İçeriğe Yönlendir

Buzdolabı Tavsiye.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Muhammet Ali Deli

Bütçeye göre; Bosch veya Beko. Buzdolabında sorunsuz bu markalar arçelikte iyidir bekoyla aşağı yukarı aynı zaten. Profilo da kalburüstü bir marka buzdolabına ama en çok elektrik sarfiyatı yapan marka aynı zamanda sınıfı filan farketmiyor muadillerinden çok elektrik tüketiyormuş.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
A sınıfı olmayan bir dolabı/dondurucu motor değişikliği ile A sınıfı olur mu? 

Sadece kompresör değişimi yetmez. İzolasyon farklı
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Sadece kompresör değişimi yetmez. İzolasyon farklı
Etrafına köpük dönsek?
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Koray Demir
Bekir Çelik yazdı:

Low Frost - 500 lt üzeri - Inox

1Buzdolabı tavsiye eder misiniz rica etsem? Azami üst limit 15 bin TL.

Mesela şu ürün nasıldır?

Samsung RB56TS754SA Twin Cooling Kombi No Frost Buzdolabı

https://www.akakce.com/buzdolabi/en-ucuz-samsung-rb56ts754sa-twin-cooling-kombi-no-frost-fiyati,733617512.html

İlandaki üründe no frost yazıyor siz low frost buzdolabı mu bakıyorsunuz?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Koray Demir yazdı:

İlandaki üründe no frost yazıyor siz low frost buzdolabı mu bakıyorsunuz?

Şimdi siz söyleyince baktım da, ben Low Frost mevzusunu çok yanlış anlamışım. :) Dondurucu kısmının aşağıda olmasıyla bir alakası var sanıyordum. Meğerse soğutma şekli/derecesiyle alakalıymış.

Dondurucu kısmının aşağıda olması gerekiyor. O şekilde bir model bakıyoruz. No Frost olunca enerji tüketimi ve fiyatı fazla oluyor sanırım, doğru mu acaba?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bekir Çelik yazdı:

Şimdi siz söyleyince baktım da, ben Low Frost mevzusunu çok yanlış anlamışım. :) Dondurucu kısmının aşağıda olmasıyla bir alakası var sanıyordum. Meğerse soğutma şekli/derecesiyle alakalıymış.

Dondurucu kısmının aşağıda olması gerekiyor. O şekilde bir model bakıyoruz. No Frost olunca enerji tüketimi ve fiyatı fazla oluyor sanırım, doğru mu acaba?

Evet aynen öyle.

No frost: sözlük anlamı buzlanma yok demek. Ama temelde tam bu durumu sağlamaz. soğutma; kabin dışındaki soğutma panellerinden geçirilip soğutulan havanın kabin içine gönderilmesi ile sağlanır. karlanma veya buzlanma bu kabin dışı bölümde oluşur ve kullanma alanında kar-buz olmadığı için karlanma-buzlanma yapmadığı izlenimi oluşur sadece. bu kabin dışı kar-buz kompresör ısısından faydalanılarak buharlaştırılıp uzaklaştırılır. saman zaman oluşan buzun ani-şok ısıtma ile kırılması sağlanarak kompresör üzerindeki buharlaşma tavasına düşmesi sağlanır. hava sirkülasyonu devamlı olmalıdır. bu yüzden no-frost sistemde ilave fan sarfiyatı vardır.yine bu sistem ciddi boyutta hava dolaşımına ihtiyaç duyduğu için yeterli duvar izolasyonu sağlanamaz ve kayıp fazla olur. 12 saatten uzun elektrik kesintileri no-frost dolapta gıda bozulması başlatır. 

Low frost: az buzlanma anlamına gelir. eski statik sistem dolabın entegre regüle devrelerle desteklenip dijital termostat vasıtasıyla ayarlanan ısı seviyesini hassas biçimde koruyabilen halidir. soğutma odasındaki statik panelde oluşan karlanma hızlı müdahalelerle eritilip buharlaşma tavasına aktarılır. bu sırada kabin ısısı yükselmez ama soğutucu panel kısa süreli ısınıp tekrar soğutmaya geçer. bu sistemle soğutma odası buzlanmadan korunur. aynı şey dondurucu bölüm için geçerli değildir. burada buz oluşmaması için kaliteli bir izolasyon yeterli gelir zaten. dondurucuya ambalajsız gıda konmazsa, kapağı sık açılmazsa mevcut kaliteli izolasyon sayesinde hemen hiç buzlanma-karlanma olmayacaktır. soğuk hava fanı olmadığı ve duvar izolasyonuna engel hava sirkülasyon kanalları bulunmadığı için enerji tüketimi oldukça düşüktür. ayrıca 48 saat kesintiye dayanıklıdır. 

En ideal sistem dondurucusu no frost, soğutucusu statik ayrı bir sistemle soğutulan buzdolabıdır. Bu tip dolap da maalesef piyasada çok az.

Bosch veya Profilo’nun No Frost alttan donduruculu uygun modellerine bakabilirsiniz aynı cihazlardır.

• Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Dondurucusu altta olan modellerde dondurucu kısmının hacmi küçük olur. Dondurucusu üstte olan modellere kıyasla

• Beğenme 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Koray Demir yazdı:

En ideal sistem dondurucusu no frost, soğutucusu statik ayrı bir sistemle soğutulan buzdolabıdır. Bu tip dolap da maalesef piyasada çok az.

Bunun ayrımına sıradan bir son tüketici olarak nasıl varabilirim? :) Bayileri gezerken satış görevlisi arkadaşlar ellerindeki(!) en iyi malı satmaya çalışıyorlar. Pek dürüst değiller maalesef.

Bütün Bosch ve Profilo buzdolapları bu kategoride mi?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bekir Çelik yazdı:

Bunun ayrımına sıradan bir son tüketici olarak nasıl varabilirim? :) Bayileri gezerken satış görevlisi arkadaşlar ellerindeki(!) en iyi malı satmaya çalışıyorlar. Pek dürüst değiller maalesef.

Bütün Bosch ve Profilo buzdolapları bu kategoride mi?

Buzdolabı alırken özellikle kompresörüne bakarım bende safkan Japon üretimi Panasonic kompresörlü Siemens var mesela memnunum. Bosch ve Profilo o şekilde artık üretmiyor maalesef ama buzdolabı ürün gamları kalitelidir güncelde Embraco kompresör kullanıyorlar. Bahsettiğim husus Liebherr, Below Zero White Westinhouse gibi ekstrem markalarda oluyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Son zamanlarda buzdolabı alıp memnun kalan varsa, önerirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dondurucusu altta olan modellerde dondurucu kısmının hacmi küçük olur. Dondurucusu üstte olan modellere kıyasla

Ama sebzeliği büyük olur... 

Yani ihtiyaçlar doğru belirlenmeli. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Kullanıcı kısa boyluysa dondurucu altta olan modellerden memnun kalmıyor. Üst rafları kullanmak, tencere vs yerleştirmek sorun oluyor. Sonuçta buzluk daha az kullanılıyor iyi karar vermek lazım.

• Beğen 4
  • Beğenme 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Koray Demir yazdı:

Buzdolabı alırken özellikle kompresörüne bakarım bende safkan Japon üretimi Panasonic kompresörlü Siemens var mesela memnunum. Bosch ve Profilo o şekilde artık üretmiyor maalesef ama buzdolabı ürün gamları kalitelidir güncelde Embraco kompresör kullanıyorlar. Bahsettiğim husus Liebherr, Below Zero White Westinhouse gibi ekstrem markalarda oluyor.

Koray hocam kompresörü iyi olan Bosch ve Siemens'in yeni modelleri diyorsunuz doğru mu? Ya embraco ya da panasonic'tir. İkisi de iyi. Doğru mu anlamışım? Önceki sayfalarda bahsi geçmiş.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bekir Çelik yazdı:

Koray hocam kompresörü iyi olan Bosch ve Siemens'in yeni modelleri diyorsunuz doğru mu? Ya embraco ya da panasonic'tir. İkisi de iyi. Doğru mu anlamışım? Önceki sayfalarda bahsi geçmiş.

Evet bunlar sağlam ürünlerdir pek sorun çıkardığına şahit olmadım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Evlenirken Sharp almak için gittim, pişman olur muyum şüphesiyle Samsung alıp çıktım. Çok memnunuz 2013 te almıştım. Yarın bozulsa yine gider hiç düşünmeden Samsung alırım. 

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Evlenirken Sharp almak için gittim, pişman olur muyum şüphesiyle Samsung alıp çıktım. Çok memnunuz 2013 te almıştım. Yarın bozulsa yine gider hiç düşünmeden Samsung alırım. 

Benim bir arkadaş samsung aldı, garantisi bitince arıza yaptı, yedek parça sıkıntısı çekmişti. Elektronik eşya şans işi. 

Ben eve ikinci ufak dolabı arçelik almıştım. Kurulumda kapağın eğri olduğu ortaya çıktı, 3 ay kapak bekledik , kapak gelmeyince genel merkeze şikayet ettim.  Dolabı yenisi ile değiştirdiler, kapak yokmuş. Dolap aslında kore üretimiymiş. Ama çok memnunuz , çok sessiz çalışıyor. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erhan Doruk yazdı:

Geçen yıl Arçelikten eve ufak bir buzdolabı aldım. Eve gelirken kapısının çizik olduğunu gördük, servis kapıyı yenileyeyim, garantiyi de 3 sene uzatalım dedi kabul ettim. 3 ayda kapısını getiremediler. Merkeze şikayet edince yeni dolap geldi. Sonradan öğrendim ki bu dolaplar Arçelik üretimi olmayıp tayland da fason üretilip Arçelik diye satılıyormuş. Dolap güzel ama.

⬆️⬆️
Evvelce bu konuya yazmıştınız hatırladım.

Erhan Doruk yazdı:

Benim bir arkadaş samsung aldı, garantisi bitince arıza yaptı, yedek parça sıkıntısı çekmişti. Elektronik eşya şans işi. 

Ben eve ikinci ufak dolabı arçelik almıştım. Kurulumda kapağın eğri olduğu ortaya çıktı, 3 ay kapak bekledik , kapak gelmeyince genel merkeze şikayet ettim.  Dolabı yenisi ile değiştirdiler, kapak yokmuş. Dolap aslında kore üretimiymiş. Ama çok memnunuz , çok sessiz çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Erhan Doruk yazdı:

Benim bir kere raf camı kırıldı. Aradım servisi 3 gün içinde geldi. Beyaz eşyanın şans işi olduğuna inananlardanım. Normalde şanssız biriyim ama dolapta tersi oldu galiba 😂

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Samsung var 1+1 evde bana biraz gürültülü gibi geliyor.  Arçelik daha sessiz gibi. Ama malzeme kalitesi Samsung'un epey yüksek. Servisi kötü diyenler var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Bosch kgnn56a modelini kullanıyorum. Buzluk altta 105 lt, buzdolabı 390 lt, toplamda 495 lt net. Tavsiye ederim. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Bekir Çelik yazdı:

Low Frost - 500 lt üzeri - Inox

1Buzdolabı tavsiye eder misiniz rica etsem? Azami üst limit 15 bin TL.

Mesela şu ürün nasıldır?

Samsung RB56TS754SA Twin Cooling Kombi No Frost Buzdolabı

https://www.akakce.com/buzdolabi/en-ucuz-samsung-rb56ts754sa-twin-cooling-kombi-no-frost-fiyati,733617512.html

Geçen sene bu ürünü aldım. Gayet memnunum. Biraz sesi fazla gibi geliyor ama bana öyle geliyor da olabilir.

Buzluğu altta olması inanılmaz kullanışlı. Bazı günler  hiç kulllanılmıyor, ama sürekli kullanılan sebzeler ve kahvaltılıklar vs. bel hizasında oluyor.

Benim boyum 1.80 en üst rafı ben kullanıyorum :D içecekleri yada az kullanılan malzemeleri vs. koyuyorum. 

1 yıl oldu alalı. 600 tl garanti uzattım toplamda 7 yıl oldu sanırım garantisi.

Samsung'un servisinden çok memnun kaldığım için tekrar aynı markayı aldım. Eski buzdolabımın sorununu çözemedikleri için %50 indirimli yeni ürün verdiler çünkü :D 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Cihat Küçükay yazdı:

Bu ürünü dün inceledik de, arkadaş dondurucu kısmını beğenmedi. Kapaklı değil, direkt çekmeceli.

Fatih Evcin yazdı:

Geçen sene bu ürünü aldım. Gayet memnunum. Biraz sesi fazla gibi geliyor ama bana öyle geliyor da olabilir.

Buzluğu altta olması inanılmaz kullanışlı. Bazı günler  hiç kulllanılmıyor, ama sürekli kullanılan sebzeler ve kahvaltılıklar vs. bel hizasında oluyor.

Benim boyum 1.80 en üst rafı ben kullanıyorum :D içecekleri yada az kullanılan malzemeleri vs. koyuyorum. 

1 yıl oldu alalı. 600 tl garanti uzattım toplamda 7 yıl oldu sanırım garantisi.

Samsung'un servisinden çok memnun kaldığım için tekrar aynı markayı aldım. Eski buzdolabımın sorununu çözemedikleri için %50 indirimli yeni ürün verdiler çünkü :D 

Bu servis olayı şehirden şehire değişiyor sanırım. Ya çok memnun olan var ya da hiç olmayan. 13.800 civarı Samsung bayiisi veriyor + 500 TL heryerde geçerli para kupon.

Bosch/Siemens/Profilo'ya gözümüzü diktik, alternatifler arasında bu Samsung var son çare. Gürültü konusunda çok şikayet var Samsung'ta.

Teşekkür ederim tavsiyeler için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...