü diğer türlü kablo dayanmıyor ısınır. Duvara sabitlerim o kolay 😊 buatdaki kablo  ile uzatma daki kablo kesiti aynı yapsam sorun kalmaz o zaman değil mi? Buatdaki kablo kesiti kaç mm biliyor musunuz?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence de farkı olmamalı 3lü başlık yerine tek başlık takarsam sıkıntı olmamalı

Ü.Emre Kartal yazdı:

İç kablo değiştirme işi aklıma gelmemişti teşekkürler 👍

Arif Aykın yazdı:

Aklımdaki çözüm de buydu çünkü buat çok ters yerde. Uzatma kanalı en iyi çözüm gibi duruyor. Buatdaki kablo  ile uzatma daki kablo kesiti aynı yapsam sorun kalmaz o zaman değil mi? Buatdaki kablo kesiti kaç mm biliyor musunuz? 

Deniz Kom yazdı:

Balkon cam balkon kapalı yani, o yüzden o balkonu kışın kullanmam pek. Yağmur yağış vs almıyor kurutma makinesini oraya koyarsam kullanışlı hale gelir orası hemde çalışırken orayı biraz ısıtır dışarıdan gelen soğuğu engeller 😊

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Seyyar Kablo olduğuna göre Flex yapısı ve maliyet nedeni ile çok büyük ihtimalle TTR olacak.Kurutucunun etiketine bakıp kesit seçimini yapabilirsiniz.TTR kabloların akım taşıma kapasiteleri diğer bakır alaşım kablolardan daha düşük oluyor.

https://www.vatan.com.tr/urunler/alcak-gerilim-kablolari/pvc-izoleli-cok-damarli-bukulgen-bakir-iletkenli-kablolar.html

Kablonun yanısıra Fiş ve Priz tercihi yaparkende üzerinde akım taşıma kapasitesi yazanları tercih etmenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Aytac Sakal yazdı:

Seyyar Kablo olduğuna göre Flex yapısı ve maliyet nedeni ile çok büyük ihtimalle TTR olacak.Kurutucunun etiketine bakıp kesit seçimini yapabilirsiniz.TTR kabloların akım taşıma kapasiteleri diğer bakır alaşım kablolardan daha düşük oluyor.

https://www.vatan.com.tr/urunler/alcak-gerilim-kablolari/pvc-izoleli-cok-damarli-bukulgen-bakir-iletkenli-kablolar.html

Kablonun yanısıra Fiş ve Priz tercihi yaparkende üzerinde akım taşıma kapasitesi yazanları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bakır kablo daha iyi olur ama onun da kıvrılması sıkıntı. Sadece sabit kanal çekilecek ise antigron kablo kullanılabilir. Ben olsam 3x2,5  ttr veya antigron kablo ile kablo kanalı ile sıvaüstü priz takardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Erhan Doruk yazdı:

Bakır kablo daha iyi olur ama onun da kıvrılması sıkıntı. Sadece sabit kanal çekilecek ise antigron kablo kullanılabilir. Ben olsam 3x2,5  ttr veya antigron kablo ile kablo kanalı ile sıvaüstü priz takardım.

TTR kablolar Bakır alaşımlı oluyorlar  demek istediğim diğer Bakır alaşım kablo tiplerine göre Örneğin NYY NYA kablolara göre aynı kesitte daha düşük akım taşıma kapasitesine sahip oluyorlar.

Dediğiniz gibi Seyyar kullanmaktansa sıva üstüde olsa kalıcı tesisat herzaman daha güvenli ve sağlıklıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Buattaki kablo yönetmelik gereği en az 2.5 mm2 olması gerekir.

TTR 3x2.5 mm2 kablo

Viko sıva üstü kapaklı priz

90 derece yani alttan kablo çıkışlı viko fiş  ( gerekmediği zaman çıkarabilmek için fiş iyidir.)

plastik kablo kanalı ile 

bu iş gayet güzel yapılır.   (Ben kendi balkonumda yaptım)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Karaca yazdı:

Aklımdaki çözüm de buydu çünkü buat çok ters yerde. Uzatma kanalı en iyi çözüm gibi duruyor. Buatdaki kablo  ile uzatma daki kablo kesiti aynı yapsam sorun kalmaz o zaman değil mi? Buatdaki kablo kesiti kaç mm biliyor musunuz? 

Aydınlatma için 1.5 mm2, prizlere 2.5mm2 kablo çekilir. 90 derece fişli yapmanızı tavsiye etmem ne kadar ek o kadar sıkıntı. Fiş’te bir ektir sonuçta. Dediğim gibi priz altını hafif uyacaksınız direk oradan kabloları çıkacaksınız. 3x2.5 kablo biraz kalın olur kılıfıyla beraber o yüzden tesisat kablosu kahverengi, mavi, sarı-yeşil olmak üzere kablo almanız daha iyi olur. Tesisat kabloları NYY (tek damar) kablolardan. Ara kablolar ise TTR (çok telli) kablolardan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Aytac Sakal yazdı:

Şimdi anlamadım ben saçaklı  kablo mu tavsiye ediyorsunuz 😊 

Erhan Doruk yazdı:

Büyük ihtimalle sva üstü priz ve kablo kanalı olur tercihim çünkü sıva altı zor iş ve biraz da pasaklı olur 😊

İbrahim Arslan yazdı:

Siz Eki nerden aldınız ve nasıl yaptınız? 

Arif Aykın yazdı:

Peki o prizi de ayrıca kullanmak için ne yapmam gerekir, çünkü anladığım kadarıyla sizin dediğinizi yaparsam o priz iptal olacak 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Priz iptal olmaz. O prizin içine kabloyu sok. Misal ben vikonun sıva üstğ prizini almıştım. Yaylı , kabloyu sokuyorsun tutuyor. Kabloları birbirine dola bağlantıya sok yada vidala. Yalnız kablolar kalın olursa sığmaz deliklere.

Diğer seçenek prize gelen kablonun üstünü sıyır. Kabloları oradan bağla, üzerine lehim yap ki sonra gevşemesin. Makaron ile de yalıt, üzerine bir tur bant sar. Ömürlük kullanırsın. 

Burada en çok dikkat etmen gereken şey, kablolardaki gevşek bağlantı ısınmasına ve yanmasına neden olabilir. Olabildiğince iyi tutsun kablolar birbirini. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Mustafa Karaca yazdı:

Peki o prizi de ayrıca kullanmak için ne yapmam gerekir, çünkü anladığım kadarıyla sizin dediğinizi yaparsam o priz iptal olacak 

Hayır priz iptal olmayacak. Her priz içersinde atlama yapmak için iki giriş bulunur. Bu sebepten senin zaten prizin faz ucunda bir kablo nötr ucunda bir kablo toprakta bir kablo var. Bunların yanlarına aynı renklerde veya Farklı renklerde kablo gireceksin. 

İnternette şöyle bir fotoğraf buldum. Her kablo yanına kablo gireceksin.

50211420541_eb2ce7ef70_c.jpg

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Mustafa Karaca yazdı:

Şimdi anlamadım ben saçaklı  kablo mu tavsiye ediyorsunuz 😊 

Kafanız karışmış olmalı sizi anlıyorum  :)  

Klasik bir kurutucu kullandığınızı varsayarsak 2-3 Kw arası bir güç kapasitesi olacaktır.

Her zaman kalıcı tesisat sağlıklıdır ancak siz Seyyar kullanmayı tercih etmişsiniz priz tesisatı istemediğiniz anlaşılıyor ; 3X2,5 seyyar kablo sıva altı yada üstü Priz linyelerinin standardına uygun daha garantili bir seçim olacaktır.

Bu kesitte sorun yaşamazsınız.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Erhan Doruk yazdı:

Anladım çok teşekkür ederim 👍

Arif Aykın yazdı:

Fotoğraf gayet faydalı oldu o şekilde atlama yapmak mı sağlıklı olur yoksa @Erhan Dorukun dediği gibi mi yapmak sağlıklı olur 😊

Aytac Sakal yazdı:

Kafam karıştı birden fazla elektrik terimi görünce 😃

Kalıcı tesisat elbette en iyisi ama buat çok ters yerde hemen arkasında ki duvar da olsa ha da yakın yerde olsa kırar taşırdım tesisatı ama ters yerde olunca mecbur seyyar olacak sıva üstü olacak 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsmail Küçükağaç

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben öncelikle balkonun durumunu sorayım. Eğer açıksa kurutmayı balkona almanızı önermem. Kapalı balkonsa ve uzatma ile kullanmak istiyorsanız, kablo kalınlığı yeterli (2,5 mm2 olarak yukarıda verilmiş) olan, voltaj korumalı uzatmaları kullanmanızı tavsiye ederim. Ben yaklaşık 10 yıldır öyle kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cihat Küçükay yazdı:

Ben öncelikle balkonun durumunu sorayım. Eğer açıksa kurutmayı balkona almanızı önermem. Kapalı balkonsa ve uzatma ile kullanmak istiyorsanız, kablo kalınlığı yeterli (2,5 mm2 olarak yukarıda verilmiş) olan, voltaj korumalı uzatmaları kullanmanızı tavsiye ederim. Ben yaklaşık 10 yıldır öyle kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım.

Kurutma ciddi deterjan kokusu yayıyor. Çalışırken camları açıyorum ben

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Burdan öğrendiklerimle 3*2.5 kablo olarak uzatma kablo ile 2 sene kadar kurutma çalıştırdım şükür herhangi bir sorun yaşamadım. Bu sene boya badana işi olunca  (konusunu açmıştım onunda 😊 

) da duvarı kırıp kabloyu gömdüm dağınıklık da ortadan kalkmış oldu. Ama buraya yazmayı unutmuşum, özür olsun😊

İsmail Küçükağaç yazdı:

@İsmail Küçükağaç Evdeki prizlerin hepsi makel marka. Pek anlamam ama bence kaliteli 4 5 yıldır hiçbir prizde sıkıntı yaşamadım. Uzatma kablo içinde viko marka almıştım o da sorunsuz şu anda. 

Cihat Küçükay yazdı:

@Cihat Küçükaykurutma makinesini banyoya koymak istemedik. Üst üste durunca kaba olur hoş durmaz diye. İlk başta küçük odaya koyduk ama kışın hava alsın diye camı açıyorduk ara sıra o yüzden içeri soğuk giriyordu hemde nem yapıyordu. Bu yüzden balkon, cam balkon olunca oraya taşıyalım dedik. Bu seneye kadar 3*2.5 kablo ile sorunsuz kullandık. Bu sene de o kabloyu duvara gömdüm sorun tamamen ortadan kalktı 😊

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Tansu Kalafatoğlu aynen aynen😊 hem koku hem de nem yapıyor. Kış vakti cam açmak yerine cam balkona koyup oranın tek camını açınca bu sorun ortadan kalktı. Küçük balkon bir nevi çamaşır odasına döndü bu sayede 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Mustafa Karaca yazdı:

Burdan öğrendiklerimle 3*2.5 kablo olarak uzatma kablo ile 2 sene kadar kurutma çalıştırdım şükür herhangi bir sorun yaşamadım. Bu sene boya badana işi olunca  (konusunu açmıştım onunda 😊 

) da duvarı kırıp kabloyu gömdüm dağınıklık da ortadan kalkmış oldu. Ama buraya yazmayı unutmuşum, özür olsun😊

@İsmail Küçükağaç Evdeki prizlerin hepsi makel marka. Pek anlamam ama bence kaliteli 4 5 yıldır hiçbir prizde sıkıntı yaşamadım. Uzatma kablo içinde viko marka almıştım o da sorunsuz şu anda. 

@Cihat Küçükaykurutma makinesini banyoya koymak istemedik. Üst üste durunca kaba olur hoş durmaz diye. İlk başta küçük odaya koyduk ama kışın hava alsın diye camı açıyorduk ara sıra o yüzden içeri soğuk giriyordu hemde nem yapıyordu. Bu yüzden balkon, cam balkon olunca oraya taşıyalım dedik. Bu seneye kadar 3*2.5 kablo ile sorunsuz kullandık. Bu sene de o kabloyu duvara gömdüm sorun tamamen ortadan kalktı 😊

@Tansu Kalafatoğlu aynen aynen😊 hem koku hem de nem yapıyor. Kış vakti cam açmak yerine cam balkona koyup oranın tek camını açınca bu sorun ortadan kalktı. Küçük balkon bir nevi çamaşır odasına döndü bu sayede 😊

Ben onu da yaptım. Altta çamaşır makinası, üstte kurutma kullandım bir süre. Tabii makinalar üst üste değil, dolap yaptırdım, üst üste koydum. Ama hanım için pratik olmadı. O yüzden birini bir banyoya, diğerini ikinci banyoya koydum. Şimdi mutlu mesut yaşıyoruz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Cihat Küçükay yazdı:

Çamaşır odası yoksa eğer makinaların üst üste olması güzel değil. Ayrı ayrı daha iyi bence. İkinci banyo seçeneği iyi olmuş sizin için 😊 ama çalıştırırken hava almasına dikkat edin. Kurutma makinesi hava çekiyor fazlasıyla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...