İçeriğe Yönlendir

Yanlış Kullandığımız Sözler, Özdeyişler

Cem Işık

Recommended Posts

Metin Akbal

Anadoluya eskiden Rum Diyarı derler di diye biliyorum. Rumeli de burdan geliyor ama anlam olarak hatırlayamadım.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

“Çay harareti alır.” sözündeki çay, içtiğimiz çay değildir. - Sizce ne kadar doğru?

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mahmut Yıldız yazdı:

Adı üstünde karikatür işte.

Karikatür için söylemedim. 

Zaten bizim insanimiz da karikaturdeki gibi soyluyor diye dogrusunu yazayım dedim. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Eskiler galat-ı meşhur lügat-i fasihten evladır derler tüm bu ifadelerin oluşum sebebini sanırım ortaya koyuyor.

Baldız baldan tatlıdır yanlış.. Daldız baldan tatlıdır. (Daldız: Balı petekten almak için kullanılan bir alet)

Ziyaretin kısası makbuldür de kısa otur anlamında değilmiş. Kısas yani ziyaretin karşılığını vermek makbuldür manasında imiş.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Baldız baldan tatlıdır diyen bir ataya sahip olmayı açıklayamazdık yoksa. Ona nasıl bir atasözüdür abi 😆 utanç verici.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
M. Asım Kahraman yazdı:

Baldız baldan tatlıdır diyen bir ataya sahip olmayı açıklayamazdık yoksa. Ona nasıl bir atasözüdür abi 😆 utanç verici.

"15 yaşında da Nazife de hanıma doyum olur mu?" diye başlayan türkümüze ne demeli? Birisi "Doğrusu bu değil!" desin. İnşallah kelimeler yuvarlanarak bu hâle gelmiştir.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
M. Asım Kahraman yazdı:

İşte bu kelime çok yanlış kullanılıyor. Aslında Baldız değil , Daldız o kelime.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Bülent Tarakçı yazdı:

"15 yaşında da Nazife de hanıma doyum olur mu?" diye başlayan türkümüze ne demeli? Birisi "Doğrusu bu değil!" desin. İnşallah kelimeler yuvarlanarak bu hâle gelmiştir.

Nazife hanım denen, 15 yaşında dağa kaçırılıp malesef tecavüze uğrayan biriymiş.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
M. Asım Kahraman yazdı:

Ve ne kadar yerleştiyse akla gelen şeye bakın.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bülent Tarakçı

Ermenicede (hay) kelimesi ermeni demek (huyn) kelimesinde Rum demektir. yüz yıllar evvelinden yeni çeriliğin makbul olduğu devirlerde kapalı çarşı esnafı 4.500 cıvarında ticaret yapan ermeni esnaf kuyumcu su, antikacısı manifaturacısı ayakkabıcısı akla gelen hepsinin bir korucu meleği bir yeniçeri ağası bulunuyor. Hafta sonu cuma günü saat 5gibi yeniçeri ağası mağazaya gelir hüsnü kabül görür KAHVESİNİ yudumlar cubuğunu tüttürür (hanutunu) alır kapıya kadar yol edilir ta ki öbür cuma akşamına kadar. Omağzaya başka bir yeniçeri ağası kesinlikle uğrayamaz. Diğer tarafta İstanbulu bütün eğlence yerlerini rumlar çalıştırır gazinolar meyhaneler, barlar, pastaneler lokantalar çorbacılar aklınıza ne gelirse yeniçeri ağaları ermenilere den aldıklarını rumların eğlence yerlerinde harcarlarmış. Onları görenler bu değirmenin suyu nereden geliyor diyenlere (hay) dan gelen (huyna) gider derlermiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
H.Cenk Bayrakçı
Arapça.. kesin. 

Konuyu canlandırayım. Arapça doğru. Tarih dersinden hatırlayın. Vilayet-i Sitte vardır, 6 vilayet. Dolayısıyla sittin 60 demek. [emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Karasu
(düzenlendi)

Cümle içerisinde deyim kullanılırken mecazi anlamından daha çok, ağzından çıkan kişinin yüz ifadesi de önem taşır.Türkçemiz öyle bir hale geldi ki; kişinin samimi olup olmadığını veya ironi yapıp yapmadığını ancak vücut diliyle de yansıtmasıyla anlayabiliyoruz.

Bazı cümlelere de atasözü diyerek başlarlar ve gelişi güzel kullanırlar.Yaptığı hatayı açıklamalı anlattığında çok bilen olursun üstüne birde küstahlık yaparlar.Böyle tipleri 45 yıldır 2. defa yanıma yaklaştırmamışımdır.

En yalın hali ile; Nuh diyor peygamber demiyor şeklinde beyanıyla mevzu içerisinde bahsi geçen kişinin inatçı karakterinden bahsettiğini düşünüyor.

Oysa ki; cümle içerisindeki Nuh özel ismindeki kasıt Nuh (Aleyhisselam) peygamberdir.4 dinde de böyle bilinir hatta bilmeyen de neredeyse yoktur

Bu cümleyi kurarak hakkında bahsedilen kişiyi Nuh peygamberin peygamberliğini inkar ettiğinin dedikodusunu yapmış oluyor ki; dedikodusunu yaptığı kişi aslında öyle bir beyanda bulunmamıştır.

Özellikle islam alimleri bu konuda bu tür cümlelerin çok tehlikeli olduğunu kullanan kişinin farkında olmadan dinini sıkıntıya soktuğunu sürekli vurguluyorlar.

Bazı sabahlar börek yemek için gittiğim börekçide ise; en sık duyduğum hatalı cümlelerden bir diğeri ise; Küt Böreği'ne Kürt Böreği denmesidir.

Bu börek kesildikten sonraki şeklinden dolayı küt böreği olarak isimlendirilmişken kürt böreği adını nerden nasıl aldı anlamış değilim:)

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Osman Karasu yazdı:

Küt Böreği'ne Kürt Böreği denmesidir.

Bu börek kesildikten sonraki şeklinden dolayı küt böreği olarak isimlendirilmişken kürt böreği adını nerden nasıl aldı anlamış değilim:)

İstanbul'da aracımı yıkattığım yerde ilk defa tadına bakmıştım. Diyarbakırlı yıkamacı arkadaş sürekli küt böreği yerdi. Pudra şekerli olmasını ilk başta garipsedim ama yine de hoşuma gitmişti. Ben de ilk duyduğumda Kürt böreği olarak anlamıştım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

İstanbul'da aracımı yıkattığım yerde ilk defa tadına bakmıştım. Diyarbakırlı yıkamacı arkadaş sürekli küt böreği yerdi. Pudra şekerli olmasını ilk başta garipsedim ama yine de hoşuma gitmişti. Ben de ilk duyduğumda Kürt böreği olarak anlamıştım [emoji4] 
Ya laz böreğine ne demeli.

Doğu Karadenize tayinimiz çıktı işlemler için gidiyoruz çok acıktık Akcaabatta durduk köfte yedik. Arkasından meyve geldi baklava geldi adını bilmediğim muhallebili bi tatlı geldi yedik bayağı güzeldi.

Neyse Rize ye esas yerimize vardık islemleri hallettik taşındık yerleştik vs. Birgün dışarıda yemek yiyeceğiz. Garson laz boregi var ister misiniz dedi. İstedik ilk ısırmayla ilk lokmayı zor yuttum bu nasıl börek diye biraz celallendim tabi. Cahillik meğerse Trabzonda yediğim tatlı ile ismini laz böreği diye öğrenip yiyemedigim börek aynı imiş [emoji16] Sonra müptelası olduk o ayrı.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Macit Aliyev yazdı:

“Çay harareti alır.” sözündeki çay, içtiğimiz çay değildir. - Sizce ne kadar doğru?

O söz, yazın çay satışları düşen kahvehaneci ve çay ocağı sahiplerinin çay satışlarını artırmak için uydurduğu bir sözdür. 😊

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Korhan Şenörer yazdı:

O söz, yazın çay satışları düşen kahvehaneci ve çay ocağı sahiplerinin çay satışlarını artırmak için uydurduğu bir sözdür. 😊

Uydurma mı değil mi bilmiyorum ama sıcaklarda çay içmek veya sıcak herhangi bir şey içmek daha çok işe yarıyor. Burada esas olan çay değil tabi ki, içtiğiniz şeyin ılık veya sıcak olması. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Gençliğim Ankara Sitelerde imalathanelere gire çıka geçti. Orda da çay her şeyin ilacı. Çünkü sudan başka en kolay ulaşılabilen şey çaydır.

abi midem bulanıyor, - çay iç iyi gelir

abi üşüyorum, çay iç ısın

abi çok sıcak, çay iç hararetini alır

ben de şu sözü çok merak ediyorum ve muhtemelen çok yanlış anlıyorum:

”anam avradım olsun…”

biri açıklarsa sevinirim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Emre Şimşek yazdı:

”anam avradım olsun…”

biri açıklarsa sevinirim

Sözün aslının "Anam avradım ölsün" şeklinde olduğu ve şart koşma veya yemin içerikli bir anlam içerdiği açıklamaları var. 

Halkımızın malesef bilinç altında yatan gayrı ahlaki düşüncelerine kurban gitmiş bir söz olsa gerek.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Emre Şimşek yazdı:

”anam avradım olsun…”

biri açıklarsa sevinirim

Okuduğum gibi anlıyorum.. Çok kaba bir ant/yemin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Konuyu canlandırayım. Arapça doğru. Tarih dersinden hatırlayın. Vilayet-i Sitte vardır, 6 vilayet. Dolayısıyla sittin 60 demek. emoji4.png

Sittin sene de küfürlü bir hâl almıştır zamanla. Sittin yerine farklı kullananlar çok.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ya laz böreğine ne demeli.

Doğu Karadenize tayinimiz çıktı işlemler için gidiyoruz çok acıktık Akcaabatta durduk köfte yedik. Arkasından meyve geldi baklava geldi adını bilmediğim muhallebili bi tatlı geldi yedik bayağı güzeldi.

Neyse Rize ye esas yerimize vardık islemleri hallettik taşındık yerleştik vs. Birgün dışarıda yemek yiyeceğiz. Garson laz boregi var ister misiniz dedi. İstedik ilk ısırmayla ilk lokmayı zor yuttum bu nasıl börek diye biraz celallendim tabi. Cahillik meğerse Trabzonda yediğim tatlı ile ismini laz böreği diye öğrenip yiyemedigim börek aynı imiş emoji16.png Sonra müptelası olduk o ayrı.

Birde  Fırtına deresinde bir restoranda turistin biri : Laz böreği neden yapılır? Diye sormuş oradaki ilgili amca da hafif sesli bir şekilde: Neden yapılmasın tatlıdır güzeldir yiyoruz . Diye cevap vermiş. Derler oralarda.

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Birde  Fırtına deresinde bir restoranda turistin biri : Laz böreği neden yapılır? Diye sormuş oradaki ilgili amca da hafif sesli bir şekilde: Neden yapılmasın tatlıdır güzeldir yiyoruz . Diye cevap vermiş. Derler oralarda.

benim oglana da neden yemedin diye sordugumda baba zeytinden ve recelden yemedim diyor 🤭

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Elinin körü değil

Ölünün kûru (kûr: mezar) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Karasu

Şeytan da bir melek cümlesi de çok kullanılır, ama doğru değildir.

Kur'an-ı Kerim'de Kehf suresinde mealen "Allah; Hani meleklere:” adem’e secde edin! demiştik; İblis hariç hemen secde ettiler. (O) cinlerden idi de Rabbinin emrinden çıktı." buyuruluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Korhan Şenörer
Yurdaer Elay yazdı:

Uydurma mı değil mi bilmiyorum ama sıcaklarda çay içmek veya sıcak herhangi bir şey içmek daha çok işe yarıyor. Burada esas olan çay değil tabi ki, içtiğiniz şeyin ılık veya sıcak olması. 

Maalesef bende de tam tersi oluyor, iyice hararet basıyor. Yazın soğuk bir limonata yada ev yapımı bir ayranı her zaman çaya tercih ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...