İçeriğe Yönlendir

2009 Model Bilgisayar Kasasına SSD Montajı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Cem Işık
Dogan Arsiray yazdı:

yanlışlıkla sildiğim fotolardan sonra bende aynını irdeledim. hanımda beni irdeledi.

Hanım irdelemesi en fenası, kamyon çarpsa da hanım irdelemese.. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Google photos ile big data nın bir parcası oldum bende. uzun süredir back up diskimi kullanmıyorum :( 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bluray diske yazarımda çoluğumun çocuğumun fotosunu cloud a yüklemem... eskiden cloud mu varmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

işyerimde kullandığım tarihini unuttuğum AMD 64X 4800 işlemci+ 2gb ram +onboard ekran kartlı emektar kasam geçen sene ssd takıpp emekliye ayırdım şimdi çocuklarım canını çıkarıyor 😆 ssd candır ben yıllarca masaütü bilgisayarımı güç kaynaksız kullanmadım 2 yılda bir aküleri tazeleyip yola devam ettim 2 ad 1kv güç kaynaklarım olmazsa olmazlarım

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sandisk performansı bu şekilde . 

Bu anakartın veri yolları bu kadar datayı daha önce görmedi. 

En baba diskim 88 mb/s ile çelışıyor 

ACtC-3eLU_DzxgWcLIE3KpFXaMSO_IjsuDLVEnPc

Yorum bağlantısı

bu ssdlerden Bi tanesini eski bir winxp cihaza taktım hdd hatası verip boottan kurulum yapamadı. daliba Xp üzeri sistemlerde daha mantıklı çalışabilir veya vin7 ve üstü sistemlerde

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Veri yolu hızını artırmak için

SSD lerde kapasite artıkça hızda artıyor genelde, özellikle 120-240 GB gibi düşük kapasitelerde. Bellek çipleri raid olarak bağlı oluyor içeride.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

SSD lerde kapasite artıkça hızda artıyor genelde, özellikle 120-240 GB gibi düşük kapasitelerde. Bellek çipleri raid olarak bağlı oluyor içeride.

Her halükarda hız artıyor hdd'ye göre. Ne amaçla kullanılacağına göre tercih yapılabilir. Ben de marka sorayım o zaman. SanDisk mi yoksa Kingston mu? Samsung Evo iyi deniyor lakin onun da fiyatı diğerlerine göre fazla.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

240 GB Kingston a400 aldım ben okula ve kayınpeder e, memnunum. Evo serisi güzel tabi ama dediğiniz gibi oyuncu falan değilseniz şart değil. Her halükarda HDD den sonra çağ atlıyor bilgisayarlar.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Samsung disklerden biri ölü. Ondaki verileri acil kurtarıyorum. Sonra söküp alıcam kasadan. Mühtemelen bilgisayarımı kasan yavaşlatan bu disk. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

oyun için işletim sistemi ssd ye oyun dosyaları büyük kapasite ikinci hdd ye. oyun içi performnasta ssd nin getirisi olmuyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

oyun için işletim sistemi ssd ye oyun dosyaları büyük kapasite ikinci hdd ye. oyun içi performnasta ssd nin getirisi olmuyor.

Yanlış düşünüyon abi. Windows ssd de olunca Swap dosyasınıda ssd de bırak,

Euro truck similatör oynarken dünya nasıl yağ gibi akıcak 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

düşünmem testlere bakarım fps oyunlarında ssd nin getirisi yok. truck simulator oynamadım o kadar sabrım yok

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tahir Ak yazdı:

bu ssdlerden Bi tanesini eski bir winxp cihaza taktım hdd hatası verip boottan kurulum yapamadı. daliba Xp üzeri sistemlerde daha mantıklı çalışabilir veya vin7 ve üstü sistemlerde

XP'lerin SSD desteği yok. Bunun için sürücüsü format atılma anında tanıtılmalı ama o da sorun çıkartabiliyor. Garantisi yok.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

düşünmem testlere bakarım fps oyunlarında ssd nin getirisi yok. truck simulator oynamadım o kadar sabrım yok

az yakacak diye uğraş dur oyunda sonra.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Oyunda swap dosyasına kalmamanız gerekiyor. Bilgisayarınızdaki RAM'i arttırın.

Çağlar Bayur yazdı:

FPS için ekran kartına yumulmak lazım. SSD yükleme hızını çok değiştiriyor ama.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Oyunda swap dosyasına kalmamanız gerekiyor. Bilgisayarınızdaki RAM'i arttırın.

FPS için ekran kartına yumulmak lazım. SSD yükleme hızını çok değiştiriyor ama.

Benim anakart girişmem gerekiyor. 

ddr 2 ramden ddr 3 rama yükselmek istiyorum. Ama e6850  işlemci ve ddr 3 destekleyen bir anakart benim hızımı epey artıracak. Çözüm varmıdır. 

Bende hep geriden geliyorum böyle , hiç son sistem bilgisayarım olmadı 😛 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

E yerine ikinci el q serisi bi islemci ve anakart almak lazim
Asus bakmanizi oneririm.

200 tl fazla para harcıyamam :(

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Şu durumda anakarta da yatırım yapmamanizi oneririm.

Kardeşim dell 5558 notebook için 198 tl harcayarak aldıklarım. 

Bu gün gelmiş. Akşama iş var. 

pDqclE.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Cem Işık yazdı:

Flash diskten kurtarım mümkünken ssd den neden değil? Kafamda deli sorular? Aynı mantıkla çalışmıyor mu?

Dogan Arsiray yazdı:

yanlışlıkla sildiğim fotolardan sonra bende aynını irdeledim. hanımda beni irdeledi.

Normal disk ile flash/ssd disklerin mantıksal/fiziksel yazma metodları birbirinden farklı. Normal sata diskler silinen veri yerini "yeniden kullanılabilir" olarak işaretliyor ama flash/ssd tipi diskler silinen verilerin yerlerini çöp olarak görüyor ve orayı çöp toplama işlemi yapılana kadar ellemiyorlar. Bu da hız ve dayanıklılık sağlıyor.
Mezuniyet tezimi hard disk mimarisi konusunda vermiştim ne günlerdi 1995'te peheey :)

Ali Darbaz yazdı:

O da yerine göre güzel de, elinin altında yedek bir kopya iyidir.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba , 

Bilgisayar kasamı 120 gb ssd takmıştım. Elimde bol bol ddr 3 atıl vardo ama anakart desteklemiyor. Bir adet atıl ddr 2 buldum. 6 gb olan kasayı 8 gb yaptım. Ful ram testi yaptım sıkıntım kalmadı. Pardon bir gürültü kirliliği var. 10 yıllık cpu fanı kafa şişiriyor .Ona bir çözüm bulmak lazım . 

ACtC-3fsBEAKjsS75CqP-fwBOycStkGBLx02EIEn

İşciliğime laf ettirmem. Sandisk için çok uygun bir yer buldum. Nede olsa 2007 model kasayı 3 ncü defa uprade ettim. Artık kimlik bunalımı yaşıyor. En son uprade 2009 yılında yapıldı. Bu bilgisayar 2015 yılında ekran kartını patlattı, Yiğenimin kapattığı dükkandan çıkarttığı eski diye çöpe atacağı kasadan Geforce 9500 ekran kartı çıktı. 1 adette 2 gb kingstone. Hemen değerlendirdim :) Ekran kartım 2009 model. Kasanın içinim böyle tozlu olduğuna bakmayın. Onlar cihazın sorunsuz çalışmasını sağlayan peri tozları gibi düşünün :) . Ben bu bilgisayarı ilk maaşımla aldım. Benim için manevi değeri var :) 

ACtC-3cr5ZxV41fFNNOcg0rg5YfoIfS66pWSbx8u

Selçuk Keleş yazdı:

Normal disk ile flash/ssd disklerin mantıksal/fiziksel yazma metodları birbirinden farklı. Normal sata diskler silinen veri yerini "yeniden kullanılabilir" olarak işaretliyor ama flash/ssd tipi diskler silinen verilerin yerlerini çöp olarak görüyor ve orayı çöp toplama işlemi yapılana kadar ellemiyorlar. Bu da hız ve dayanıklılık sağlıyor.
Mezuniyet tezimi hard disk mimarisi konusunda vermiştim ne günlerdi 1995'te peheey :)

O da yerine göre güzel de, elinin altında yedek bir kopya iyidir.

Google Photos'un bana geçmiş anılarımı gösterdiği özelliği paha biçilmez. Can sıkıntısına iyi geliyor. Anıları tazeliyor. Alzeihmer olmaktan kurtarır.

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...