İçeriğe Yönlendir

Buzdolabı Tavsiye.

Fatih Evcin

Recommended Posts

İbrahim Arslan

Arcelik ile 18 yılı bitirdik. Tık yok.

Sanırım o dönemin  malları daha sağlam. Planlı eskitme sistemi öncesi ürün.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mahmut Yıldız yazdı:

Boşuna soğumayın, başka hangi marka alacaksınız. BSH üretimi 3 marka aynı zaten, arçelik, beko, vestel var. Samsung hep sorunlu denmiş. Bende lg var, çok memnunum, iç hacmini yanlış seçmişim sadece. 

Bir de kalbur üstü miele, leibherr ve sharp falan var, onlar kaç paradır bakmak bile istemiyorum. 

Aslında haklısınız. Usta da aynısını söyledi. Kullandıkları motor hepsinde aynı dedi.  Kalburüstü markalar dediğiniz gibi en küçüğü 20 bin liradan başlıyor. Diğerlerinin de birbirinden pek farkı yok. Dışarıdan usta çağırdım komple 1000 liraya orta kalite motor takacak her şey dahil. 

İbrahim Arslan yazdı:

Arcelik ile 18 yılı bitirdik. Tık yok.

Sanırım o dönemin  malları daha sağlam. Planlı eskitme sistemi öncesi ürün.

Eski ürünler bence de daha kaliteli. Mesela 92 yılında ailemdeki Arçelik çamaşır makinesini bekar bir arkadaşa vermiştik en son 5 sene öncesine kadar halen çalışıyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bende 15 güne kadar sıfırdan ev eşyası almak durumundayım. Yakından takibimde olan bir durum, fiyatlar korkunç 😕

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Eyüp Çetin yazdı:

9. senesinde buzdolabı cortladı. 2-3 aydır bazen 5-10 dakika arayla, bazen de iki güne bir alarm ödüyordu

İyi bile dayanmış :)

Beko un 10 sene önceki en büyük dolabı var bizde. 84 cm öyle her yere sığmıyor, 630 litre... Tüketim de fazla A+ (yıllık 472 kWh) olmasına rağmen memnunuz. 6. senesinde sürekli devreden çıkmaya başladığını fark ettik. Servisi çağırdık kompresör aşırı ısındığı için kapanıyormuş. 4 sene önce 350 liraya değişti, hala memnunuz uzun süre bozulmuyor içindekiler (maşallah). Kompresör bozulsa yine değişip kullanmaya devam ederdim ama yeni evde dolap yerine girmiyor, değişir bu sefer İçişleri bakanı muhtemelen :)

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bende lg var, iç hacmi dar, orada acemilik yaptık ama yiyecekleri bozulmadan koruması çok güzel. Bir ara pilav kalmış dolapta, iki hafta sonra bile bozulmamıştı. Evde değildik, gelince gördük, tadına baktım, bozulmamıştı. Arçelik, siemens, profilo kullandık ya da tanıdıklarda var ama bu kadar uzun koruyan görmemiştim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Selçuk Keleş yazdı:

Kılavuzlarda ömrü 10 yıldır yazmaları boşuna değil demek ki :) 

Buna kanıp 7 yıl garanti yapmadık, 6. sene bozuldu işte bizim motor :) 

D-9484-NEK kılavuzu

Kullanım ömrü: 10 yıldır. (Ürünün fonksiyonunu yerine getirebilmesi için gerekli yedek parça bulundurma süresi)

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mahmut Yıldız yazdı:

Boşuna soğumayın, başka hangi marka alacaksınız. BSH üretimi 3 marka aynı zaten, arçelik, beko, vestel var. Samsung hep sorunlu denmiş. Bende lg var, çok memnunum, iç hacmini yanlış seçmişim sadece. 

Bir de kalbur üstü miele, leibherr ve sharp falan var, onlar kaç paradır bakmak bile istemiyorum. 

LG ile Arçelik de aynı dolap. Arçelik’in kompresörlerini LG üretiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Buna kanıp 7 yıl garanti yapmadık, 6. sene bozuldu işte bizim motor :) 

D-9484-NEK kılavuzu

Kullanım ömrü: 10 yıldır. (Ürünün fonksiyonunu yerine getirebilmesi için gerekli yedek parça bulundurma süresi)

Yetkili elemanı çok zorladı garantiyi uzat diye ama yedi senede bozulacaksa atalım gitsin çöpe diyerek yaptırmamıştım. Meğerse 10. yılı görmüyormuş çoğu beyaz eşya. Biz eskideki cihazlar gibi düşünüyormuşuz.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Eyüp Çetin yazdı:

Yetkili elemanı çok zorladı garantiyi uzat diye ama yedi senede bozulacaksa atalım gitsin çöpe diyerek yaptırmamıştım. Meğerse 10. yılı görmüyormuş çoğu beyaz eşya. Biz eskideki cihazlar gibi düşünüyormuşuz.

Şimdiki beyazeşyalar 10 yılı dayansa bu sektör nasıl dönecek. Planlı eskitme diye birşey var. Klimatik test kabinleri ile elektronik ürünleri zamanı hızlandırmış gibi etkenlere tabi tutuyorlar , yedek parçaların ve genel kullanım ömrünü belirliyorlar. Parçalar ona göre tasarlanıp belli bir süre sonrasında tamirat veya değişim gerekiyor.

Kabinler de buna benziyor. Avrupalı birkaç markada sonra Koreliler bu konuda epey iddialı.

https://www.youtube.com/watch?v=0GGrtxmbACc

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Buzdolabım da (14yıl) dondurucum da (6 yıl) profilo. Şimdiye kadar arıza görmedik çok şükür. Bozulan kokan bir şey de olmadı hiç. Arada bir takır tukur ses çıkarıyor ona da alıştık dondurucu balkonda zaten rahatsız etmiyor. Ayrıca çamaşır makinası, fırınım da profilo onlar da sorunsuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

Şimdiki beyazeşyalar 10 yılı dayansa bu sektör nasıl dönecek. Planlı eskitme diye birşey var. Klimatik test kabinleri ile elektronik ürünleri zamanı hızlandırmış gibi etkenlere tabi tutuyorlar , yedek parçaların ve genel kullanım ömrünü belirliyorlar. Parçalar ona göre tasarlanıp belli bir süre sonrasında tamirat veya değişim gerekiyor.

Kabinler de buna benziyor. Avrupalı birkaç markada sonra Koreliler bu konuda epey iddialı.

Evet artık o şekilde. Dediğiniz gibi sektörün bir şekilde varlığını devam ettirmesi gerekiyor. Bu şekilde olmasın isteyenler de biraz paraya kıyacak artık. Mesela ben bir sonraki beyaz eşyaları bu şekilde almayı düşünüyorum. Öyle bir anda bozulup duran eşyalarla uğraşıp durmak istemiyorum.

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Buzdolabım da (14yıl) dondurucum da (6 yıl) profilo. Şimdiye kadar arıza görmedik çok şükür. Bozulan kokan bir şey de olmadı hiç. Arada bir takır tukur ses çıkarıyor ona da alıştık dondurucu balkonda zaten rahatsız etmiyor. Ayrıca çamaşır makinası, fırınım da profilo onlar da sorunsuz.

Her ne kadar siz sorunsuz olduğunu düşünseniz de 14 yıl önceki dolabın enerji tüketimine bakmanız lazım. 5 yılda dolap parası kadar elektrik tüketimi yapıyorsa enerji verimliliği daha iyi bir modelle değiştirmelisiniz. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Erhan Doruk yazdı:

Her ne kadar siz sorunsuz olduğunu düşünseniz de 14 yıl önceki dolabın enerji tüketimine bakmanız lazım. 5 yılda dolap parası kadar elektrik tüketimi yapıyorsa enerji verimliliği daha iyi bir modelle değiştirmelisiniz. 

Buzdolabı A dondurucu A++ enerji tüketimine sahip aylık elektrik 110-120 lira civarında geliyor açıkçası elektrik faturası abartılı gelmediği için hiç o açıdan düşünmedim ama haklısınız tabi. 

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan
Erhan Doruk yazdı:

Evde 2 adet buzdolabı var .

Biri ortalama 15 senelik hiç arızalanmadı.

Diğeri 4. Yılına girdi.garantisi bitmişti.ve arızalandı.

Bugün tamirci çağırdık.kart tamir görecek sigorta değişecek vb. 

Yenilerde garanti bitince masraf başlıyor.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Eski seri No Frost buzdolaplarının tüketimi çok fazladır ancak dayanıklıdır bu kullanılan malzeme ve klasik göreceli basit altyapısından kaynaklanır.

Bende eski seri No Frost buzdolabı vardı uzun yıllar sorunsuz kullandım İnverter li Kore malı dolap aldım Elektrik Faturası hissedilir derecede düştü önce kapı fitili dağıldı sonrasında garanti bitince  sebze ve meyvelerde donma buzlanma başladı.No Frost dolapta termostat vardı bunda sensör var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

A sınıfı bir buz dolabı hala sorunsuz çalışıyorsa kullanılmaya devam edilebilir.

Ama Sınıfsız olan nofrostu olanları balkondan atın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Aslında tüm dayanıklı tüketim mallarında harcama bakımından İnverterli ürünler tercih edilmeli.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

A++ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 0.5 kw elektrik harcar

A+ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.1 kw, senede 300 kw enerji harcar

A enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.5 kw elektrik harcar

B sınıfı bir buzdolabı ise günde 1.7 kw elektrik harcar.

Değerlere göre yeni yesil A++ enerji sınıfında bir buzdolabı ile eski sınıfı olmayanlar arasında 3-4 kat fazla elektrik tüketimi olabilir.

Birde statik ve no-frost olma durumları var. Eve alınacak ucuz yollu bir dolap için genelde ucuz statik soğutmalı olanlar tercih edilir ancak statik olanların da no-frost a göre enerji tüketimleri fazladır. Peki statik olduğu ilk bakışta nasıl anlaşılır? No-Frost dolaplarda cam raflar kullanılırken, statik olanlarda genelde tel raflar kullanılır. Çünkü statik dolaplarda soğuk havayı dağıtacak kanallar bulunmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Aytac Sakal yazdı:

Aslında tüm dayanıklı tüketim mallarında harcama bakımından İnverterli ürünler tercih edilmeli.

Bizim 1+1 de samsung inverter var ,motor sürekli çalışıyor, pek iyi gelmedi bana. Pek sessiz de değil. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sürekli çalışması şöyle. Habire 60 100 yapan araç yerine sabit 100 ile giden araç inverter sistemi olanlar. Çalışıyor olması tüketimin fazla olduğu anlamı çıkarmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Evren Erakçora yazdı:

Bizim 1+1 de samsung inverter var ,motor sürekli çalışıyor, pek iyi gelmedi bana. Pek sessiz de değil. 

Evren Hocam (açık mutfak olduğunu düşünerek yazıyorum) 1+1 olduğu için buzdolabı yaşam alanı içinde kalıyor malum, bence ses göreceli olarak size fazla geliyor olabilir. 3-4 sene önce anneme Samsung inverter aldık eski Bosch da başka odada aktifti, Bosch tan sonra Samsung bize daha sessiz geldi, ayrıca buz kırma sesi de yok. Bosch bu arada 17 yıllık, gürültü yaşından da olabilir. Verimi düştü, tüketim yükseldi yenice elden çıkarıldı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
M. Asım Kahraman yazdı:

Evren Hocam (açık mutfak olduğunu düşünerek yazıyorum) 1+1 olduğu için buzdolabı yaşam alanı içinde kalıyor malum, bence ses göreceli olarak size fazla geliyor olabilir. 3-4 sene önce anneme Samsung inverter aldık eski Bosch da başka odada aktifti, Bosch tan sonra Samsung bize daha sessiz geldi, ayrıca buz kırma sesi de yok. Bosch bu arada 17 yıllık, gürültü yaşından da olabilir. Verimi düştü, tüketim yükseldi yenice elden çıkarıldı.

Açık mutfak Mustafa Hocam, ilk başta motor gürültülü çalışıyor sonra biraz azalıyor. Arçelik daha sessiz gibi geldi bana. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Evren Erakçora yazdı:

İnverterin prensibi bu zaten ihtiyaca göre değişken aralıkta gerektiği kadar çalıştırır kapasite düştüğünde çok yavaşlar bu yüzden tasaruf yapar.Termostat kontrollü olanlar On Off çalışır.

Bendede aynı Dolap var çok sessiz değil.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

A sınıfı olmayan bir dolabı/dondurucu motor değişikliği ile A sınıfı olur mu? 

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...