İçeriğe Yönlendir

Başımın Belası Ford Kuga

Hakan Atuğ

Recommended Posts

Hakan Atuğ

Hatırlatma tekrarı; aracım 2015 otomatik 4x4 benzinli awd ve 72.0000 km’de. Aracım 2-3 gün önce “Direksiyon Desteği Arızalı Servis Gerekli” uyarısı verdi. Aracımı yol kenarına çektiğimde direksiyon tamamen sertleşti. Servis direksiyon kutusunun değişmesi gerekli ve direksiyon elektronik olduğundan ücret 18.000+KDV= 21.240 TL ücreti var dedi. Boş bulunup telefonda “ohaaa” diye bağırmışım.

2. El Fiestası olan bir arkadaşım aracını satın aldıktan sonra direksiyonu çevirince tıkırtı geldiğini söyledi. Servis direksiyon kutusu değişmeli demiş ve fiyat 12.000 TL, arkadaşım 200 TL’ye direksiyon kutusu içindeki mili değiştirtmiş

Ford servisleri bizi öpmekten vazgeçmeyeceği için, bu konuda ne yapabilirim? Arıza süreklilik ve tehlike arzeder mi? güvenilir ve işini iyi bilen bir servis öneriniz var mı? (İş yerim Gebze/Kocaeli’n de), teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektrikli direksiyonlar böyle pahalı, arablar da 300 bin bandında aslında

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Doğru, araba 400bin olursa direksiyon kutusu 20 bin normal o zaman. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Yedek parçalara da ötv zammı kadar giydirmişler anlaşılan,
Öğrenmek istediğim, bu tür bir arıza da direksiyon kutusunun değişmesi gerekli mi?
Doğru, araba 400bin olursa direksiyon kutusu 20 bin normal o zaman. 

[emoji16][emoji16] arkadaşlar siz kimden yanasınız? [emoji16]
  • Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

aracın kendi pahalınca yedek parçada mı farklı vergilendirilecek yani :D 

serviz özetle sanaiyde iyi bir ford özel servisine git demiş abi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Triger ve V kayışınıda değiştirdim. Arabam 72.000 km’de ama 5 yıl olduğu için riske girmek istemedim. Servis hazır motoru kaldırmışken devridaim pompasını da değiştirelim, motorun altında olduğu için sonradan değiştirmesi zor olur deyince tamam dedim. Devridaim pompası 1300 TL, triger kayışı+V Kayışı toplam 2900 dediler. Fiyatları, bilginiz olması açısından yazıyorum. ford korona sürecini müşteriden çıkartmaya karar vermiş, 8 ay önce triger kayışı için 1500 TL istemişlerdi.

Bu arada motor soğutma suyu 2-3 hafta da tamamen bitiyor, servis sebebini bulamadı. Sürekli kontrol edip takviye yapıyorum. Su tamamen bittiğinden arabanın hararet göstergesi de ölçecek su olmadığından normal gösteriyor. Motoru yakmazsak iyi, devridaim pompasını da bu yüzden değiştirttim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hakan Atuğ yazdı:

ford korona sürecini müşteriden çıkartmaya karar vermiş, 8 ay önce triger kayışı için 1500 TL istemişlerdi.

hesabı o şekilde yaparksak 8 ay önce kuyumcular 295 TL ye gr altın veriyordu, onlarda mı süreci müşteriden çıkartıyor diyeceğiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
hesabı o şekilde yaparksak 8 ay önce kuyumcular 295 TL ye gr altın veriyordu, onlarda mı süreci müşteriden çıkartıyor diyeceğiz?

Altının onsu dolara bağlı ama fırsat bu fırsat diyerekten altıncılarında hiç zam yapmadıklarını da söylemiyorsunuzdur umarım [emoji16]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hakan Atuğ yazdı:

Altının onsu dolara bağlı ama fırsat bu fırsat diyerekten altıncılarında hiç zam yapmadıklarını da söylemiyorsunuzdur umarım emoji16.png

ay başı 2020 den 2011 e kadar hesap yaptım, otomotivde artan rakamlar altın/döviz de orantı TL nin değer kaybı ile aynı. 2011 de arabaya ödediğim altın ağırlığı / döviz miktarı da aynı.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ay başı 2020 den 2011 e kadar hesap yaptım, otomotivde artan rakamlar altın/döviz de orantı TL nin değer kaybı ile aynı. 2011 de arabaya ödediğim altın ağırlığı / döviz miktarı da aynı.

Rahmetli dedem derdiki: Oğlum iyi bir araba her zaman 1 kg altındır. 25~30 yıl önceki sözü bugün aynen geçerli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Arkadaşlar ana konuya dönersek; çıkma direksiyon kutusu taktırmak daha uyguna geleceğini söylüyorlar, bu ilerde bir sorun yaratır mı konusunda fikri olan?
(lütfen gülü seven dikenine katlanır gibi yorumları almayayım)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

tamir yoluna gidin. bu nasıl 2015 model araba yahu. toros gibi soğutma suyu bitmesi nedir? kuga dan soğuttu. Size kolaylıklar ve sabırlar dilerim

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Direksiyon tamiri yapan özel servislere bi baktırın bence. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Çağlar Bayur yazdı:
abs vs lambası marştan sonra hemen sönüyor mu?

Arıza uyarısını ve direksiyonun sertleşmesi kısa bir süre sürdü, arabayı stop bile ettirmemiştim. Ertesi gün arabayı 7-8 km ötedeki servise sorunsuz götürdüm.

Tahir Ak yazdı:
tamir yoluna gidin. bu nasıl 2015 model araba yahu. toros gibi soğutma suyu bitmesi nedir? kuga dan soğuttu. Size kolaylıklar ve sabırlar dilerim

Bu bahsettiğim arıza, yaşadığım arızaların 1/4’ü, aracı sıfır aldım yaşamadığım arıza kalmadı. (Bagaj kapağının araba kilitliyken jendi kendine açılmasından forumda daha önce bahsetmiştim, hayalet bagaj kapağı)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Akünüz zayıflamış olabilir mi acaba? Benim akü bittiğinde takviyeyle çalıştırıp akücüye zorla gitmiştim. Dönmüyordu direksiyon.

Elektrik motoru kutuyla birleşik mi, sökülüp bakılamıyor mu motoruna.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Bende bi ohaaaa çekeyim nedir yahu 21 bin arabaya bi araba dahamı takacaklar bana kalırsa sanayileri bi dolaşın illaki tamiri falan vardır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hakan önümüzdeki hafta yokum. Geldiğim zaman motor ünitesini söktür. Dükkanda bakalım. Alt tarafı brusless motor yahu

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hocam, 

İstanbulda iseniz, konusunda uzman, kendi argeleri olan KOÇ direksiyon var. Orası bu sorunu çok ucuza çözer. 2000 tl den fazla verceğinizi sanmam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Akünüz zayıflamış olabilir mi acaba? Benim akü bittiğinde takviyeyle çalıştırıp akücüye zorla gitmiştim. Dönmüyordu direksiyon.
Elektrik motoru kutuyla birleşik mi, sökülüp bakılamıyor mu motoruna.

Günaydın Nihat bey, aküm start/stop akü 1 sene dayanmadığı için 3-4 ay önce 72 amH varta akü ile değiştirmiştim.
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Hakan önümüzdeki hafta yokum. Geldiğim zaman motor ünitesini söktür. Dükkanda bakalım. Alt tarafı brusless motor yahu

Teşekkürler Servet, cumartesi günü bir kaç özel servise götüreceğim. Sonrasında konuşuruz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Hocam, 
İstanbulda iseniz, konusunda uzman, kendi argeleri olan KOÇ direksiyon var. Orası bu sorunu çok ucuza çözer. 2000 tl den fazla verceğinizi sanmam. 

Ali bey, belirttiğiniz KOÇ direksiyonun adres ve telefonu var mı?
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Hakan Bey sattığım aracın aynısını kullanıyorsunuz.

Soğutma suyu problemi 2013 ve 2014 lerin bir kısmında üretim hatası kabul edilmişti. Genleşme kabı sıkıntısından bahsedilmiş ve servisler ücretsiz değiştirmişlerdi. Belki aracınızda benzer bir durum söz konusu olabilir. Bu tarz bir problemden haberdar olan servislerin bunu halledebileceğini sanıyorum. Genellikle problemi bulmak için basınçlı kompresyon testi vs yapıyorlardı ancak bir sonuç çıkmıyordu. Genleşme kabının tamamen değiştirilmesi ile problemin çözüldüğünü hatırlıyorum. 

Direksiyon konusuna gelince; Maalesef yetkili servislerde tamir yoluna kesinlikle gidilmiyor. En ufak bir arızada direk değişim öneriliyor ki bu bence çok saçma bir durum. Muhakkak kendilerince geçerli bir sebepleri vardır. Aracınızın zaten garantisi yok. O yüzden bende iyi bir direksiyon ustasına referansla gitmenizi öneririm. Hatta ben bakımları da garanti süresi bitince sadece o markaya bakan iyi bir özel serviste yaptırıyorum. Arkadaşların dediği gibi belki 1-2 bin tl ye çözülebilecek bir işlemi servis 22 bine çözdüm diyebiliyor. Bir gösterin illaki bir fikir vereceklerdir. Derlerse ki değişmesi gerekiyor o zaman içiniz rahat değiştirirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Twingo araçlarda çok oluyordu buna benzer bir problem (Araç yolda giderken direksiyon arıza lambası yanıyor km sıfırlanıyor direksiyon taş gibi oluyordu. ), işi bilmeyen her usta direksiyon kutusunu değiştiriyordu , elektrikli direksiyon beynini hatta araç beyni değiştiren de oldu. Sorunu yapan parça ise şanzımana bağlı 50 TL lik bir parça kilometre kaptörü(müşürü) idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...