İçeriğe Yönlendir

Arizona Turuncu Captur (Azman Clio)

M. Asım Kahraman

Recommended Posts

M. Asım Kahraman

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 3 yıl kadar kullandığım Fiestamı hem genişletmek hem de gençleştirmek niyetiyle Haziran ortasında satıp hiç aklımda olmayan bir araca geçiş yaptım. Asıl niyetim MPV veya C-Suv almaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Aklımda 2013-2014  titanyum C-max veya ix35/Sportage vardı ancak piyasa o dönemde fena ateşlenince vazgeçmek zorunda kaldım. Bu sefer gözüm Mokka/2008/Captur tarzı B-Suv araçlara kaydı. İlanları gezerken hemen yakınımda ilk sahibinden, emekli bir amcanın kullandığı bu aracı buldum. İlk başta rengini kabullenmekte zorlansam da gözüm kısa zamanda alıştı hatta görenler bu araca bu rengin çok yakıştığını söyleyince iyi ki bu renk denk geldi demeye bile başladım. Arizona Turuncu modelin lansman rengiymiş.

Araç 2015 Mart çıkışlı, icon donanımlı 1.5dCi... İcon pakette; start-stop, katlanır ayna, hız sabitleme/sınırlama, dijital klima, multimedya-navigasyon, viraj aydınlatma gibi donanımlar mevcut. 

Aldıktan sonra kapsamlı bir bakım yaptırdım, sıvılar ve filtreler ile triger, devir daim dahil değişti.

Araç dışarıdan (hatta içeriden) bakıldığında iri bir clio gibi görünse de içi hakikaten beklediğimden ferah geldi. Oturuş pozisyonu ile mini de olsa bir suv hakimiyeti hissi veriyor. Kullanım esnasında yüksek hızlarda dışarıdan hafif rüzgar sesi alıyor ama bunun dışında dizel olmasına rağmen sessiz bir araç. Lastiklerin 17" oluşu daha önceki araçlarıma nazaran sanki daha da güven veriyor. Alışmakta zorlandığım ve rahatsızlık veren belki de tek olumsuz yönü sarsıntıları fazlaca kabine yansıtması. Süspansiyonlar diğer b-suvlar gibi sert. 

En sevdiğim yönlerinden biri büyütülebilen bagaj hacmi. Arka koltuklar bir kızak üzerinde ileri hareket ettirilerek bagaja yer açılabiliyor. Diğer iyi yönü ise fermuarlı koltuk döşemeleri, gerektiğinde kolayca çıkarılıp makinede yıkanabiliyor.

İlk uzun yolum Balıkesir-Marmaris-Balıkesir oldu. Bir kısmı paralı yolda yaklaşık 130 ile, bir kısmı ise 115 ile tamamlanan yolculukta bolca dağ bayır sebebiyle olsa gerek ortalama tüketim 5.4 litre idi.

Ardından yaptığım Bursa yolculuğunda  daha sakin bir sürüş ile ortlamam 4.8 litre civarı oldu. Klima sürekli açıktı.

Genel olarak güzel, keyifli bir araç. Dizel olması sebebiyle aracın dinamiklerine alışmam biraz zaman aldı. Dizel araç kullanımı ile hatta özelde dci motor ile ilgili bilinmesi gerekenler için tavsiyelerinize açığım.

Aslında aracı alalı 3000km ve 2ay kadar oldu ama forumda bir Captur tanıtım konusu olmadığı için biraz da katkım olur düşüncesiyle aracı tanıyıp öyle yazayım istedim. 

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

dDLtU8.jpg

19vsUB.jpg

JhLxQJ.jpg

9IFhci.jpg

eg3WIe.jpg

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayırlı olsun, güzel tercih olmuş. Detaylı kullanım bilgilerini de paylaşırsanız ileriki günlerde, zevkle okuruz:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Maşallah, hayırlı olsun. Renk efsane, Dci bildik ekonomi profesörü, düşük km, yüksek sürüş pozisyonu.. Daha iyisi şamda kayısı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hayırlı olsun Mustafa Hocam, çocuklar sevmiştir rengini. Clio dizel 3 litreye kadar düşüyor tüketimi. Sen devirli kullanıyorsan fazla yakar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Evren Erakçora yazdı:

Hayırlı olsun Mustafa Hocam, çocuklar sevmiştir rengini. Clio dizel 3 litreye kadar düşüyor tüketimi. Sen devirli kullanıyorsan fazla yakar. 

Teşekkür ederim Evren Hocam, clioya göre hacim, ağırlık ve rüzgar direnci sebebiyle sanırım 1 litre fazlası mutlaka vardır. Bir de dediğin gibi bendeki benzinli araç alışkanlığı gereği devirlendirme alışkanlığı da var. Oysa dizelde alt devirler bariz güçlü, 2500 üstü gereksiz gibi.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Evet 90 lık, genelde devir 2000 i bulmadan vites yükselt uyarısı veriyor.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Ebrar Tüfek yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun.

Mehmet Yeter yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın. 

Cem Işık yazdı:

Hayırlı olsun, güzel tercih olmuş. Detaylı kullanım bilgilerini de paylaşırsanız ileriki günlerde, zevkle okuruz:)

Önder Özcan yazdı:

Maşallah, hayırlı olsun. Renk efsane, Dci bildik ekonomi profesörü, düşük km, yüksek sürüş pozisyonu.. Daha iyisi şamda kayısı :)

Alpay Sumer yazdı:

renk bayağı iyi👍

Fikri Keleş yazdı:

Hayirli olsun 

Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Allah hayırlı etsin, kazasız belasız ve cezasız sürüşler dilerim. 

Aynı yolu kullanarak mondeo mk5 araç tam dolu ve tıka basa dolu bagajı ile Düzceden milasa otoyolda 110, normal yolda 100 km/h hızlarda 5,1 lt/100 km ortalamam var. Daha az yakabileceğinizi düşünüyorum.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Metin Uzunoğlu yazdı:

Allah hayırlı etsin, kazasız belasız ve cezasız sürüşler dilerim. 

Aynı yolu kullanarak tam dolu araç ve tıka basa dolu bagaj ile Düzceden milasa otoyolda 110, normal yolda 100 km/h hızlarda 5,1 lt/100 km ortalamam var. Daha az yakabileceğinizi düşünüyorum.

Teşekkür ederim Metin Bey, otoyolda uzun süre yaptığım 130 civarı hız ve bir hafta boyunca o bölgenin iniş çıkış yol şartları sonucu tüketim 5 litrenin üzerine çıktı farkındayım. 100 ile 130 arasında bariz tüketim farkı oluşuyor. Düz yolda klima açık ve ortalama yüklüyken 100km/h hızda araç 4 lt civarı anlık tüketimle gidiyor yaklaşık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Selçuk Bakış yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın.

Aklıma direk şu inceleme geldi.

Not:Resimdeki 500L benim şimdi kullandığım aracın ta kendisi ☺️

http://kimgecer.com/fiat-500l-ve-renault-captur/

500L daha kalıplı duruyor dıştan.

İncelemede kullanılan araç şu an elinizdeki araç mı? Yoksa aynı renk ve model anlamında mı demek istediniz?

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Hayırlı olsun rengi gayet güzel. Cila attığınız da kendini daha da belli eder. Beyaz renk arabanın hatlarını tipini çok belli etmiyor ama bu tarz renkler çok güzel gösteriyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
M. Asım Kahraman yazdı:

500L daha kalıplı duruyor dıştan.

İncelemede kullanılan araç şu an elinizdeki araç mı? Yoksa aynı renk ve model anlamında mı demek istediniz?

Bende ki araç, alırken farkettim. Lansman aracı ☺️

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Çağlar Bayur yazdı:

:nazar:

Ceyhan Karacabey yazdı:

Hayirli olsun

Eyüp Çetin yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Mustafa Arıkan yazdı:

Hayırlı olsun.

Selçuk Bakış yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın.

Sinan Akgöl yazdı:

☺️

Sinan Akgöl yazdı:

Hayirli ugurlu olsun kazasiz belasiz binmeyi nasip etsin

Mustafa Karaca yazdı:

Hayırlı olsun rengi gayet güzel. Cila attığınız da kendini daha da belli eder. Beyaz renk arabanın hatlarını tipini çok belli etmiyor ama bu tarz renkler çok güzel gösteriyor. 

Allah razı olsun, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mustafa Karaca yazdı:

Evet kesinlikle, daha evvel nadir bulunan renk ve model bir aracım vardı (Okyanus mavisi Carisma), sakin bir şehirde yaşıyorsanız daha da dikkat çekiyor. Aracı uzaktan gören tanıdıklar yerinizi keşfedebiliyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...