İçeriğe Yönlendir

Stop Led Problemi

Macit Aliyev

Recommended Posts

Macit Aliyev

Merhaba arkadaşlar. Aracı alalı neredeyse 1 yıl oldu fakat ilk aldığımda dikkat etmemiştim. Sol stopun alt ledi bazen yanıyor, bazen kısık yanıyor, bazen de hiç yanmıyor. Bazen ilk çalıştırdığımda kısık yanıyor sonra yanmıyor. 2-3 saat süreli araç kullanımdan sonra yanıyor. Bazen stopun üzerine bastırdığımda biraz yanıyo gibi yapıp sonra yine yanmıyor.

Birkaç elektrikçiye gösterdim direk stop değişecek diyor. Acaba kolay bir yolu mu vardır bunun? 

Qee6EG.jpg

800Vtx.jpg

jxMPBv.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Tampondan ya da bagajdan alınan darbe sonucu bahsettiğiniz arıza meydana gelebiliyor. Soketin tırnağı kırılmış olabilir, şase yapıyor olabilir. İleri boyutunda erime de meydana gelebilir.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Furkan Sumer yazdı:

Tampondan ya da bagajdan alınan darbe sonucu bahsettiğiniz arıza meydana gelebiliyor. Soketin tırnağı kırılmış olabilir, şase yapıyor olabilir. İleri boyutunda erime de meydana gelebilir.. 

Geçen bakım yaptırıken usta duydandır dedi. Eminmisin dedim, evet dedi bilgisayarda çıkıyor dedi. Tamam ozaman sipariş ver gelsin takalım dedim. Siparişi verdi, geldi, taktı olmadı. Olmayınca bende iade ettim. Başka bir ustada kablolarına baktı felan ancak bir sorun bulamadılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Ek olarak bu kasada ledi destekleyen sürücüler var. Sürücü ve bağlantı noktaları ısıdan dolayı genleşerek iletkenlik özelliğini kaybediyor diye biliyorum. 

Devre ve çatlak kontrolü sağlamak geliyor ilk aklıma, oksitlenme muhtemel, lehimleme gerekebilir plaka üzerinde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Çoğu elektirikçi bu tarz led sistemden anlamıyor o nedenle direk değişim diyor.
Bu tarz led far ve stop tasarımları yapanlarla iletişime geçerseniz sorununuzu çözer büyük ihtimalde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

simetriğinide de söndür :)  onaramıyorsan körle taktiği yerleşmiştir bizim sanayilerimizde. yada at yenisini tak. demesi kolay kimbilir kaç para o stop.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bu problemden dolayı 4 ustaya gittim tavsiye üzerine.  Ancak hepsi stop değişecek diyor. Herhalde bilmiyorlar veya uğraşmak istemiyorlar bu gibi işlerle. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Furkan Sumer yazdı:

Ek olarak bu kasada ledi destekleyen sürücüler var. Sürücü ve bağlantı noktaları ısıdan dolayı genleşerek iletkenlik özelliğini kaybediyor diye biliyorum. 

Devre ve çatlak kontrolü sağlamak geliyor ilk aklıma, oksitlenme muhtemel, lehimleme gerekebilir plaka üzerinde..

Ankarada keşke bu işle ilgilenen birisi olsa. Belkide sorun bu kısımdandır. 

Uğur Kamil yazdı:

Çoğu elektirikçi bu tarz led sistemden anlamıyor o nedenle direk değişim diyor.
Bu tarz led far ve stop tasarımları yapanlarla iletişime geçerseniz sorununuzu çözer büyük ihtimalde. 

Birkaç bilindik yere sordum ledi tamir ederiz diyor. 350-500 arası tutar diyor. Ancak kendi düşüncem ledde problem yok. Kablolarda ve plakada sorun olabilir.

Dogan Arsiray yazdı:

simetriğinide de söndür :)  onaramıyorsan körle taktiği yerleşmiştir bizim sanayilerimizde. yada at yenbisini tak. demesi kolay kimbilir kaç para o stop.

Aklıma gelmiyo değil😉 Yenisi 1200 tl. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

LED'te sorun olsa, hiç yanmazdı. LED sağlam ki kontak ettiğinde yanıyor. Bence lehimlik işi var. "Usta"sını bulmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mais Jannataliyev yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Aracı alalı neredeyse 1 yıl oldu fakat ilk aldığımda dikkat etmemiştim. Sol stopun alt ledi bazen yanıyor, bazen kısık yanıyor, bazen de hiç yanmıyor. Bazen ilk çalıştırdığımda kısık yanıyor sonra yanmıyor. 2-3 saat süreli araç kullanımdan sonra yanıyor. Bazen stopun üzerine bastırdığımda biraz yanıyo gibi yapıp sonra yine yanmıyor.

Birkaç elektrikçiye gösterdim direk stop değişecek diyor. Acaba kolay bir yolu mu vardır bunun? 

Aynı sorun makyajlı W212'lerde de var. Lehimlerin yenilenmesi gerekiyor. Çok güzel tamir eden yerler var, internette arama yaparsanız bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Sani Gerşon yazdı:

"Usta"sını bulmak lazım.

İşte onu arıyorum😀

Yurdaer Elay yazdı:

Çok güzel tamir eden yerler var, internette arama yaparsanız bulabilirsiniz

Ne diye aratayım abi?

Önder Özcan yazdı:

Tamir olmuyorsa çıkma bakılacak.

Kendim ikna oluncaya kadar gidicem abi. Çıkma buldum birkaç tane 700 -800 e.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Mais Jannataliyev yazdı:

Ne diye aratayım abi?

Keşke doğrudan bir isim verebilsem. Başka bir forumda denk gelmişti merak edip öylesine bir bakmıştım.

ŞURADA bu işi yaptıklarını söyleyen insanların videoları var. Belki w204 için de vardır bir çözümleri :) 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sonraki kasalarda da yaşanan sorun. Tamir ediliyor elektronik devreleri. İstanbul da vardı bı kaç yer LED stop tamiri diye YouTube da bakın derim

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Puntoda da oluyordu muhtemelen soket geçme yerlerinde oksijenle vs olabilir. Söküp gözden geçirin belki görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Stop lambalarındaki en büyük sıkıntı far gibi içi açılmıyor. O nedenle kesip içinin açılıp sorunun bakılması gerekiyor. Basit bir lehim olur, arızalı devre olur vs önemli olan o kısma ulaşması ve stopu tekrar sorunsuz toplaması. O nedenle kimse ellemek istemiyor ve biraz yüksek fiyat istiyorlar.

Örnek bir çalışma:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Yurdaer Elay yazdı:

Keşke doğrudan bir isim verebilsem. Başka bir forumda denk gelmişti merak edip öylesine bir bakmıştım.

ŞURADA bu işi yaptıklarını söyleyen insanların videoları var. Belki w204 için de vardır bir çözümleri :) 

Arattım w204 ile ilgili paylaşımları yok. w212 oldukça çok video var. genel olarak stopun içini açıp lehimliyorlar.

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sonraki kasalarda da yaşanan sorun. Tamir ediliyor elektronik devreleri. İstanbul da vardı bı kaç yer LED stop tamiri diye YouTube da bakın derim

Metin Uzunoğlu yazdı:

Puntoda da oluyordu muhtemelen soket geçme yerlerinde oksijenle vs olabilir. Söküp gözden geçirin belki görebilirsiniz.

Elektrik işiyle haşır neşir olmadığım için pek kurcalamak istemiyorum. Bir tane usta buldum yarın uğrayacağım yanına. 

Uğur Kamil yazdı:

Stop lambalarındaki en büyük sıkıntı far gibi içi açılmıyor. O nedenle kesip içinin açılıp sorunun bakılması gerekiyor. Basit bir lehim olur, arızalı devre olur vs önemli olan o kısma ulaşması ve stopu tekrar sorunsuz toplaması. O nedenle kimse ellemek istemiyor ve biraz yüksek fiyat istiyorlar.

Örnek bir çalışma:

İzlediğim kadarıyla genel olarak lede yakın kısımdan az birşey kesiyorlar sonra lehim işi yapıyorlar. Yarın mercedes özel servise gidicem. Bu işlerle uğraşıyorlarmış. Bakalım ne olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

2002 stopa gittim 300e yaparız dedi. Stopu aldılar Ledinde problem var dediler. Akşama alacağız yetişirse. 

qi3SGY.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sinan Kaya

gecmiş olsun işte ustasını bulana kadar adamın ömründen ömür gidiyor ne cıkaracaklar diye ve mutlu son

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...