İçeriğe Yönlendir

Ekincik - Datça - Çeşme tatilimiz.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin

Merhaba ,

Bu sene yaptığımız çadır tatilinden bilgi ve gördüğümüz yerlerden birkaç kare fotoğraf ile sizlere fikir vermesi açısından bana da bir hatıra kalması için bir yazı yazacağım.

Bayramın birinci günü sabah 6:00 gibi Bursa’dan yola koyulduk (eşyalarımızı geceden hazırlamıştık 😊) 200 kilometrede yarım saat mola vererek 609 kilometre de hedefimiz olan Muğla/Köyceğiz/Ekincik Koyu’na ulaştık. Burası gerçekten çok güzel bir yer geçen sene de buraya gelmiştik , bu sene de ilk buraya gelip kafa dinleyip az da olsa yılın stresinden uzaklaşmak istedik.

Oğlum için de çok iyi bir yer açık ve tehlikeli bir alanı yok denecek kadar az.

Kaldığımız kamp yeri Salkım Kamping sahibi çok yardımsever iyi bir insan. Kamp alanı denize sıfır sahil kum, denize yaklaştıkça küçük küçük taşlanıyor bu çok iyi oluyor çok fazla kirlenmiyor eşyalar.

Kampın sunduğu imkanlar ; çadır yeri ( çadırınız yoksa kiralık çadır ) elektrik – çamaşır makinası – duş – tuvalet – buzdolabı – yemekleri pişirmek için bir alan ve ocak – kendi yaptığınız yemekleri restoran tarzı bir yerleri var denize sıfır orada da yiyebiliyorsunuz.

Ücretleri kişi başı 50 tl bayram dolayısıyla normal günlerde 40 tl. Oğlum için bir para ödemedik.

Çadır işi biraz meşakkatli oluyor ama keyifli oluyor.

Çadır tatili yapmak isteyen ve bu işi pek bilmeyenler için küçük  bir kaç önerim olacak ;

1-      Çadırın altına mutlaka bir Cami hasırı , branda yada herhangi bir yaygı olması hem çadırın temizliği için hem de sizin rahatlığınız için çok önemli. ( altta ve çadırın hafifi önünde bu hasır olduğu zaman toz toprak daha az giriyor çadır içine.)

2-      Güneşten mümkün olduğunca az etkilenecek yerlere çadır kurmak gerekiyor ama her zaman denk gelmiyor bu yüzden de bir tane plaj şemsiyesi (güneşin doğma açısına göre koymak fazladan 1-2 saat uyku demek 😊 )

3-      Mümkünse şişme yatağınız ve bir çarşafınız olsun 😊

Burada 4 gece konakladıktan sonra Datça’ya doğru yola koyulduk. Haritadan bakmıştım yolu az çok tahmin ediyordum . Yol Neredeyse Uludağ yolu gibi, virajlı rampalı , manzaralı 😊 Alışveriş vs. derken 4 saat sonra  Datça merkezi geçip Taşlık plajında  tarafında Ilıca kamping diye bir yere gittik, eşim geceden görüşmüştü biriyle gayet güzel bir konuşma geçmiş hatta bana orası hakkında bilgiler verdi kanı ısınmıştı, fakat mekana gittiğimizde bizimle konuşan arkadaşın orada olmadığını ve yetkili diye gezinen bir arkadaşın bizimle konuşma tarzı ( nerede konaklarız, duş nerede vs. diyorum adam bana aceleci ve pek isteksiz tavırlarla konuşuyor. Bir kaç soru daha sordum , vatandaş bana diyor ki çok para kazanmam lazım. Bende o zaman sen bol bol kazan dedim yürüdüm) ve imkanları bana uymadığı için oradan hızlıca farklı bir yer arayışına başladık. Acele edince işler birbirine giriyor benimde biraz öyle oldu sonra çektim sağa gölge bir yere telefonu aldım elime. Baktım Google puanı 7.8 dedim fena değildir burası, aradım müsait. Bastım gittim biraz daha ileriye Palamutbükü tarafına  15 km. Vardık alana çok güzel bir yer Akçabük kamping;  koy komple kamp yapacaklara ait. Şezlonglar ücretsiz, mangal alanı ayrı , duşlar ayrı , vc ayrı , buzdolapları ayrı. Plajı çok çok güzel, inanılmaz berrak taşlı falan ama o suda yüzmek için değer ayakların acımasına 😊 Fakat alan çok büyük , çocukla çok sorun oluyor sağa sola gitmesi😊 (arabayı otoparka bırakıyorsun, plaj en alt kısımda, duş ortada, tuvalet solda yani günde 2 tur yapan adam pestil gibi uyuyor 😊 )  Ve en kötü yanı elektrik yok alanda. Jeneratörler yardımıyla çalışıyor elektrikli olan her şey fakat onlarda 2şer saat arayla duruyor ve gece hiç elektrik yok 12-08 arası ☹ gece göz gözü görmüyor , telefon flaşları ve kamp lambaları eşliğinde gidiliyor nereye gidilecekse😊.

Burada da iki gün konakladıktan sonra İzmir Çeşme’ye doğru yola çıktık. Datça merkezi ve Eski Datça’yı biraz turladıktan sonra Çıktık yola bu yol da haritadan bakınca kısa gibiydi ama 430 km falanmış , 5 saat gibi sürdü seyahat.😊

Arkadaşlarımızla buluştuk burada diğer arkadaşlarımın kamp tecrübesi ve malzemeleri olmadığı için Bellapais adında Apart tarzı bir otelde konakladık. Eğer Çeşmeye gidecekseniz ve apart tarzı bir konaklama yapacaksanız kesinlikle şiddetle öneririm. İç malzemeleri çok kaliteli , sahibi çok ilgili , fiyatı genele göre 1+1 için 350 tl bence çok uygun. Yeri de tam olarak çeşme meydanında sayılır, yürüyerek her yere gidilebilir bir yerde. Denize girmek için ılıcaya gittik suyu çok güzel çocuklar için çok uygun plaj kum ve su çok sığ.

Burada da iki gün konakladıktan sonra Bursa yolu göründü 😊

Toplamda 1950 km yol yapmışım 100 litre civarında yakıt harcamışım.

Hiçbir sorun ile karşılaşmamış olmam da sevindirici. Bu rotalarda seyahat etmek isteyen arkadaşlara umarım yol gösterici olmuştur.

Fotoğrafları eklenmiştir. ;)

Biraz uzun oldu kusura bakmayın

Fotoğraflar çözünürlük düşüyor biraz :( e172497902e6739b99b8f7b5e7338ca5.jpgcc3a378c78fca18d717171199723da62.jpgac302c86c3c22eb2fc6947e666c63084.jpg9304a32ba62e3ae921c37814363eee70.jpgd05babbe421baf4a5d51b4aba0689ab0.jpga0720a5856fc5ba4d04a2e8e967235c8.jpgebd5d3d4028028fb40c20a9ca7814955.jpgd0aa8561e53de578dc6cd9f99a50604c.jpg13825c198931866793ce7407fc26c0ce.jpg9108e39f2462e3332c879aa9041aa861.jpg6dbee631f7ce9756ef9e9f91a0f16396.jpg83a980e4f4ca69e381e6dda4b2d157a9.jpg198af88740097567b57507ad0fc58568.jpgb1eb4b6d4acc122899251ffa1dea010b.jpgb283c807bb976f75f1a2dfcc98211736.jpgcc151af583a229acc95655db0a33e906.jpg76be4667d008b44579affdb34c33e3e4.jpg6359f4d6a2e05a2fc2173ba3e2673c89.jpgb1130108a246796aa7308203cc96ea98.jpgc96da0552e76218e333813076c36bcfc.jpg0bd8bd247e65cc155b02a18421be71ce.jpg8673733b24f9275effcc50d0e65f979d.jpg4649a24853b44b3082088403f8e7f586.jpg77061cfbfbd5d03f11b249814a989a11.jpg675fcbfb17d364b8327e3b754f98016e.jpg

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

çok güzel yerleri gezmek nasip olmuş,özellikle Datçayı tek geçerim ama umarım ranta kurban olmaz o güzelim deniz doğa...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Bir gün Ege kıyılarında bir yere taşınıcam ve orada yaşicam ama ne zaman onu bilmiyorum işte... 

Fotoğraflar harika...  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Erkut Uysal yazdı:

Bir gün Ege kıyılarında bir yere taşınıcam ve orada yaşicam ama ne zaman onu bilmiyorum işte... 

Fotoğraflar harika...  

insan oralara gidince düşünmüyor değil..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Fatih Evcin yazdı:

insan oralara gidince düşünmüyor değil..

Benim favorim Ayvalık Cunda... Her sene Nisan sonu Mayıs başı giderdim 3 veya 4 günlüğüne sezon açılmamış, kimse yok, her yer tertemiz çöp atılmamış. Mekanlar da genellikle bölgede yaşayan insanlar var yabancı çok yok. Huzur buluyodum, 2 senedir gidemiyorum geçen sene çocuk yeni doğdu için gidemedim bu senede virüs mani oldu. 

Gitmek yerleşmek istiyoruz ama büyük şehirden giden bizler oranın ortamını bozuyoruz... En basit örnek oralarda İstanbul da kullandığımız gibi araba kullanmaya çalışıyoruz. Acaba gitmesek mi zarar veriyoruz çünkü... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Benim favorim Ayvalık Cunda... Her sene Nisan sonu Mayıs başı giderdim 3 veya 4 günlüğüne sezon açılmamış, kimse yok, her yer tertemiz çöp atılmamış. Mekanlar da genellikle bölgede yaşayan insanlar var yabancı çok yok. Huzur buluyodum, 2 senedir gidemiyorum geçen sene çocuk yeni doğdu için gidemedim bu senede virüs mani oldu. 
Gitmek yerleşmek istiyoruz ama büyük şehirden giden bizler oranın ortamını bozuyoruz... En basit örnek oralarda İstanbul da kullandığımız gibi araba kullanmaya çalışıyoruz. Acaba gitmesek mi zarar veriyoruz çünkü... 
Ben Ayvalık ta yaşadım 4 sene sarımsaklı da. Gayet güzel ayak uyduruyor insan ya . Zor koptum oradan. Oraların kışı daha güzel yazından.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Eğitim, sağlık hizmetleri zayıf derler, ama cennet gibi yerler gerçekten. 

Fatih Evcin yazdı:

Ben Ayvalık ta yaşadım 4 sene sarımsaklı da. Gayet güzel ayak uyduruyor insan ya . Zor koptum oradan. Oraların kışı daha güzel yazından.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Erkut Uysal yazdı:

Fotoğraflar harika...  

o birgün geldiğinde masef hallerdeki o güzellikler kalmayacak,çoğu koy arazi imara açılıyor malesef...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Fatih Evcin yazdı:

Ben Çanakkale'ye gideceğim dediğim zaman "ne yapcan orda be ya bursa varken" diyen sen değil miydin :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Erdem Bozkurt yazdı:

o birgün geldiğinde masef hallerdeki o güzellikler kalmayacak,çoğu koy arazi imara açılıyor malesef...

Doğadan çaldığımız ne varsa günü gelince bizden geri alır Erdem hocam... Ben buna inanıyorum... İnsanoğlu bunu bilip saygılı olmalı herşeye... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ben Çanakkale'ye gideceğim dediğim zaman "ne yapcan orda be ya bursa varken" diyen sen değil miydin [emoji3] 
Ben Bursa'daym şu anda
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Şeytan diyorki sat evi arabayı taşın Datçaya....

Sonra bir bakıyorum ne ev var ne araba....

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Fatih Evcin yazdı:

d05babbe421baf4a5d51b4aba0689ab0.jpg6dbee631f7ce9756ef9e9f91a0f16396.jpg

Arslan parçasına maşaallah, Allah sağlıklı, başarılı ve uzun bir ömür versin :nazar:

Can babaya da selam olsun :)

Evren Erakçora yazdı:

Aklıma Mandıra Filozofu'nun sözleri geldi niyeyse :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ben okumaya başlıyom. Bitince editleyecem.  6 dakikada okudum. Ban ilham verdi :) Teşekurler. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Evren Erakçora yazdı:

Ayvalık'ta 2 yıl ortaokul okumuştum. Ankara'ya göre seçmeli dersleri çok iyiydi. Kitap ciltlemek, ev ekonomisi, kümes hayvanları, bakır plakaya resim öğretmişlerdi. Şu an ne durumdadır bilmiyorum. Normal derslerde seviye düşüktü. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Buralara her sene tatile gelenlerden bazıları gerçekten zamanla yerleşiyor ama kimisi sıkılıp geri dönüyor. Ben bunu insanların kalabalığa alışmasına bağlıyorum. O nedenle bir yere yerleşmeye karar vermeden önce orayı her mevsiminde görmek gerekir diye düşünüyorum.

Çok şükür Rabbime 10 yıl önce girdiğim bir sınavdan sonra haritadan beğenerek tercih yaptım ve yerleştim. Ankara’ya kıyasla çok iyi geldi bana. Benim için en büyük eksiklik sağlık ve eğitim değil, anne babama uzak olup, her istediğimde onlara kolayca ulaşamamak oldu. Bu işin hastalığı, özel günleri falan da eklenince bazen çok zorlandığım oldu. Eğer böyle bir niyet varsa işin bu boyutları da düşünülmeli.. Çok kez bayramda eşimle evde yalnız oturduk ama geldiğimiz noktada geriye baktığımda mutlu olduğumu görüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Emre Şimşek yazdı:

geldiğimiz noktada geriye baktığımda mutlu olduğumu görüyorum.

+1

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...