İçeriğe Yönlendir

Focus 2 1.6 TDCI Yağ Lambası

Oğuzhan Dinçel

Recommended Posts

Oğuzhan Dinçel

Herkese merhaba,

2005 model 1.6 tdci ghia aracım. Km 213 bine yakın. Yağ bakımı gelmişti, bugün akşam değiştirecektik. Dün dolaşırken yağ basınç lambası yandı. Yağ eksilmiş olabilir diye kontrol ettim, tamdı. Ustamı aradım, yağ filtren şişmiş olabilir dedi, yağ bakımı 100 km kadar geçmişti. Aradığım usta şehir dışındaydı, gelemedi. Başka ustamı aradım,o da geldi,değiştirdik. Bi 15 km kadar gittim (köy yerindeydim,merkeze geldim) tekrar yandı. Akşam arabayı park ettim,hareket ettirmedim. Sabah sanayiye götürdüm,yağı eskimiş olabilir değiştirelim dedik,önce motor iç temizleyici attık,yağ ve fitreyi değiştirdik, arabayı çalıştırdım, bi itici sesi geldi, rölanti de çalıştırdım biraz, bekledim, 2-3 km kadar dolanıp belki yağ dolanmamıştır her yeri diye dolaştım, yağ lambası bi ara söndü, sonra yandı, 2 bin devir altında yanıyordu, gaza basınca sönüyordu. Baktım olmayacak ustaya bıraktım arabayı. Yağ pompası veya müşürden şüpheleniyorum ama henüz haber gelmedi. Aracın sesinde ve gidişinde herhangi bi sorun yok. Aracı 200 binde aldım, 203 bine yakın yağı değiştirmiştim. Motul 5w30 Econegy kullanıyorum,bugün değiştirdiğimiz yağ da aynısı. Daha önce başına gelen oldu mu benzer bir sorun? Bir de parçacılara felan sordum, yağ pompası Ford parçacılarında 700 lira, Psa parçacılarında 300 lira. Psa grubu motoru zaten araçtaki, birebir uyuyor, Ford parçacıları da bizden alıyor dedi Psa parçacıları. Herhangi bi sorun olur mu diye sordum, zaten motorun üreticisi Psa dediler, takanlardan sorun çıkan olmadı dediler. Aklıma da yattı. Eğer sorun pompadan ise Psa parçası alıcam,bir de kartelde süzgeci oluyormuş,o  da değişecek tabi. Haber gelince konuyu güncelliycem yine.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Büyük ve ucuz ihtimal müşür olabilir. Yağın dolaşım hızı artınca okuyup hız düşünce okumuyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Karterdeki süzgeç tıkandı mı acaba, bunda yağ bakımının zamanında ve uygun yağla yapılmaması, 10/40 gibi kalın yağlar, orjinal olmayan hava filtresi yüzünden yağın gelen tozlarla koyulaşması vs etken olabilir

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Benim tahminim yağ pompasi. Yağ pompasi gerekli basinci uretemiyor. Cevremde bu motoru kullanan 3 kisi ( 2 si psa gurubu biri ford focus) yağ lambasi yandiktan sonra onemsemedikleri icin motor yaptirdilar.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Oğuzkan Erışık yazdı:

Büyük ve ucuz ihtimal müşür olabilir. Yağın dolaşım hızı artınca okuyup hız düşünce okumuyor olabilir.

En düşük ihtimal o. Dün yağı değiştirdirince gelen itici sesinden kaynaklı ustam pompayı bi değiştirelim dedi. Pompa gerekli basıncı üretemediği için üst tarafa yağ gitmiyor olabilir dedi. Ford parçacısında pompa 700 lira Peugeot parçacısında 400 lira. Motor zaten PSA'nın, yakıt kısmı hariç alt taraf birebir uyuyormuş. Bugün sipariş edicem pompa,süzgeç ve orig leri.

Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun, karteri vs. çarpmış olabilir misiniz

Teşekkürler abi,herhangi bi yere çarpmadım, aklıma geldi ama baktım altta herhangi bi eziklik vs. yok. 

Mustafa Yanar yazdı:

Karterdeki süzgeç tıkandı mı acaba, bunda yağ bakımının zamanında ve uygun yağla yapılmaması, 10/40 gibi kalın yağlar, orjinal olmayan hava filtresi yüzünden yağın gelen tozlarla koyulaşması vs etken olabilir

Aracı 200 binde aldım,şuan 213 binde. Öncesini bilemiyorum tabi, 203 binde Motul 5w30 Econergy koyduk. Dün de yine aynı yağ ile değişimini yaptık. Ben aldığım filtreleri orjinal alıyorum. Dediğiniz gibi karter de tıkanma sonucu pompa ya zarar vermiş olabilir. Pompa,süzgeç değiştirip deneyeceğiz.

Mustafa Erkan yazdı:

Benim tahminim yağ pompasi. Yağ pompasi gerekli basinci uretemiyor. Cevremde bu motoru kullanan 3 kisi ( 2 si psa gurubu biri ford focus) yağ lambasi yandiktan sonra onemsemedikleri icin motor yaptirdilar.

Ustanın ve benimde tahminim o yönde ve inşallah onunla çözülür. Motor yaptırmaya maddi imkanım yok şuan zaten :(  

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Psa grubu motoru zaten araçtaki, birebir uyuyor, Ford parçacıları da bizden alıyor dedi Psa parçacıları.

Doğrudur, Ford parçası satan bir yerden orjinal diye alacağınız parçada P yani Pierburg marka olarak gelecek. (Devirdaim de öyle)

Fotoğraflarda görünüyor P harfi.

https://www.fordyedekparcaserdar.com/urun/yag-pompa-1-6-dizel-2003-2011-arasi-focus-cmax-fusion

https://www.fordparcacim.com/urun/focus-yag-pompasi-1-6-tdci-dizel-2006-2011-arasi-orjinal

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Doğrudur, Ford parçası satan bir yerden orjinal diye alacağınız parçada P yani Pierburg marka olarak gelecek. (Devirdaim de öyle)

Fotoğraflarda görünüyor P harfi.

https://www.fordyedekparcaserdar.com/urun/yag-pompa-1-6-dizel-2003-2011-arasi-focus-cmax-fusion

https://www.fordparcacim.com/urun/focus-yag-pompasi-1-6-tdci-dizel-2006-2011-arasi-orjinal

Evet dün  Çorum'da parçacıda baktım, hatta 2 tane çıkardı gösterdi, birebir aynı nerdeyse. Orjinal Pierburg olan koyu gri, orjinal diye sattıkları da açık gri, üzerindeki numaralar felan hep aynı. Peugeot parçacısından sipariş vericem bugün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel

Bugün arabayı aldım. Dün ustam yağ pompası, yağ süzgecini değiştirmiş yine yanmış lamba. Sabah bir kaç ustayla görüşmüş (kendisi Hyundai grubuna bakıyor, akrabam ve güvendiğim işi bilen birisi olduğu için ona bakım yaptırıyorum,Ford ustalarına sormuş) Motul yağ yapabiliyor demişler. Sabah aradım,yağı değiştiricem deniycem dedi. Öğleye doğru yanına gittim, senin iş tamam dedi. Bi 10 km kadar dolandım, yanmadı lamba. Yokuş inip çıktım bişey yok. Borcumuzu ödeyip geldik iş yerine. Ustam önceki gün pompayı sökünce triger sökülecek durumu kötüyse değiştirelim istersen demişti,dünde sökünce üzerindeki yazılar gitmiş, değiştirelim riske girme dedi. Triger,devirdaim,krank keçesi de değişti. Ek olarak yağ müşürü değişti. Toplamda 2 bin tl tuttu masraf işçilik dahil. Buna da şükür mü demeliyim bilmiyorum da komple motor da yapılabilecekti. İnşallah olmaz tekrar bişey. Şuan itici sesi var ilk çalıştırmada. Ona da bakıcam. Bu linkteki katkıdan atsam faydası olur mu sizce?

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-lifter-katkisi-300-ml-1009-p-OTSON1009

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Şuan itici sesi var ilk çalıştırmada.

itici sesi?

Oğuzhan Dinçel yazdı:

Dün ustam yağ pompası, yağ süzgecini değiştirmiş yine yanmış lamba

bunları değişip motora eski yağı mı koymuş anlamadım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Çağlar Bayur yazdı:

itici sesi?

Video çekip eklerim abi. Ustaya sordum da iticiler değişecek dedi,onunla beraber egzantrik zinciri de değişmesi lazım dedi. O da masraflı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Video çekip eklerim abi. Ustaya sordum da iticiler değişecek dedi,onunla beraber egzantrik zinciri de değişmesi lazım dedi. O da masraflı. 

bence zincir gergi sesi derim. ne zaman değişmişti?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bence zincir gergi sesi derim. ne zaman değişmişti?

Abi ben 2019 kasım da aldım, egzantirik zinciri ve gergisi diyorsan hiç değişmedi bildiğim kadarıyla.

Cold start,sabah çalıştırdım bişey yoktu. Video da görünen yağ lambası ilk çalıştırmada yanan,sonrasında söndü. 

Muayene gittim sabah, muayene gidene kadar 2 sefer stop ettim yolda,bankamatik,market için. Tabi bir de muayene istasyonunda durdum. Video daki 4. çalıştırmam arabayı. Ses bu video daki gibi. Ama soğukken olmaz mı itici sesi? 

Çağlar Bayur yazdı:

itici sesi?

bunları değişip motora eski yağı mı koymuş anlamadım?

Abi eski yağ değildi. Şöyle pazar günü yağ lambası yanınca yağ filtresini değiştirdim, yağ bakımını pazartesi yaptıracaktım. Yağ filtresi değişince, köy yerindeydim, merkeze geldim eve yakındım, tekrar yandı lamba. Arabayı park edip çalıştırmadım pazar günü,pazartesi direk sanayiye gittim, yağ ve yağ filtresi değiştirdik tekrar Motul Ecoenergy 5w40 koyduk,önceki bakımda da aynı yağ koymuştuk. Yağ lambası yanmaya devam edince bıraktım arabayı. Çarşamba günü yağ pompası,yağ süzgeci,triger,devirdaim ve krank keçesi değişti. Son değiştirmiş olduğumuz Motul yeni yağı koydular. Perşembe de bi kaç ustaya sorduktan sonra ustam Castol 5w30 la değiştirmiş. 2 günde 50 km ye yakın yol yaptım yanmadı. Yağ müşürünü de değiştirmiş ustam ne olur ne olmaz diye. 

tarihinde Oğuzhan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Motul Ecoenergy 5w40

kim tavsiye tti bu yağı bu motora?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Motul yağ yapabiliyor demişler.

Kimmiş onlar :) bende bu bakımda kullandım 6 aydır sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Çağlar Bayur yazdı:

CO+ :rofl:

Ya var mı elinde arkadaş parasıyla dahi alamıyoruz. Sipariş verdiğim yer siparişi iptal etti stok yok diye.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Yeldan yazdı:

Ya var mı elinde arkadaş parasıyla dahi alamıyoruz. Sipariş verdiğim yer siparişi iptal etti stok yok diye.

tüm stoğu aldım el altından pazarlıcam nihahao

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Çağlar Bayur yazdı:

tüm stoğu aldım el altından pazarlıcam nihahao

İban alayım o zaman :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Yeldan yazdı:

Tamam o da olur emoji2.png takası nerede gerçekleştiriyorum

king bilir ben bilmem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Çağlar Bayur yazdı:

kim tavsiye tti bu yağı bu motora?

Abi aslında tavsiye eden olmadı. Motul un iyi bir yağ olduğunu bildiğim için almıştım. Arabadan boşalttığımız eski yağ da motul du ben koydurtmuştum yine önceki bakımda. 

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Kimmiş onlar :) bende bu bakımda kullandım 6 aydır sıkıntı yok.

Ford ustaları demiş hocam :) Benimde 6 ayı geçmişti. İnşallah bi sıkıntı yaşamazsın. Castrol harici koymayın diyorlar. Fp Otomotiv in sahibi Ömer'den almıştım en son aldığım yağı, onunla da telefonda konuştuk sorun çözüldükten sonra, hiç satmadıysam Motul'dan 500 kutu satmışımdır,son siparişimde 15 kutu sipariş ettim dedi,hiç sendeki gibi bi sorun olmadı dedi. Focus'u olan arkadaşlarımda var, onlardan da kullananlar var Motul ama sorun yaşayan olmadı, bana mı denk geldi bilmiyorum :) Da siz yine de Castrol e dönün ne olur ne olmaz .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...