İçeriğe Yönlendir

Corolla'ya Yalıtım

Burak Uzel

Recommended Posts

Erhan Doruk
(düzenlendi)

kaput altında keçe yada yalıtım var mı? Corolla ile ilgili birsürü video var, kaputa vuruyorlar davul gibi ses çıkıyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Uzel
Erhan Doruk yazdı:

kaput altında keçe yada yalıtım var mı? Corolla ile ilgili birsürü video var, kaputa vuruyorlar davul gibi ses çıkıyor.

kaput altında herhangi bir malzeme yok malesef.  donanım premium olmasına rağmen keçe de koymamışlar.   

Motor sesini kesmek istiyorsak, motor ile kabin arasındaki ateş duvarı dediklere kısma yalıtım yapılması gerekir. Bunun için de komple ön konsolu sökmek gerekir.  Kaputa yapılacak bir yalıtımın içerideki sese etki edeceğini pek düşünmüyorum. 

Mevcut durumda motor sesinden şikayetçi değilim, zaten. Uzun yolda 2200-2500 arası devirde motorun fazla bir sesi çıkmıyor.    

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Burak Uzel yazdı:

kaput altında herhangi bir malzeme yok malesef.  donanım premium olmasına rağmen keçe de koymamışlar.   

Motor sesini kesmek istiyorsak, motor ile kabin arasındaki ateş duvarı dediklere kısma yalıtım yapılması gerekir. Bunun için de komple ön konsolu sökmek gerekir.  Kaputa yapılacak bir yalıtımın içerideki sese etki edeceğini pek düşünmüyorum. 

Mevcut durumda motor sesinden şikayetçi değilim, zaten. Uzun yolda 2200-2500 arası devirde motorun fazla bir sesi çıkmıyor.    

Vakti zamanında bende megane 1 vardı. Diğer modellerinde olmasına rağmen bendekinde kaput altında keçe konmamıştı. Sonrada keçe tedarik edip taktığımda ses etkisi olduğunu görmüştüm. Sanırım motor sesi kaput altına çarpınca sesi sönümleyecek bişey yoksa yansıyarak büyüyor, içeri daha çok geliyor. Aynen tabanda yalıtım olmayan araçlarda koltuk altlarının hoperlör gibi sesi arttırması gibi.  Eliniz değerse yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Burak Uzel
 Vakti zamanında bende megane 1 vardı. Diğer modellerinde olmasına rağmen bendekinde kaput altında keçe konmamıştı. Sonrada keçe tedarik edip taktığımda ses etkisi olduğunu görmüştüm. Sanırım motor sesi kaput altına çarpınca sesi sönümleyecek bişey yoksa yansıyarak büyüyor, içeri daha çok geliyor. Aynen tabanda yalıtım olmayan araçlarda koltuk altlarının hoperlör gibi sesi arttırması gibi.  Eliniz değerse yapabilirsiniz.

İleride kaputa da ısıya dayanıklı bir malzeme düşünelim o zaman :)
Ama önce çamurluk içlerine ve direklere el atmak istiyorum.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burak Uzel

Orta direklere ve arka koltuk yanında çamurluk üstündeki plastiğin içine CTK nın wavefix isimli süngerimsi yalıtım malzemesini yapıştırdım. Özellikle orta direğin yalıtım istediği belliymiş. Bir tık daha iyileştirdik durumu :)

0e4ac5eb3c020e0e0fe037e7df31cdd2.jpg
af86344db68b682a3b6518d5d5146961.jpg

2a1d900c3b4e114a9ff7ee91d082f244.jpg

dce212a9ebc20c9d5b5cd986261a0152.jpg

Sıra çamurluklara geldi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

İc ve dış yalıtım kalekim kartonpiyer işleriniz itina ile yapılır [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Desibel ölçümü doğru mu bilmiyorum. Ama subigarage’nin yaptığı ve sinan koç’un test ettiği megane hb’de 90-100 km hızlarda 10 db düşüş vardı. Aslında ben yapmayı çok istiyorum fakat yardım edecek biri olmadığından girişemiyorum. 

Subigarage'ı ben de takip ediyorum. Adamın işçiliği gösterdiği kadarıyla çok iyi. Tek beğenmediğim, yorumlarda aşağılarcasına cevaplar veriyor. Profesyonelliğe yakışmıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Uzel
Motor sesiniz size artmış gibi geldi mi? 

2500 devire kadar bir tık eskiye göre daha az geliyor. Ama 2500-3000 devir sonrası motor sesi ön plana çıkmaya başlıyor. Diğer sesler olmayınca gelen ses motor sesi oluyor :)
İc ve dış yalıtım kalekim kartonpiyer işleriniz itina ile yapılır [emoji16]

İhtiyaç varsa onu da yaparız agam :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Subigarage'ı ben de takip ediyorum. Adamın işçiliği gösterdiği kadarıyla çok iyi. Tek beğenmediğim, yorumlarda aşağılarcasına cevaplar veriyor. Profesyonelliğe yakışmıyor.

amatörlerden sıkılmıştır

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

amatörlerden sıkılmıştır

O zaman cevap vermesin? Kimse boğazına yapışmıyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Çok kötü gerçekten. A sınıfı mercedes’i golf’ü aşağıladı. Golf’ü öyle bi aşağıladı ki yakışmadı. Halbuki o sınıfta en sessiz araba golf’tü. Gördüğü yalıtımda bu araba neden diğerlerinden daha sessiz diyeceğine işte övdüğünüz golf 3-5 parça yalıtım var dedi. Ama işini severek yapan biri. Kapı taban tavan bagaj göğüs yalıtımını kaliteli yapıyor. Ses sistemlerini düzenli monte ediyor. Kablo ekleri yolu vs fabrikasyon gibi oluyor

Sefa Çelik yazdı:

İzolasyon dışarıdan ses ve gürültü gelmemesi için yapıldığı gibi (toplantı odaları), içerideki sesin dışarı çıkmaması için de yapılır (gece klüpleri, sinema salonları). 

Tecrübem, torpidoyu söküp motor yalıtımı yapılmadıkça içerideki motor sesinin ve belli bir hız sonrası kapı-camlardan gelen rüzgar sesinin arttığı yönünde.

Ters mantık yürütelim. İçeride daha çok motor ve rüzgar sesi duymak istiyoruz. Ne yapmalıyız? Böyle bir yalıtım. Çünkü kabinden dışarı ses çıkmasını istemiyoruz ;)

Sonradan yalıtımlar terazi kefeleri gibi. Yol ve lastik sesinin şiddetini düşürürken motor ve rüzgar sesinin şiddetini arttırıyor. Keyifli sürüşler. 

Bu konuda yapılacak şey camların fitik bölgelerine ne yapılabileceği konusu. Onunla ilgili sonuçlanmış bi çalışma yok sanırım. Camları kalınlaştırma şansı zaten yok

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Haluk Şentürk

tebrikler  ,benim corolla da oldukça sesli.ama bu zahmeti göze alamam gibi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

O zaman cevap vermesin? Kimse boğazına yapışmıyor.

o zaman da fatura kesemez....

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben isteyene 100ds yoğun cam elyafı levha satayım. akustik panel işinde kullanıyoruz. teknik çizim yaparsanız şekline göre de keserim. dyson tipi bir yapıştırıcı ile yapıştırırsınız.

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Tavana el attım bugün :)
CTK, yurtdışında bir araca yaptığı yalıtımı videoya almış, ilk olarak eleman tavanı yalıtım yapıyor ve şöyle diyor; “insanlar araçlarına yalıtım yaparken tavanı es geçerler, halbuki tavan sesin kaynağı olmasa da tıpkı büyük bir hoparlor gibi aracın diğer yerlerinden gelen titreşimi gürültüye çevirirek kabin içine verir. O yüzden es geçilmemeli”
Dediği mantıklı geldi, ben de işe giriştim.

İlk kat Ctk premium, 2. Kat wavefix 15mm yalıtım malzemesi kullandım.

Tavanı söktüm ama tam indirmedim. Tam çıkarmadığım için yaparken biraz zorladı ama hallettim.

Buyrun resimler;

Orjinal hali:
Sadece elyaf gibi bir malzeme koymuşlar ara ara.

e7eae6f9438a96793ad8448f73a2356f.jpg

1b91b3b504cd82bd22f8e4ab313ee1dc.jpg

İlk kat, crk premium 1,8 mm

5625dc3a0125c36ba647c896f693feb4.jpg

Üzerine 15mm Ctk wavefix

25dfe5c1b5c9d0847b7a935f34b5a864.jpg

913ecce4d1c6d903da0061740dcf125f.jpg

Toparlaması geç saate kaldı. Yarın bir test edecem inşallah :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu aralar arabayı kurcalama hevesimin azaldığını düşünmeye başladım :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Bu aralar arabayı kurcalama hevesimin azaldığını düşünmeye başladım :)

yaşlandınmı yoksa 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
yaşlandınmı yoksa [emoji23]
Beni bana şöyle 1 ay falan bıraksalar iyi olacak [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Beni bana şöyle 1 ay falan bıraksalar iyi olacak emoji16.png

kısa tutma 🤪 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel
Bu aralar arabayı kurcalama hevesimin azaldığını düşünmeye başladım default_smile.png

Sen taş çıkarırsın agam bu işlere. Bekliyoruz senden de aksiyonlar ;)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sen taş çıkarırsın agam bu işlere. Bekliyoruz senden de aksiyonlar default_wink.gif
Arabayı yıkama fırsatı bile olmuyor vallaha [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Maşallah epey emek var. Karşılığını fazlasıyla verir inşallah. Eline sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray
Burak Uzel yazdı:

Tavana el attım bugün :)
CTK, yurtdışında bir araca yaptığı yalıtımı videoya almış, ilk olarak eleman tavanı yalıtım yapıyor ve şöyle diyor; “insanlar araçlarına yalıtım yaparken tavanı es geçerler, halbuki tavan sesin kaynağı olmasa da tıpkı büyük bir hoparlor gibi aracın diğer yerlerinden gelen titreşimi gürültüye çevirirek kabin içine verir. O yüzden es geçilmemeli”
Dediği mantıklı geldi, ben de işe giriştim.

İlk kat Ctk premium, 2. Kat wavefix 15mm yalıtım malzemesi kullandım.

Tavanı söktüm ama tam indirmedim. Tam çıkarmadığım için yaparken biraz zorladı ama hallettim.

Buyrun resimler;

Orjinal hali:
Sadece elyaf gibi bir malzeme koymuşlar ara ara.

e7eae6f9438a96793ad8448f73a2356f.jpg

1b91b3b504cd82bd22f8e4ab313ee1dc.jpg

İlk kat, crk premium 1,8 mm

5625dc3a0125c36ba647c896f693feb4.jpg

Üzerine 15mm Ctk wavefix

25dfe5c1b5c9d0847b7a935f34b5a864.jpg

913ecce4d1c6d903da0061740dcf125f.jpg

Toparlaması geç saate kaldı. Yarın bir test edecem inşallah :)

Talisman da has fransız mukavvası vardı orada mesela :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Her şey tamam da corolla’nın ince camları ve kapı contaları ön cam silikonuna çözüm var mı :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Her şey tamam da corolla’nın ince camları ve kapı contaları ön cam silikonuna çözüm var mı [emoji4] 
Var. Ama sen yapmazsın [emoji23]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...