İçeriğe Yönlendir

Kaza Yaptım Konu Hakkında Fikir Danışmak İstiyorum

Ali Talat

Recommended Posts

Ali Talat

merhaba arkadaşlar,

Bundan 15 gün önce ufak bir kaza yaptım ufak olduğunu düşündüğüm ve şimdi büyük sıkıntılar yaşadığım bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

Tali yoldan çıkıp sağa dönerken sollamada olan bir araçla çarpıştım. aracın şöför tarafı benim ön tampona vurup geçiyor onu gördüğümde durdum ki sağımda mısır tarlası vardı onun girdiği şeridi net göremedim. kusur oranı %100 bana verilmiş itiraz ettim komisyon onayıyla tekrar aynı verilmiş bunu mahkemeye nasıl taşırım bunun bir süresi var mıdır?

hata oranına itirazım şu şekilde ana yolda yol üstünlüğüne sahip araç değildir bu yol üstünlüğüne sahip olup yol verdiğim aracın sollamasında olan araç bu, yani benim şeridime girmiş oluyor. yönetmelikle kavşaklar da sollamanın yasak olduğu net şekilde bellidir ve hız ihlali yapıyor bu araç. mahkeme ile bir sonuç alır mıyım sizce.

ikinci sorumda karşı tarafın aracının pert olduğunu duydum ağır hasarlı olmuş ve sanırım kaskoları sigortama sigorta da bana rücu yaparak ciddi para isteyeceklerdir. kazaya karıştığım kişinin eksper olması ve karşı aracın eksper şirketine ait bir araç olması ciddi şüpheler uyandırıyor bende fotoğrafı yüklüyorum bu aracın ağır hasarlı ya da pert olma olasılığı nedir yoksa işin içinde başka bir iş mi vardır! aracın hava yastıklarında hiçbir şey yok motor kısmında darbe yok sadece fotoğrafta görüldüğü hasar var ağır hasar olacağı aklıma bile gelmezdi!! cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler hepinize şimdiden

BG7VOc.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Evren Erakçora yazdı:

Tali yoldan ötürü size vermişler galiba kusuru. 

evet ama bu araçta sollamada olmaması gereken yerde. eğer öyleyse kavşak bölgesinde yerleşim yerleri içinde 30m yerleşim yerleri dışında 150m itibaren sollama yasaktır kuralı neden vardır. bu şekil oluşabilecek kazalar için olmalı 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Açıkçası kusur oranına bir yorum yapamayacağım fakat resme göre aracın pertlik bir durumu yok bence

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Behlül Baş yazdı:

Açıkçası kusur oranına bir yorum yapamayacağım fakat resme göre aracın pertlik bir durumu yok bence

hocam karşı tarafın eksper olması birde aracın eksper şirketine ait olması kuşkulandırıyor beni, içinde bir şeyler var gibi hissediyorum konuşacak muhabbet bulamıyorum onlardan koska şirketlerini aradım ağır hasarlı görünüyor dedi

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçmiş olsun, karşı taraf yasak yerde sollama yapıyorsa nasıl %100 size veriliyor anlamadım...

Pert işini Mehmet bey daha açıklar ama kemerler 30 bini buluyor sanırım, kaporta aksamı dışında ön tekerlekde sıkıntı var gibi, geri gitmiş, şanzımana bile zarar vermiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mahkeme süreci hukuki. Ona yorum yapamam.
Ancak hasar bedeli ile ilgili bilginiz yanlış.
Süreç şöyle çalışır.
Bu aracın sağlam halinin rayiç bedeli bulunur. Örnek 200 bin olsun.
Sonra bu araç bu hali ile satışa çıkarılır ve bir alıcı bulur. Aynı zamanda bir bedele ulaşılır. Bu da 170 bin olsun.
Aradaki fark kasko şirketince araç sahibine ödenen tutardır.
Bu tutar sizin trafik sigortası şirketinize rücu edilir. Sigorta şirketiniz; alkollü yada ehliyetsiz değilseniz size rücu edilmez.

Ancak; kaskonuz yoksa ve karşı aracın cebinden çıkacak tutar 41 bin liradan fazla olur ise 41 bini trafik sigortanız öder arta kalan kısmı karşı şirket direk sizden ister
Sizin kaskonuz varsa ve kaskonuzda ihtiyari mali mesuliyet teminatı varsa 41 bin liranın üstünü kaskonuz teminatınız limitlerine kadar öder.
Kaskonuz yoksa, bu kısmı sizin ödemeniz gerekir.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Geçmiş olsun, karşı taraf yasak yerde sollama yapıyorsa nasıl %100 size veriliyor anlamadım...

Pert işini Mehmet bey daha açıklar ama kemerler 30 bini buluyor sanırım, kaporta aksamı dışında ön tekerlekde sıkıntı var gibi, geri gitmiş, şanzımana bile zarar vermiş olabilir.

bende nasıl verdiklerini anlamıyorum. kavşak bölgesidir tali yol ve kavşak bölgelerinde sollama yasaktır karayolları yönetmeliğinde var bu. 

neyden pert olduğu konusunda fikrim yok neyden verdiklerini de tam bilmiyorum. ama gözle gördüğüm kadar iç akşamlarda zarar yoktu. hızından dolayı vurduktan sonra yaklaşık 60-70 metre ilerde durdu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
evet ama bu araçta sollamada olmaması gereken yerde. eğer öyleyse kavşak bölgesinde yerleşim yerleri içinde 30m yerleşim yerleri dışında 150m itibaren sollama yasaktır kuralı neden vardır. bu şekil oluşabilecek kazalar için olmalı 

Kaza tutanağını bi görelim.
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mahkeme süreci hukuki. Ona yorum yapamam.
Ancak hasar bedeli ile ilgili bilginiz yanlış.
Süreç şöyle çalışır.
Bu aracın sağlam halinin rayiç bedeli bulunur. Örnek 200 bin olsun.
Sonra bu araç bu hali ile satışa çıkarılır ve bir alıcı bulur. Aynı zamanda bir bedele ulaşılır. Bu da 170 bin olsun.
Aradaki fark kasko şirketince araç sahibine ödenen tutardır.
Bu tutar sizin trafik sigortası şirketinize rücu edilir. Sigorta şirketiniz; alkollü yada ehliyetsiz değilseniz size rücu edilmez.

Ancak; kaskonuz yoksa ve karşı aracın cebinden çıkacak tutar 41 bin liradan fazla olur ise 41 bini trafik sigortanız öder arta kalan kısmı karşı şirket direk sizden ister
Sizin kaskonuz varsa ve kaskonuzda ihtiyari mali mesuliyet teminatı varsa 41 bin liranın üstünü kaskonuz teminatınız limitlerine kadar öder.
Kaskonuz yoksa, bu kısmı sizin ödemeniz gerekir.

kaskom yok sadece sigorta olduğu için 41 binden sonrası benden istenilecek. mevlanın ne olduğu konusunda da tam rakam belli değil istediklerinde öğrenmiş olacağım ama ciddi bir rakam olduğunu duydum

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bende nasıl verdiklerini anlamıyorum. kavşak bölgesidir tali yol ve kavşak bölgelerinde sollama yasaktır karayolları yönetmeliğinde var bu. 

neyden pert olduğu konusunda fikrim yok neyden verdiklerini de tam bilmiyorum. ama gözle gördüğüm kadar iç akşamlarda zarar yoktu. hızından dolayı vurduktan sonra yaklaşık 60-70 metre ilerde durdu

Pert olması için tek kriter maliyettir.
Sigorta şirketi araştırmasını yapar. Aracın onarımı bu haliyle satmaktan daha pahalıya geliyorsa pert eder.

Yukardaki örneğe göre gidersek.
Aracın sağlam hali 200
Hasarlı satış bedeli 170 oldun.
Sigortanın cebinden çıkacak tutar 30 bindir.
Şayet bu aracın onarımı için 31 bin lira harcamak gerekiyorsa harcatmaz ve pert eder.
kaskom yok sadece sigorta olduğu için 41 binden sonrası benden istenilecek. mevlanın ne olduğu konusunda da tam rakam belli değil istediklerinde öğrenmiş olacağım ama ciddi bir rakam olduğunu duydum

Ciddi bir bedel çıkacağını sanmıyorum.
Sonuçta aracı komple ödemeyecekler. Bu aracı satıp aradaki farkı ödeyecekler ve sizden onu talep edecekler. O da 41 binden fazlaysa bu kısımda sorumlu olacaksınız.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaza tutanağını bi görelim.

anlaşmalı tutanak tuttuk kendi aramızda orada da sollamada olduğunu yazdı kişi sollamaya girerken aniden tali yoldan çıkan araçla çarpıştım yazıyor. bende sağa dönerken sollamada olan araçla diye

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, fotodaki araçta lastik geriye gitmiş buradan harekt ile şanzımana kadar liste yapmışlar ise rakam yüksek çıkınca pert olmuştur, hasarın ekspertizine itiraz edilebilir, merci kimdir tam bilmem ama reasürans olabilir, yani ekspertize itraz edebilirisiniz burada bir yolsuzluk bulunur ise başları ciddi derde girer.

O sollama da yapsa ana yolda benim anladığım, kusuru size yazarlar oradan bence bir şey çıkmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
anlaşmalı tutanak tuttuk kendi aramızda orada da sollamada olduğunu yazdı kişi sollamaya girerken aniden tali yoldan çıkan araçla çarpıştım yazıyor. bende sağa dönerken sollamada olan araçla diye

Olsun. Görelim. Çünkü bu anlatıma göre size kusur çıkmaması gerekir. Hata nerde onu görelim.
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Metin Akbal yazdı:

Yolun fotoğrafı var mı?

cGLkZK.jpgbenim araç ve yol. şerit ve tabela konusunda yetersiz ama gidiş gelişli yol.  fotoğraf çekildiği yerden sollamada geliyor

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Şerit çizgisinin olmaması gelen aracın sağınızda olması beni kuşkuya düşürüyor kararın aleyhinize olmasında. Çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Olsun. Görelim. Çünkü bu anlatıma göre size kusur çıkmaması gerekir. Hata nerde onu görelim.

anlaşmalı tutanak

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
anlaşmalı tutanak

Tamam da, ne çizildi ne yazıldı, nereler işaretlendi, kroki nasıl çizildi bunlar var işte o tutanakta. Bilgilerinizi gizleyin yükleyin bi yere de görelim.
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tamam da, ne çizildi ne yazıldı, nereler işaretlendi, kroki nasıl çizildi bunlar var işte o tutanakta. Bilgilerinizi gizleyin yükleyin bi yere de görelim.

gönderim hocam

Ali Talat yazdı:

l4QZTd.jpg

tutanak böyle

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Krokiye göre sollama yasağı yok.
Tali yol da yok.
Bu durumda kusurun size verilmesi normal.

Dava açıp itiraz yoluna giderseniz bilirkişi tayini ve yerinde inceleme ile belki sonuç alırsınız.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Krokiye göre sollama yasağı yok.
Tali yol da yok.
Bu durumda kusurun size verilmesi normal.

Dava açıp itiraz yoluna giderseniz bilirkişi tayini ve yerinde inceleme ile belki sonuç alırsınız.

ilk defa öyle bir şey yaşadım. ve kroki vs her şeyi onlar düzenledi, bilgisizim yani bu konularda

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hocam suç bu tutanak ile sizde görünüyor.  Yani neresinden kurtarabilirsiniz bilemedim. Mehmet bey sizi doğru yönlendirecektir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...