İçeriğe Yönlendir

Zımpara ile Far Yüzeyi Parlatma

Doğukan İpekçi

Recommended Posts

Doğukan İpekçi

Merhaba astra h aracımın sararmış çizilmiş farlarını parlatmak istiyorum. 400-800-1000-2000 lik zımpara alıcam ve 3m pasta var elimde. Polisaj makinasına sahibim. İlk defa yapacağım iyi bir sonuç almayı hedefliyorum. Önereceğiniz bir şey var mıdır pasta kalitesi durumu fark ettirir mi? 3m pasta yerine sanayi tipi pastalar sanki daha iyi çizik giderici aşındırıcı özelliğe sahip gibi geldi bana. Daha önce yapmış arkadaşların yorumunu merak ediyorum. Sonuçları burada paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kılcal çatlak varsa boşa uğraşma aliexpress ten yeni takım cam al.

Kılcal çatlak yoksa 400 zımpara çok gelir, 800-1200-1500-2000-3000 hatta bulunabilirse 4000 zımpara, orta pasta ince pasta (Bende Virtus 427 ve 473 var onları kullanıyorum) ve olmazsa olmaz dediğim Meguiars Plastix. Büyük oranda sararma kaybolur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Öncelikle zımpara yaptığınız sürece, far yüzeyinin ıslak olduğundan emin olun. Kuru zımpara bazen hatalara neden olabiliyor. Elinizde hep bir sprey olsun. 

Bulabilirseniz son bitirişi 3000'lik zımpara ile yapmanız daha pürüzsüz yüzeyler elde etmenizi sağlar. 

Eğer 3000'i bulabilirseniz o kadar güçlü pastaya ihtiyaç duymazsınız. 

Süreci tamamladıktan sonra farınıza bir UV korumalı film kaplama yaptırmazsanız 2 aya eski haline dönüyor. 

Malzemelere vereceğiniz para karşılığında bu işi ortalama 150-200 TL'ye dışarıda da zımpara+ kloroform buharı ile yaptırabilirsiniz. Pasta yerine zımpara sonrasında kloroform buharı kullanarak pürüzsüzlük elde ediyorlar. 

Temizliği gölgede, far soğukken yapın. Sıcak farda eliniz kayarsa daha derin zımpara da yapabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kloroformun da 2 ayda aynı duruma geldiği şeklinde yorumlar okudum. Benim fikrim yapılacak masrafın 2 katına cam yenileyip en az 5 sene tertemiz binmek olur.

Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
Kloroformun da 2 ayda aynı duruma geldiği şeklinde yorumlar okudum. Benim fikrim yapılacak masrafın 2 katına cam yenileyip en az 5 sene tertemiz binmek olur.

Daha önce hiç aliexpress kullanmadım ne kadar zamanda, nasıl geliyor bilmiyorum. Muğla/Fethiye’de yaşıyorum. Burada far camını kim nasıl değiştiriyor, değiştiren var mı onu da bilmiyorum. Muhtemelen yoktur. Elim bu tarz şeylere yatkın denebilir kendim yapabilir miyim ve ne kadar sürede bana ulaşır?
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Daha önce hiç aliexpress kullanmadım ne kadar zamanda, nasıl geliyor bilmiyorum. Muğla/Fethiye’de yaşıyorum. Burada far camını kim nasıl değiştiriyor, değiştiren var mı onu da bilmiyorum. Muhtemelen yoktur. Elim bu tarz şeylere yatkın denebilir kendim yapabilir miyim ve ne kadar sürede bana ulaşır?
1 haftaya gelen de var 1 aya gelen de :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
1 haftaya gelen de var 1 aya gelen de default_smile.png

Baktım az önce 350-400tl gibi fiyatlar benim sadece zımpara masrafım olacak o da 20-30 tl tutar akşam istediğim sonucu alamazsam dediğiniz gibi yapabilirim. Teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben dediğinizi yaptırdım. Üstüne polisaj yaptılar. Resimdeki gibi oldu. Ne kadar dayanır bilemem ama arabanın aydınlatması epey güzelleşti. 

ACtC-3cx798_OLrkgeqIxDiTfOuZLd4dCQHfVjsj

Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
Ben dediğinizi yaptırdım. Üstüne polisaj yaptılar. Resimdeki gibi oldu. Ne kadar dayanır bilemem ama arabanın aydınlatması epey güzelleşti. 

ACtC-3cx798_OLrkgeqIxDiTfOuZLd4dCQHfVjsj_6oetXjUjwOLXWOzFHOoZoLh2fcqNbeNXFV7091cwTckUmlXkBRzxhPGxJVT6JdIPehEQjmF3raPNfmhvq2USiz0vF00HcT4kgrjr4zxrs-oWVstFVx0PQ=w1010-h758-no?authuser=0

Eski hali ne derece kötüydü?
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Eski hali ışığı çok yansıtıyordu önümü görmiyordum. Tamamen daha iyi far görüşü için yaptırdım. Sarı sarı zerrelenmeler vardı camda. İnanın dünya varmış diyorum şimdi. Çok net ışık hüzmesi var. 

ACtC-3fdxMG7iwpgzK4keT7qjdP8GJ3n-ZOEAn1F

Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
Eski hali ışığı çok yansıtıyordu önümü görmiyordum. Tamamen daha iyi far görüşü için yaptırdım. Sarı sarı zerrelenmeler vardı camda. İnanın dünya varmış diyorum şimdi. Çok net ışık hüzmesi var. 

ACtC-3fdxMG7iwpgzK4keT7qjdP8GJ3n-ZOEAn1FMeOiYH3v3WMRLJpv_UWi_JZm8MluiExUwOrG1NuDVksB51WCB80NnpjFZTu_Ay83OK_eYzfXY42NZT34RErGWf4UfsH7qCjV6mnMADn0DIeGsKebSSjdAQ=w1080-h717-no?authuser=0

Evet baya fark etmiş gözüküyor, bu derece bir fark benim için yeterli olur ama ben kendim yapmak istiyorum bakalım göreceğiz [emoji4]
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kloroform hariç her şeyi denedim. En son ppf şeffaf folyo kaplattım. Şu an gayet memnunum.

Diğer işlemlerin hepsinde bir süre sonra far eski haline dönüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

evet üzerine film veya güzel bir vernik şart kloroform yapılsada yoksa 1 seneyi bulmuyor güneşte eski haline dönmesi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Sanayi tipi pastalar silikonludur , yaparken mükemmel gözükür lakin 2 hafta sonra işin berbatligi ortaya çıkar.

İşlem sonu mutlaka ya film ya da vernik uygulanmalı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

far plastiğinin imalatı belli: dış yüzeyinde koruyucu bir tabaka var, zımpara ile bunu yok edince sonucu da kestimrek kolay, kloform da plastiği eritip canlı gözükmesini sağlarken aynısını yapıyor,

plastix alın, her ay polisaj makinsei ile 2 dak parlatın, hızlı pratik aşındırmadan çözüm

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

far plastiğinin imalatı belli: dış yüzeyinde koruyucu bir tabaka var, zımpara ile bunu yok edince sonucu da kestimrek kolay, kloform da plastiği eritip canlı gözükmesini sağlarken aynısını yapıyor,

plastix alın, her ay polisaj makinsei ile 2 dak parlatın, hızlı pratik aşındırmadan çözüm

Şu vernikten bulmak lazım, ya da muadilini :)

GUEST_9f98ef60-eb3d-48f6-9d58-6d13bf3e38 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Yurdaer Elay yazdı:

ben muadil bir vernikle zimpara sonrasi farlari verniklemistim. 

colormatic 2k idi sanirim ismi. N11 de far vernigi diye bulmustum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ben C320 de kloform ve vernik olmadan 2-3 kez yapmıştım plastX ile, baktım tat vermiyor eski haline geliyor aliexpressden far camını almıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sami Demirpaz yazdı:

ben muadil bir vernikle zimpara sonrasi farlari verniklemistim. 

colormatic 2k idi sanirim ismi. N11 de far vernigi diye bulmustum. 

Vardır mutlaka muadilleri.. Ben de aşağıdaki videoda görmüştüm, oldukça işe yarıyor gibi :) 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ben zimpara sonrasi vernikle kokunden cozmustum olayi. 

ama evin salonunda vernik attigim icin baska problemler dogdu 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Furkan Avcı yazdı:

Ben C320 de kloform ve vernik olmadan 2-3 kez yapmıştım plastX ile, baktım tat vermiyor eski haline geliyor aliexpressden far camını almıştım. 

Videosunu eklediğim adam vernikten sonra üzerine koruyucu cila atıyor. PlastiX de olur sanırım, daha parlak sonuç elde edilebilir.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Yurdaer Elay yazdı:

Bu vernik bizde satılsa sanırım fiyatı 70-100 arası olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sami Demirpaz yazdı:

Ben zimpara sonrasi vernikle kokunden cozmustum olayi. 

ama evin salonunda vernik attigim icin baska problemler dogdu 😂

tiguan ın bir farı eskiydi, cam lazımdı çok üşeniyordum vs sattım arabayı. dert bitti. :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...