İçeriğe Yönlendir

Peugeot 208 Kalkışta Titreme

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Pug 208 2015 model 1.2 puretech otomatik benzinli aracımız var. Aracı eşim kullandığından uzun süredir sürmemiştim. 17.000 km.de Bugün aracı muayeneye götürdüm. Araç kalkışta 1 viteste titreyerek kalkıyor. Hem yoğun trafikte hem de sıfırdan kalkışta. Bu modeller böyle mi oluyor bilemiyorum, sanki önceden böyle bir durum yoktu. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? 17 bin km de bunu yapması normal mi? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Robotize şanzıman sanırım. Kavrama noktası serviste yeniden adapte ediliyor ve sorun düzeliyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bugün araçla epey gezdim , farklı kalkış şekilleri denedim. Durduktan sonra vitesi boşa alıp, 30sn bekleyip, tekrar A ya alıp yavaş gaz verince neredeyse hiç titreme yapmıyor. Ancak durup ayak frende bekleyince , tekrar kalkınca ve gaza fazla basılınca tekleme gibi titreme yapıyor. Yokuşta kavramayı da kontrol ettim, kaçırma yapmadı. İşin uzmanı değilim ama sanırım kavrama adaptasyonu ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor.  Diğer forumlarda da araştırma yaptım, 208 lerin kalkışta titremesi hakkında çok fazla şikayet var.  Bu EAT5 şanzımanlarda olağan bir durummuş. Bu seri 208 garantisi devam eden araçlarda balata değişimi bazen de volant dişlisi değiştirerek sorunu geçiçi gidermişler ancak 1-2 sene sonra aynı sorun tekrar ortaya çıkıyormuş.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Eat5 tek kavramalı olmalı. Yanınızda biri varmış gibi vites değiştiren tipten. Demek ki bu şanzımanın kronik sorunu da buymuş. Sizde bir hata yok gibi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Arkadaşta Jazz 2004 CVT var. Kalkışta ve frenden sonra arabayı komple sarsan bir titreme vardı. Şanzıman yağı değişince düzeldi.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

3 sene dizelini kullandım 65 bin den sonra başlamıştı benimki sizin araç çok erken başlamış.

Adaptasyon ile bi süre düzelecek sonra tekrar başlayacak.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Aracı kullandıkça garip hissettiriyor. Kendi kullandığım araçta dsg var. Onunla zaten kıyaslanmaz ama bu robotize şanzıman bi garip. Tali yoldan ana yola ani çıkayım diyorsun, gaza basıyorsun , robotun ayağını debriyajdan kaldırmasını bekliyorsun. Fazla gaz versen zıplıyor, az versen kaplumbağa gibi kalkıyo. Yokuş çıkıyorsun tam devrini alıyor, hoop 2 ye atıyor, devir düşüyor kararsız kalıyor sonra basıyor debriyaja arada soluk alıp, 1 e alıyor . Devirlenince hop 2 ye aynı senaryo.

Aracım ilk bakımı 1750km (2016) , ikinci bakımı 10binde yapıldı. (2018)  şu an 17 binde kış öncesi yeni bir bakım yaptıracağım, belki vitese adaptasyon da yaptırırım.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Eat (aisin) grubu sanzimanlar tam otomatiktir. Eat6, eat8 cok cok iyi sanzimanlardir. Hem konforlu hem ekonomik hem de sorunsuzdurlar. Eat5 diye bir sanziman yok bildigim kadariyla. 

Sizin aractaki auto6r sanzimandir buyuk ihtimalle. Bu tek kavramali bir sanzimandir. Kullanim aliskanligi gerektirir malesef. Aliskanlik yoksa sarsar, titrer, kararsiz kalir vs (kalkistaki problem adaptasyon sorunu olabilir). Bunlar disinda sorunsuz bir sanzimandir. Yine de insan otomatik olunca neden ben alismak zorunda kalayim diyor tabi

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Eren Gökmen yazdı:

Eat (aisin) grubu sanzimanlar tam otomatiktir. Eat6, eat8 cok cok iyi sanzimanlardir. Hem konforlu hem ekonomik hem de sorunsuzdurlar. Eat5 diye bir sanziman yok bildigim kadariyla. 

Sizin aractaki auto6r sanzimandir buyuk ihtimalle. Bu tek kavramali bir sanzimandir. Kullanim aliskanligi gerektirir malesef. Aliskanlik yoksa sarsar, titrer, kararsiz kalir vs (kalkistaki problem adaptasyon sorunu olabilir). Bunlar disinda sorunsuz bir sanzimandir. Yine de insan otomatik olunca neden ben alismak zorunda kalayim diyor tabi

Haklısınız ETG5 (Efficient Tronic Gearbox). Aklımda Eat kalmış nedense. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Eren Gökmen yazdı:

Eat5 diye bir sanziman yok bildigim kadariyla

Doğru. Yanlış yazılmış. "ETG5" olmalıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Volkan Sağlam
Erhan Doruk yazdı:

Pug 208 2015 model 1.2 puretech otomatik benzinli aracımız var. Aracı eşim kullandığından uzun süredir sürmemiştim. 17.000 km.de Bugün aracı muayeneye götürdüm. Araç kalkışta 1 viteste titreyerek kalkıyor. Hem yoğun trafikte hem de sıfırdan kalkışta. Bu modeller böyle mi oluyor bilemiyorum, sanki önceden böyle bir durum yoktu. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? 17 bin km de bunu yapması normal mi? 

Mustafa Arıkan yazdı:

Robotize şanzıman sanırım. Kavrama noktası serviste yeniden adapte ediliyor ve sorun düzeliyor diye biliyorum.

Fatih Keskin yazdı:

3 sene dizelini kullandım 65 bin den sonra başlamıştı benimki sizin araç çok erken başlamış.

Adaptasyon ile bi süre düzelecek sonra tekrar başlayacak.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Adaptasyondur bu.. 

merhabalar, aracım 208 1.2 puretech

titreme sorununu bende yaşıyorum. adaptasyon sorunu demişsiniz ama çözümü nedir neler değişmesi gerekiyor bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Erhan Doruk
Volkan Sağlam yazdı:

merhabalar, aracım 208 1.2 puretech

titreme sorununu bende yaşıyorum. adaptasyon sorunu demişsiniz ama çözümü nedir neler değişmesi gerekiyor bilgisi olan var mı?

Bugün aracı bakıma götürdüm. Kalkışta titreme sorunu konusunda usta test sürüşüne çıktı.Kavramadan dolayı titriyor dedi. Baskı balata v.s. 10bin tl tutar, Açınca göreceğiz ama volant da değişirse 11 bin eklenir dedi. Bence bu araçta kalkışta titreme kronik sorun. yapılsa da bir süre sonra yine tekrarlar. Gittiği yere kadar kullanmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Erhan Doruk yazdı:

Bugün aracı bakıma götürdüm. Kalkışta titreme sorunu konusunda usta test sürüşüne çıktı.Kavramadan dolayı titriyor dedi. Baskı balata v.s. 10bin tl tutar, Açınca göreceğiz ama volant da değişirse 11 bin eklenir dedi. Bence bu araçta kalkışta titreme kronik sorun. yapılsa da bir süre sonra yine tekrarlar. Gittiği yere kadar kullanmakta fayda var.

Bi ara küçük araba alacakken 2015 model 208 yarı otomatik araca niyetlendim. Gittim bakıp almaya test sürüşüne çıktım o da sizin dediğiniz gibi kalkışta titreme yapıyordu. Satan adam da kronik dediydi. Demekki genel bir durummuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...