İçeriğe Yönlendir

Audi'nin Yol Stratejisi Yapan Arabası

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Audi gene yapacağını yapmış. Plug in Hydrib modelinde yol stratejisi yapabilme özelliği eklemiş. Arabaya gideceğiniz  rotayı giriyorsunuz. Yoldaki trafik, eğim, yol tipini hesaplayıp elektrik motorunu ona göre kullnıyor. Mesela yapacağınız yolculuğun ilk  5 km şehir içi ise elektrik ile gidiyor. kara yoluna çıktığında benzin motorunu kullanıyor. Kara yolunda sabit hızda içten yanmalı motoru kullanmak daha ekonomik olduğunu biliyor. Eğimleri hesaplayıp, rampa inişi elektrik geri dönüşümü yapıyor. Yolun ilerisinde trafik olduğunu bildiği için bataryasını kullanmadan trafiğe kadar saklıyor. Trafiğe girdiğinizde elektrik motoru ile devam edecek enerjiniz oluyor. Araba gideceği yerde şarj olucağını bildiği için hesaplamalarını buna göre yapıp bataryasını %100 tüketebiliyor. Böylelikle çok ekonomik  ve eşsiz bir sürüş deneyimi yaşıyorsunuz. Bu zamana kadar bunun yapılmaması bile ilginç. Günümüzde çoğu hybrid gaza basma oranınıza veya seçtiğiniz moda göre elektrikle veya motor kullanarak ilerliyordu. Yeni audi sistemi tamamen yapay zekanın komutasında bir mod ile çalışıyor. Çok hoş. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Ben çoğunlukla teknolojiden yana olsam da bu tip kendi karar verebilen sistemleri sevmiyorum. Biraz Terminatör filminin gerçeklecepini gördüğümdendir herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eskiden otomotiv teknolojisi coğrafya seçmezdi, yakında sürülebilir / sürülemez etiketli coğrafya da görürüz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

Bu arabayı doğuş otomotiv tamir edebilirmi acaba

Yeni sistemlerde lehim attı yama yok. Parçayı direk söküp değiştiriyorun. :) Rj45 portu çalışmıyormu. Ozaman anakart değiştir. oldu bitti :) 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Türkiye'de çalışması zor navigasyonlar bile etki altında

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu arabaya dışarda bu donanımı ekleyecek adamlar var :) Hatta Doğuştan bayiden çıkmadan arabaya donanım ekleneni bile biliyorum :) Doğuş yapamaz o ayrı [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Metin Akbal yazdı:

Bu arabaya dışarda bu donanımı ekleyecek adamlar var :) Hatta Doğuştan bayiden çıkmadan arabaya donanım ekleneni bile biliyorum :) Doğuş yapamaz o ayrı emoji16.png

+1

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Biz bu günler için hazırız [emoji383]
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

O kim ki benim yerime karar vericek... Ben navigasyonla tartisan adamim, degil ki araba şöyle yap böyle yap dicek bana imkani yok... 🤣

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...