İçeriğe Yönlendir

Phev Arabayla Uzun Yol Ekonomik mi?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Bjorn Nyland Phev araba ile 1000 km test sürüşü yaptı. Arabayı ortalama 106 km hızla kullanıp 09:25 ile bitiridi. 

Araba neredeyse hiç kendi şarj edecek imkan bulamadı. Çünkü zamana karşı sürdüğü için hep limitlerde kullandı. 

En dik rampa inişinde dahi araba 135 km sürate sabit olmasından dolayı regeneration yapamadı. 

Bunun sebebi  araba kendi ağırlığı ile rampa aşaği inebileceği süratten çok daha fazla hızlı inmiş olmasıydı. 

Sonuc olarak 6,2 litre gibi Phev arabaya yakışmayacak bir değerle bitiriyor. Arabanın üzerinde 8 kw batarya olmasına rağmen verim alamıyor

Phev bir araba kullanıyorsanız , kendi kendinide şarj edebileceği uygun bir süratte kullanmanız gerekir. Aşağidaki yapılan grafik çalışması Prius'a ait. 

Hız artıkca arabanın yakıt tüketimi nasıl artığı görülüyor. Belli bir süratten sonra phev ünite verim elde edilemiyor. 

Grafiği incelerseniz, prius 75mil yani 130 km hızdan sonra verimsiz hale geliyor.

Hiz sabitleyici ile en verimli olduğu saate 24mph yani 40 km hızla 2,5 litre benzin tüketimi 

80 km hızla sürüldüğünde 4.7 litre 

105 km hızla sürersenizde 5.8 litre benzin yakıyor.  Bahse konu araba 3,5 kw bataryalı prius. 

Bpnu0v.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Bakış yazdı:

Phev nedir?

Plug in hybrid electric veichle

Yani bende 60 km lik batarya var. İşe gidip gelmek için saf elektrikle kullanabilirsin. Ama bende benzin motoruda var. Şarjım biterse şarj ederim. Normal motorlu araba gibide giderim diyen araba tipi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

x5 var bizim burada bir şirkette, her gün balkondan aşağı kablo sallandırıp şarj ediyorlar şirket elektriğinden bedavaya. o da phev galiba

Selçuk Bakış yazdı:

Hibrit yani

sosyetik hybrite isim gelmiş olabilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Selçuk Bakış yazdı:

Hibrit yani

Her anlamda bildiğiniz hibrid gibi değil. Bunun elektrik motoru ile 140 km hız yapıyor. Otobanda elektrikle gidebilirsin. Normal hybrid arabanın motoru 50 60 dan sonra assist yapar fazla iş görmez. 

Amerikalılar bunlara menzil uzatmalı elektrikli araba diyor. 

Elektrikli arabanın arkasına jeneratör bağlanmış hali gibi düşün. Ama daha komplike. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

sosyetik hybrite isim gelmiş olabilir

Zengine phev fakire hibrit 😀

Ali Darbaz yazdı:

Her anlamda bildiğiniz hibrid gibi değil. Bunun elektrik motoru ile 140 km hız yapıyor. Otobanda elektrikle gidebilirsin. Normal hybrid arabanın motoru 50 60 dan sonra assist yapar fazla iş görmez. 

Amerikalılar bunlara menzil uzatmalı elektrikli araba diyor. 

Elektrikli arabanın arkasına jeneratör bağlanmış hali gibi düşün. Ama daha komplike. 

Yeni normal hibrit 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

dışardan da şarj edilebilme özelliğinde komplike bir teknoloji olmasa gerek?

Selçuk Bakış yazdı:

Yeni normal hibrit 

bunlar dışardan da şarj olabilen, yani var olan özrlliğie pazarlamacılar isim koymuş gibi bence

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

bunlar dışardan da şarj olabilen, yani var olan özrlliğie pazarlamacılar isim koymuş gibi bence

İngilizceside öyle zaten, hadi adını kısaltalım yeni bişey diye kep.. yani satalım demişler.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

Abi sadece dışardan şarj değil. Yukardada yazdığım gibi. Bunlarda çok güçlü elektrik motorları var.  İçten yanmalı motordan tamamen bağımsız çalışır. Gerekirse kendi kendini şarj eder. Motorun kendine ait jeneratörü vardır.  Sen otobanda elektrik motoru ile giderken benzin motoru  tekerlerden bağımsız üstündeki jeneratörle aküyü şarj eder. Sabit yükte ve devirde çalışır.  Dizel elektrik lokomotif gibi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pazarlamada her grişim serbesttir geri dönüp sual eden olmaz

Ali Darbaz yazdı:

Abi sadece dışardan şarj değil. Yukardada yazdığım gibi. Bunlarda çok güçlü elektrik motorları var.  İçten yanmalı motordan tamamen bağımsız çalışır. Gerekirse kendi kendini şarj eder. Motorun kendine ait jeneratörü vardır.  Sen otobanda elektrik motoru ile giderken benzin motoru  tekerlerden bağımsız üstündeki jeneratörle aküyü şarj eder. Sabit yükte ve devirde çalışır.  Dizel elektrik lokomotif gibi. 

phev ler hibrid değil yani ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Bakış yazdı:

İngilizceside öyle zaten, hadi adını kısaltalım yeni bişey diye kep.. yani satalım demişler.

Sadece fişle şarj olan hybrid araba olarak bakarsanız çok şey kaybederseniz. 

Mild hybrid en basit hibrit modeliyse

Plug in hybrid hybridin zirvesi oluyor. Neredeyse tam bir elektrikli araba. 

Çağlar Bayur yazdı:

pazarlamada her grişim serbesttir geri dönüp sual eden olmaz

phev ler hibrid değil yani ?

Abi üstünde motor olan elektrikli araba gözüyle bak. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Kia Ceed sw güzel görünüyor ama bir eski kasası daha yakışıklı sanki :) 

Yani bu phev Tr'de satılan Kia Niro veya Hyundai Ioniq'ten bir adım daha önde o zaman.. Hem kablolu, hem içten şarjlı.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yurdaer Elay yazdı:

Kia Ceed sw güzel görünüyor ama bir eski kasası daha yakışıklı sanki :) 

Yani bu phev Tr'de satılan Kia Niro veya Hyundai Ioniq'ten bir adım daha önde o zaman.. Hem kablolu, hem içten şarjlı.

Hybrid ioniq modelinde 43 beygir elektrik motoru var. Bu motoru besleyen 1,53 kw batarya var. Ben bu arabayı kullandım. Elektrik motoru ancak 80 km hıza kadar çalışıyor. 

Phev ioniq modeli farklı. 61 beygir elektrik motoru var. Batarya ise 8.9 Kw. Bu araba 130 km hıza kadar bataryadan aldığı enerji ile gidebilmekte. Üzerindeki şanzıman CVT. 

Normalde hybrid olanın şanzımanı 6 ileri dct.  Phev ioniq sabit motor devrinde çalışıp aküyü doldururken , esas eforu elektrik motoru yapıyor.

Sinan Akgöl yazdı:

Favori videom budur.

Bunlar kurgu hocam, bu videolar yutubeden para kazanmak isteyen adamların yarattığı kurgular. İnanmayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sinan Akgöl yazdı:

Favori videom budur.

Kurgu murgu valla hiç beklemiyordum.. Videoyu çeken ava giderken avlandı resmen :D 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Hybrid ioniq plug in hyibrid Türkiye ye gelmedi diye biliyorum. Sadece Hybrid modeli satıldı diye biliyorum. O da sadece elektrikle 4 bilemedin 5-6 km gidiyordu. Sonrası benzinli motorla devam. Hatta elektriklilere sağlanan vergi avantajından yararlanamamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bana kalırsa en baba phev araba Audi a3 e-tron . 60 km varan menzil, 1.4 act ea288 motor. Buram buram hipermil arabası 

2015-Audi-A3-e-tron-Sportback-multi-info

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

CHR Hibrid alacaktım renegade yerine. 3.5LT tüketimle geziyor millet.

Sani ciddi misin? 3,5 L çok iyi rakam. Burada 1 aya teslim 212 binden alınabiliyor. Corolla için yazdım.

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Modeli yazmayı unuttum.
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

CHR Hibrid alacaktım renegade yerine. 3.5LT tüketimle geziyor millet.

Keşke alsaydın bende kurcalar yanına bir tane daha alırdım. Hele 3.5lt diyince.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hibrit araçlar şehir içinde, biraz da açık trafikte gerçekten çok tasarruflu. Arkadaşım yaris cvt şanzıman ile 3,5lt tüketim ile geziyor istanbul’da. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

Şehir dışı içinde fazla yakıyor diyorlar ilginç bir şekilde.

Onu diyenler arabasını yüksek hızda kullananlar. Grafik ortdada Toyota hybridleri belli bir hız için optimize edilmiş. 105 km hızdan sonra Hybrid sistemi çöp oluyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...