İçeriğe Yönlendir

Focus II Boğaz Kelebeği Tamir Edilir mi ?

Rıdvan Turan

Recommended Posts

Rıdvan Turan

Arkadaşlar merhaba 2008 Focus OV Benzin-LPG  1,6 aracımı kullanırken beni rahatsız eden bir titreme ve hareket halindeyken ayağımı gazdan aniden çektiğimde aracın devri düşüyor ve araç stop ediyor. ( Problem daha önceden de vardı ama çok seyrek kendini gösteriyordu ,  son 2-3 aydır çok sık problem verdi.) Ustaya durumu anlattık - her zamanki gibi buji bu koblosu dediler lakin onlarda bir sorun çıkmadı. subaplar kaçırıyor olabilir dediler , araca 2 ay önce kompresyon testi yaptık "değerleri gayet iyi sorun yok" dedi usta daha öncede bilgisayara bağlandı ama bir sorun yok gözüküyordu. Boğaz kelebeği kirlendiğinde böyle yapar demişlerdi , boğaz (gaz) kelebeğini temizlendi ama Sorun aynı şekilde devam etti bir düzelme olmadı. Bu gün ustaya tekrar götürdüm boğaz kelebeği arızası çıkmış beyinde. Ustam aracı Elektrikçiye götürdü boğaz kelebeği bozulmuş dedi.

• Bu boğaz kelebeği bozulduğunda tamir edilebilir mi ?
  • Tamir edilirse elektrikçi mi bunu tamir eder ve bir randıman alır mıyız?
  • Ayrıca gerçekten boğaz kelebeği mi bunu yapıyor ?( kendi başıma gelmedi ama  boşyere çok parça değiştiren ustalara şahit oldu bu gözler)

Tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

arıza kodu nedir onu görmek lazım, basit bir kablo arızası da olabilir sens. r arızası da olabilir, temçzlerken zarar vermiş olabilirler, nasıl  neyle temizlendi. 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)

sağolsun usta direk bakıp sildi 😄 yoksa bende bakacaktım , eletkrikçiye ben gitmedim usta götürdü , cevaplarınız için teşekkürler ama benim asıl sorun bu boğaz kelebeği tamir olur mu ?

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

potansı kelebek komplesine entgefredir, tamir olmaz, değişir düzelirse sorun yok, değişmez sorun devam eder ise usta geri söküp arıayı bulması gerekir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Boğaz kelebeği detay parçası varmış bunu bı araştırın serviste çalışmış abimiz söylemişti 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Çağlar Bayur yazdı:

potansı kelebek komplesine entgefredir, tamir olmaz, değişir düzelirse sorun yok, değişmez sorun devam eder ise usta geri söküp arıayı bulması gerekir

teşekkürler abi çok sağolun.

Ali Uymaz yazdı:

Boğaz kelebeği detay parçası varmış bunu bı araştırın serviste çalışmış abimiz söylemişti 

Ali hocam detay parçadan kastınız nedir? anlamadım biraz açabilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Rıdvan Turan yazdı:

teşekkürler abi çok sağolun.

Ali hocam detay parçadan kastınız nedir? anlamadım biraz açabilir misiniz ?

Çok hakim değilim de

Boğaz kelebeginin tamamını değiştirmek yerine detay parçasını değiştirmek yeterli diye bahsetmişti bir sohbette

bu şekilde ustaniza ya da servise bı danışın isterseniz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektroniği temin edip dışarda değişibilir hale gelmiştir belki? normalde komple parça değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Arkadaşlar merhaba 2008 Focus OV Benzin-LPG  1,6 aracımı kullanırken beni rahatsız eden bir titreme ve hareket halindeyken ayağımı gazdan aniden çektiğimde aracın devri düşüyor ve araç stop ediyor. ( Problem daha önceden de vardı ama çok seyrek kendini gösteriyordu ,  son 2-3 aydır çok sık problem verdi.) Ustaya durumu anlattık - her zamanki gibi buji bu koblosu dediler lakin onlarda bir sorun çıkmadı. subaplar kaçırıyor olabilir dediler , araca 2 ay önce kompresyon testi yaptık "değerleri gayet iyi sorun yok" dedi usta daha öncede bilgisayara bağlandı ama bir sorun yok gözüküyordu. Boğaz kelebeği kirlendiğinde böyle yapar demişlerdi , boğaz (gaz) kelebeğini temizlendi ama Sorun aynı şekilde devam etti bir düzelme olmadı. Bu gün ustaya tekrar götürdüm boğaz kelebeği arızası çıkmış beyinde. Ustam aracı Elektrikçiye götürdü boğaz kelebeği bozulmuş dedi.
  • Ayrıca gerçekten boğaz kelebeği mi bunu yapıyor ?( kendi başıma gelmedi ama  boşyere çok parça değiştiren ustalara şahit oldu bu gözler)
Saygılar.
Yetkili servise gidin takin denesinler sorun bitersen daha fazla ödeyip sorun bitmiş olur. Sanayide paracacidan daha ucuza alır takarsınız ama sorun gaz kelebeği degil de iade edemezsiniz. o yüzden yetkili servis bu tip arızada mantıklı geliyor. Sanayide de deneme yanılma olur gereksiz parçamızı değiştirdiler ihtimal dahilinde
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Turan
Rıdvan Turan yazdı:

Saygılar.

Buraya ekleme yapma ihtiyacı hissettim. Problemin nedeni boğaz kelebeği değil subaplarmış, her ne kadar kompresyon testinde göstergeler iyiye işaret etsede maalesef sorun sorunun subaplar kaynaklı olduğu tespit edildi. Bilgilendirmek istedim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Konuyu yeni gördüm kelebekteki potansiyometre arızalanıyor ve tamirinin olduğuna bir kaç yerde denk geldim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Metin Akbal yazdı:

Konuyu yeni gördüm kelebekteki potansiyometre arızalanıyor ve tamirinin olduğuna bir kaç yerde denk geldim.

Teşekkürler  bir problem olursa buna baktırırım çok sağolun

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Rıdvan Turan yazdı:

Buraya ekleme yapma ihtiyacı hissettim. Problemin nedeni boğaz kelebeği değil subaplarmış, her ne kadar kompresyon testinde göstergeler iyiye işaret etsede maalesef sorun sorunun subaplar kaynaklı olduğu tespit edildi. Bilgilendirmek istedim.

Öncelikle geçmiş olsun ne kadar masraf gitti acaba yazabilir misiniz 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan

@Ali Uymaz Teşekkür Ederim. Sadece subaplar yapılmadı. Motor takozu, bujiler , karter havalandırma hortumu ve  triger seti de değişti totelde 3184 tl masraf oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı

Geçmiş olsun 
Umarım sorun kalmamıştır

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...