İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 İntercooler ve Enjektör Desteği

Can Kaya

Recommended Posts

Can Kaya

Merhaba arkadaşlar ötv zammından önce arabayı  satmayı düşündüğümüz için ekspertize götürelim dedik. Arabadan hiç bir şikayetimiz olmamasına rağmen sibop ve enjektörlerde ses ayrıca intercooler da delik olduğu bilgisini rapora işlediler. Tanıdık vasıtasıyla bir ustaya götürdüm arabayı kaldırdı altına baktı, motoru dinledi ve test sürüşüne çıktı sibop ve enjektörlerde herhangi bir problem olmadığını belirtti. İntercooler için ön ızgaradan ışıkla baktı yağ sızıntısı var delik dedi. Ancak test sürüşünde herhangi bir çekiş tekleme vs yok dedi. Arabanın maşallahı var diyerek hissediler bir şikayet veya arıza lambası yakana dek beni uğurladı. Ancak içim rahat etmedi İstanbul Avrupa yakasında bu konular ile alakalı beni yolmayacak bir usta öneriniz var mı ? Çok anlamadığım konular olduğu için yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

intercoolerin yağını temizlerseniz epoxi macum ile deliği tıkayabilirsiniz sorun olmaz.  enjektör vs için doğru düzgün bir enjektör servisine danışmalı.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

maslakta Osman var. yolmaz ancak yoğundur önce telefon açın 05357238729

Can Kaya yazdı:

Arabadan hiç bir şikayetimiz olmamasına rağmen sibop ve enjektörlerde ses ayrıca intercooler da delik olduğu bilgisini rapora işlediler. T

ekspertizciler de sonra geri dönüp dava açılmasın diye ne olur ne olmaz olarak yazabiliyorlar. enjektörde subapta birşey yoktur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Enjektörden şüpheleniliyorsa test etmesi kolay. Sökülüp makinede bakılıyor. Sorun varsa o zaman masraf artacaktır tabii ki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Expertiz de Motordan anlamadıklari için km ye bakip o kontrol bu kontrol diyip işin içinden çıkıyorlar kendilerince. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Enjektörden şüpheleniliyorsa test etmesi kolay. Sökülüp makinede bakılıyor. Sorun varsa o zaman masraf artacaktır tabii ki.

masrafı kim öceyecek alıcı mı satıcı mı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

masrafı kim öceyecek alıcı mı satıcı mı

Satıcı ödeyebilir ya da masrafı düşerek ona göre bir rakam belirleyebilir.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

satıcı masrafsız diye iddia ediyorsa doğru olan yeni çıkmış olan masrafın bir bölümünü karşılamasıdır bence. ancak baştan, "göster baktır çıkan masraflara karışmam" dediyse o zaman karışmaması doğrudur. sonuçta alıcı da aracı almak zorunda değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Kaya
Dogan Arsiray yazdı:

intercoolerin yağını temizlerseniz epoxi macum ile deliği tıkayabilirsiniz sorun olmaz.  enjektör vs için doğru düzgün bir enjektör servisine danışmalı.

Yanıt için teşekkür ederim Doğan bey. Götürdüğüm usta tam sol üst köşede olduğu için tamir olmayacağını olsa bile uzun ömürlü olmaz diye söyledi. Sanırım bu durum sizin dediğiniz gibi sökülüp temizlendikten sonra karar verilecek bir durum.
Bu parçayı delik şekilde kullanmak ne gibi zararlar verir ve ileride farklı bir sorun açar mı ? 

Çağlar Bayur yazdı:

maslakta Osman var. yolmaz ancak yoğundur önce telefon açın 05357238729

ekspertizciler de sonra geri dönüp dava açılmasın diye ne olur ne olmaz olarak yazabiliyorlar. enjektörde subapta birşey yoktur

Çağlar bey ekspertizciler için bunu çevremden de duydum riske girmemek için bu şekilde rapor veriyorlarmış.

Maslaktaki Osman bey bahsettiğim iki sorun içinde bana yardımcı olabilir mi ? Sizin isminizi vermemde sakınca var mı ? 

Teşekkürler.

Ali Gök yazdı:

intercolar delik nedir yahu . neyi delik hortumunda kaçak mı var ? 

Merhaba yağ kaçağı var demek daha doğru bir tabir mi olur ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hiçbir zarar gelmez. çatlak patlak olursa turbo basıncı düşer. duman atar araba. ama zaten hıffssssssssssssssssssssssssssssssssssssss :) diye sesi duyarsınız.  güzelce o bölümün yüzeyi temizlenecek, yağ olmayacak mümkünse zımpara yapılıp epoksi macun ile tıkanacak . bitti gitti. bizim grand cherokee nin intercoolerinin kenarına birşey gelmiş ve delmişti orayı. yağ buharı kaçtığı için  yağlanmıştı, alkol ile temizledim, kağıt zımpara ile zımparaladım radyatörün arasını.deliği tornavida ile eğip kapattım sonra epoxy metal macun ile doldurdum, 2 senedir çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Kaya
Dogan Arsiray yazdı:

hiçbir zarar gelmez. çatlak patlak olursa turbo basıncı düşer. duman atar araba. ama zaten hıffssssssssssssssssssssssssssssssssssssss :) diye sesi duyarsınız.  güzelce o bölümün yüzeyi temizlenecek, yağ olmayacak mümkünse zımpara yapılıp epoksi macun ile tıkanacak . bitti gitti. bizim grand cherokee nin intercoolerinin kenarına birşey gelmiş ve delmişti orayı. yağ buharı kaçtığı için  yağlanmıştı, alkol ile temizledim, kağıt zımpara ile zımparaladım radyatörün arasını.deliği tornavida ile eğip kapattım sonra epoxy metal macun ile doldurdum, 2 senedir çalışıyor.

Mustafa Yanar yazdı:

Aliminyum tamir macunu var, temizle tel fırça ile ve talimatına uygun yapıştır, 1 saat sonra tornavida ile sökemezsin. 

https://urun.n11.com/dolgu-macunlari/weicon-tamir-cubugu-aluminyum-57g-P412661286

Sadece kullanacağın kadarını kes gerisini kutusnda kapalı sakla. Bozulmaz

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Kendim yapabileceğim bir şey olduğundan emin değilim 😀  @Çağlar Bayur bey mesajımı cevaplamadı ama 🙃 cumartesi günü maslakta osman beyi arayacağım hem bu sorunlar hemde periyodik bakım için görüşeceğim. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Yanar yazdı:

Aliminyum tamir macunu var, temizle tel fırça ile ve talimatına uygun yapıştır, 1 saat sonra tornavida ile sökemezsin. 

https://urun.n11.com/dolgu-macunlari/weicon-tamir-cubugu-aluminyum-57g-P412661286

Sadece kullanacağın kadarını kes gerisini kutusnda kapalı sakla. Bozulmaz

ne güzel birşey bu yahu?

bunun bernzeri bir pik demir dolgusu vardı. "thermosteel" diye birşey. ebay den almıştım. ingiltereden gelmişti. 4.0 grand cherokee ve 2.5 starex in kırık egzos manifoldlarını yapıştırmıştım yıllarda öyle çalıştılar. yanmayan tek üründü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...