İçeriğe Yönlendir

Kaza Sonrası Sigorta / Exper İşlemleri

Ömer Budak

Recommended Posts

Ömer Budak

Merhabalar, geçtiğimiz perşembe eve dönüş yolunda kaza yaptım. Ankara Samsun yolunda Fatih köprüsü kavşağı girişinde akşam dur-kalk trafiğinde arkadaki minibüs önündeki doblo (ya da fiorino)'ya vurdu, o da çarpmanın etkisiyle bana vurdu. Sol arka tarafta bagaj, sol arka çamurluk ve arka tampon hasar gördü. Allahtan trafik polislerinin olduğu bir yerdi hemen geldiler ve foto çekimi sonrasında rapor tuttular. Tabi raporda tüm suç minibüse yazıldı (56-1/c maddesi belirtilmiş) . Neyse motor ustamın tavsiye ettiği kaportacıya gittim evrakları verdim, o da işlemleri başlattı. Bu arada kaskom yok karşının sigortasıyla yapılacak işlemler. Ben bagaj ve çamurluk düzeltilebilir ama tamponun değişmesi gerekir dedim. Ancak o eksperin kolay kolay değişim vermediğini orjinal bozulmasın ben oranın tamiratını güzelce yaparım dedi. Ayrıca park sensörünün de verilmediğini onu da kendimin karşılayacağını belirtti. Ertesi gün eksper aradı beni ve kaza fotolarını istedi ben de gönderdim. Ancak kafama takılan konu şu : Eksper raporunu yapım aşamasında görebiliyor muyuz? Yani eksper hangi parçalara değişim hangilerine tamirat vermiş? Bir diğer konu eksper değişim verdiği halde usta bunu tamir edip aradaki farkı (belki de eksperle anlaşarak) aracımın tramerinin gereksiz yükseltilme olup olmadığı kontrol edebilirler mi? Amacım (hele de referansla gittiğim) kaportacının ve eksperin günahını almak değil ancak daha önce kaskoluyken RS Oto'nun ısrarlarım sonucu gördüğüm yapılmayan işlemlerin bile yazıldığı raporundan sonra yoğurdu üfleyerek ve kontrol ederek yemek.

pNUfiy.jpg

00n4x5.jpg

HZdFSX.jpg

(Linkleri koydum ama umarım resimler çıkar)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. park sensörünü neden ödemiyormuş.. 

Eksperin neleri onayladığını görebileceğiniz bir yer yok.. 

Arayıp sorabilirsiniz. O sizin eksperiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Budak
(düzenlendi)

Teşekkürler Mehmet bey. Park sensörünü biz istiyoruz ama vermiyorlar dedi ustam. Ekspere de whatsapptan raporu görebilir miyim şeklinde yazdım "dosyanız henüz kapanmadı, dosya kapandıktan sonra ofisimize gelerek yazılı evrak karşılığı verebiliriz" şeklinde cevap yazdı.

tarihinde Ömer Budak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Geçmiş olsun.

Aracın orjinalinde varsa o park sensörünü vermek zorundalar. Ne demek biz istiyoruz ama vermiyorlar. Saçmalamışlar.

Bence peşini bırakmayın. Az uz bir para değildir o sensör. Ki fotoğrafta gördüğüm kadarıyla sağlam gibi duruyor. Çalışıp çalışmadığını tek tek deneyin bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Verir verir. Park sensörünü isteyin.
Raporu da elbette yarım iken vermez ancak hangi parçayı nasıl onayladığını söyler. Arayıp sorun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Eksper bu tampona onarım mı? veriyor. Bu tampona onarım verilmez değişimini talep edin vermek zorunda, bu tampon onarım görürse en ufak çarpmada kaynak yerinden yine parçalanır.  ayrıca park sensörlerini de tazmin etmek zorunda, ustanızdan ziyade bu konuyu eksper ile birebir görüşün. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Budak

Teşekkürler Oğuzhan bey, park sensörü orjinalinde yoktur muhtemelen ancak çalışıp çalışmadığını kontrol etmedim. Usta bir tanesi bile kopsa çalışmaz dedi ... Kendisi cenmax takacağını söyledi 250 TL'ye 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun. Sensör sonradan takılma ise belki vermeyebilir. Yani tek bulunmadığı için komple de takım vermiyorlardır. Orijinal park sensörünü ödememesi söz konusu olamaz sanmıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Budak
Mahmut Yurt yazdı:

Eksper bu tampona onarım mı? veriyor. Bu tampona onarım verilmez değişimini talep edin vermek zorunda, bu tampon onarım görürse en ufak çarpmada kaynak yerinden yine parçalanır.  ayrıca park sensörlerini de tazmin etmek zorunda, ustanızdan ziyade bu konuyu eksper ile birebir görüşün. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Verir verir. Park sensörünü isteyin.
Raporu da elbette yarım iken vermez ancak hangi parçayı nasıl onayladığını söyler. Arayıp sorun.

Eksperi aradım kendisi parçaları anlaşmalı oldukları iki servisten istemişler. Sonucuna göre (ellerinde varsa) ustaya göndereceklermiş. (kedi gözü, c-max yazısı, hava kanalı ve tampon gibi) Ancak şu an internet bağlantılarında sorun olduğundan dönüş yapamadığını söyledi. Daha sonra ustamı aradım, park sensörünü denediğini ancak çalışmadığını söyledi. Park sensörünü sormayı unuttum ancak her halükarda istenmiş bir sonraki görüşmede sorar, sonucu yazarım.

Yorum bağlantısı
Ömer Budak
Mustafa Arıkan yazdı:

Geçmiş olsun. Sensör sonradan takılma ise belki vermeyebilir. Yani tek bulunmadığı için komple de takım vermiyorlardır. Orijinal park sensörünü ödememesi söz konusu olamaz sanmıyorum. 

Sağolun Mustafa bey. Evet orijinalin de olmadığından verilmediğini söylemişti ustam da ancak yine de yazmış bakalım...

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçmiş olsun, bende park sensörünün sonradan takıldıysa ödeyeceğini sanmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Geçmiş olsun. 

O bagaj kapağını ülkemizde doğru dürüst onaracak  usta olduğunu sanmıyorum. Bagajin 1 kg macun yeme olasılığı yüzde bin. Umarım onu da degisirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Budak
Tolgahan Doğru yazdı:

Geçmiş olsun. 

O bagaj kapağını ülkemizde doğru dürüst onaracak  usta olduğunu sanmıyorum. Bagajin 1 kg macun yeme olasılığı yüzde bin. Umarım onu da degisirler.

Çekme yapacaklarmış öncelikle, değişim olmayacak gibi. İnşallah bittikten sonraki fotoları koyunca değerlendiririz. Bu arada boyaya girmişken güneş yanığı olan ön kaputu ve sol ön çamurluğu da boyatıyorum. (Usta 10 yıl garanti verdi, göreceğiz)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer Budak yazdı:

usta bunu tamir edip aradaki farkı (belki de eksperle anlaşarak) aracımın tramerinin gereksiz yükseltilme olup olmadığı kontrol edebilirler mi?

geçmiş olsun, yok öyle birşey, şehir efsanesi galerici uydurması o anlaşma iişi. tam tersine çoğu onarımda usta tam olarak el emeğini bile alamıyor eksperden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun, yok öyle birşey, şehir efsanesi galerici uydurması o anlaşma iişi. tam tersine çoğu onarımda usta tam olarak el emeğini bile alamıyor eksperden

Sigorta şirketleri de mal ya, eksper şişiriyor onlarda ses etmiyor. Tam galerici ağzı. Sigorta şişirmesi nedeniyle ağır hasar kayıtlı normalde sadece far değişti, kaputun ucu boyandı. Pehhhh

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağlara katılıyorum. 
çoğu şirketin hasar öderken yaptığı kesintiler de genellikle tamirciden gider.  
Benim gördüğüm bildiğim hiç bir hasarda eksper ile tamircinin anlaşıp hasar şişirdiğini görmedim.  
Araları iyiyse genelde olan şudur. 
araca bakmaya erken gelir. Tedariği hızlı yapar. Dosyayı erken kapatır.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çağlara katılıyorum. 
çoğu şirketin hasar öderken yaptığı kesintiler de genellikle tamirciden gider.  
Benim gördüğüm bildiğim hiç bir hasarda eksper ile tamircinin anlaşıp hasar şişirdiğini görmedim.  
Araları iyiyse genelde olan şudur. 
araca bakmaya erken gelir. Tedariği hızlı yapar. Dosyayı erken kapatır.  

yahu kendi arabamda, acentam araya girmese kazada hasar görmüş parçayı alamıyordum, acenta önemli bir faktör, ısrarla efdal sigorta isteyiniz (subli reklam :) )

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Geçmiş olsun. 

Aklıma takılan bir soru var. Bu gibi durumlarda en öndeki araç değer kaybı talep edebiliyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bizim TIR kazaya karıştığında eksper geliyor çata çat pazarlık yapıyor her şeyin ucuzuna kaçıyor , ufak tefek çizik - kırıklarda ''buradan bir şey olmaz vs.'' deyip sürekli miktarı indirmeye çalışıyor, bende hep bize böyle pazarlıkçı eksper denk geliyor sanıyordum :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

yahu kendi arabamda, acentam araya girmese kazada hasar görmüş parçayı alamıyordum, acenta önemli bir faktör, ısrarla efdal sigorta isteyiniz (subli reklam :) )

Normalde, 

yeni parça vermiş ise eski parça sigorta şirketinin olur. 

Bunu da anlaşmış olduğu hurdacı veya çıkmacılar gelir ve alır. 

Yorum bağlantısı
Ömer Budak

Bugün hesabıma parayı aktardı sigorta şirketi (Allianz).  Yarın uğrayıp detaylı raporu alacağım. Aklımda kaldığı kadar tampon, havalandırma ızgarası, reflektör, model yazısı ve park sensörü için değişim diğerleri için onarım vermiş. Park sensörü için 150 TL belirlenmiş ben Cenmax taktıracağım için 100 TL fark vereceğim. Toplamda 6.074 TL aktarıldı hesabıma, bunun 4.725 TL'si onarım  için verilmiş. Onarım tutarı bana biraz yüksek geldi ancak tecrübem olmadığı için bilemiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Budak

İş yoğunluğundan tamir sonrası resimleri ancak yükleyebiliyorum : Ustayı sıkıştırarak  2 haftada çıkarttım, Boya korumayı sözü vermişti onu da geçtiğimiz hafta yaptı. Yapılan işlemler arka tampon yenisiyle değişti ve boyandı. Sağ arka çamurluk ve bagaj kapağı boyandı, güneş yanığı olan kaput ve direkler boyandı. Farlar parlatıldı. (Gerçi fotolar ilk çıktıktan sonra farları beğenmedim daha sonra yeniden parlattırdım) 

nsmIuq.jpg

6FjlmP.jpg

mUdHhZ.jpg

1NXyg3.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...