İçeriğe Yönlendir

Megane 2 Üzerinde Yapılan Yenilemeler

Oğuzkan Erışık

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Merhabalar

Araç üzerinde yaptığım ve ilerleyen zamanlarda yapacağım yenilemeler  ve değişiklikleri bu başlık altında sürdüreceğim. 

Dün sanayide bakımları yaptırırken sarkık olan tavan döşemesini söktürüp yeni kumaşla buluşturduk. Öylesine kötüydü ki o bozuk halinin fotoğrafını çekmek istemedim. Kenarlar sallanıyor ortalar toplu iğne ile tutturulmuş. 60 70 tane iğne vardır belki. Gerçekten yapılınca arabanın içi açıldı nerdeyse :)

Döşemeci kendi çekip göndermiş fotoğrafları ben orada değildim işlem yapılırken. Düzgünde çekememiş ancak hiç yoktan iyidir. 

x3cnyH.jpg

x3cuAS.jpg

Bugün de aracın soyulan plastik trimlerini boyadım. Biraz eli yüzü açıldı arabanın 😀

Radyoyu yerinden çıkaracak aparat bulamadığım için orta kalorifer ızgarasını sökemedim, altta ayakları mevcut. 

Göğüsde bulunan 2 parçayı

Ön kapı açma kolu çerçevelerini

Ön kapı kolu

Ön arka cam düğmelerini sabunlu suda bekletip sonra keçe ile zımpara yaptım. Ama göğüste bulunan parçalar haddinden fazla uğraştırdı. Bilenler vardır yumuşak bir boya var. Ve çıkarması çok zor oldu. 

x3czOM.jpg

x3gCF6.jpgx3gOBU.jpg

Altta görünenlere ilk kat boyayı attıktan sonra fotoğraf çekmeyi hatırladım. 

x3gp1S.jpg

x3gdxj.jpg

x3hQHf.jpg

Değişik bir boya bastırdım spreye. Tampon boyası gibi dokulu bir boya. Parlaklığı yok boyanın. İçinde değişik bir kimyasal varmış astara hiç gerek olmadığını söyledi boyacı. Umarım uzun süre gider. 

x3hX5Y.jpg

x3hB8p.jpg

x3hGLM.jpg

x3h7RR.jpg

x3inyv.jpg

x3iuAh.jpg

Camlara film çekildi. 

x3iXUI.jpg

Motor kısmı leş gibiydi. Kabasını aldım detaya giremedim. 

x3iZWy.jpg

Ayırdığınız vakit için teşekkürler. Dediğim gibi gün geçtikçe yapılan işlemleri aktaracağım konuya. 

• Beğen 16
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Elinize sağlık, güzel olmuş. Döşemelerin detaylı bir temizliğe ihtiyacı var gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Oğuzhan bey elinize sağlık
Ama orta konsol havalandirmasinida birşekilde söküp elden geçirmek lazım, birde kapı içi döşemeleri ..

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Çok güzel olmuş abi eline sağlık, piyasasını bilmiyorum ama dijital klimalı lpgli 1.6 16v denk gelse toyotanın gözünün yaşına bakmazdım, çok hoşuma gidiyor bu arabalar :)

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Elinize saglik.. ek olarak teybi sokmek için özel bir aparata ihtiyac yok. Uygun ebattaki 4 adet insaat civisi yeterli oluyor. Tecrübe edilmistir 🙂

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Münir Nurettin Taşova yazdı:

Elinize sağlık, güzel olmuş. Döşemelerin detaylı bir temizliğe ihtiyacı var gibi.

Teşekkürler onlara da sıra gelecek hepsi listede 😊

Serkan Aktay yazdı:

Çok güzel olmuş. Maliyet bilgisi alalım :)

Teşekkürler. 

Tavanı 400 liraya anlaştık. 

Filmler 250 lira iyisinden. 

Boya keçe zımpara ve bir oje kutusu rötuş boyası 50 tl. 

Barış AÇIL yazdı:

Oğuzhan bey elinize sağlık
Ama orta konsol havalandirmasinida birşekilde söküp elden geçirmek lazım, birde kapı içi döşemeleri ..

Teşekkürler Barış bey. 

Izgaraların üçünüde elden geçireceğim döşemeleri de. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Daha güzel olacak.

Teşekkürler emmi 😊

Ebrar Tüfek yazdı:

Çok güzel olmuş abi eline sağlık, piyasasını bilmiyorum ama dijital klimalı lpgli 1.6 16v denk gelse toyotanın gözünün yaşına bakmazdım, çok hoşuma gidiyor bu arabalar :)

Teşekkürler kardeşim. Sağını solunu biraz daha toplayım noterde buluşalım 😀

Ersel Yıldız yazdı:

Elinize saglik.. ek olarak teybi sokmek için özel bir aparata ihtiyac yok. Uygun ebattaki 4 adet insaat civisi yeterli oluyor. Tecrübe edilmistir 🙂

Teşekkürler. 

Bir başka hafta sonu çivilerle deneyeceğim 😀

Mustafa Yanar yazdı:

Küçük ama etkili değişiklikler, kolay gelsin

Sağolun teşekkürler. 

Metin Akbal yazdı:

Hayırlı işler:)

Eyvallah Metin abi :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

vayyyyyyyyyyy :)

Tebrik ederim bu ne hız :) ben hala film çektireceğim, doğru anı bekliyorum 9 ay olmuş, sen yap bir şeyler de bende kopya çekeyim.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Fatih Evcin yazdı:

vayyyyyyyyyyy :)

Tebrik ederim bu ne hız :) ben hala film çektireceğim, doğru anı bekliyorum 9 ay olmuş, sen yap bir şeyler de bende kopya çekeyim.

Maşallah de 😀😀

Ankara'ya yolun düşerse halledelim abi 😊

Mahmut Yıldız yazdı:

El değdikçe güzelleşecek inşallah.

İnaşşal Mahmut abi. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oğuzkan Erışık

5u89yj.jpg

Gecenin kör karanlığında koltukları yıkıyorum 😀

Gündüz detaylı fotoğraflar gelecek inşallah. 

Yarın da pasta cila işlemi yapacağım nasip olursa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Çok sıvı kullanamadım makinenin sıvı çıkış ucu tam püskürtme yapmadı. Ona rağmen çıkan kiri daha doğrusu kızılırmağın çamurunu buraya ekliyorum 😀

5uZFDN.jpg

Bu da kovanın dibinde kalan balçık. Gözle görünmeyen o kadar kir varki arabalarımızda... 

5uZ630.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Pasta cilamızı yaptık. Arabanın üstünden bir yük kalktı sanki 😀 sonuç istediğim gibi olmadı. Pasta biraz ince geldi çoğu çiziği alamadı ama üzerine yapışan bütün kiri çıkarabildim. Uygulama pedi koyu gri olmuştu işlem sonrasında. Boş bir zamanda tekrar pasta geçeceğim. 

5InnMS.jpg5InyeQ.jpg

5InWxI.jpg

5InlQS.jpg5InbHt.jpg

5In60R.jpg

Dün yaptığım yıkama sonrasında koltukların da eli yüzü açıldı biraz daha. 

5IJRK6.jpg

5IJ5Eo.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oğuzkan Erışık

Yakıt tüketimi lpgde arabayı üzmeden kullanımda şehir içi 8.6 litre

Yakıtı aygaz'dan alıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Oğuzkan Erışık
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yakıt tüketimi lpgde arabayı üzmeden kullanımda şehir içi 8.6 litre

Yakıtı aygaz'dan alıyorum.

Son depoda beni şaşırtarak lgp şehir içi kullanımda 6.33 litre ile gezmişim :)

Her seferinde yeni konu açmamak için buradan devam etmek istemiştim ama atlamışım sanırım.

Sonraki konuları buraya ekleyeceğim.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/306766-megane-2-halojen-fardan-mercekli-fara-geçiş/

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/305812-megane-2-airbag-sargı-döner-kondaktör-arızası-ve-çözümü/?tab=comments#comment-3576638

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/307197-megane-2-garip-tekleme/

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/307474-megane-2-marş-sonrası-stop-etme-arızası/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Oğuzkan Erışık yazdı:

Pompa ölçümü mü? Acaip iyi bir değer. Benim 8 altına düşmüyor güzergah günlük 50 km 15 i ş.içi

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
İlkay BAŞARAN yazdı:

Pompa ölçümü mü? Acaip iyi bir değer. Benim 8 altına düşmüyor güzergah günlük 50 km 15 i ş.içi

Pompa ölçümü. Krank devir sensörü arızalanmıştı. Onu değiştirdikten sonraki ilk tam depo ölçümüm bu şekilde. Belki sensörün etkisi olabilir. Bugün yarın bir daha doldurup deneyeceğim. Ben de çok şaşırdım. Yanlış mı hesapladım diye çok kez hesapladım ama durum bu. Genelde 7 8 arası yakıyordu hep. Yakıtı hep aygaz'ın kendi istasyonundan alıyorum, aynı pompayı bekliyorum.

220 km

13,93 litre lpg

litre fiyatı 3,29

toplam tutar 45,83 lira

Buna en yakın 3 önceki depo

389 km 

27,369 litre lpg

litre fiyatı 3,33

toplam tutar 91,14

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Güzel değer, hele pompa verisi olması çok güzel. Dene bakalım ikinci depoda durum ne olacak :) 

Oğuzkan Erışık yazdı:

aynı pompayı bekliyorum.

Aynı istasyon tamam ama aynı pompa neden?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzkan Erışık yazdı:

Son depoda beni şaşırtarak lgp şehir içi kullanımda 6.33 litre ile gezmişim

Çok olası değil gibi, fabrikası verisi benzine LPG farkı da eklenince çok iddialı bir rakam. Bu 220 km boyunca ne kadar benzin harcadı?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Güzel değer, hele pompa verisi olması çok güzel. Dene bakalım ikinci depoda durum ne olacak :) 

Aynı istasyon tamam ama aynı pompa neden?

Aynı pompa çünkü kasaya yakın, dışta kalıyor(tek sıra) ordan çıkıp yıkamaya geçmesi kolay 😅

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Çok olası değil gibi, fabrikası verisi benzine LPG farkı da eklenince çok iddialı bir rakam. Bu 220 km boyunca ne kadar benzin harcadı?

Normal zamanlarda yaktığımın 1 litre aşağısını yakmışım Ahmet abi. Yazın ve kışın araba gaza geçmeden hiç hareket etmem doğru ölçüm yapmak için. Bence de olası değil ama çıkan sonuç bu şekilde. Diyeceğim ki pompa az bastı depoya, her doldurmamda önce ve sonrasında tüp üzerindeki göstergeden de durumu kontrol ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alpay Sumer yazdı:

Yakıt olarak Rönoyu seviyorum ya.

Golfleriniz takas edilir 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...