İçeriğe Yönlendir

Laptop- Kırmızı Dikey Çizgili Siyah Ekran verip Kapanıyor

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Yaklaşık 10 yıldır kullandığım Sony Vaio Laptopum var, bu dönem biraz garip huylar sergilemeye başladı, oyun oynarken bi anda siyah ekran verip dikey hareketli kırmızı çizgiler çıkıyor ve bilgisayar kapanıyor. Zorlanıyor desem, age of empires 2 gibi çok düşük grafikli bir oyunda 5 dakikada bu söylediğim şekilde kapanırken, orta grafik ayarlarında sorunsuzca cs go oynayabiliyorum. Sony servisine götürdüm, adam daha 2 dakika kontrol etmeden bunun ekran kartı değişecek anakart ile entegre olduğu için komple değişecek 2000 liraya yakın fiyatı olur buna para harcama at gitsin yenisini al dedi. Mis gibi kullanıyorum niye çöpe atayım, bunun başka bir yolu yokmudur. Bugün Steam'de 10 yıl önce oynadığım Runes Of Magic oyununu şuan tekrar yükledim, şans eseri gördüm anılarım depreşti. Daha ana sayfa açıldığı gibi komple kapanıyor. Biraz nostalji yapayım San Andreas oynayayım dedim, 10 dakika geçmeden kapandı, ama sabahlara kadar cs go oynuyorum en ufak bi problem olmuyor. Laptopun altında 4 fanlı soğutucu var, bilgisayar ısınmıyor bile. Bunun sebebi nedir, bana yardımcı olabilecek birileri varmı.

Fotoğrafta teknik bilgileri mevcut.cebb338121d0929db0fbec2955e045b9.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

İçini bi söktüm tozlanma yada kablo kopukluğu vs bişey görebilirmiyim diye ama bi sorun göremedim, sistemsel bi arıza galiba. Isınma olmuyor.6a0da830a98f4abc3b2775daf6d5dcdb.jpg

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Büyük ihtimalle grafik yongası hata veriyor, çip sağlamsa reballing yapan yerler çözebilir veya gerekliyse çip değişimi yapabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Büyük ihtimalle grafik yongası hata veriyor, çip sağlamsa reballing yapan yerler çözebilir veya gerekliyse çip değişimi yapabilir.
Çip dediğiniz burada hangi parça ? Kendi yetkili servisi komple anakart dahil değişecek dedi, ben pek dikkate almadım çünkü zamanında bi yanlış iş yaptılar bana karşı. O yüzden konu açmak istedim, grafik kartı ile anakart birleşikmiş bunda.f7cef376a9778f46f63c7247a623e516.jpgdeb7dd8d6706e547e3764567cc390f16.jpg
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

KApanma anında bi fotoğraf görebilirsek daha doğru karar verebiliriz ancak muhtemelen ekran kartı çipsetinde sorun var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Verilen arıza bilgisinden anakart üzerindeki onboard ekran kartı arızalandığı belli. Ama bir ihtimal ekran kartı driveri yüklemekte faydası olabilir. Gençler ekran kartı bozulan anakartı söküp Mikrodalga fırında pişirip takıyorlarmış. En az iki ay ekran kartı çalıştığını söylüyorlar. Masrafsız bir onarım yöntemi ama ben tavsiye etmem. 

Bu notebookun anakartını çıkma alabilirsin. Yada aliexpresden isteyebilirsin. Daha ucuza maliyeti olacaktır. 

Yada ekran kartını kullanmayı bırakıp normal kendi intel ekran kartı ilede yoluna devam edebilirsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

termal macunu kaç yıllık, ben olsam değişim denerdim. asus laptopumda ekran kapağını oyantaınca bile kapanma vs oluyordu garip garip şeyler yapıyordu , termal macun yeniledim 2 yıldır jet gibi çalışıyor. laptop altı fanlar hiçbir iş yaramıyor bu arada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İşi boruları işlevini yitiriyor ve CPU ve GPU isinabiliyor. Bende de eski bir cihaz var geven sıkıntıdan kurcaladım biraz. Arkada sıcak hava çıkışı yok, buz gibi, Ekrem kartı 75 derece üstü. Macun falan yeniledim, GPU üstünde kalan kısım yanıyor, ısı borusundan radyatöre kadar takip ediyorum buz gibi oluyor hemen. Bir kişide daha okudum nette.

Aida 64 tarzı bir yazılım ile sıcaklıkları takip edin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Nvdia exprience kurup, güncel driveri buldur ve yükleyebilirmisin. ? Windows update ile driver çekti ise sorun yaşatabilir. 

https://www.nvidia.com/tr-tr/geforce/geforce-experience/

Bu program bilgisayarımda yüklü, en güncel sürüm mevcut diyor. 

Sani Gerşon yazdı:

KApanma anında bi fotoğraf görebilirsek daha doğru karar verebiliriz ancak muhtemelen ekran kartı çipsetinde sorun var.

Abi çok anlık oluyor 1 saniye kadar o ekran çıkıyor ve komple kapanıyor.

Ali Darbaz yazdı:

Yada ekran kartını kullanmayı bırakıp normal kendi intel ekran kartı ilede yoluna devam edebilirsin. 

Bunu nasıl yapacağım ki ? Bir tane ekran kartı yokmu bilgisayarlarda ? 

Çağlar Bayur yazdı:

termal macunu kaç yıllık, ben olsam değişim denerdim. asus laptopumda ekran kapağını oyantaınca bile kapanma vs oluyordu garip garip şeyler yapıyordu , termal macun yeniledim 2 yıldır jet gibi çalışıyor. laptop altı fanlar hiçbir iş yaramıyor bu arada

10 yıllık :) macunu sipariş edip kendim değiştirebilirim galiba. Kesin işe yararmı ? 

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

İşi boruları işlevini yitiriyor ve CPU ve GPU isinabiliyor. Bende de eski bir cihaz var geven sıkıntıdan kurcaladım biraz. Arkada sıcak hava çıkışı yok, buz gibi, Ekrem kartı 75 derece üstü. Macun falan yeniledim, GPU üstünde kalan kısım yanıyor, ısı borusundan radyatöre kadar takip ediyorum buz gibi oluyor hemen. Bir kişide daha okudum nette.

Aida 64 tarzı bir yazılım ile sıcaklıkları takip edin derim.

CPU ID CPU-Z programı var sıcaklıklarını görüntülemek için. 68 69 dereceyi geçmiyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Bu program bilgisayarımda yüklü, en güncel sürüm mevcut diyor. 

Abi çok anlık oluyor 1 saniye kadar o ekran çıkıyor ve komple kapanıyor.

Bunu nasıl yapacağım ki ? Bir tane ekran kartı yokmu bilgisayarlarda ? 

10 yıllık :) macunu sipariş edip kendim değiştirebilirim galiba. Kesin işe yararmı ? 

CPU ID CPU-Z programı var sıcaklıklarını görüntülemek için. 68 69 dereceyi geçmiyor. 

Aygıt yöneticinde 2 tane ekran kartı vardır. Nvidia seçip üzerinde sağ tık ile açılan menüden devre dışı bırakabilirsin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

denemesi 20 tl , yani bedavya yakın, 3. dak sürmez.

Ebrar Tüfek yazdı:

68 69 dereceyi geçmiyor. 

sony i bilmem de yüksek bu? 45-55 arası gezse iyi olur

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Aygıt yöneticinde 2 tane ekran kartı vardır. Nvidia seçip üzerinde sağ tık ile açılan menüden devre dışı bırakabilirsin
Bir tane görünüyor. Devre dışı bırakayım mı ? 49fd6ec14abaa8b4ee54ca63b6e69521.jpg9eb63c9922c856228b179479c8d40af6.jpg
sony i bilmem de yüksek bu? 45-55 arası gezse iyi olur
Abi en tepe noktası o rakamlar, yani onun üstüne çıkmıyor kapanma seviyesine gelirken. Normalde 49 50 civarı. Oyunda değil de normal internet, diğer programlar açıkken zorlayıp kapattırmayı denedim, 68 70 e doğru dayandı sıcaklığı ama yine kapanmadı. Ama mesela 10 yıldır bilgisayarımda yüklü olan ve bu zamana kadar hiç bir problem yaşatmayan bir oyunu açtığımda 10 dakika geçmeden kapanıyor.
Abi biraz saçma oldu ama paintten çizdim ancak bu şekilde gösterebiliyorum, daha ince ip gibi çizgiler dikey şekilde, 1 saniye içerisinde sağa sola bir kaç mm hareket edip kapanıyor.1d90cad648c346a0f874ee0121b08b75.jpg
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dur dur yapma. Sende sadece tek ekran kartı varmış. Bu arıza windows da almıyorsun yani ? Isınınca patlıyor bilgisayar . Ozaman sen en ucuz haliyle termal macun yenile. Termal macun geldiğinde , sakın her tarafa sürme.  

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Dur dur yapma. Sende sadece tek ekran kartı varmış. Bu arıza windows da almıyorsun yani ? Isınınca patlıyor bilgisayar . Ozaman sen en ucuz haliyle termal macun yenile. Termal macun geldiğinde , sakın her tarafa sürme.  

Bi anda şalter atıyormuş gibi o ekran geliyor ve bilgisayar kapanıyor, bidaha düğmeye basıp açtığında windowsu normal olarak başlat vs diye seçenekler çıkıyor. Şu termal macunu bi değiştirelim ozaman bakalım sonuçta değişiklik olacakmı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Bi anda şalter atıyormuş gibi o ekran geliyor ve bilgisayar kapanıyor, bidaha düğmeye basıp açtığında windowsu normal olarak başlat vs diye seçenekler çıkıyor. Şu termal macunu bi değiştirelim ozaman bakalım sonuçta değişiklik olacakmı.

garip ama gerçek ben asus ta kapağı oynatınca da ekran gidiyordu, alakasız ama düzeldi 2 yıla yakın oldu. soğutucu sökme videolaırna bak yutuptan, vida sıkma sırası da önemli. zateb son şansın diğer yol kartı çöpe atmaya gidioyr

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

garip ama gerçek ben asus ta kapağı oynatınca da ekran gidiyordu, alakasız ama düzeldi 2 yıla yakın oldu. soğutucu sökme videolaırna bak yutuptan, vida sıkma sırası da önemli. zateb son şansın diğer yol kartı çöpe atmaya gidioyr

Buna inanırım abi, benim bilgisayarın ekranı kırıldı, zamanında bi laptop parası orjinal ekran getirttim 15 günde geldi. Onu taktılar arada ekran böyle yeşilimsi bişey oluyo çizgili oluyor ekrana arkadan kapıyı çalar gibi tık tık vuruyorum düzeliyor. Bi temassızlık var galiba anlamadım, ama dediğin doğru, en ufak bişeyde hemen gidiyor bunlar. Kartı çöpe atarsam bilgisayarı komple hurdaya çıkarırım, çiplerdeki altın uçları sökerim falan, biriktiriyorum zaten onları, 2000 küsür kart, üstüne koyar yenisini alırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

çiplerdeki altın uçları sökerim falan, biriktiriyorum zaten onları,

siyanür dumanı zehirlidir dikkat

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

siyanür dumanı zehirlidir dikkat

Daha tepkimeye sokup altını ayırmadım abi, kavanoza dolduruyorum. Bakır, mıknatıs, altın parçalar ayrı ayrı birikiyor. Geri dönüşüm severim.

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Daha tepkimeye sokup altını ayırmadım abi, kavanoza dolduruyorum. Bakır, mıknatıs, altın parçalar ayrı ayrı birikiyor. Geri dönüşüm severim.

ileri ye yönelik risk analizi zaten o :f1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Abi tam kapanma anını yakaladım :) 1 saniye bu şekilde olup kapanıyor. Bi bak yorumun nedir ?

7b03e3f8748de566cf31d33e5049067d.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Üzgünüm ama, anakart sorunu olduğu aşikar.

Bir ihtimal şunu deneyebilir miyiz? Ram'leri tek tek ve farklı slotlarda çalıştırıp bakabilir miyiz, yine yapıyor mu?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Üzgünüm ama, anakart sorunu olduğu aşikar.

Bir ihtimal şunu deneyebilir miyiz? Ram'leri tek tek ve farklı slotlarda çalıştırıp bakabilir miyiz, yine yapıyor mu?

2 tane 2 gb ram var, ikisinin yerini mi değiştireyim abi ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

A ve B ram'leri ve A ve B slotları var diyelim.

Önce A ramini A slotda tek deneyin. Sorun çıkarsa B slotuna takın. Yine sorun çıkarsa B ramini A slotunda deneyin. Sorun çıkarda B slotuna alın. Yine sorun çıkarsa ya iki ram de arızalı, ya da sorun ram'lerden kaynaklı değildir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...