İçeriğe Yönlendir

Sony Hızlı Şarj, Hızlı Değil?

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler dostlar,

Samsung note 4 telefonumun orjinal hızlı şarjı bozulunca orjinal markalardan uygun fiyatlı adaptör arayışına girdim. Linkteki sony yi vatan bilgisayardan aldım ancak hızlı şarj etmiyor, ürünün sahte olduğunu düşünmüyorum ama neden hızlı şarj etmez anlamadım, fikirlere açığım.

https://www.vatanbilgisayar.com/sony-cp-ad2a-2-1a-hizli-sarj-cihazi.html#genel-bakis

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mert Gulkokan yazdı:

Kablo hızlı şarjı desteklemiyordur

Samsungun hızlı şarj ettiğim kablosunu kullanıyorum yine aynı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Olabildiğince hızlı şarj kullanmayın. Ben telefonun kablosuz şarj istasyonuna yavaş modu seçsin diye düşük güçlü adaptör bağlıyorum. 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Note 4 hızlı şarj sistemi, qualcomm quick charge 2 yi destekliyor. Bu sistem, 24 watt ile çalışmaya başlıyor.
Aldığınız Sony adaptör, (5x2) 10 Wat çıkış veriyor, bu yüzden hızlı şarj verimli işlemiyordur.
Genellikle, adaptörlerin amper değeri 1 in üzerinde ise, pazarlama amaçlı olarak "fast charge" ibaresini yapıştırıyorlar.
Ancak, sony adaptörler dayanıklıdır, uzun süre kullanırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Olabildiğince hızlı şarj kullanmayın. Ben telefonun kablosuz şarj istasyonuna yavaş modu seçsin diye düşük güçlü adaptör bağlıyorum. 

Neden hocam, hızlı şarj çok kullanışlı, yavaş hali beklenecek gibi değil yıl olmuş 2020 :)

Kerem Kurluva yazdı:

Note 4 hızlı şarj sistemi, qualcomm quick charge 2 yi destekliyor. Bu sistem, 24 watt ile çalışmaya başlıyor.
Aldığınız Sony adaptör, (5x2) 10 Wat çıkış veriyor, bu yüzden hızlı şarj verimli işlemiyordur.
Genellikle, adaptörlerin amper değeri 1 in üzerinde ise, pazarlama amaçlı olarak "fast charge" ibaresini yapıştırıyorlar.
Ancak, sony adaptörler dayanıklıdır, uzun süre kullanırsınız.

5x2 10 wat vermesinin anlamı nedir Kerem abi, hani ne işe yarar böyle çalışması? Malum telefonda işimi görmedi.

Sani Gerşon yazdı:

5v olan cihazlar hızlı şarj değil en fazla yüksek amperli şarj sunabilir.

Hızlı şarj, qualcomm'un quick charge ismini tescillediği sistemdir. Cep telefonların 9v ve 12v ile şarj, bilgisayarlarda 22v'a kadar çıkar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Quick_Charge

Bu durumda arkasındaki minicik yazılarda 9v ibaresi mi aramalı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu durumda arkasındaki minicik yazılarda 9v ibaresi mi aramalı?
Aynen, tek basina 5v olan bi adaptor quick charge ozelligi sunmuyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Köksal Yılmaz yazdı:

Neden hocam, hızlı şarj çok kullanışlı, yavaş hali beklenecek gibi değil yıl olmuş 2020 :)

Nekadar hızlı şarj, batarya ömrü o kadar az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Köksal Yılmaz yazdı:

5x2 10 wat vermesinin anlamı nedir Kerem abi, hani ne işe yarar böyle çalışması? Malum telefonda işimi görmedi.

Teorik olarak, 5x1 e göre iki kat daha hızlı şarj etmiş olur.

Cihazın orjinal şarj cihazı, 5V ve 2A çıkış veriyorsa, şarj süresi değişmemiş olur. 

[ şarj aletinin amperi ]  > =  [ cihazın çekeceği amper ] olarak düşünürsek, 

Bataryaya daha hızlı enerji yüklemek için eldeki diğer enstrüman, voltaj parametresi olur. Hızlı şarj da, aslında bu esasa dayanıyor. Temel özelliği de, şarj eden ve edilen cihazların ısı kontrolu için iletişim kurmalarından ibaret. Isıyı kontrol altında tutmaya çalışılarak, bataryaya yükleyebildikleri kadar hızlı yükleme yapmaya çalışıyorlar.

Hızlı şarjı "destekleme" ibaresi, iletişim kurabilir anlamına geliyor aslında. Bundan emin olmak için, kutu etiketindeki yazıya değil, cihazın verdiği akım ve gerilim değerlerine bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bende ip8 var. 3 sene olacak. ipad’in 2,4a, 5v adaptörü ile şarj ediyorum. Şarjı Yüzde 30-80 aralığında kullanıyorum. Çok daha hızlı doluyor. 30’dan 80’e 15-20dk da çıkıyor. 

arkadaşımla aynı anda aldığımız ip8’i o, klasik 1a’lik adaptörünü kullanıyor. Benim batarta sağlığım 82, onunki 84

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Benim xiaomi nin adaptörünü yedeklemek için telefoncuları dolaştım. Huawei nin orjinal şarj adaptörünü bile denedik , o bile hızlı şarj etmedi (sonradan baktık orjinal değilmiş)

Bende normal şarj eden ama kaliteli bir adaptör aldım kullanıyorum. Birde son gelen güncellemeden sonra telefon kablo yönü seçmeye başladı, kablonun sadece bir yüzü ile hızlı şarj ediyor, diğer tarafı ile normal şarj ediyor. neden olduğunu bulamadım. Kabloların hepsine hızlı şarj eden tarafa işaret koydum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
(düzenlendi)

Ben şirkette IP8 telefonum için aşağıdaki markanın cihazını kullanıyorum. Evde orijinal cihazı. Şirkette kullandığım orjinale göre daha hızlı şarj ediyor. Yaklaşık 1,5 yıldır bu şekilde kullanmaktayım. Pil sağlığım %82. Şarjım 20 nin altına indiğinde takıp tam dolmadan çekmemeye özen gösteriyorum. Ayrıca bu markanın ürünlerine de güveniyorum, memnunum. Uluslararası güvenlik sertifikaları mevcut ürünleri için.

UapsXS.jpg

zbfVNn.jpg

tarihinde Aydın Sert tarafından düzenlendi
Ekleme.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Fast charging uses battery charging technology that charges the battery faster by increasing the charging power. The Galaxy Note 4 device supports Samsung’s Adaptive Fast Charging feature and Qualcomm Quick Charge 2.0

sizin adaptör Q.C. 1.0 diye geçer 10 watt.

almanız gereken q.c 2.0 ve üstü. 18 watt olur kendileri, 9V X 2A yada 12V X 1.5A ile şarj eder.

images?q=tbn:ANd9GcTY2GIhQrfJgBWFQ3ECWQE

ekleme: Aliexpres den 50 liraya almıştım, büyük biraz ama 1 buçuk senedir sıkıntısız kullanıyorum.

https://www.teknostore.com/ugreen-qualcom-3-0-hizli-sarj-adaptoru#reviews

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Şarj alana kadar telefon alsaydın ya, kutudan hızlı şarj çıkar genelde :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Şarj alana kadar telefon alsaydın ya, kutudan hızlı şarj çıkar genelde :) 

Adresi biliyorsun, eminim hanım da benim kadar sevinecek yeni telefonu olmasına :D

Sani Gerşon yazdı:

Voltaj değerleri böyle olmalı:

2OfsdK.jpg

yhM4aN.jpg

Tişikkirlir sipirmin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Voltaj değerleri böyle olmalı

Benim Mi5'in adaptöründe de aynı bilgiler mevcut. 5V=2.5A / 9V=2A / 12V=1.5A . Kablo desteklemiyorsa işe yaramıyor ama :) 

Hızlı şarj konusunda Mehmet hocama katılıyorum, bataryayı öldürüyor. Telefonu alalı 3 yıl oldu ve şu an ikinci bataryayı kullanıyorum. Malesef fabrikadan çıkan orijinal batarya kadar verimli değil.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Sony şarj aleti alıp hızlı şarj edememek ve referans olarak GM yi almak.

Marka herşey değildir.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Satarım

900 avronun üstüne yaz abi, cihazı almaya gelirim :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Kablo desteklemiyorsa işe yaramıyor ama

USB-C'lerde destek olayı yok. Micro USB'ler ise dediğiniz gibi, ek bir dişe ihtiyaç duyuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

USB-C'lerde destek olayı yok. Micro USB'ler ise dediğiniz gibi, ek bir dişe ihtiyaç duyuyor.

Dediğiniz doğru, dişle alakalı olsa gerek. Bir kaç defa mikro usb kabloyu, tip-c dönüştürücü ile kullandım ve hızlı şarj yoktu.

Peki tip-c kablo orijinal ise (dönüştürücü vs yok) kalitesi hızlı şarjı etkiler mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Dediğiniz doğru, dişle alakalı olsa gerek. Bir kaç defa mikro usb kabloyu, tip-c dönüştürücü ile kullandım ve hızlı şarj yoktu.

Peki tip-c kablo orijinal ise (dönüştürücü vs yok) kalitesi hızlı şarjı etkiler mi?

Tabi, tip-c'lerde micro'ların aksine çok daha fazla damar var. Kalite düştükçe damarlar inceliyor, hatta bazılarının kullanılmadığını gördüm. Mümkünse, şarj cihazları ya da telefonlardan çıkan kabloları kullanın.

Orjinal C kabloyu standart usb uzatma ile uzatıp yine quick charge kullanabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...