İçeriğe Yönlendir

Yaris - LPG Takmaya Değer mi ? Hesapladım

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Merhabalar, bu konuyu arabam konusundan ayrı açma kararı aldım, ana sayfada gözükürse daha çok kişiden yorum gelir diye. Lütfen yazının tamamını okuyup yorum yapın.

232.300 kilometrede 1.3 VVT-İ Toyota Yaris aracım var bilindiği üzere, daha önce hiç lpg takılmamış. Hipermil ile 4.1 uzun yol verisi, 4.6 şehir içi verisi paylaşmıştım, bunlar sadece deneme idi, sürekli bu şekilde sürecek sabıra sahip değilim. Klima sürekli açık iken şehir içi yarısı seri kullanım, yarısı sakin kullanım ortalama tüketimim 6.0 litre benzin. 40 litre benzin depom var, 268 tl ye falan doluyor ortalama. Arabayı alalı 10 gün oldu olacak, şehir içi 380 kilometre yol yapmışım. Evim çok yüksekte, rampalar tüketimi ciddi arttırıyor. Bu yüzden 6 litrelere kadar çıkıyor.

Şimdi hesap yaparsak 6 litre yaktığımda şehir içi 6.7x6÷100= 0.40 yani 40 kuruş yakıyorum kilometrede. Aylık ortalama 1100 km yol yaptığımı düşünürsek, 440 tl yapar, uzun yol hariç. Bide sınav sonucu belli değil gurbete gidersem uzun yol falan filan senede en az bi 8.000 km uzun yol yapsam, 5 litre ortalamadan hesaplasam, 8k km de 2.640 tl yapar, aylık 440 tl ile hesaplayınca 12x440 toplam 5280 tl yıllık şehir içi yakıt maliyetim var, bide uzun yolu hesaplayınca 7.920 tl yapıyor, düz 8000 tl diyelim. Yani bu Yaris'in benzinde kullanımı ile yıllık 8.000 tl yakıt ücreti ödeyeceğim.

Şimdi ben bu arabaya lpg taksam litre bazında ne kadar oynama olur, şehir içi 6 litre benzin yakıyorsam, 8 litre lpg yakarım diye tahmin ediyorum, 8 litre 3.40 dan hesaplarsam, 8x3.4÷100= 0.27 yani kilometrede 27 kuruş yapar. Kilometrede 13 kuruş kâr etmiş olurum, 

Şehir içinde aylık 143 tl kâr etmiş oluyorum benzine göre. Senede 1716 tl yapar, bide uzun yolda 8.000 km yi 6.5 litre lpg ile hesaplasak, km de 24 kuruş, yılda 1920 tl yapar, uzun yoldan yıllık 720 tl kâr etmiş olurum. 1716+720 yıllık 2436 tl param cebimde kalmış olur, zaten atiker lpg 2.500 civarı diye biliyorum, yanlış da olabilir. 1 yılda kendi fiyatını amorti edecek, daha sonrasında kâr'a geçmeye başlayacağım. Ben bu arabayı bayaa uzun süre binmeyi düşünüyorum, kendi şahsi arabam ve tam bana uygun şehir içinde kıvrak, uzun yolda göreceli konforlu, ekonomik. Sizce ben bu arabaya lpg takayımmı ? 232.300 km ye gelmiş arabaya lpg takıldığında ne gibi sorunlarla karşılaşırım ? Buna değer mi ? Konu her türlü yoruma açıktır. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her "uzun binmeyi düşünüyorum" dediğiniz aracı 6 ayda dehliyorsunuz :) Bence 6 ay tutun aracı, hala kalmaya kararlıysa, o zaman taktırabilirsiniz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Her "uzun binmeyi düşünüyorum" dediğiniz aracı 6 ayda dehliyorsunuz :) Bence 6 ay tutun aracı, hala kalmaya kararlıysa, o zaman taktırabilirsiniz.

Tek araba olunca babamın keyfine kalıyor, şimdi babamda araba var, benimkini dehlemez diye düşünüyorum, ama sadece düşünüyorum, satabilirde, bilemiyorum :D

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İlk çalışmada motor ısınana kadar kullandığı benzini de hesaba katsanız veriler daha net çıkar. Hesabınıza göre araç direk lpg ile çalışıyor gibi görünüyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erhan Doruk yazdı:

İlk çalışmada motor ısınana kadar kullandığı benzini de hesaba katsanız veriler daha net çıkar. Hesabınıza göre araç direk lpg ile çalışıyor gibi görünüyor. 

Daha evin önünden ayrılmadan motor sıcaklıyor zaten, bunların kadranda ilk çalıştırmada mavi işaret var, o soğuk motor. Bide kırmızısı var. Mavi yanarsa soğuk motor, kırmızı yanarsa yüksek sıcaklık. Eski yarisde mavi söndüğü anda lpgye geçiyordu. En fazla 45 saniye 1 dakika.

Alpay Sumer yazdı:

Gerek yok.devam bence.

Kafamı kurcalıyor. :(

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

45 saniye 1 dakika kışın yalan olur. 3-4 kmyi buluyordu focusun kışın lpgye geçmesi.Satmayaksan Ama her halükarda lpg kâr ettirir.

Yorum bağlantısı

Benzinde 6 litre yakiyorsa LPG de en fazla 7.2 litre yakmalı.

LPG de benzinde yaktigindan 1,17 kat fazla yakmali diye biliyorum.

Aksi takdirde arıza lambası yakar hesabinizi buna göre yapabilirsiniz. Yaktığı benzin de önemli fakat benzin hesabında şöyle de bir ayrıntı var yaktığı benzinle araba durmuyor onunla da hareket ediyor. Fiyata ekleyip km ye eklenmezse hata olusturur. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Uzun yıllar binmeyi hesaplıyosanız lpg tabiiki karlıdır ama aracı iki yıl sonra satacaksanız gerek yok derim 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Görkem Karakaş yazdı:

45 saniye 1 dakika kışın yalan olur. 3-4 kmyi buluyordu focusun kışın lpgye geçmesi.Satmayaksan Ama her halükarda lpg kâr ettirir.

Şuanki durumdan bahsettim, arabayı alalı 10 gün olmadı, hiç kışın lpgli araç sürmedim :)

Ali Uymaz yazdı:

Benzinde 6 litre yakiyorsa LPG de en fazla 7.2 litre yakmalı.

LPG de benzinde yaktigindan 1,17 kat fazla yakmali diye biliyorum.

Aksi takdirde arıza lambası yakar hesabinizi buna göre yapabilirsiniz. Yaktığı benzin de önemli fakat benzin hesabında şöyle de bir ayrıntı var yaktığı benzinle araba durmuyor onunla da hareket ediyor. Fiyata ekleyip km ye eklenmezse hata olusturur. 

Nasıl yani, km'ye eklemeyi anlamadım. 

Ersen şahin yazdı:

Uzun yıllar binmeyi hesaplıyosanız lpg tabiiki karlıdır ama aracı iki yıl sonra satacaksanız gerek yok derim 

İşte o durum çok muallakta

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence gerek yok. 

Kendime güvenemiyorum 6 ay geçmeden bi araba görüp satarım diye 

Ali Gök yazdı:

gerek yok 6. ayda sıkılır satarsın lpg nin parası bile çıkmaz ebrar :D

Tam onu yazdım üstteki mesajda abi :D ömürlük saklayacağım dediğim mis gibi multivanı 1 sene dolunca sattım. Buna ne yaparım bilemiyorum, ama bu ekonomik ya, bununla daha güzel para biriktirebildiğim için hoşuma gider satmam düşüncesindeyim. :D

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ebrar maceraya gerek yok. 3-4 senede amorti edeceksin. Sonrasında kâra geçeceksin. Zaten uzun yola bir iki kere Yarisle gidince seni yoracak, diğer arabayla uzun yol yapmaya başlayacaksın. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Öncekikle lpg için benzin lt x 1,2 yapıyoruz. Güzel optimum bi lpg ayarında %20 fazla litre yakıyor. 

2.olarak kışın 3-4 dk sürmüyor. Lpg geçme sıcaklığını 35 derece + 6sn yaparsanız kışın en uzun 1km’de lpg’ye geçer araç. 

3.olarak her ay 25-30liralık benzin de alacaksınız

Son olarak bu aracı 3 sene sonra satsanız bile lpg takmaya değer mi sorusunu sorun. 3 senede 2-3 bin lira kar edeceksin. Bence bu rakam için değmez. Hiç uğraşma

Evren Erakçora yazdı:

Bagaj da küçülecek, boş ver.

yoo. Stepneye takılacak. Şehir içinde stepneye gerek yok. Lastik inerse en kötü en yakın lastikçiyi ara gelsin. Uzun yolda biraz sıkıntı. Yedek lastiği bagaja sığdırmak lazım. Yaris için hem bagaj hem yedek lastik olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bülent Tarakçı yazdı:

Ebrar maceraya gerek yok. 3-4 senede amorti edeceksin. Sonrasında kâra geçeceksin. Zaten uzun yola bir iki kere Yarisle gidince seni yoracak, diğer arabayla uzun yol yapmaya başlayacaksın. 

Uzun yolu okurken yapacağım abi, normal her ay yaptığım rutin uzun yolu zafira ile yapacağız.

Evren Erakçora yazdı:

Bagaj da küçülecek, boş ver.

Simit tank koyulur da, uzun süre binecekmiyim ona emin olamıyorum.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Öncekikle lpg için benzin lt x 1,2 yapıyoruz. Güzel optimum bi lpg ayarında %20 fazla litre yakıyor. 

2.olarak kışın 3-4 dk sürmüyor. Lpg geçme sıcaklığını 35 derece + 6sn yaparsanız kışın en uzun 1km’de lpg’ye geçer araç. 

3.olarak her ay 25-30liralık benzin de alacaksınız

Son olarak bu aracı 3 sene sonra satsanız bile lpg takmaya değer mi sorusunu sorun. 3 senede 2-3 bin lira kar edeceksin. Bence bu rakam için değmez. Hiç uğraşma

yoo. Stepneye takılacak. Şehir içinde stepneye gerek yok. Lastik inerse en kötü en yakın lastikçiyi ara gelsin. Uzun yolda biraz sıkıntı. Yedek lastiği bagaja sığdırmak lazım. Yaris için hem bagaj hem yedek lastik olmaz

Çok haklısınız, zaten 23x.xxx binde  2 3 senede amorti edene kadar motora üst kapak masrafı bile çıkabilir.

Yorum bağlantısı

Şunu demek istedim atıyorum 20 liralık benzin harcıyor deniyor ya bu 20liralik benzinle yapacağı km yi hesaba katmayı unutmayin

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
ilerleyen dönemde satarsan haberimiz olsun Ebrar [emoji4]

Tabiki abi, düşünceniz varsa takipte kalın, ilk önce foruma yazarım satılık diye :)
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Değmez bence, benzine devam, sakin kullanmaya çalış. 

Yokuşu da kafana takma inerken ayağını gazdan çek sıfır yakıtla yine aynıya gelir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

1000 km de 130 lira fark ediyor bende. Ben yılda 15 bin km yapmışım 2014 Aralıkta aldığım araç şu an 90 binde. 17 binde taktırdım sen hesap et :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Metin Akbal yazdı:

1000 km de 130 lira fark ediyor bende. Ben yılda 15 bin km yapmışım 2014 Aralıkta aldığım araç şu an 90 binde. 17 binde taktırdım sen hesap et :)

Abi ben kendime güvenemiyorum, bu yıl hakkımı doldurdum, yılbaşından sonra rahat duramam belki diye çok kararsız kaldım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...