İçeriğe Yönlendir

2009 Model Bilgisayar Kasasına SSD Montajı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Daha önce 200 tlden 120 gb olarak satın aldığım sandisk SSD, yapılan kampanya ile 166 tl düşmüş. Bende bir tane yapıştırdım, evdeki ihtiyar bilgisayarıma taktım. Zamanında satın aldığım Asus p5Q anakart Ahci destekli . Ahci modunda Ssd diski tanıttım. Kurulumu başarıyla yaptım. Ama bu Windows 10 günümüz bilgisayarlarında 20 dakikada kuruluyor. Ssd olmasına rağmen 11 yaşındaki bilgisayarıma ancak bir buçuk saate kuruldu. Kurulum sonrası driver yüklemelerini Update bıraktım. 

Zamamnında ilk çıktıklarında "acele etme ucuzlayınca alırız" demiştim. Nerden baksanız 5 yıl gecti, yarım depo benzin parasına 120 gb ssd aldık :) 

ACtC-3eOUIHghmpFaJ-et6So7RC5SrzRj85ZVzWkACtC-3cQ6fVACbDsi_aYusCTcYh8m2ijm_StMYH3ACtC-3cXvfx6ZzB_fglJRqZRWbQTBII8gvT5dcwm

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Hayırlı olsun.. Bende bir Asus Zenbook ux32v var. İçinde 500 GB hibrit hdd var ama harddisk neredeyse boş olmasına rağmen çok kasıyor. Win10 yükledikten sonra daha da arttı kasılmalar. 

Fiyat gayet makulmüş, sizce alıp değiştirsem mantıklı olur mu?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yurdaer Elay yazdı:

Hayırlı olsun.. Bende bir Asus Zenbook ux32v var. İçinde 500 GB hibrit hdd var ama harddisk neredeyse boş olmasına rağmen çok kasıyor. Win10 yükledikten sonra daha da arttı kasılmalar. 

Fiyat gayet makulmüş, sizce alıp değiştirsem mantıklı olur mu?

Benim notebooktada vardı aynı 500 lükten. Ssd taktım her yönden faydası oldu. Özelikle sesizlik ve batarya verimi arttı.Şiddetle tavsiye ederim. 

Veri hızı diğer ssdler arasında kötü ama inanın tüm mekanik disklerden hızlı 

Ssd özelikle windows update esnasında disk %100 çalışma sorununa ilaç gibi geliyor . En basit haliyle , Update kurulumu yaparken ssd gayet düşük yükte çalışıyor 

ACtC-3cAbkVIwVQhWB3bRwk3NMGy5RieMlT1mxTw

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bende ilk çıktığında 120 gb alabilmiştim.Sonra 250 lik aldım 4 tane bilgisayarıma takmıştım.Ssd olmadan bir pc kullanmak artık aklımın ucundan bile geçmez.Performans olarakda çok ama çok farkediyor.Proğramlar daha kararlı ve hemen yanıt veriyorlar.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bilgisayar teknolojisindeki en büyük darboğaz disk hızıydı, SSD'ler ile birlikte bir çok eski bilgisayar uzun yıllar daha hizmet edecek hıza ulaştı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

bir buçuk saate kuruldu

Bu mümkün değil. Sata1 hızında olabilir sistem. IOPS olarak da düşükse belki ama 1.5 saat mümkün değil. Normal disklere bu hızda kuruluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Hp pavillon 6650 dv 4gb ram 160 GB hdd laptopum var. Hızlandırayım diye 1 tb ssd takalım dedik ssd sata bizim hp ide imiş iş yattı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bu mümkün değil. Sata1 hızında olabilir sistem. IOPS olarak da düşükse belki ama 1.5 saat mümkün değil. Normal disklere bu hızda kuruluyor.

Büyük bir kısmı windows 10 kurulumu ilk boot esnasın ssd formatlamakta gecti. Sonra dosya kopyalama kısmına geldiğinde 20 dakikaya yakın %0 da bekledi. Bekleme bitince 2 saniyede %1 hızla kopyaladı. 

Kurulum çok yavaş oldu. Ama kurulduktan sonra windows 10 çok yüksek performans sergiledi. Şu an gayet hızlı çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

ilk boot esnasın ssd formatlamakta

Bozuk olabilir. Bu dediğiniz işlem 10sn falan sürüyor.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

SSD candır. Eşimin 2011de aldığı latou ssd ile ugrade ettik ve halen canavar gibi kullanıyoruz. Üstelik içindeki SSD'de piyasanın en ucuzu.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bozuk olabilir. Bu dediğiniz işlem 10sn falan sürüyor.

Ben durumun anakartın biosu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yabancı bir parca. Safe mod alıp limitli bir hızla aktarım yapmasına sebeb oldu diye düşünüyorum. Windos 10 kurulunca normale döndü. Gerekli firmwareleri update ile çekince bios kendini toparladı. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Kurulum yapılan USB de yavaş olabilir, yada kasanın önündeki USB den bağlandiysa bazi basit kasalarda USB 2.0 hızı alınmıyor.

E2180 işlemcili kasaya 240 Kingston SSD taktım (sata 2) kendine geldi makina SSD tam performans çalışamasada. İşlemci yetersiz geldi bu sefer. E5430 Xeon ile çözdüm o işi de (4 çekirdek 2.66 GHz, 12 MB cache)

Ekleme:120 GB hem yetersiz hemde F/P olarak düşük, 240 GB aşağısı alınmamalı bende. 

166 TL /120 GB 1,38

253 TL / 240 GB 1,05

463 TL / 480 GB 0,96

.

.

.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sadece kapasite olarak düşünmeyin. Veri yolu hızını artırmak için aldım. 60 gb olanı 99 tl den satılsa onu alırdım. 

Bilgisayarlarımı yutubede video ve forum için kullanıyorum. Klavye ile daha hızlı yazı yazmak için. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

Hayırlı olsun. Benzini de şirket karşıladığına göre SSD bedavaya gelmiş demektir 😊

Cruzun parasını cruze yatırıyorum. araba yıpranıyor. Çalıştığım firma arabanın yıpranma payınıda hesaba katarak ödeme yapıyorki, zaten tek kuruş para kalmıyor. 4000 tl para geldiyse 2000 tl si ile bakım yapıldı.

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ssd olmayan hdd laptopun aşırı ısınmasına yol açar mı? Benimki çok ısınıyor, olmazsa fiyat uygun iken ben de alayım, link var mı, nereden aldın?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

SSD'ler iyi güzel de, silinen datanın geri getirilememesi can sıkıyor bazen

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

En güzeli bulut zaten. 

Köksal Yılmaz yazdı:

Ssd olmayan hdd laptopun aşırı ısınmasına yol açar mı? Benimki çok ısınıyor, olmazsa fiyat uygun iken ben de alayım, link var mı, nereden aldın?

https://www.hepsiburada.com/sandisk-ssd-plus-120gb-530mb-310mb-s-sata-3-2-5-ssd-sdssda-120g-g27-pm-HB000009216X

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu ssd'yi anakartta sata bağlantısı olan herhangi bir bilgisayara takabilir miyiz? Evde eski bir amd masaüstü var. Bazen haftada bazen de 2-3 haftada bir açıyorum. Normalde iş yerinden verilen laptop olduğu için kullanmıyorum ama bazen açılıyor. Açılınca ya internete girerim ya da teamviewer ile iş yerine bağlanırım. Bu sebeple açılışı ve sayfaları açması biraz hızlansın yeter. İşlemcisi amd athlon X2 5600+ olması lazım, başka neye bakmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu ssd'yi anakartta sata bağlantısı olan herhangi bir bilgisayara takabilir miyiz? Evde eski bir amd masaüstü var. Bazen haftada bazen de 2-3 haftada bir açıyorum. Normalde iş yerinden verilen laptop olduğu için kullanmıyorum ama bazen açılıyor. Açılınca ya internete girerim ya da teamviewer ile iş yerine bağlanırım. Bu sebeple açılışı ve sayfaları açması biraz hızlansın yeter. İşlemcisi amd athlon X2 5600+ olması lazım, başka neye bakmam gerekir?

Bence çalışır. Kurulum yapmayı biliyorsanız windows 10 bu diske kurun çiçek gibi olur. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Bence çalışır. Kurulum yapmayı biliyorsanız windows 10 bu diske kurun çiçek gibi olur. 

Anakartta neye bakmalıyım, sata olsun yeter mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ben durumun anakartın biosu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yabancı bir parca. Safe mod alıp limitli bir hızla aktarım yapmasına sebeb oldu diye düşünüyorum. Windos 10 kurulunca normale döndü. Gerekli firmwareleri update ile çekince bios kendini toparladı. 

Bu mümkün değil. Yazıldığı gibi 1-2mb okuma kapasiteli bi usb kullandıysanız kurulumda belki o sebep olmuş olabilir ama dediğim gibi, format işi 10sn falan sürüyor.

Köksal Yılmaz yazdı:

Duruma göre değişir.Öncelikle notebook'un fanının temiz olduğuna emin olmak lazım. SSD ile işlem süresi kısaldığı için cpu'ya yüklenme daha az oluyor, orası ayrı.

Mahmut Yıldız yazdı:

Anakartta neye bakmalıyım, sata olsun yeter mi?

Sata yeter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selçuk Keleş yazdı:

tam aynısını yazacaktım. kurtarmak pek mümkün olmuyor.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Dogan Arsiray yazdı:

tam aynısını yazacaktım. kurtarmak pek mümkün olmuyor.

Flash diskten kurtarım mümkünken ssd den neden değil? Kafamda deli sorular? Aynı mantıkla çalışmıyor mu?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yanlışlıkla sildiğim fotolardan sonra bende aynını irdeledim. hanımda beni irdeledi.

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...