İçeriğe Yönlendir

Focus Rölanti Sorunu

Burak Çatalcalı

Recommended Posts

Burak Çatalcalı

Arkadaşlar merhaba,

2004 focus aracımda rölanti ile başım belada :)

Araç dururken boşta gaza bastığımda 2 - 2.500 devirlerde 2 saniye takılı kalıp iniyor.

Seyir halinde iken vitesi boşa attığımda 3.500 - 4.000 devirlerde takılı kalıyor ve debriyaj fren yapıp dursamda inmiyor. taa ki vitesi takıp kalkarken normale dönüyor

Rölanti valfi gaz kelebeği potansiyometre temizlettirdim.

Çıkmacıdan 2 rölanti valfi denedim ama değişen bir şey olmadı

Başına gelen var ise yardımcı olabilirmi

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Tam hatırlayamadım fakat eksoz tarafında bir kablo kopukluğu buna sebep olur diye biliyorum 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Barış Özarslan yazdı:

Kilometre hız sensörünü de kontrol edin derim.

alakası yok sanki.  devir takılmasından söz ediyor. bahsettiğiniz hız göstergesi için değil mi? km bozuk olsada devir göstergesi çalışır diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Barış Özarslan yazdı:

Kilometre hız sensörünü de kontrol edin derim.

Motor içinde zor bir yerde sanırım ama ulaşmaya çalışıcam o parçaya temizlemek için saolun

Ersen şahin yazdı:

Tam hatırlayamadım fakat eksoz tarafında bir kablo kopukluğu buna sebep olur diye biliyorum 

Oksijen sensöründen bahsediyorsunuz sanırım.

Onlarıda temizledim

Map sensöründen olma ihtimali varmıdır sizce ? 

Rölanti valfi ve gaz gelebek soketlerini çıkardığımda araç aynı şekilde rölantisini bozmadan çalışmaya devam ediyor

Bu parçaların bozuk olduğu anlamınamı gelir ?

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Ümit Türk yazdı:

alakası yok sanki.  devir takılmasından söz ediyor. bahsettiğiniz hız göstergesi için değil mi? km bozuk olsada devir göstergesi çalışır diye biliyorum. 

ayrıca  rolanti devrini hesaplıyor

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Bülent Tarakçı yazdı:

Araç lpg li mi?

LPG li evet ama benzindede aynı sorun mevcut

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

Hava akışmetresi denilen bir alet vardı. Galiba potansiyometre de deniliyor. Çağlar daha iyi bilir. Üstte yazdıklarınızdan biri değilse bir baktırın. Yanlız sağını solunu parmakla kurcalatmayın. Hassas bir alet.

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
(düzenlendi)
Burak Çatalcalı yazdı:

Motor içinde zor bir yerde sanırım ama ulaşmaya çalışıcam o parçaya temizlemek için saolun

Onlarıda temizledim

Rölanti valfi ve gaz gelebek soketlerini çıkardığımda araç aynı şekilde rölantisini bozmadan çalışmaya devam ediyor

Soketleri çıkarınca düzen bozmadan çalışmaya devam ediyorsa bence bozuk anlamına geliyor. 

Zaten 2004 lerde maf sensörü yok map var

Arıza kodu yok mu

tarihinde Tolgahan Doğru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Onur Doğan yazdı:

Yeni takılan rolanti valfleri adaptasyon yapılıyor mu? 

Direk marş yapıp öyle denedim

Adaptasyonunu bilmiyorum nasıl yapılıyor söyleyebilirmisiniz

Bülent Tarakçı yazdı:

Hava akışmetresi denilen bir alet vardı. Galiba potansiyometre de deniliyor. Çağlar daha iyi bilir. Üstte yazdıklarınızdan biri değilse bir baktırın. Yanlız sağını solunu parmakla kurcalatmayın. Hassas bir alet.

Onuda temizledim ama içinde plastik tırnak gibi kopmuş bir parça vardı küçük 

Tolgahan Doğru yazdı:

Soketleri çıkarınca düzen bozmadan çalışmaya devam ediyorsa bence bozuk anlamına geliyor. 

Zaten 2004 lerde maf sensörü yok map var

Arıza kodu yok mu

Bilgisayarı bağlattım ama beyinle alakalı dedi. Çok inanasım gelmedi
Map sensöründen yaparmı sizce manifoldun altında olduğu için oraya ulaşamadım. manifoldu sökmem lazım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bülent Tarakçı yazdı:

gaz kelebeği sensöründe var potans. akışmeter maf veya map, bunda map var sanırım. ben oyumu gaz klebeği sensörüne kulanırım, araç kelbeğin kapandığını anlamıyor gibi.

vesile ile vss hız sensöeübü okumasa, yavaşlarken gazı bırakıp boşa alınca stop eder.

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Çağlar Bayur yazdı:

gaz kelebeği sensöründe var potans. akışmeter maf veya map, bunda map var sanırım. ben oyumu gaz klebeği sensörüne kulanırım, araç kelbeğin kapandığını anlamıyor gibi.

vesile ile vss hız sensöeübü okumasa, yavaşlarken gazı bırakıp boşa alınca stop eder.

Teşekkürler çağlar abi,

borulardan hava alma ihtimalide var dediler ama T hortumunuda sökemedim elimin yettiği kadar kontrol ettim bi sıkıntı göremedim

Gaz kelebeği sensörüne yoğunlaşayım o zaman temizlemek için söktüğümde toplu iğnenin yuvarlağından biraz daha küçük bir plastik parça kırılmış içinde duruyordu. belkide bundan yapıyor dediğiniz gibi

Bunun adaptasyonu varmı çağlar abi ?

Rölanti sensörünün adaptasyonu hakkında bilgin varmı ?

Şimdiden teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

Hava alma ihtimaline karşı en kesin çözüm arac çalışırken emis yapan kısımlara dikkatli sekilde balata spreyi sıkmak eger kaçak varsa devir yükselecektir.Sonunuz devam ediyorsa deneyebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Burak Çatalcalı yazdı:

Direk marş yapıp öyle denedim

Adaptasyonunu bilmiyorum nasıl yapılıyor söyleyebilirmisiniz

Onuda temizledim ama içinde plastik tırnak gibi kopmuş bir parça vardı küçük 

Bilgisayarı bağlattım ama beyinle alakalı dedi. Çok inanasım gelmedi
Map sensöründen yaparmı sizce manifoldun altında olduğu için oraya ulaşamadım. manifoldu sökmem lazım

Map in arizasini duymadım. Basitten ilerleyin Çağlar abi demiş zaten. Gaz kelebek sensörü değişebilir ucuz bir parça. Karter havalandırma valfi görev yapmıyor olabilir o da ucuz. Orijinal alın tabi. Karter havalandırma hortumu kontrol edin. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Burak Çatalcalı yazdı:

Onlarıda temizledim

Olabilir soketleri çıkarın aracı kullanın o şekilde illa fark etmesi lazım

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Egsoz sisteminde en ufak sorun varsa rolanti sorununa işarettir. 

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Egsoz sisteminde en ufak sorun varsa rolanti sorununa işarettir. 

Orta susturucu hafif luk luk diye ötüyor rölantide

Ama 3 -4 binde devir takılması yaratacağını pek sanmıyorum. sizin söylediğiniz hafif dalgalanma yaratır diye düşünüyorum

Tolgahan Doğru yazdı:

Map in arizasini duymadım. Basitten ilerleyin Çağlar abi demiş zaten. Gaz kelebek sensörü değişebilir ucuz bir parça. Karter havalandırma valfi görev yapmıyor olabilir o da ucuz. Orijinal alın tabi. Karter havalandırma hortumu kontrol edin. 

Majyajlı kasada bu valf tam olarak nerede oluyor resim ile göstermeniz mümkünmü ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Burak Çatalcalı yazdı:

Teşekkürler çağlar abi,

borulardan hava alma ihtimalide var dediler ama T hortumunuda sökemedim elimin yettiği kadar kontrol ettim bi sıkıntı göremedim

Gaz kelebeği sensörüne yoğunlaşayım o zaman temizlemek için söktüğümde toplu iğnenin yuvarlağından biraz daha küçük bir plastik parça kırılmış içinde duruyordu. belkide bundan yapıyor dediğiniz gibi

Bunun adaptasyonu varmı çağlar abi ?

Rölanti sensörünün adaptasyonu hakkında bilgin varmı ?

Şimdiden teşekkürler 

ford d a adaptasyon yok parça değişiminde veya  sökme takma sonrası

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Çağlar Bayur yazdı:

ford d a adaptasyon yok parça değişiminde veya  sökme takma sonrası

Bilgilendirme için saol çağlar abi

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Burak Çatalcalı yazdı:

Orta susturucu hafif luk luk diye ötüyor rölantide

Ama 3 -4 binde devir takılması yaratacağını pek sanmıyorum. sizin söylediğiniz hafif dalgalanma yaratır diye düşünüyorum

Majyajlı kasada bu valf tam olarak nerede oluyor resim ile göstermeniz mümkünmü ? 

Emme manifoldunun hemen altına denk geliyor. Karter havalandırma hortumunun dibinde

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Tolgahan Doğru yazdı:

Emme manifoldunun hemen altına denk geliyor. Karter havalandırma hortumunun dibinde

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Burak Çatalcalı yazdı:

Çıkmacıdan 2 rölanti valfi denedim ama değişen bir şey olmadı

Normal, çıkmacıdakilerin sağlam olmama ihtimali de var, unutmayın.

Yorum bağlantısı
Burak Çatalcalı
Sani Gerşon yazdı:

Normal, çıkmacıdakilerin sağlam olmama ihtimali de var, unutmayın.

Evet öyle bir durumda var tabiki

Orjinal rölanti valfini internetten bir türlü bulamadım link verebilecek varmı

Birde Delphi marka fordun orjinal parçasımı oluyor. Potansiyometre için delphi markayı bulabildim 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...