İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

O.Yücel Çetin

Seçim ekonomisi moduna girelim alırız bir sıfır araba şuan ayağımızı yerden kesecek arabamız mevcut Allah'ın izniyle acelemiz yok... 😉

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Yeter yazdı:

Yakında İstanbul'da bir yakadan diğer yakaya geçmek lüks olacak. Lüks demişken bir de ötv eklemek lazım. Ben hep 50 liralık geçiyorum desek kurtarır mı acaba?

Mantıklı.. Bizim işler sanala kayınca geçmez olduk zaten. Bu böyle de gidecek gibi. Çok kullanmamaya çalışıyorum artık otobanları. Geçen izmire gittim sadece osmangaziden geçtim. Yalovadan hemen çıktım. Mutluyum. Polis çıkışta kontrol kurmuş nereye diye soruyor. Dedim izmire..eski yoldan mı gideceksiniz dedi. bedava yoldan gideceğim dedim güldü.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Göktürk yazdı:

Mantıklı.. Bizim işler sanala kayınca geçmez olduk zaten. Bu böyle de gidecek gibi. Çok kullanmamaya çalışıyorum artık otobanları. Geçen izmire gittim sadece osmangaziden geçtim. Yalovadan hemen çıktım. Mutluyum. Polis çıkışta kontrol kurmuş nereye diye soruyor. Dedim izmire..eski yoldan mı gideceksiniz dedi. bedava yoldan gideceğim dedim güldü.

İstanbul'dan gideceğim şehirler için kullanacağım yolların hepsi ücretsizdir. Hatta 4-5 sene önce körfezi dolaşır öyle giderdim. Şimdi ise aman biraz lüks olsun deyip gidiş-dönüş kredi kartı çektirmeli feribota biniyorum. Bakalım nereye kadar böyle gidecek.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Geçen hafta 24.2 TL ödediğim Kuzey Ege Otoyolu 33.5 TL olmuş. Oran olarak ,%38,4 şey olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kazık paradoksu, köprüden geçen mi zararda, geçmeyen mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Kazık paradoksu, köprüden geçen mi zararda, geçmeyen mi?
Paradoks kısmı fazla oldu. (Utanmalari da yok. Halkinda gözü kör maalesef ) Tespitinize bayıldım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ancak çook yavaş gideceksiniz. Her yerde radar var normal yollarda. Aşırı yavaş gideceksiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Göktürk yazdı:

Ancak çook yavaş gideceksiniz. Her yerde radar var normal yollarda. Aşırı yavaş gideceksiniz.

Ali Darbaz hocam sevdi bu durumu o zaman.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ümit Türk

Merhaba Dostlar; 

Malumunuz otomobil sektöründe tabiri caizse yaprak kımıldamıyor. 

Sizce fiyatlar düşer mi yükselir mi? 

Dövizler yukarı doğru çıkmaya başladı?  Etkisi ne zaman görülür? 

Tahminleri ve yorumları alalım. 

Buyurun...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Yaprak kımıldamıyor doğru çünkü aracımı 20 gün oldu neredeyse satamadım.Ekim ayında 330 bin tl olan aracı 299 bin tl dedim yine alan yok.Ama alacağım araçta aynı oranda düştüğü için dert etmiyorum.Fakat satılmıyor.Sadece favoriye ekliyorlar öyle duruyor.Bİr kaç takas teklifi hariç arayan soran yok.

Bu yüksek faizlerle ticaret bitmiştir .Parası olan faize yada borsaya gidiyor.Gerçi borsada çakıldı son 1 haftadır.

Sonuç olarak evet fiyatlar düştü, evet 2.el de yaprak kımıldamıyor ama fiyatlar hep bu şekilde kalır mı orasını bilmem.Araç almak için bence en iyi zamanlar.Parayı işleterek kazanacağınız tutar araç fiyatlarındaki artış ile nötr olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ahmet Türedi yazdı:

Yaprak kımıldamıyor doğru çünkü aracımı 20 gün oldu neredeyse satamadım.Ekim ayında 330 bin tl olan aracı 299 bin tl dedim yine alan yok.Ama alacağım araçta aynı oranda düştüğü için dert etmiyorum.Fakat satılmıyor.Sadece favoriye ekliyorlar öyle duruyor.Bİr kaç takas teklifi hariç arayan soran yok.

Bu yüksek faizlerle ticaret bitmiştir .Parası olan faize yada borsaya gidiyor.Gerçi borsada çakıldı son 1 haftadır.

Sonuç olarak evet fiyatlar düştü, evet 2.el de yaprak kımıldamıyor ama fiyatlar hep bu şekilde kalır mı orasını bilmem.Araç almak için bence en iyi zamanlar.Parayı işleterek kazanacağınız tutar araç fiyatlarındaki artış ile nötr olabilir.

Katılıyorum. Ama dövizle voleyi vuranda var. Sıkı takipçi olmak lazım. 

Favoriye ekleyerek fiyatı düşürme operasyonu gibi geliyor bana. Fiyatı öldürenin bahanesi belli. Zaten aylardır satamıyorlar piyasa durgun teklifi güzel değerlendir deyip psikolojik etki yapanlar var ama yemezler.  Ne bileceğiz senin al satçı olmadığını konuşmalardan belli ediyorlar kendini. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Ümit Türk yazdı:

Katılıyorum. Ama dövizle voleyi vuranda var. Sıkı takipçi olmak lazım. 

Favoriye ekleyerek fiyatı düşürme operasyonu gibi geliyor bana. Fiyatı öldürenin bahanesi belli. Zaten aylardır satamıyorlar piyasa durgun teklifi güzel değerlendir deyip psikolojik etki yapanlar var ama yemezler.  Ne bileceğiz senin al satçı olmadığını konuşmalardan belli ediyorlar kendini. 

Dolardan bende kazandım bir süre sonra işler tersine döndü.Aslında kazanmadık paramızın değeri korunmuş oldu.Sonra faiz kararları ile işler tersine döndü.

Ülkede ekonomik bir istikrar olmayınca paranızı nerede değerlendirirseniz değerlendirin eninde sonunda zarar ediyorsunuz. 

Coğrafya kader tamam ona itirazımız yok ama bu şekilde yönetilmek kader değil tercih :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Merhaba Abi,

Ben şahsen, Fiyatların artacağı veya azalacağına ihtimal vermiyorum. Uzun süre bu dolaylarda çakılı kalır gibi. Ne Aracımı satmak istiyorum ne de başka bir araç almak istiyorum o yüzden pek üzerine kafa yorduğum bir konu değil ancak az da olsa düşmesi taraftarıyım zira bizim vatandaşın abartma - açgözlülük payları eriyor böyle yüksek faiz dönemlerinde. Biraz oluru bu şekilde bulunsun daha da düşeceği varsa sevabı ekonominin boynuna. 8 ay önce gelen düşük faiz dalgasını verimli değerlendirdim o yüzden fiyatların düşmesi işime gelir artması 2 kat işime gelir.

Dövizler konusunda da Türkiye Ekonomisinin etkisi yok Amerikan faiz oranlarında düzenlemeye gidildi bu döviz artışı tekrar TL'yi Kritik Noktası olan 6.90'ın altında bırakmak için yapılmış bir hamle de olabilir bizimle alakası olmayan bir Bombanın şarapneli bacağımıza isabet etmişte olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Amerika 10 yıllık faizleri aşırı yükselince yurtdışındaki para amerikaya doğru kaçtı. Ayrıca şubat sonu mart başı için dövizde 7.20 seviyelerinden bahsediliyordu forumlarda tabiki yatırım tavsiyesi değildir notlarıyla beraber. 2si birleşince dolar patladı. 

Faiz veya dolar 2si de sorun bizim için. Ama faizsiz doları ve enflasyonu da kontrol altına alamıyoruz çünkü yeterince üretmiyoruz ve ithalatımız ihracatımızdan fazla. Kendi kendine yeten ve ihracatın ithalatını katladığı bir noktaya kadar ya yüksek dolar ya yüksek faiz ama hep yüksek enflasyon. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

havalar ısınmaya başlayınca hareketlenir, aylardır kasım- aralık gibi piyasaya araba girecek ocak şubatta fiyatlar düşecek beklentisi olduğu için insanlar bekledi, bir nebzede olsa fiyatlar gerilese de mart nisan gibi havalar ısınınca kıpırdanmalar başlayacaktır. Bizim ülkede at avrat silah üçlüsünden asla taviz vermediğimiz için arz nekadar çok fiyat okadar çok artacak. çevremde birçok kişi aylardır ocak şubatta fiyatlar düşecek die bekledi araba almadı, bayilerde aynı şekilde pompaladı, araçlar geldi, havalarda ısınınca kıpırdanmalar da beraberinde gelir die tahmin ediyorum.

yanlız şu elektrikli araçların durumları beni tedirgin ediyor, birkaç senede iyice yaygınlaşırsa özelliklede yerli araç çıktıktan sonra içten yanmalıların durumları ne olur orası muamma...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Ekleme yapayım. Geçen sene ki ev kampanyalarından sonra ben büyük bir hareket beklemiyorum. Devlet bankalarından ciddi sayıda bir sene ötelemeli ev kredisi kullanıldı. Uçan kuşa bile kredi verilecek noktadaydı bankalar.  Bu kredilerin ödemeleri de hazirandan sonra başlayacak. Bu topa girenlerin 3-4 sene araba değiştirmesini zor. Şu anki durgunluğun sebeplerinden birinin de bu olduğunu düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ahmet Türedi yazdı:

Sizin aracın fiyat aralığında araç bakan bir tanıdığım vardı. Aralık ortasından itibaren uğraştı, alamadı. :D En sonunda bu ay vazgeçtim dedi. Parayı faize yatırdı. 4 bin lira civarı faiz geliyor. Bir tane de fiat egea kiraladı uzun vadeli. Faiz arabanın kirasını ve yakıtını karşılıyor, bedavaya biniyorum diyordu geçen :) 

Faiz oranları yüksek, parası olan faiz gelirini değerlendiriyor. Parası olmayan krediye yaklaşamıyor. Kredi çekip oturduğum evi almak gibi bir planım vardı. Eve istedikleri para cebimde hazır olsa ve mevduat hesabına yatırsam aylık faizi ile bu evden 3 tane kiralayınca bana hala para kalıyor. Kredi çekip alınca da iki ev parası ödemiş oluyorum. Yani kira ödemeyim kendi evimin taksitini ödeyim diye düşünüyorum, oturup hesap yapınca görüyorum ki kiradan çok daha fazlasını faiz olarak ödüyorum. 

Coğrafya kaderdir hocam. Yönetim de kaderdir. Ülkede nüfus sığınmacılarla birlikte 90 milyonu geçti. Bu hesapları yapabilen toplasanız 10 milyon. Adam doğanı 30 bin lira edince kar ettim sanıyor. Markette son iki ayda fiyatlar neredeyse ikiye katladı. Mahallede fırın var, askıda ekmek falan. Hadi ekmeği askıdan aldı, yanında ne yiyecek diyorum, boş boş bakıyor insanlar... 

Mert Yeldan yazdı:

Faiz indirimi gerçekleşmediği sürece daha çok yaprak kımıldamaz.

Gerçekleştiği an euro-usd 10 lirayı geçer. Altın tavan yapar. :) Bunu göze almazlar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Faizi zamansız ve düzensiz indirmenin veya geç yükseltmenin nelere sebep olacağını son 5 senede 2 sefer gördük. %15 faizden kaçarken dolara %35-40 prim yaptırdık. Bu günlük hayatımızdaki her fiyata direk etki etti. Fiyatı artmayan/az artan ürünlerde de kalite kaybı yaşandı.  Bu süreçlerde de zengin daha zenginleşti ama orta kısım elimdeki döviz prim yaptı diye sevinirken alım gücü düştü.  

Gerekirse bazı piyasalarda bir süre yaprak kıpırdamasın ama sistem düzgün işlesin. Kimse bir günde ne %20 kazansın ne de kaybetsin. Bence piyasada fiziki döviz dolaşımı yasaklanmalı ve dövizden ve altından TL bazlı gelir vergisi alınmalı. 

Ayrıca ilk fırsatta akaryakıtta ÖTV düzenlemesi de gelecektir. Şu anda enflasyon sebebiyle dokunmuyorlar ama akaryakıt tutarlarının bir kısmı ÖTVden karşılanıyor.(her yakıt türü için en az 50 kuruş) 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Baha Kanberoğlu yazdı:

Gerekirse bazı piyasalarda bir süre yaprak kıpırdamasın ama sistem düzgün işlesin. Kimse bir günde ne %20 kazansın ne de kaybetsin. Bence piyasada fiziki döviz dolaşımı yasaklanmalı ve dövizden ve altından TL bazlı gelir vergisi alınmalı. 

Bence garibanın 3 kuruşluk altınıyla, yastık altındaki dolarıyla uğraşacaklarına zenginin motoryatından, o motoryatın yakıtından falan vergi alsınlar. Milyon dolarlık yat sahibi motorini bizim araca aldığımızdan çok daha ucuza alıyor :) 

Biz araç alırken dünyanın vergisini alan sistem, milyon dolarlık şirketlere gelince o verginin çoğunu almıyor. Araçlar resmen bedavaya alınıyor. Her şey zenginin rahatı için tasarlanmış, altta kalanın canı çıkıyor. Nüfusun %90'ı geriye kalan %10'un refahı için çalışıyor, vergi ödüyor. Daha çok şey var da hocam söylenecek, silivri soğuktur diyeyim...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

500-600 bin TL'lik araca binip de senede benim kadar vergi verenin peşine düşmeli devlet önce.

• Beğen 11
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Yeldan yazdı:

500-600 bin TL'lik araca binip de senede benim kadar vergi verenin peşine düşmeli devlet önce.

+1

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...