İçeriğe Yönlendir

Astronomi Gözlemleri için Dürbün/Teleskop Seçimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

İçimizde illaki benim gibi uzay/astronomi merakı olan birileri vardır diyerekten bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Çocukluğumdan beri merak ettiğim ama bir türlü fırsat/imkan/zaman/maddiyat (her ne dersek :) ) bulamadığım için bir türlü başlayamadığım bu konuda artık bir adım atacağım.

Okuduğum kaynaklarda hep aman hemen gidip bir teleskop almayın, öyle renkli cıvıl cıvıl görüntüleri ile karşılaşmayacaksınız kısmını biliyorum.

Bende bu işe bir dürbün ile başlamak istiyorum.

Çok uygun fiyata Barska 20x80 WP Cosmos Binocular ikinci el bir dürbün buldum, uygun fiyatlı ve tripodu ile birlikte olması sebebiyle alayım diyorum ama, Var mıdır ilk başlangıç olarak önerebileceğiniz bir şey?

Ayrıca genel olarak tavsiye ve yorumlarınıza da açığım, Çok meraklı ve açım bu konuda, her bilgiyi sömürebilirim :D 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Benim hiçbir fikrim yok ama feysde rasyonalist sohbet ve tartışma grubu var. Bazı arkadaşların paylaştığı galaksi vb fotoğrafları gördükçe imreniyorum. Gruptaki birinden fikir almak belki faydalı olabilir ;) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dürbün geceleri göstermez ışık yetmez, teleskop gece gösterir farkı orada. aynalı tip teleskop tavsiye ederim. Lensleri çok farklıdır. Elinden gelir, kendin de yapabilirsin bir 40 cm. teleskop ile aydaki taşları bile gözlemlemek mümkün. İ.Ü. gözlem geceleri düzenlerdi halka açık . tavsiye ederim. güzel de bir 360 derece film salonları var

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güzel bir konu. Sanırım forumda ilk. Cevapları ben de merak ediyorum, yeni şeyler öğrenirim böylelikle :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Bir fotoğraf makinanız ve 250mm lensini var ise Jüpiter'i ve bazı uydularını gözlemleyebilirsiniz. Ben şöyle bir fotoğraflarını çekebilmiştim;

vGVRLC.png

Teleskop konusunu araştırdığımda yurt içinde içime sinen bir teleskop bulamadım. Yurt dışından getirtme imkanım olduğunda ise alacağım teleskop https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-skyliner-200p-dobsonian.html . Ülkemizde aynı fiyata satılanlardan çok daha başarılı bir teleskop. Diyaframı daha küçük olan teleskoplar gezegenleri görüntülemekte problem yaşamayacak olsalar da parlaklığı daha az olan gök cisimlerini, galaksileri görüntülemekte zorlanacaklardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çağlar Bayur yazdı:

dürbün geceleri göstermez ışık yetmez, teleskop gece gösterir farkı orada. aynalı tip teleskop tavsiye ederim. Lensleri çok farklıdır. Elinden gelir, kendin de yapabilirsin bir 40 cm. teleskop ile aydaki taşları bile gözlemlemek mümkün. İ.Ü. gözlem geceleri düzenlerdi halka açık . tavsiye ederim. güzel de bir 360 derece film salonları var

Aynalı tip olanların bakımı amatörler için zor diyorlar abi. Aşama aşama gideyim diyorum. 

Muhammet Ölmez yazdı:

Bir fotoğraf makinanız ve 250mm lensini var ise Jüpiter'i ve bazı uydularını gözlemleyebilirsiniz. Ben şöyle bir fotoğraflarını çekebilmiştim;

Teleskop konusunu araştırdığımda yurt içinde içime sinen bir teleskop bulamadım. Yurt dışından getirtme imkanım olduğunda ise alacağım teleskop https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-skyliner-200p-dobsonian.html . Ülkemizde aynı fiyata satılanlardan çok daha başarılı bir teleskop. Diyaframı daha küçük olan teleskoplar gezegenleri görüntülemekte problem yaşamayacak olsalar da parlaklığı daha az olan gök cisimlerini, galaksileri görüntülemekte zorlanacaklardır.

Bu fotoğraf bile benim gibi bir amatör için heyecan verici :) 
Yurt içinde alınabilecek bir öneriniz var mıdır? Sizde Çağlar abi gibi direk teleskop ile mi başla diyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Ne alırsanız alın kesinlikle 3 ayağı uzun olsun , kullanırken sizi eğip bukmesin. Hiç eğilmeden kullanabileceğiniz bir ürün alın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben de epeydir ilgiliyim bu konuya.

Konus 20x80 ve bir tripod ile merhaba demeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

benimde çok aklıma olan bir konu hem kendim hemde çocukların ufkunu açar die uzun zamandır düşünüyordum uygun bişeyler ile başlasak fena olmaz :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

İçimizde illaki benim gibi uzay/astronomi merakı olan birileri vardır diyerekten bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Çocukluğumdan beri merak ettiğim ama bir türlü fırsat/imkan/zaman/maddiyat (her ne dersek :) ) bulamadığım için bir türlü başlayamadığım bu konuda artık bir adım atacağım.

Okuduğum kaynaklarda hep aman hemen gidip bir teleskop almayın, öyle renkli cıvıl cıvıl görüntüleri ile karşılaşmayacaksınız kısmını biliyorum.

Bende bu işe bir dürbün ile başlamak istiyorum.

Çok uygun fiyata Barska 20x80 WP Cosmos Binocular ikinci el bir dürbün buldum, uygun fiyatlı ve tripodu ile birlikte olması sebebiyle alayım diyorum ama, Var mıdır ilk başlangıç olarak önerebileceğiniz bir şey?

Ayrıca genel olarak tavsiye ve yorumlarınıza da açığım, Çok meraklı ve açım bu konuda, her bilgiyi sömürebilirim :D 

mümkün olan en büyük çaplı optikli cihazı almanız gerekir ki karanlıkta daha parlak görebilesiniz. ayrıca aynalı teleskoplar daha kısa ve ucuz olur ancak görüş kaliteleri daha düşüktür çünkü kontrast azdır.

bunun yerine nikon vs gibi bir markadan ultra zoom bir makine alıp başlayın. şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar veriyorlar.

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez
Furkan Avcı yazdı:

Aynalı tip olanların bakımı amatörler için zor diyorlar abi. Aşama aşama gideyim diyorum. 

Bu fotoğraf bile benim gibi bir amatör için heyecan verici :) 
Yurt içinde alınabilecek bir öneriniz var mıdır? Sizde Çağlar abi gibi direk teleskop ile mi başla diyorsunuz?

Bence bulduğunuz dürbün başlangıç için iyi bir fırsat.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bende başlamak için müsait bir zamanı bekliyorum. Celestron Nexstar serilerine bakabilirsiniz, sistem tamamen otomatik.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Anılarım depreşti. Almanyada teleskop merakı olan birisiyle tanışmıştım. Balkonuna kurmuştu. Bir gece ayı inceledik, ne kadar hızlı gittiğini tahmin bile edemezsiniz. Üzerindeki kraterleri incelerken yerinde durmuyor, kayıp gidiyor, teleskobu da kaydırıyorsunuz. 

Benim ufaklık ara sıra baba teleskop alalım diyor. Konuyu merakla takip ediyorum. 

Hobilerde aşama aşama gitmek daha pahalıya malolabiliyor. Almışken en iyisini alıp alışveriş defteri kapatmak totalde daha ucuz. 

dünya hızı ile dönen motorluları pc ekranından seyretemk güzel

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Galileo ya saygılar, kimine göre en büyük bilim adamı.74a51da4cb1f8e047c15fdfa6e55790b.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Galileo ya saygılar, kimine göre en büyük bilim adamı

dünya dönüyor dediği iiçin işkenceye almışlardı... yaşanan dönemde neyi yaşadığıını anlamıyor insanlık, en yakın örneği de ALmanlar mesela.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Modern bilim babası sayılmakta ,güneş merkezli sistemi savunmuş , Kilise nin dünya merkezli evrenine karşı. Zamanla bilim galip gelmiş doğal olarak. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Tolgahan Doğru yazdı:

Ne alırsanız alın kesinlikle 3 ayağı uzun olsun , kullanırken sizi eğip bukmesin. Hiç eğilmeden kullanabileceğiniz bir ürün alın. 

Dürbün olunca bir düşündüm bunu çünkü bahsettiğim dürbün 2.5 kg

Sefa Çelik yazdı:

Anılarım depreşti. Almanyada teleskop merakı olan birisiyle tanışmıştım. Balkonuna kurmuştu. Bir gece ayı inceledik, ne kadar hızlı gittiğini tahmin bile edemezsiniz. Üzerindeki kraterleri incelerken yerinde durmuyor, kayıp gidiyor, teleskobu da kaydırıyorsunuz. 

Benim ufaklık ara sıra baba teleskop alalım diyor. Konuyu merakla takip ediyorum. 

Hobilerde aşama aşama gitmek daha pahalıya malolabiliyor. Almışken en iyisini alıp alışveriş defteri kapatmak totalde daha ucuz. 

o zaman direk 15.000 TL ayırmak gerekiyor :)

Gökhan Tuna yazdı:

Gecenlerde oglum istedi (~4 yasinda) o zaman biraz arastirdim ve su siteyle karsilastim:

https://www.kozmikanafor.com/yeni-baslayanlar-icin-teleskop-1/

Hepsini okumuştum, ilk dürbün alma fikrim burdan çıktı

Muhammet Ölmez yazdı:

Bence bulduğunuz dürbün başlangıç için iyi bir fırsat.

yarın akşam görüşeceğim normalde ama aynalı teleskop konusunda kafam karıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sefaya katılıyorum.
Zirveden başla :)

Ben de orta halli bir dürbün almak istiyorum.

Bakalım dünya düz mü yuvarlak mı.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

dünya dönüyor dediği iiçin işkenceye almışlardı... yaşanan dönemde neyi yaşadığıını anlamıyor insanlık, en yakın örneği de ALmanlar mesela.

4dKcnc.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bakalım dünya düz mü yuvarlak mı.

kolay, bin balona, kökle gazı ve arkana yaslanıp izle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

El becerisi ve sabrı çok olanlar kendi teleskobunu da yapabilirler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kolay, bin balona, kökle gazı ve arkana yaslanıp izle

Yuvarlakmış. Dürbün iptal. [emoji85]
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...