İçeriğe Yönlendir

Hata mı Yaptık, Doğru mu Yaptık? Karar Sizin.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Sene  ekim 2018. Aşağida resimlerini göreceğiniz, devşirme model Corolla 77,000 tl fiyat ile almak üzereydik. Benim i10 için 35000 tl fiyat verdiler. 10 bin tlde hurda indiriminden faydalanacaktım. Yani 77000 tl para verip resimdeki devşirme "0" km Corolla alacaktım. Neden devşirme diyorum. Normalde 1.33 life donanım , life gösterge panelli olan corolla gecici bir süre 1.6 motor ile satılıyordu. 

Hurda indirimi çinde komşumun eski tofaşını 2500 liradan alıp verecektim. 

Ekim 2018 tarihinde Hyundai i10 için verilen teklifi 35000 tl beğenmedim. Babamda biraz kızdı " Arabadan bir türlü ayrılamıyorsun" diyerek. ( Bu arada resimdeki kişi babamdır ) 

Tabi sonra biz arabayı alamadık, babam kendi birikimi ile Cruze almaya karar verdi. 40000 tl para ödedi. Sonucta iki arabamız olmuştu. 

İ10 elden çıkardığımda 63500 den gitti. Şu an Cruze piyasa değeri 80000 + üzerinde.  Bu gün gene lafı gecti. Hatamı ettik, doğru olanımı yaptık. Sizinde bir fikrinizi alıyım.

ACtC-3eLG06y8jTmjI_oX_Fa0MvqOsPtCoDj0YPaACtC-3eWZFBzDgl5HdjWW1-m3afeDhMIRsTH6s48

ACtC-3cn45137TEpDwUM09UfQJMBHudK6K_MtPSh

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş

Otomatiğini alacaksanız siz iyisini yapmışsınız bizim kurumun arabaları bu kasa toyota hepsi 0 km geldi böyle lanet bi şanzıman olamaz proton gen 2 min şanzımanı bundan bin kat iyiydi araba sürmeden soğutur adamı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ama ev alındı diye biliyorum arada? toyota gelse ev yoktu? ev olmasa toyota gelse iyi olurdu ama ev gelince toyotanın gelmemesi iyi oldu, değişken çok formülde

• Beğen 5
  • Mutlu 12
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Akbaş yazdı:

Otomatiğini alacaksanız siz iyisini yapmışsınız bizim kurumun arabaları bu kasa toyota hepsi 0 km geldi böyle lanet bi şanzıman olamaz proton gen 2 min şanzımanı bundan bin kat iyiydi araba sürmeden soğutur adamı

Manual 6 ileri vitesdi hocam. 

Çağlar Bayur yazdı:

ama ev alındı diye biliyorum arada? toyota gelse ev yoktu? ev olmasa toyota gelse iyi olurdu ama ev gelince toyotanın gelmemesi iyi oldu, değişken çok formülde

Babam corollayı satar , amca oğlunun 306 ile devam ederdik. Sende daha az kredi borcuna girerdin diyor abi :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bunları düşünecek olsak neler var hayatta, geçmiş geçmişte kaldı, geleceğe odaklanmak lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Mehmet abinin dediği gibi, geçmiş ile şimdiki zaman arasında geçen olayları bildiğimiz için şöyle yapsaydık daha iyidir diyebiliyoruz.
Bende 2010 yılında sıfır focus alacaktım almadım, 14 şubatta kendi 2006 model focusumla kaza yaptım yani alsaydım sıfır arabayı pertte çıkaracaktım diyebilir miyim?

Düzenleme: düşük cümle düzeltmesi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hayat bu yüzden heyecanlı. Olduktan sonra pişmanlık duyma. Yeni yapacağın şeyler için ders çıkar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ahhh ahhhhh, dedem ilk Bulgaristan'dan Bursa'ya geldiğinde (1951)Beşevler de 5 dönüm tarla satmak istemişler, dedem "ben zaten köyden geldim bana şehir merkezi bir yerde arsa bulun" demiş, şehrin göbeğinde(merinos) 100 Mt2 yer almış evini yapmış. Şimdi dedemin 3 katlı evi 600.000 eder etmez ama Beşevler de 5 dönüm yer fiyatı düşünemiyorum :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

İnsan vermiş olduğu kararların pişmanlığını yaşamamalı, şartlar o an neyi gerektiriyorsa öyle olmuş ve bitmiş. Yanlış yaptığını düşünüyorsa da yaşadığı durumu sadece bir tecrübe olarak zihninin kenarına not etmeli. Yoksa her yaşanmışı kafaya takarsak uyku uyuyamazdık değil mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

geçmişe mazi derler Ali, olan olmuş hata yada değil, geleceğe bak... alırsın satarsın araba bu, sen keyfini düşün, araba demek zaten direk zarar demektir, şuan bile..

adamlar sıfıra yazılıp araba daha gelmeden satılık ilanı veriyorlar, kar falan ettikleri yok aslında, haberleride yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Olmuş bitmiş şeylerin hesabı tekrar yapılmaz.
Şimdiki bildiklerimizi 2-3 yıl önce bilsek işe gitmeye gerek kalmazdı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Takılmayın diyorum ama bende çok takılıyorum bazen,  şu an kullandığım Focusu 120 bin tlye aldım birebir aynı olan arabayı 20 gün önce 100 bine bulmuştum Antalyada, gitmedim sora Focusdan vazgeçtim çift kavrama diye Astralara baktım istediğim arabayı bulamadım sora döndüm 120 bine şu an kullandığım çift kavrama Focusu aldım.  :)

Yatınca hala aklıma geliyo ulan modelinden rengine hatta km sine kadar yakın olan arabayı almadın, sora gittin aynı arabaya 20 bin tl fazla para verip aldın diye. Arada 20 gün var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fatih Akbaş yazdı:

benzinlisi mükemmel, dizeli mmt şanzıman bahsettiğiniz gibi. 

İki araç elbette iyidir, tek sorun mtv ve sigorta gideri. Haricinde olumsuz değil bence, ailede iki araç olması acil durumda hayat kurtarır, şu salgın sürecinde özellikle işe yarar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Fatih Evcin yazdı:

Ahhh ahhhhh, dedem ilk Bulgaristan'dan Bursa'ya geldiğinde (1951)Beşevler de 5 dönüm tarla satmak istemişler, dedem "ben zaten köyden geldim bana şehir merkezi bir yerde arsa bulun" demiş, şehrin göbeğinde(merinos) 100 Mt2 yer almış evini yapmış. Şimdi dedemin 3 katlı evi 600.000 eder etmez ama Beşevler de 5 dönüm yer fiyatı düşünemiyorum :)

Torunlarınız sizin yazdıklarınızı yazmasın, gidip dağ başında yer alın 🤣

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

dediydik yahu taaaa 2019 dan

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Köksal Yılmaz yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Forumda altından değerli bilgiler yazılıyor da kim okuyup anlıyor bilemiyorum.

Dolar daha 4,80 değildi 1 yıl öncesinde çok yükseleceği yazılmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bu durum için çok güzel bir laf var dilimizde; halamın bıyıkları olsaydı, amcam olurdu.

Geçmiş geçmişte kaldı. Bugünümüze şükredip önümüzdeki maçlara odaklanalım ;) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

aynı yıl akrabalar aradı corolla alıyoruz 2.  el nasıl diye, özellikleri 2016 model 1,33 life 40 bin km de 60 bin tl, siz çıldırmışsınız dedim, sonrara sıfır km  2018 corolla 1.6 life manuel çelik jantsız olanını 71 bin tl ye aldırdım aynı fotodaki renk, şimdi satsalar 150 bin tl eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ali boşver gitsin. Düşünme böyle şeyleri. Aralığın sonunda sıfır Enjoy GrandlandX'i 190 000 TL ye almadım. Şimdi ikinci eli 300 000 TL. 1 ay önce 5 yaşındaki Golf ü 162 000 liraya aldım :)  Zararsa bu da zarar. Salla gitsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

sağlık olsun. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Alsaydınız da doğruydu, almasaydınız da. Çünkü o an ki kararı o zaman ki duruma göre verdiniz. O kararı günümüze göre yorumlayamazsınız. Yorumlamaya kalkarsanız da evin yolunu bulamazsınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Nihat Palolu yazdı:

Torunlarınız sizin yazdıklarınızı yazmasın, gidip dağ başında yer alın 🤣

sağolsun sonraki yıllarda almış biraz dağlardan :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...