İçeriğe Yönlendir

Focus 1 Egzoz Değişimi Faydası

Ömer Sarıgül

Recommended Posts

Ömer Sarıgül

Arkadaşlar merhaba biraz uzun olacak ama birilerine faydalı olur diyerek konuyu açmak istedim.

Aracımın egzozunun dün değişimini yaptırdım. Son susturucu ilkine göre epey dolmuş borularda delinmeler vardı. Üzerinden çıkan 2012 üretimi olduğunu gördüm en az 7-8 yıllık egzoz.

Bu değişimin faydalarına gelirsek

Sabahları soğukken LPG de devir dalgalanması rölanti bozulması vardı kayboldu. 

Seyir halinde vites değiştirirken özellikle LPG de ani devir düşmesi ile vuruntu yapma sorunum ortadan kalktı.

Rölantide klima açıkken gaz ver bırak yapınca rölanti düşüp sarsılması kesildi.

Motor çekişi hissedilir derecede arttı.

*Özetlemek gerekirse dolu ve patlamış egzoz focus 1 de rölantiyi etkiliyor. Egzozdan çalışan motoru dinlerken arada teklemeli gelen kaynağı enjektör buji subap bobin vs sandığım ses büyük ölçüde egzoz kaynaklı çıktı. Motor rahatladı.

Focus 1 kullanıcıları egzozunuzda delik varsa yada uzun yıllar değişmedi dolduğuna kanaat getiriyorsanız hemen egzozcuya kontrol ettirin yenilemenin motora çok faydası oluyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Emre Demir
(düzenlendi)

Son susturucu iptal Warex taktırırsak daha bir rahatlar sanırım

@Çağlar Bayur

:f1:

tarihinde Emre Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Aynı aşamada katalizörün kontrolü çok önemli bizzat dağılıp susturucuları tıkayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Aracım Focus değil ama bende de sanırım egzoz sorunu var. Sanki bir kontrol ettirsem rahatlayacakmış gibi 😁 Ki katalitik konvertörün ordan ses de geliyor 

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Ömer Sarıgül yazdı:

Arkadaşlar merhaba biraz uzun olacak ama birilerine faydalı olur diyerek konuyu açmak istedim.

Aracımın egzozunun dün değişimini yaptırdım. Son susturucu ilkine göre epey dolmuş borularda delinmeler vardı. Üzerinden çıkan 2012 üretimi olduğunu gördüm en az 7-8 yıllık egzoz.

Bu değişimin faydalarına gelirsek

Sabahları soğukken LPG de devir dalgalanması rölanti bozulması vardı kayboldu. 

Seyir halinde vites değiştirirken özellikle LPG de ani devir düşmesi ile vuruntu yapma sorunum ortadan kalktı.

Rölantide klima açıkken gaz ver bırak yapınca rölanti düşüp sarsılması kesildi.

Motor çekişi hissedilir derecede arttı.

*Özetlemek gerekirse dolu ve patlamış egzoz focus 1 de rölantiyi etkiliyor. Egzozdan çalışan motoru dinlerken arada teklemeli gelen kaynağı enjektör buji subap bobin vs sandığım ses büyük ölçüde egzoz kaynaklı çıktı. Motor rahatladı.

Focus 1 kullanıcıları egzozunuzda delik varsa yada uzun yıllar değişmedi dolduğuna kanaat getiriyorsanız hemen egzozcuya kontrol ettirin yenilemenin motora çok faydası oluyor.

ek yapmak gerekir ise focus 1 kullandığım zamanlarda egzos değişimi yaptıktan sonra ankarada esenboğaya giderken pursaklarda ki meşhur yokuşu bilenler için değişim öncesi 3. vitese kadar düşen araba değişimden sonra 5. viteste atak yapar hale gelmişti. düz yolda çok farketmemiştim çekiş sıkıntısını ama özellikle yokuşlarda çok farketmişti. ben egzos değişimi yaparken egzos manifoldunda kılcal çatlaklar farketmiştik onları oksijen kaynağı ile kaynak yapmıştı usta birde egzos manifoldu ile motor arasında lastik conta gibi bir parça değiştirmiştik o zaman. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

Aynı aşamada katalizörün kontrolü çok önemli bizzat dağılıp susturucuları tıkayabiliyor.

Katalizöre hiç dokunulmamış bende elletmedim emisyondan rahat geçiyor.

Behlül Baş yazdı:

Aracım Focus değil ama bende de sanırım egzoz sorunu var. Sanki bir kontrol ettirsem rahatlayacakmış gibi 😁 Ki katalitik konvertörün ordan ses de geliyor 

Kontrol ettirmekte fayda var dolu susturucuya vurunca took took ses yapıyor 

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Egzoz önemlidir. 

Aracım çekmiyor diyenlerin çoğunun sorununu manifolttan egzozu ayırarak tespit ettik. 

Sonrasında tabi ki tıkanan susturucunun değişimi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ümit Türk yazdı:

belli bir değişim periyodu var mı? 

Yoktur kullanıma ve çevresel faktörlere göre kontrolü yapılır gerekirse değişir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...