İçeriğe Yönlendir

Cruze Balata ve Disk Tavsiyesi

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

Aracım 1.6 Cruze 113lük.

Balataların değişim vakti geldi fakat balatalarla beraber diskleri de değiştirmeyi düşünüyorum. Çünkü frenler fazla ısındığında frene bastığımda direksiyon titriyor yani ön diskleri kesin değiştirmem gerekli diye düşünüyorum

Nette delphi bosch ve ferodo markalarını gördüm. Delphi almayı düşündüm fakat emin olamadım. Delphinin iyi bir marka olduğunu düşünüyorum ama disk ve balata konusunda nasıl bilmiyorum.

Duruma göre diskleri ve balataları Farklı marka da alabilirim tavsiyelere açığım arkadaşlar.

Ve bir de disk ve balata değişimi yaparken fren mekanizmasında başka yenilemem bir yer var mıdır? Kaliper pimi gibi? Youtube da gördüğüm kadarıyla kaliper pimleri rahat aşağı yukarı hareket etmeli bunun için de gres yağı sürüyorlar sanırım ama bizim ustalar buna dikkat ediyor mu bilmiyorum 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Ben komple Delphi ile ön arka set (disk+balata) şeklinde yeniledim. 30.000km oldu. Bir şikayetim olmadı şimdiye kadar. Ötme filan da yaşamadım. 

Ek olarak fren hidroliğini de değiştirin.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

@Behlül Baş Sizdeki arabanın kesin geri çağırması vardır. Önce onu bir çözün. Yeni hidrolik ve yeni hortumalara kavuşun. Belkide yaptırmışta olabilirsiniz. 

Eski arabam ufaklık i10 'da Topuk yaylası inişinde aşırı fren disk ısınması sonucu "fren basıldığında" titreme oluşuyordu. Henuz Cruze ile freni ısıtıcak kadar kullanmadığım için tecrube edemedim.

İşi ehli bir adam bana Cruze için  Fren disklerinin fredo seçmemi önermişti. Test etmediğim için bilmiyorum. Balata olarak bosh kullanıyorum. Şimdilik sıkıntım olmadı. 

https://www.hepparca.com/urun/chevrolet-cruze-1-6-on-fren-disk-takimi-ferodo/

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Frenciye gidin

Frenciye gideceğim hocam da parçaları alıp öyle  gideyim diyorum 😀

Mustafa Arıkan yazdı:

Ben komple Delphi ile ön arka set (disk+balata) şeklinde yeniledim. 30.000km oldu. Bir şikayetim olmadı şimdiye kadar. Ötme filan da yaşamadım. 

Ek olarak fren hidroliğini de değiştirin.

Sanırım benim almayı düşündüğüm seti almışsınız hocam ünlü bir yedek parça sitesinden. Bunu öğrendiğim iyi oldu ☺️

Ali Darbaz yazdı:

@Behlül Baş Sizdeki arabanın kesin geri çağırması vardır. Önce onu bir çözün. Yeni hidrolik ve yeni hortumalara kavuşun. Belkide yaptırmışta olabilirsiniz. 

Eski arabam ufaklık i10 'da Topuk yaylası inişinde aşırı fren disk ısınması sonucu "fren basıldığında" titreme oluşuyordu. Henuz Cruze ile freni ısıtıcak kadar kullanmadığım için tecrube edemedim.

İşi ehli bir adam bana Cruze için  Fren disklerinin fredo seçmemi önermişti. Test etmediğim için bilmiyorum. Balata olarak bosh kullanıyorum. Şimdilik sıkıntım olmadı. 

https://www.hepparca.com/urun/chevrolet-cruze-1-6-on-fren-disk-takimi-ferodo/

Ali abi sayende Temmuz ayında o geri çağırmayı hallettim. Ön fren hortumları ve fren hidroliği değişti Kayseri yetkili serviste 😁 Tamamdır bir ferodoya da bakayım ben

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Behlül Baş yazdı:

Sanırım benim almayı düşündüğüm seti almışsınız hocam ünlü bir yedek parça sitesinden. Bunu öğrendiğim iyi oldu ☺️

Aynen tahmin ettiğin gibi. :) 

Hatta babamın Vectra aracına da aynı seti aldım. Her ikimizde de sorun yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Ali abi sayende Temmuz ayında o geri çağırmayı hallettim. Ön fren hortumları ve fren hidroliği değişti Kayseri yetkili serviste 😁 Tamamdır bir ferodoya da bakayım ben

Sen önce bu kadar çok fren kullanma sebeplerinden bir kurtul. Bir insan freni ısıtıp titretene kadar neden frene basar. Agresif sürücülerdenmisin. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Sen önce bu kadar çok fren kullanma sebeplerinden bir kurtul. Bir insan freni ısıtıp titretene kadar neden frene basar. Agresif sürücülerdenmisin. 

Aslında agresif değilim abi de bu titremeyi de bir iki kez yaşadım diyebilirim. Marmaris e giderken o dağ yollarında rampalarda virajlarda mecbur çok kullandım freni Marmaris e yaklaşınca titremişti hava da çok sıcaktı malum. Şuan bir şey yok fakat o geri çağırma için servise gittiğimde balatalarla beraber ön disklerimi de değiştirmemi tavsiye etmişlerdi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Aslında agresif değilim abi de bu titremeyi de bir iki kez yaşadım diyebilirim. Marmaris e giderken o dağ yollarında rampalarda virajlarda mecbur çok kullandım freni Marmaris e yaklaşınca titremişti hava da çok sıcaktı malum. Şuan bir şey yok fakat o geri çağırma için servise gittiğimde balatalarla beraber ön disklerimi de değiştirmemi tavsiye etmişlerdi. 

Marmaris değil ama Sakar gecidi 3 ile indim, korkumdan nasıl tin tin indiysem artık :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

GM grubu için TRW Delphi Bosch balata çok önerilmiyor. Ses problemi yaşayanlar çoğunlukta. Astra J aracım için Hi-Q balata aldım hatta Astra forumunda değişimi detaylı anlattım. Muhtemelen aynıdır. 24 bin km oldu sorun yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Kalos için çok araştırmıştım. Kullananlar en iyi olarak trw diyorlardı. Balata için Hİ-Q öneririm ses yapmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)

Chevrolet balata için Hi-Q , diski ferodo almıştım bende

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...