İçeriğe Yönlendir

Corolla Lpg Dönüşümü ve Tavsiyeleri

Kahraman Doğramacı

Recommended Posts

Kahraman Doğramacı

Merhabalar, 2014 corollam var 80 binde benzin yakışından dolayı tüpe dönüştürmek istiyorum. Çanakkale de önerebileceğiniz servis var mı? kullanan taktıran arkadaşların görüşleri nelerdir acaba? Hangi kiti önerirler? Dün bir ustada ATİKER OBD 2 tavsiye etti, arabasında olan arkadaş varsa tecrübelerini paylaşabilir mi acaba. İyi günler diliyorum, herkese iyi çalışamalar...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Motor uyumlu. Marka olarak uzun ömürlü isteniyorsa prins, brc. Diğer markalar nispeten dah kısa ömürlü parçalara sahip. Kaliteli markaların enjektörleri biraz daha iyi oluyor

Yorum bağlantısı
Koray Demir

BRC’nin Comfort kiti çok tercih edilen bir ürün ihtiyacınızı karşılayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araç kaç yıldır sizde, yılda kaç km yapıyorsunuz. Benzinde yaktığınız tüketim nedir. 

Yorum bağlantısı
Kahraman Doğramacı

Henüz 3 aydır bende, 7 küsürler de yakıyor. Yılda ortalama 10bin km gibi yapıyorum ve araca 3 4 sene binmeyi düşünüyorum.ama şuan lpglere zam gelmiş durumda atiker yerli marka zam gelmez demeyelim, sanırım içeride bir çalışanlar yerli:) fiyatlarıda 2200 den (obd 2 ) başlayıp 3000e gold grand vs. gidiyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

eski aracıma gold taktırmıştım obdli memnundum ama aracım 2014 model olsaydı grand taktırırdım 🤣 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Amcamın 2018 Corollasına Atiker Grand sanırım ondan takıldı. Yeni kitler Gold değil. İstanbul a gittik geldik araç 4 yetişkin bagaj ağzına kadar dolu uzun yolda gayet iyi idi. Markadan ziyade usta bulun.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Kahraman Doğramacı yazdı:

Henüz 3 aydır bende, 7 küsürler de yakıyor. Yılda ortalama 10bin km gibi yapıyorum ve araca 3 4 sene binmeyi düşünüyorum.ama şuan lpglere zam gelmiş durumda atiker yerli marka zam gelmez demeyelim, sanırım içeride bir çalışanlar yerli:) fiyatlarıda 2200 den (obd 2 ) başlayıp 3000e gold grand vs. gidiyor. 

Senede 10 bin km yol yapmaya lpg takmak değmez. Arabanı deldirme, sonradan başka sorunlar çıkartma ihtimalinide unutma. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Senede 10 bin km 2 sene de telafi eder. Benim gibi 15 bin km kullanırsanız ki eğer ki lpg taktırırsanız tuvalete bile arabayla gidecek duruma gelirsiniz o zaman bu süre 1.5 seneye düşer :)

Kendi aracımın lpg benzin tüketim farkına ait konu açmıştım, buyrun belki faydalı olur :)

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

Bence senede 10 bin km yapıyorsanız değmez.

7,5 L yaksanız, 51 kuruş benzinde (benzin litresi 6,85 TL)

9 L Lpg yaksanız 32 kuruş Lpg de(Lpg litresi 3,6 TL) yakarsınız. Aradaki fark 15 kuruş olur. Çanakkale'de litre fiyatı nedir bilmediğimden ortalama bir fiyat aldım (3;0 TL de olabilir, 3,9 TL de) . Benzinde yakacaksınız. Ayda 50 TL de benzin yaksanız, ki Çanakkale soğuk yer. Mesafeler kısa, motor soğuk olur. 

10 000 km deki karınız. Km de 15 kuruştan yılda 1500 TL olur. Aylık benzin tüketimini düşünce kârınız aylık 125 - 50 = 75 TL kâr yaparsınız. Hadi ayda 25 TL benzin yaksın (Şimdi Lpg ciler ayda 50 TL yakmaz diye itiraz edecek). 125 - 25 = 100 TL. 

Yılda 1200 TL X 4 yıl = 4 yıl sonraki kârınız 4800 TL. 

Ayda 100 TL için Lpg ile uğraşılır mı? Uğraşılmaz mı? Buna karar vermeniz gerekiyor?

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Eksik kelime
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Çok araç aldım sattım. Ne lpg li diye piyasasından fazla para verdim veya lpg siz diye ucuza satın aldım.
Hatta lpg siz olması bana piyasadan bir tık daha fazla fark vermek için bir sebep olabiliyor.

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Koray Demir yazdı:

Aracı satınca lpgli olan daha yüksek fiyata gitmiyor mu?

Belki...

Şahsen, çevremden olan, tanıdığım, Lpg sorunu olmayan bir araçsa Lpg li olmasını tercih ederim. Fakat ülkede güven sorunu var (Her ne kadar Lpg Kitleri paket halinde satılsa da, marka diye alıyorsun. Parçaları farklı çıkabiliyor. Burada Brc satan firma bile bunu yaptı). Hal böyle olunca da Lpg siz araç daha cazip gelebiliyor. Genel kabul görmüşlük hiç lpg takılmadı ise daha makbul . Kaldı ki Lpg Kitine verdiğiniz parayı, aracınızın üzerine %100 olarak koyamazsınız. Kimse size sıfır Kit parası vermez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kahraman Doğramacı
Bülent Tarakçı yazdı:

Bence senede 10 bin km yapıyorsanız değmez.

7,5 L yaksanız, 51 kuruş benzinde (benzin litresi 6,85 TL)

9 L Lpg yaksanız 32 kuruş Lpg de(Lpg litresi 3,6 TL) yakarsınız. Aradaki fark 15 kuruş olur. Çanakkale'de litre fiyatı nedir bilmediğimden ortalama bir fiyat aldım (3;0 TL de olabilir, 3,9 TL de) . Benzinde yakacaksınız. Ayda 50 TL de benzin yaksanız, ki Çanakkale soğuk yer. Mesafeler kısa, motor soğuk olur. 

10 000 km deki karınız. Km de 15 kuruştan yılda 1500 TL olur. Aylık benzin tüketimini düşünce kârınız aylık 125 - 50 = 75 TL kâr yaparsınız. Hadi ayda 25 TL benzin yaksın (Şimdi Lpg ciler ayda 50 TL yakmaz diye itiraz edecek). 125 - 25 = 100 TL. 

Yılda 1200 TL X 4 yıl = 4 yıl sonraki kârınız 4800 TL. 

Ayda 100 TL için Lpg ile uğraşılır mı? Uğraşılmaz mı? Buna karar vermeniz gerekiyor?

Bülent Bey hesaplamanız için teşekkür ederim. Karar verirken Bu bilgiyi de göz önüne almak lazım. Ama aracın motoru küçük kasası büyük olunca bu araç bana gerçekten yakışta çok geldi buna en iyi sorun belkide şuan araç değişimi fakat onunda zamanı olmadığını düşünüyorum. Yani elimizdekini kullanıma en uygun hale getiricez. Birde bu ülkede bir süre sonra benzin de bir yükselişe girecek ytd, hepsini masaya yatırıp kara vericem..

Metin Akbal yazdı:

Senede 10 bin km 2 sene de telafi eder. Benim gibi 15 bin km kullanırsanız ki eğer ki lpg taktırırsanız tuvalete bile arabayla gidecek duruma gelirsiniz o zaman bu süre 1.5 seneye düşer :)

Kendi aracımın lpg benzin tüketim farkına ait konu açmıştım, buyrun belki faydalı olur :)

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bülent Bey hesaplamanız için teşekkür ederim. Karar verirken Bu bilgiyi de göz önüne almak lazım. Ama aracın motoru küçük kasası büyük olunca bu araç bana gerçekten yakışta çok geldi buna en iyi sorun belkide şuan araç değişimi fakat onunda zamanı olmadığını düşünüyorum. Yani elimizdekini kullanıma en uygun hale getiricez. Birde bu ülkede bir süre sonra benzin de bir yükselişe girecek ytd, hepsini masaya yatırıp kara vericem..

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Sürüş şeklinizde yapacağınız ufak değişikliklerle tüketimi aşaği çekmek mümkün. Benim 7,3 litre tüketimim ortalamam var. üstelik istanbulda yaşıyorum. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Ali Darbaz yazdı:

Sürüş şeklinizde yapacağınız ufak değişikliklerle tüketimi aşaği çekmek mümkün. Benim 7,3 litre tüketimim ortalamam var. üstelik istanbulda yaşıyorum. 

Ali ben senin yaptığını yapamıyorum. Gayet sakin araç kullanırım. Agresifliğim olmaz. Üstelik Ordu nun bir başından diğer başı 10 dk ya sürer ya sürmez. Fakat Dizel manuel C - Max ve Dizel otomatik Scenic te bir türlü milletin yazdığı değerleri yakalayamadım. Ki bakım konusunda titizimdir. C-Max ta ortalamam yaz ve kış olmasına bağlı olarak 6.2-7.0 litre, Scenicte ise 6.3- 7.3 litre arasında değişti. Millette ortalama 4,5 ler mi dersin 5 ler mi dersin. Hatta Alpay la aynı aracı paylaşıyoruz. Benimki otomatik. Alpay kendi kullanımı için ortalama 5,5 - 6 litre civarı dedi. Ben direkt 7,5 - 8 e razıyım. 

Yorum bağlantısı
Kahraman Doğramacı

sadece hsonu binilen bir araca ayda 400 den fazla yakıt koymak bana gerçekten fazla geliyor, en kısa zamanda bu değişimi yapıcam. Ama buralarda usta öneren yok, herkes başka yerlerde aracı yaptırmış. Malum pandemi...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

sadece hsonu binilen bir araca ayda 400 den fazla yakıt koymak bana gerçekten fazla geliyor, en kısa zamanda bu değişimi yapıcam. Ama buralarda usta öneren yok, herkes başka yerlerde aracı yaptırmış. Malum pandemi...

Hocam arabanızda teknik bir sorun olmasın ?  Çanakkalede yüksek bir yer değilki, dağ tepe çıkasın. Bence sen bol klima kullanıyorsun oda yakıta etki ediyor. Oda el mahkum klimasız kullanılmaz araba. 

Bülent Tarakçı yazdı:

Ali ben senin yaptığını yapamıyorum. Gayet sakin araç kullanırım. Agresifliğim olmaz. Üstelik Ordu nun bir başından diğer başı 10 dk ya sürer ya sürmez. Fakat Dizel manuel C - Max ve Dizel otomatik Scenic te bir türlü milletin yazdığı değerleri yakalayamadım. Ki bakım konusunda titizimdir. C-Max ta ortalamam yaz ve kış olmasına bağlı olarak 6.2-7.0 litre, Scenicte ise 6.3- 7.3 litre arasında değişti. Millette ortalama 4,5 ler mi dersin 5 ler mi dersin. Hatta Alpay la aynı aracı paylaşıyoruz. Benimki otomatik. Alpay kendi kullanımı için ortalama 5,5 - 6 litre civarı dedi. Ben direkt 7,5 - 8 e razıyım. 

Orduda yüksek rakım etkisi olabilir abi. Ben deniz seviyesindeyim. Rakım aşırı etkiliyor tüketimi. Barometrik altimetre var arabalarda. Havadaki oksijen yoğunluğu ile yakıt pompalıyor. Bence senin yaşadığın bölgenin etkisi olabilir. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Ali Darbaz yazdı:

Orduda yüksek rakım etkisi olabilir abi. Ben deniz seviyesindeyim. Rakım aşırı etkiliyor tüketimi. Barometrik altimetre var arabalarda. Havadaki oksijen yoğunluğu ile yakıt pompalıyor. Bence senin yaşadığın bölgenin etkisi olabilir. 

Ali ben merkezdeyim. Sıfıra yakın rakım. Gittiğim yer Perşembe ilçesi. Orası da deniz kenarı, yolda deniz kenarı. Mliletten 2 litre fazla yakmam için biraz sert kullanmam gerekir. Ya millet üfürüyor, ya benim gözüm yol bilgisayarını yanlış görüyor. TSİ de durum ne olur? 1 ay sonra öğreniriz. Tabi pandemiden dolayı okullar açılmaz ise işlem biraz uzayabilir. 

Yorum bağlantısı
Kahraman Doğramacı
Ali Darbaz yazdı:

Hocam arabanızda teknik bir sorun olmasın ?  Çanakkalede yüksek bir yer değilki, dağ tepe çıkasın. Bence sen bol klima kullanıyorsun oda yakıta etki ediyor. Oda el mahkum klimasız kullanılmaz araba. 

Ali Bey bu yakışı motoru küçük olan arabanın balina gibi olmasına bağlıyorum. bu motor bu aracı ucuza götürmüyor bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Benim 7,3 litre tüketimim ortalamam var. üstelik istanbulda yaşıyorum. 

cuma akşamı ortaköye araba ile gel  çay içelim?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Bülent Tarakçı yazdı:

Ali ben merkezdeyim. Sıfıra yakın rakım. Gittiğim yer Perşembe ilçesi. Orası da deniz kenarı, yolda deniz kenarı. Mliletten 2 litre fazla yakmam için biraz sert kullanmam gerekir. Ya millet üfürüyor, ya benim gözüm yol bilgisayarını yanlış görüyor. TSİ de durum ne olur? 1 ay sonra öğreniriz. Tabi pandemiden dolayı okullar açılmaz ise işlem biraz uzayabilir. 

3 aydır Ordu kumbaşın dayım tsi İstanbul da yakıyormuş.

Eğer yükseklere çıkmaz isem Ordu merkez-Perşembe, Bolaman, Giresun tarafları arasında geziyor isem, 5 lt nin altında yakıyor. Yüksek yerlere çıksam dahi eve döndüğümde 7 lit nin üstünü hemen hemen hiç görmedim.

Siz muhtemel baya bir sert kullanıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

cuma akşamı ortaköye araba ile gel  çay içelim?

Cuma? :) 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Osman Ünal yazdı:

3 aydır Ordu kumbaşın dayım tsi İstanbul da yakıyormuş.

Eğer yükseklere çıkmaz isem Ordu merkez-Perşembe, Bolaman, Giresun tarafları arasında geziyor isem, 5 lt nin altında yakıyor. Yüksek yerlere çıksam dahi eve döndüğümde 7 lit nin üstünü hemen hemen hiç görmedim.

Siz muhtemel baya bir sert kullanıyorsunuz.

Tsi ve Dsg tecrübem yok. Golfü alalı 2 hafta oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...