İçeriğe Yönlendir

Yaris Şehir içi ve Uzun Yol Yakıt Tüketimi

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Bugün güzel bir detailing yaptık, dönüşte atakumdan merkeze giderken bi hipermil yapayım dedim, şehir içi akşam üstü trafiğinde klima kapalı, müzik tesisatı açık, camlar açık halde, 2.500 deviri geçmeden vites atarak, maksimum 60 km hızla yol alarak şehir içi 4.6 litre benzin yaktım. Lpg taksammı diye ikilemdeydim, kesinlikle lpg falan takmayacağım. Araba yakmıyor, uzun yol hipermili deneyeceğim, o zaman daha da düşecek. Dün çok sıkışık kilit trafikte denedim 6.1 falan yakmıştı klima açık iken. Bugün 4.6 litre yakarken müzik tesisatı açıktı, subwoofer, midrange, tweeterlar ve amfi ciddi elektrik çekiyor. Ona rağmen 4.6 ortalama ile evime geldim, hatta bugün arabaları yıkadıktan sonra biraz bastık sert gittik. Dönüş yolunda sadece hipermil yaptım ve tüketim sonucu bu şekilde. Araba kendine aşık ediyor. 14 inç Ağır çelik jant ve goodyear efficient grip lastikler ile bu sonucu elde ettim. Arabanın adı artık ekonomi bakanı.2d61f70cfeb33f87ca73f8b16b60377a.jpg1b2bf9adaa743a803b280a760538c675.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Olmaz,  dahada aşağida olması gerek. Sök şu mözükmüdür müzükmüdür, sabtırtmıdır nedir hepsini sök.  Sonra tekrar deneyelim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Olmaz,  dahada aşağida olması gerek. Sök şu mözükmüdür müzükmüdür, sabtırtmıdır nedir hepsini sök.  Sonra tekrar deneyelim. 

Multivandaki 4500+2000 watt lık sistemi kenara koydum duruyor. Onları taksam arabanın sağı solu kopardı, bu üzerindeki sistem arabaya yetiyor da artıyor bile. Mis gibi müzik dinliyorum, 4.6 litre şehir içinde neyine yetmiyor, fabrika verisinden 3.4 litre daha az yakıyorum hemde cayır cayır elektrik harcayarak....

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Multivandaki 4500+2000 watt lık sistemi kenara koydum duruyor. Onları taksam arabanın sağı solu kopardı, bu üzerindeki sistem arabaya yetiyor da artıyor bile. Mis gibi müzik dinliyorum, 4.6 litre şehir içinde neyine yetmiyor, fabrika verisinden 3.4 litre daha az yakıyorum hemde cayır cayır elektrik harcayarak....

Arabada müzik iş değil. Dikkat dağıtıyor.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Arabada müzik iş değil. Dikkat dağıtıyor.

Müzik dinlerken dikkati dağılıp araba süremeyen adam bi zahmet trafiğe çıkmasın. Benim dinlediğim müziğe göre sürüş karakterim değişir, her tarza göre farklı sürüşüm vardır.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Müzik dinlerken dikkati dağılıp araba süremeyen adam bi zahmet trafiğe çıkmasın. Benim dinlediğim müziğe göre sürüş karakterim değişir, her tarza göre farklı sürüşüm vardır.

İşte ben.. Muzik dikkatimi dağıtır. Motorun sesini duyamamak , rahatsız ediyor. Sonra kulaktan vites senkronum bozuluyor. Dikkatimi baltalıyor.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

İşte ben.. Muzik dikkatimi dağıtır. Motorun sesini duyamamak , rahatsız ediyor. Sonra kulaktan vites senkronum bozuluyor. Dikkatimi baltalıyor.

Yariste müzik kapalıyken de motor sesini duyamıyorsun ki zaten, çok fazla sessiz. Düşük devirde gelen tork sayesinde 2000 devirin üstüne çıkmıyorum rampa harici. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Yariste müzik kapalıyken de motor sesini duyamıyorsun ki zaten, çok fazla sessiz. Düşük devirde gelen tork sayesinde 2000 devirin üstüne çıkmıyorum rampa harici. 

Oturduğum yerde, arabanın içinde full izalasyonlu kaput altında osuran manifoldu duyorum, kaldıki motor devri felan. Zamanla kulağın alışır. Senin iç kulak sıvısı sertleşmiş. Zamanla yenilenince daha düşük sesleri duymaya başlarsın. Tabi bu süreç boyunca yüksek sesden uzak durucan. Beyin içi sıvısı doğal haline gelecek. Zifiri karanlık bir odada uyumayıda unutma. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Bu araçta teyp değişirse, o bilgi ekranı gelebiliyor mu yine?

Bilgi ekranı orjinal teypten bağımsız, bende pioneer teyp var, orjinal teyp de aktif galiba hiç bakmadım, trip tuşu ile menzil, anlık yakıt, ortalama hız, ortalama yakıt vs hepsi görülebiliyor. Teyp aşşağıda ekran yukarıda. 

Ali Darbaz yazdı:

Oturduğum yerde, arabanın içinde full izalasyonlu kaput altında osuran manifoldu duyorum, kaldıki motor devri felan. Zamanla kulağın alışır. Senin iç kulak sıvısı sertleşmiş. Zamanla yenilenince daha düşük sesleri duymaya başlarsın. Tabi bu süreç boyunca yüksek sesden uzak durucan. Beyin içi sıvısı doğal haline gelecek. Zifiri karanlık bir odada uyumayıda unutma. 

Ben en ufak tıkırtı sesinden yürüyen aksamındaki arızayı bulup sanayide yarım saatte değiştirtiyorum amcalarıma. Kulağımda sorun yok, devri duymamak işin mecazisi. Araba çok sessiz çalışıyor demek istemiştim orda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Bilgi ekranı orjinal teypten bağımsız, bende pioneer teyp var, orjinal teyp de aktif galiba hiç bakmadım, trip tuşu ile menzil, anlık yakıt, ortalama hız, ortalama yakıt vs hepsi görülebiliyor. Teyp aşşağıda ekran yukarıda. 

Ben en ufak tıkırtı sesinden yürüyen aksamındaki arızayı bulup sanayide yarım saatte değiştirtiyorum amcalarıma. Kulağımda sorun yok, devri duymamak işin mecazisi. Araba çok sessiz çalışıyor demek istemiştim orda.

Bende bu vesile ile kulak sağlını eski performansını getirmeyi anlatmış oldum. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Bende bu vesile ile kulak sağlını eski performansını getirmeyi anlatmış oldum. 

Müzik dinlerken vuruşları sırtımda hissetmeyi severim, arabayı kullanırken bütünleşiyorum onunla. Dikkatim de dağılmıyor zaten, o yüzden sorun yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Fatih Evcin yazdı:

Pompa ve yol bilgisayarı arasında fark var mı

Fark yok, öncekinde yoktu.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ebrar Tüfek yazdı:

Müzik dinlerken vuruşları sırtımda hissetmeyi severim, arabayı kullanırken bütünleşiyorum onunla. Dikkatim de dağılmıyor zaten, o yüzden sorun yok.

Hadi şu şarkının girişiyle tın tın git.. Olacak şöyle homurtulu bir V6 veya V8, dip gaz, lastik cayırtısı, tadından yenmez :f1:

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yurdaer Elay yazdı:

Hadi şu şarkının girişiyle tın tın git.. Olacak şöyle homurtulu bir V6 veya V8, dip gaz, lastik cayırtısı, tadından yenmez :f1:

5.9 grand cherokee olcak, manifold'dan tampona kadar dümdüz boru. 2 saat geçmeden ehliyeti kaptırırım :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Ebrar Tüfek yazdı:

Arabayı test etmiştim gayet seri bir araç eğer basarsan,  buna da katılıyorum araç sürme işi müziğe göre çok değişiyor. Bir de zaten çok sesi çıkmayan benzinli bir araba da hypermill yaparken zaten düşük devirde vites attırıyorsun, ona rağmen o araçta motor sesi geliyorsa.. 😁😁

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ebrar Tüfek yazdı:

5.9 grand cherokee olcak, manifold'dan tampona kadar dümdüz boru. 2 saat geçmeden ehliyeti kaptırırım :)

yok, iki saat icinde depo biteceginden birsey olmaz

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Hasan Sancak yazdı:

Arabayı test etmiştim gayet seri bir araç eğer basarsan,  buna da katılıyorum araç sürme işi müziğe göre çok değişiyor. Bir de zaten çok sesi çıkmayan benzinli bir araba da hypermill yaparken zaten düşük devirde vites attırıyorsun, ona rağmen o araçta motor sesi geliyorsa.. 😁😁

Abi, arabanın çalıştığını bile anlamıyorsun ki, ben kamyondan inip yarise bindiğim için bana öyle geliyor yani, sürekli benzinli arabaya binen adama normal gelir bu durum :D o motordan ses gelen konusuna gelince zaten son ses müzik dinlemiyoruz arabanın biyeri kopsa duyarız heralde 😛

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Atlanan bir detay var, yeni yıkanmış araba daha az yakar, bu su götürmez bir gerçektir. 

Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Mahmut Yıldız yazdı:

Atlanan bir detay var, yeni yıkanmış araba daha az yakar, bu su götürmez bir gerçektir. 

Aynen temizleniyor, biti püsürü böceği gidiyor hafifliyor 😁😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mahmut Yıldız yazdı:

Hasan Sancak yazdı:

Aynen temizleniyor, biti püsürü böceği gidiyor hafifliyor 😁😁

Gülmekten öldüm :D :D Hasan abi bu ay pompa hesabı yapıp bizim whatsappdan paylaş, bakalım kaç lira az yakmış, kârını bölüşürüz 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Ebrar Tüfek yazdı:

Gülmekten öldüm :D :D Hasan abi bu ay pompa hesabı yapıp bizim whatsappdan paylaş, bakalım kaç lira az yakmış, kârını bölüşürüz 😛

olm bana 2 kat cila mila bişeyler attığınız arabayı ağırlaştırdınız 😁😁

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hasan Sancak yazdı:

olm bana 2 kat cila mila bişeyler attığınız arabayı ağırlaştırdınız 😁😁

Abi seni zarara sokma planlarımızı suya düşürdün :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bugün bi uzun yol yaptım, 258 km. Hipermil ile 80 85 sabit, ışıklar ve biraz trafik vardı, dur kalk ortalama 70 e inmiş. Lastiklerin basıncı olması gerekenden biraz düşük halde ve içinde müzik sistemi dolu halde 4.1 yaktım. Lastik basınçlarını yükseltip müzik sistemini kapatsaydım kesinlikle 3.9 olurdu, net 4 ün altına inerdim. 45 litre deposu var, demekki bu şekilde sürmeye devam etsem 1100 km civarı yol gideceğim. Hava da çok sıcak ve nemli, serin bi hava da yakıt daha da çok ineceğine eminim. Multivandan sonra yüz güldüren şeyler. Az yakmak güzelmiş. Lastik basıncı, müzik açmadığımı vs varsaydığımda 3.9 yakmışım gibi saydım. Bide lpg takılsa kim bilir kaç kuruş yakacak.001d1900631e8500f0691e18e22f55fd.jpg44f017a992450c195b5e17f2bfbd0426.jpg6d2f08246de5a99a6d00fee48b2b23e6.jpg318e696f66021187cf9a327e954e57c1.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...